تأثیر درمانی قارچ شیتاکه برای زگیل تناسلی

به این نوشته امتیاز دهید

قارچ شیتاکه در سطح جهان از نظر تولید رتبه دوم را دارد. قارچ شیتاکه در بین مردم دنیا به دلیل ارزش غذایی و دارویی بالا محبوبیت خاصی دارد. خواص قارچ شیتاکه توسط طب سنتی کشورهای چین و ژاپن تأیید شده است. قارچ شیتاکه برای زگیل تناسلی مفید است. زگیل تناسلی از ۱۵ نوع ویروس پاپیلوما به وجود می‌آید و منجر به سرطان HPV می‌گردد. این قارچ به میزان ۹۰ درصد ویروس پاپیلوما را کاهش می‌دهد و کمک به درمان سرطان HPV می‌کند. این گیاه پرخاصیت برای درمان بیماری‌های هپاتیت B و ایدز از قارچ شیتاکه استفاده می‌شود. میزان مصرف قارچ شیتاکه در روز در حدود ۲ تا ۶ گرم است و در زمان بهبودی این مقدار را به ۱ تا ۲ گرم کاهش داده می‌شود. این قارچ برای کاهش التهاب در بدن و همچنین برای درمان کمبود ویتامین D کاربرد دارد. در این مطلب داروپلاس با ما همراه باشید تا درباره خواص بینظیر قارچ شیتاکه در درمان زگیل تناسلی بیشتر بدانید.

معرفی قارچ شیتاکه
قارچ شیتاکه گیاه مفید با خواص درمانی و دارویی بسیار جهت درمان بیماری ها

معرفی قارچ شیتاکه

قارچ شیتاکه از دسته قارچ‌های دکمه‌ای است با این تفاوت که دارای کلاهک قهوه‌ای تیره و گاهی قهوه‌ای روشن است. یک رنگ سفید در حاشیه کلاهک قارچ شیتاکه دیده می‌شود. در ابتدا کلاهک به شکل محدب است ولی در ادامه روند رشد، کلاهک صاف می‌گردد. در زیر کلاهک پرده‌های سفید رنگی وجود دارد که اگر این پرده‌ها آسیبی ببینند به قهوه‌ای تغییر رنگ می‌دهند. این یک روش برای تشخیص سلامت قارچ شیتاکه است. قارچ شیتاکه یک پایه فیبری کوتاه دارد که علائم پرده غشایی روی پایه براحتی قابل مشاهده است.

در پرورش قارچ شیتاکه سه عامل نور، دما و رطوبت نقش اصلی را دارند. دما برای رشد و پرورش این قارچ ۲۵ درجه است. دما مناسب برای تولید کلاهک ضروری است و علاوه بر آن دما برای واکنش‌های فیزیکی و شیمیایی در فرایند رشد قارچ هم ضرورت دارد. قارچ شیتاکه از نوع هوازی است و محیط پرورش آن باید از تهویه خوبی برخوردار باشد. عدم تهویه نامناسب باعث باز شدن زود هنگام کلاهک قارچ می‌شود. اسیدیته بستر پرورش قارچ نیز باید مورد توجه قرار گیرد به‌ صورتی که در زمان باردهی قارچ اسیدیته محیط کشت باید بالاتر از زمان رشد میسیلیوم‌ها باشد.

خواص ضد میکروبی قارچ شیتاکه

نتایج تحقیقات سال ۲۰۰۳ مبنی بر این بود که پروتئین‌های ضدقارچ در گیاهان و قارچ‌ها و بدن حیوانات تولید می‌شود. پروتئین‌های ضدقارچ شامل کیتینازها، گلوکانازها و برخی پروتئین‌هایی شبیه با تامتین، میراکسولین، گاستروودینین هستند. در بررسی قارچ شیتاکه ترکیباتی مانند لکتین، ریبونوکئاز، پلی ساکاریدی تحت عنوان لنتینان را جدا کردند. علاوه بر این ترکیبات یک پروتئین ضد قارچ به نام لنتین هم تشیخص داده شد.

پروتئین لنتین کاربردهای دارویی و خواص فوق‌العاده‌ای دارد که روی ارزش اقتصادی قارچ شیتاکه تأثیر گذار بود. لنتین از رشد قارچ‌هایی در بدن جلوگیری می‌کند و علاوه بر خاصیت ضدقارچی دارای خواص ضدسرطان خون و ضد ایدز است. نتایج یک تحقیق که در سال ۲۰۱۸ برروی خواص آنتی میکروبی، ضدالتهابی و آنتی‌اکسیدانی قارچ شیتاکه بر این مبنی بود که لنتیونین موجود در آن دارای خواص ضدمیکروبی و ضدالتهابی است. این پروتئین از بدنه و میسیلیوم قارچ استخراج می‌گردد. لنتیونین با غلظت ۸۰ میلی گرم با داروهای ضدقارچ در بازار برابری می‌کند.

خواص قارچ شیتاکه
قارچ شیتاکه دارای خواص آنتی بیوتیکی، ضد قارچی و ضد باکتری زیادی دارد.

مواد معدنی قارچ شیتاکه

قارچ شیتاکه سرشار از مواد معدنی مثل پتاسیم، مس، آهن، فسفر و فیبر است. این مواد معدنی باعث کاهش کلسترول خون و بیماری‌ها مثل کم خونی، فشارخون و چاقی می‌شود. مواد معدنی وویتامین‌های موجود در این قارچ باعث درمان برخی بیماری‌ها می‌گردد که در ذیل به تعدادی اشاره می‌شود:

  • رفع بیماری چاقی و کمک به کاهش وزن: مواد معدنی داخل این قارچ دارای فیبر هستند. فیبر باعث کاهش وزن می‌شود.
  • کاهش کلسترول و دفع چربی‌های بد بدن
  • تقویت سیستم ایمنی: قارچ شیتاکه سرشار از ویتامین سی است که با ویروس‌ها و باکتریها بدن مبارزه می‌کند. برای کسانی که بیماریهای خود ایمنی دارند مصرف این قارچ توصیه نمی‌شود.
  • تقویت و بهبود سیستم گوارش: فیبر موجود در قارچ باعث تقویت و بهبود سیستم گوارش می‌گردد.
  • سلامت قلب و عروق: مواد معدنی داخل این قارچ باعث کاهش کلسترول و چربی‌ها در رگ‌های خونی می‌شود و به بهبود سلامت قلب و عروق کمک می‌کند.
  • باعث تنظیم هورمون در زنان: قارچ شیتاکه باعث تنظیم هورمون استروژن در بانوان می‌گردد و خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش می‌دهد.
  • رفع ترومبوز: قارچ شیتاکه باعث رفع لخته خون و انسداد رگ‌های خونی می‌شود.
  • استحکام دندان و استخوان‌ها: مواد معدنی مثل کلسیم و مس در قارچ شیتاکه باعث استحکام استخوان و دندان‌ها می‌شود.
  • خاصیت انرژی‌زایی: قارچ شیتاکه سرشار از مواد معدنی و ویتامین است که ترکیب این دو با هم خاصیت انرژی‌زایی بالایی دارد.

زگیل ناحیه تناسلی (hpv) چیست؟

زگیل ناحیه تناسلی به عفونت HPV معروف است. HPV نوعی عفونت ویروسی است که باعث ایجاد زگیل پوستی می‌شود. ۱۰۰ نوع ویروس پاپیلومای انسانی است که باعث ایجاد عفونت HPV می‌شود. برخی مواقع این ویروس‌ها باعث بروز سرطان می‌گردد. اکثر عفونت‌های HPV منجر به سرطان نمی‌شوند، ولی نوع HPV تناسلی می‌تواند باعث بروز سرطان دهانه رحم شود. برخی سرطان‌ها مثل سرطان مقعد، آلت تناسلی مردان، واژن و دهانه رحم با عفونت HPV ارتباط دارند. این نوع عفونت‌ها از طریق مقاربت یا تماس پوستی بروز پیدا می‌کند.

زگیل تناسلی
زگیل تناسلی امروزه به یکی از بیماریهای شایع تبدیل شده است که نیاز است به طور جدی به علایم و رمان آن توجه داشته باشید.

علائم شایع زگیل تناسلی (hpv)

نشانه‌های زگیل تناسلی با بروز ضایعاتی پهن، برجستگی‌های کوچک یا بیرون‌زدگی‌های ریز خوشه‌ای نمایان می‌شود. در بین خانم‌ها این نشانه‌های ظاهری و زگیل‌ها روی قسمت فرج ظاهر می‌شود. همچنین می‌تواند در مجاور مقعد روی دهانه رحم یا داخل واژن هم بروز پیدا کند. در بین آقایان زگیل تناسلی روی آلت و کیسه بیضه یا کنار مقعد دیده می‌شود. زگیل تناسلی بندرت درد و ناراحتی ایجاد می‌کند ولی ممکن است که باعث بروز خارش یا احساس درد در هنگام لمس کردن شود و باعث تاثیر بسیار زیادی در کاهش کیفیت رابطه جنسی زوجین خواهد شد.

آزمایش‌های بالینی تأثیر قارچ شیتاکه برای زگیل تناسلی

آزمایش‌های گوناگونی در زمینهٔ تأثیر قارچ شیتاکه بر روی زگیل تناسلی انجام‌ شده است. در یک آزمایش حدود ۱۰ زن که دچار بیماری زگیل تناسلی بودند را تا ۶ ماه روزانه یک‌بار یک دستور خوراکی از عصاره قارچ شیتاکه را مصرف می‌کردند. از بین این تعداد ۷ نفر پس از ۳ ماه استفاده از عصاره به بهبودی کامل دست یافتند و زگیل به‌ صورت کامل رفع شد. بقیه افراد طی مصرف مدت طولانی‌تر بهبود یافتند. این نتایج آزمایش‌ها، تاثیر بسیار خوب قارچ شیتاکه را نشان می‌دهد.

تحقیقات بالینی و پیش بالینی تأثیر قارچ شیتاکه (AHCC)

در قارچ شیتاکه چندین ترکیب وجود دارد که خواص ضدباکتری، ضدویروسی و ضدقارچی دارند. وجود این ترکیبات باعث مبارزه با عفونت‌ها می‌شود. این پتانسیل ضدمیکروبی شیتاکه تأثیر بسیار مهمی در رفع زگیل تناسلی داشته است. این قارچ کم‌ کالری است و حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیباتی ضد باکتریایی است که به‌ طور کلی می‌توانید به‌ عنوان یک ماده عالی در رژیم غذایی خود داشته باشید.

نتایج تحقیقات بالینی و مطالعات متعدد علمی بر این اساس است که قارچ شیتاکه به‌ عنوان دارویی برای مبارزه با عفونت‌های ویروسی پاپیلومای انسانی و زگیل‌های تناسلی قابل‌ استفاده است. همچنین قارچ شیتاکه زگیل تناسلی را مهار و به‌ طور کامل رفع می‌کند و میزان انتقال آن را نیز کاهش می‌دهد. در صورتی که حتی نسبت به علائم زگیل تناسلی مشکوک هستید حتما از انواع کاندوم زنانه استفاده کنید.

درمان زگیل تناسلی
درمان زگیل تناسلی به روش تزریق واکسن و یا به روش درمان خوراکی انجام میشود.

اثرات قارچ شیتاکه بر زگیل تناسلی (hpv)

عصاره قارچ شیتاکه شامل ترکیب لیگنین است که به فعال کردن سلول‌های ماکروفاژ و افزایش تکثیر سلول‌های مقابله با این ویروس HPV کمک می‌کند و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و اثر سیتوپاتی ویروس را تحریک می‌کند. نتایج تحقیقات متعدد علمی مبنی بر این است که عصاره قارچ شیتاکه باعث کاهش زگیل تناسلی می‌شود. شواهد نشان می‌دهد که مصرف عصاره قارچ شیتاکه به میزان ۲/۳ درصد در هر روز باعث رفع زگیل تناسلی می‌شود. عصاره این قارچ را به مدت دو ماه هم می‌توانید روی موضع ماساژ دهید یا به‌ صورت محلول درمانی در روز مصرف نمایید.

نحوه مصرف صحیح قارچ شیتاکه

قارچ شیتاکه به رنگ قهوه است و طبع آن‌ خنثی است. این قارچ بر روی درختان رشد می‌کند و در حدود ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر قد دارد. برای مصارف دارویی عصاره این قارچ را به شکل روغن برای ماساژ، کپسول یا انواع قرص و پودر تولید می‌کنند. برای اینکه این قارچ طعم دل‌نشینی داشته باشد، می‌توانید قارچ را در روغن تفت دهید و میل کنید.

همچنین از این قارچ در سوپ، پاستا همراه با انواع سالاد قابل‌ مصرف است. این قارچ دارای فیبر است که موادی همچون بتاگلوکان و اریتادینین است. این بتاگلوکان باعث احساس سیری می‌شود و همچنین باعث رفع چربی بدن می‌شود. اریتادینین موجود با کاهش ترشح تریاسیل گلیسرول در کبد باعث محافظت از کبد می‌شود.

سؤالات رایج

در این بخش به چند سوال رایج کاربران درباره قارچ شیتاکه و خواص دارویی و درمانی آن پاسخ داده شده است. در ادامه نیز با ما همراه باشید.

آیا قارچ شیتاکه عوارض جانبی دارد؟

در کنار خواص خوبی که قارچ شیتاکه دارد ممکن است که عوارضی برای برخی افراد داشته باشد. اگر بعد از مصرف قارچ با هرگونه حساسیت و آلرژی، کهیر پوستی، ناراحتی معده مواجه بودید حتماً از ادامه مصرف قارچ بپرهیزید. توجه داشته باشید که به‌ هیچ‌ عنوان قارچ شیتاکه را به کودکان و نوزادان ندهید.

آیا همراه با قارچ شیتاکه باید داروی دیگری مصرف شود؟

قارچ شیتاکه اثر خوب و قیمت مناسبی دارد. برای کسانی که آلرژی به قارچ دارند مصرف قرص توصیه می‌شود. مصرف هم‌زمان قارچ و قرص برای افرادی که مشکل مالی ندارند بلامانع است و تداخلی ندارد.

آیا مصرف هم‌زمان ویتامین و قارچ شیتاکه ضروری است؟

قارچ شیتاکه به همراه تغذیه کامل و مناسب باعث رفع بیماری می‌شود. مصرف مکمل و ویتامین‌ها هم برای تکمیل زنجیره غذایی سالم مورد نیاز است.

آیا گانودرما و دم بوقلمون در درمان زگیل تناسلی مؤثرند؟

در مکزیک تحقیقاتی در مورد قارچ گانودرما و دم بوقلمون انجام شد. تعداد ۶۱ بیمار زگیل تناسلی را انتخاب کردند و به آن‌ها عصاره قارچ گانودرما و دم بوقلمون داده شد. پس از دو ماه آزمایش و بررسی حدود ۸۸ درصد بهبود یافته بودند. از آن‌ پس تمامی دنیا خواص بی‌نظیر قارچ گانودرما و دم بوقلمون آشنا شدند.

مبنع healthline medicalnewstoday
ممکنه دوست داشته باشی
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه