طرز تهیه ژل ضدعفونی خانگی

به این نوشته امتیاز دهید

تصورش را بکنید که در جایی هستید و دسترسی به آب و شوینده مناسب ندارید. حال اگر دست‌های شما آلوده شده باشد، چه خواهید کرد؟ قطعا همراه داشتن یک ژل ضدعفونی خانگی می‌تواند به راحتی مشکل را برطرف کرده و ظرف مدت چند ثانیه دست‌های خود را ضدعفونی کنید.

این روزها که با شیوع ویروس کرونا روبرو هستیم، ضرورت همراه داشتن ضدعفونی‌کننده‌ها به مراتب بیشتر بوده و باید نسبت به این موضوع حساسیت و دقت کافی داشته باشیم. خبر خوب این است که شما می‌توانید به راحتی در منزل ژل ضدعفونی تهیه کرده و همان کارایی ضدعفونی‌کننده‌های صنعتی را از آن دریافت کنید. در ادامه‌ی این مطلب داروخانه آنلاین مراحل تهیه ژل ضدعفونی‌کننده خانگی را برای شما خواهیم گفت، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

لزوم استفاده از ضدعفونی‌کننده دست

با توجه به این که ویروس‌ها، به ویژه ویروس کرونا روی سطوح باقی مانده و دست ما مرتب با سطوح مختلف در ارتباط و تماس است، می‌توان به ضرورت استفاده از ضدعفونی‌کننده دست پی برد. در شرایط مختلف ناچار به لمس سطوح مانند دکمه‌های آسانسور، دستگیره درب تاکسی، کلیدهای عابر بانک، کارت بانکی و … هستیم. در این شرایط با استفاده از ضدعفونی‌کننده دست، می‌توان به راحتی و با اطمینان خاطر، ویروس‌ها را از تمام سطح پوست، پاکسازی کرد.

اهمیت استفاده از ژل ضدعفونی کننده
همیشه قبل از استفاده از روغن‌های ضروری، به ویژه برای کودکان یا در صورت داشتن سابقه پزشکی خاص، با پزشک یا ارائه دهنده خدمات بهداشتی برای استفاده از این محلول‌ها مشورت کنید.

طرز تهیه ژل ضدعفونی‌کننده دست

چگونه ژل ضدعفونی خانگی بسازیم؟ پیش از هر چیزی توجه داشته باشید که برای از بین بردن ویروس کرونا، لازم است که ژل ضدعفونی‌کننده دارای ترکیب حداقل 70 درصد الکل باشد. در غیر این صورت کارایی لازم را نداشته و نمی توان از نابودی کامل ویروس، اطمینان خاطر داشت.

ژل ضدعفونی‌کننده دست با الکل

مواد لازم جهت تهیه ژل ضدعفونی به صورت زیر است:

 • الکل ایزوپروپیل 70 درصد یک پیمانه
 • ژل آلوئه‌ورا یک دوم پیمانه
 • روغن درخت چای چای 7 قطره

برای ساخت این ژل ضدعفونی‌کننده، لازم است که مواد فوق را به خوبی با هم مخلوط کرده تا به یک ترکیب یکنواخت برسید. علت انتخاب روغن درخت چای، خاصیت آنتی‌باکتریال آن است؛ اما در صورتی که به این روغن دسترسی ندارید، می‌توانید به جای آن از یک روغن خوشبوی دیگر مثل روغن زیتون، روغن فندق، روغن نعناع و … استفاده کنید.

پس از مخلوط کردن کامل، این مواد را داخل یک بطری یا قوطی کرم بریزید.

طرز استفاده از ژل ضدعفونی خانگی با آلوئه‌ورا با خاصیت نرم‌کنندگی

برای استفاده از این ضدعفونی‌کننده‌ی خانگی، لازم است که مقدار مناسبی از آن را برداشته و به خوبی به تمام نقاط دست خود بزنید. آن قدر ژل را در دست‌ها و لابه‌لای انگشتان حرکت دهید تا به خوبی از پاکسازی تمام نقاط پوست خود اطمینان حاصل کنید. (پس از گذشت چند دقیقه و خشک شدن کامل ژل، استفاده از دست‌ها مانعی نخواهد داشت.)

ژل ضدعفونی‌کننده دست خانگی قوی

در نظر داشته باشید که با حذف ژل نرم‌کننده یا همان ژل آلوئه‌ورا، گلیسیرین و موارد مشابه، اگر چه ممکن است با خشک شدن پوست دست‌های خود روبرو شوید؛ اما اثربخشی الکل بالاتر رفته و خاصیت ضدعفونی‌کنندگی بیشتری خواهد داشت.

مواد لازم برای تهیه یک ژل ضدعفونی‌کننده دست قوی:

 • الکل ایزوپروپیل 70 درصد یک پیمانه
 • اسانس دارچین یا اسانس نعناع 10 قطره
 • آب اکسیژنه نصف پیمانه

برای تهیه‌ی این ژل کافی است که الکل، آب اکسیژنه و اسانس را داخل یک بطری اسپری ریخته و به خوبی تکان دهید. پس از آن می‌توانید از این اسپری روی دست‌های خود یا سطوح دیگر زده و ضدعفونی مناسبی انجام دهید.

طریقه مصرف ژل ضدعفونی خانگی با الکل ایزوپروپیل بدون ژل نرم‌کننده

با توجه به این که ژل ضدعفونی‌کننده خانگی بدون نرم کننده، در طولانی مدت، موجب خشک شدن پوست دست‌های شما خواهد شد؛ لازم است که استفاده از کرم مرطوب‌کننده را به همراه آن فراموش نکنید.

ژل ضدعفونی‌کننده دست مخصوص کودکان

برای تهیه ژل ضدعفونی‌کننده‌ی مخصوص دست کودکان باید کمی فرمولاسیون خود را تغییر دهید. با توجه به حساسیت و لطافت بیشتر پوست کودکان، لازم است که حتما در ژل ضدعفونی‌کننده‌ی کودکان از مواد نرم‌کننده استفاده شده و به جای الکل، مواد طبیعی و گیاهی بدون حساسیت به کار ببرید.

مواد لازم جهت تهیه ژل ضدعفونی‌کننده‌ی کودکان :

 • روغن اسانس ضدویروس و میکروب 40 قطره
 • ژل آلوئه ورا نصف پیمانه

برای تهیه این ژل، فرآیند ساده‌ای پیش رو دارید. تنها کافی است که روغن اسانس ضدویروس و ضدمیکروب را با ژل آلوئه‌ورا مخلوط کنید. به این صورت به ژل ضدعفونی‌کننده کودکان دست خواهید یافت.

فواید استفاده از ژل ضدعفونی کننده مخصوص کودک
نکته جالب در مورد ساختن محلول خانگی این است که می‌توانیم یک نسخه ملایم‌تر برای استفاده کودکان تهیه نماییم و نسخه قوی‌تر برای استفاده در مکان‌هایی مانند سرویس بهداشتی عمومی باشد.

طریقه مصرف ژل ضدعفونی‌کننده دست

برای مصرف ژل ضدعفونی‌کننده، باید مقدار مناسبی از ژل را کف دست‌های خود ریخته و سپس دست‌ها را به روشی که جراحان دست‌های خود را ضدعفونی می‌کنند، به خوبی به هم ساییده و لابه‌لای انگشتان را پوشش دهید. پس از آن مجدد مقداری ژل برداشته و بدنه قوطی یا بطری ژل ضدعفونی‌کننده دست را نیز تمیز نمایید و در نهایت دوباره باقی مانده ژل روی دست‌های خود را به هم ساییده و از تمیز شدن کامل آن‌ها اطمینان حاصل کنید.

به یاد داشته باشید که پیش از خشک شدن کامل ژل از روی دست‌ها، کاری انجام نداده و صبور باشید تا ژل به خوبی خشک شده و نسبت به از بین رفتن کامل ویروس‌ها اطمینان یابید. در صورتی که دست‌های شما آلودگی و کثیفی آشکار دارد، باید دو بار از ژل برای تمیزکاری و ضدعفونی کردن آن‌ها استفاده کنید.

فواید استفاده از ضدعفونی‌کننده دست خانگی

فواید استفاده از ضدعفونی‌کننده دست خانگی را می‌توانیم در موارد زیر خلاصه کنیم:

 1. به این صورت می‌توانید ضدعفونی‌کننده خانگی به مراتب قوی‌تری بسازید و خود از درصد ترکیب الکل و مواد نرم‌کننده و اسانس‌ها اطمینان خاطر داشته باشید.
 2. با استفاده از ضدعفونی‌کننده خانگی، هزینه‌های شما بابت خرید مواد ضدعفونی‌کننده که احتمالا همچنان تا ماه‌ها بعد به آن‌ها احتیاج خواهیم داشت، کاهش می‌یابد.
 3. با استفاده از ضدعفونی‌کننده خانگی و ساخت آن در منزل، می‌توانید از مواد نرم‌کننده موثرتری استفاده کرده و مشکلات پوستی ناشی از استفاده مستقیم الکل را به حداقل برسانید.
فواید استفاده از ژل ضدعفونی کننده خانگی
محلول‌های ضدعفونی کننده حاوی الکل می‌توانند تعداد میکرب‌های دست را کم کنند؛

معرفی بهترین ژل ضدعفونی‌کننده دست موجود

با توجه به اینکه همیشه فرصت ساخت ژل ضدعفونی‌کننده خانگی را نداریم و گاه و بیگاه نیاز به خرید ژل ضدعفونی کننده دست خواهد بود. ما در این مقاله چن مورد از ژل‌های ضدعفونی‌کننده‌ی دست استاندارد و مورد تایید وزرات بهداشت را به شما معرفی خواهیم کرد.

ژل ضدعفونی و پاک‌کننده دست درماکلین 500 میلی لیتر

این ژل ضدعفونی‌کننده با حجم 500 میلی لیتری، خریدی مقرون به صرفه به شمار آمده و با یک بار خرید آن، تا مدتی می‌توانید از این محصول برای ضدعفونی کردن دست خود استفاده کنید. این ژل ضدعفونی‌کننده دارای الکل قوی بوده و تمام باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین خواهد برد. به علاوه پس از مصرف آن، نیازی به آبکشی دست‌ها نبوده و تنها کافی است که صبر کنید تا دست‌های شما خشک شوند.

ژل ضدعفونی و پاک‌کننده دست درماکلین 50 میلی لیتر

ژل ضدعفونی و پاک‌کننده دست 50 میلی لیتر برند درماکلین کمتر بوده و می‌توانید آن را به راحتی در کیف دستی خود قرار دهید. به این صورت در هر موقعیتی که نیاز به ضدعفونی کردن دست‌های خود داشته باشید، به راحتی این محصول را همراه خواهید داشت. به علاوه لازم به ذکر است که پس از استفاده این ضدعفونی‌کننده برند ایرانی درماکلین، پوست دست‌های شما خشک نشده و احساس ناراحتی نخواهید داشت.

ژل ضدعفونی و پاک‌کننده دست درماکلین 30 میلی لیتر

اگر به دنبال یک ژل ضدعفونی و پاک‌کننده دست کوچک 30 میلی لیتر هستید که در کیف دستی کوچک شما نیز جای بگیرد، این محصول را توصیه می‌کنیم. الکل موجود در این ژل ضدعفونی درماکلین، کاملا قوی بوده و قدرت از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها از جمله ویروس کرونا را دارد. برای استفاده از این ژل، آن را به خوبی روی تمام سطح دست‌های خود ماساژ دهید تا کاملا خشک شوند.

کلام آخر

در این مقاله برای شما گفتیم که چگونه ژل ضدعفونی خانگی بسازیم و چطور می‌توان ژل‌هایی مناسب بزرگسالان با الکل و بسیار قوی و نیز مناسب کودکان در منزل تهیه کرد. شما معمولا چطور ژل ضدعفونی مورد نیاز خود را تهیه می‌کنید؟ آیا پیش از این نسبت به ساخت ژل ضدعفونی خانگی اقدام کرده‌اید؟ چه فرمولی را برای آن به کار بردید؟ تجربیات و نظرات خود در این باره را با ما و دیگر کاربران وبلاگ داروپلاس در میان بگذارید.

ممکنه دوست داشته باشی
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه