طریقه صحیح مصرف ال آرژنین و مقدار مناسب

به این نوشته امتیاز دهید

در بین ورزشکاران به ویژه بدنسازان، قرص ال آرژنین بسیار سر زبان افتاده است. این قرص  را میتوان بهترین مکمل برای افزایش کارایی و بهبود عملکرد بدن به شمار آورد.  چرا که با مصرف ال آرژنین، به عنوان یک اسید آمینه نیمه ضروری هورمون های رشد آزاد شده و به سبب افزایش جریان خون رسانی به اندام های بدن، مواد پروتئینی سریع تر جذب بدن میشود. اما نکته ای که بسیار اهمیت دارد؛ آگاهی کامل از طریقه مصرف ال آرژنین است.

ما در این مقاله داروخانه آنلاین داروپلاس به سبب محبوبیت و بی رقیب بودن قرص ال آرژنین، قصد داریم شما را به طور کامل با طریقه مصرف ال آرژنین، میزان دوز مناسب مصرفی، فواید، عوارض جانبی و تداخل دارویی آن و دیگر نکات مهم آشنا کنیم. پس همراه ما باشید تا همه چیز در مورد قرص ال آٰرژنین بدانید.

عملکرد تاثیر ال آرژنین چگونه است؟

همانطور که گفته شد؛ ال آرژنین جز یکی از اسیدهای آمینه هایی نیمه ضروری است که به سبب عضله سازی و رشد اندام های بدن مصرف میشود. اگر از ورزشکاران حرفه ای و مربیان بدنسازی در مورد بهترین مکمل پروتئینی سوال کنید؛ محال است اسم قرص ال آرژنین را به زبان نیاورند. چرا که ارژنین در نقش بسیاری مهم در ساخت بلوک های پروتئینی داشته و به شدت میتوان در کوتاه ترین زمان به ساخت عضله کمک زیادی کند.

لازم است اشاره کنیم که آرژنین در آن دسته از آمینو اسید هایی قرار میگیرد که بدن به طور طبیعی قادر به ساخت آن نبوده و مقدار مورد نیازش باید از طریق قرص، مکمل و یا مواد خوراکی طبیعی همچون: ماهی، گوشت قرمز، لوبیا قرمز، جو و غلات تامین شود. 

 نحوه عملکرد آن به دو دسته کلی تقسیم میشود. یعنی در ابتدا ال آرژنین در بدن به اسید نیتریک تبدیل شده و سپس به تولید پروتئین کمک میکند. طی این  رویداد سوخت و ساز بدن بالا رفته، رگ های عروقی اتساع یافته و سپس هورمون رشد رها  و مواد پروتئینی جذب بدن شده و در نهایت علاوه بر افزایش حجم عضله، سموم بدن دفع و سیستم ایمنی بالا میرود.

تاثیر ال آرژنین
تاثیر ال آرژنین

فواید مصرف قرص ال آرژنین

فواید مصرف قرص ال آرژنین فقط به پرورش اندام و عضله سازی خلاصه نمیشود. به طور کلی از جمله فواید ال آرژنین میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

کمک به عضله سازی در بدنسازی

طبق چیزهایی که تا به اینجا خواندید؛ از مهم ترین و اصلی ترین دلایل محبوبیت و پرمصرف شدن قرص ال آرژنین، کمک به عضله سازی در بدنسازی است. بیشتر آقایانی که دارای عضله ها و ماهیچه های حجیم و سفتی هستند؛ قطعا در برنامه ی غذایی خود، قرص ال آرژنین را جا داده اند. اما طریقه مصرف قرص ال آرژنین چیزی است که مصرف کنندگان باید به خوبی بر آن واقف باشند تا سریعتر جواب بگیرند و عوارض جانبی کمتری سراغشان بیاید.

افزایش استقامت عضله و ماهیچه

اکثر ورزشکاران، اعم از فوتبالیست ها، کشتی گیران، وزنه برداران و به ویژه بدنسازان، از مکمل های متنوع ای برای افزایش استقامت عضله و ماهیچه مصرف میکنند.  البته مواد گیاهی و حیوانی متعددی هم برای این کار وجود دارد اما به جرات میتوان گفت که بهترین مکمل برای افزایش استقامت عضله، قرص ال آرژنین است. مکمل آرژنین با باز کردن رگ های خونی و همچنین افزایش قطر آنها سب  افزایش جریان خون و کاهش فشار آن میشود.  زمانی که جریان خون افزایش می یابد، زمینه برای اکسیژن رسانی و مواد آلی به عضلات فراهم میشود که در نتیجه این اتفاق سبب افزایش سطح استقامت عضله و ماهیچه ها میشود.  

افزایش استقامت عضله و ماهیچه

افزایش سرعت بهبود زخم ها

از دیگر فواید قرص ال آرژنین میتوان به افزایش سرعت بهبود زخم ها اشاره کرد. طبق آزمایشاتی که بر روی موش ها قرار گرفت، شواهد حاکی از آن بود زخم سر موش هایی که ال آلٰرژین مصرف کردند نسبت به دیگر موش های عادی سریع تر بهبود یافت.

 البته با مصرف این نوع اسید آمینه های نیمه ضروری، علاوه بر افزایش سرعت بهبود زخم ها، روند درمان آسیب دیدگی های ناشی از تصادف، ضربه در حین ورزش و کهولت سن سرعت بالاتری پیدا میکند. به همین دلیل است که به ورزشکاران همچون فوتبالیست های صدمه و ضربه شدید می خورند؛ این قرص داده میشود تا سریعتر به تمرین و بازی های خود برگردند.

اما باز باید تاکید کنیم که روند و طریقه مصرف قرص ال آرژنین بسیار اهمیت دارد و باید از آن از اطلاعات جامع ای به دست آورد. اما جای نگرانی نیست ما در ادامه به طور کامل شما را از نحوه مصرف قرص ال آرژنین به طور کامل آگاه تر خواهیم کرد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

تقویت سیستم ایمنی بدن از دیگر فواید قرص ال ارژنین است. چرا که ارژنین سرشار از آنتی اکسیدان بوده که  با مصرف آن سموم بدن و رادیکال های آزاد از بین میرود. باید بگوییم که رادیکال های آزاد که به وفور در غذاهای فرآوری شده، هوای آلوده و … یافت میشود؛ و  به شدت برای بدن مضر بوده و در طولانی مدت سبب بروز بیماری های عفونی، انواع سرطان ها و نقص ایمنی بدن میشود. پس بهتر است با مصرف موادی همچون ال ارژنین که سرشار از آنتی اکسیدان است  به جنگ به رادیکال های آزاد برویم و سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنیم.

لازم است اشاره کنیم که همه ی ما حتی ورزشکاران، پزشکان، کودکان، به ویژه افراد مسن و بیماران در معرض تنش های فیزیکی و آسیب های جسمی هستیم. لذا مهم است که اطمینان حاصل شود که سیستم ایمنی بدن همیشه تقویت باشد. در دوران شیوع کرونا، شاهد از دست رفتن بسیاری از عزیزان به دلیل نقص سیستم ایمنی بدن بودیم پس باید احتمال همه چیز را داد و سیستم و عملکرد بدن را در برابر ویروس ها، باکتری، عفونت و … بهبود بخشید.

تاثیر ال آرژنین بر میل جنسی

از دیگر تاثیرات ال آرژنین میتوان به افزایش میل جنسی اشاره کرد.  طبق آزمایشاتی که انجام شده است؛ مصرف آرژنین به عنوان یک نوع اسید آمینه نیمه ضروری بدن، باعث تقویت و تحرک اسپرم های مردان شده و باروری را در آن ها تقویت میکند.  قابل است ذکر است که مصرف آرژنین به جهت تولید نیتریک اسید؛ سبب  افزایش قطر رگ‌ ها میشود که این رویداد باعث  شده تا جریان خون به سمت آلت تناسلی افزایش یابد و در نهایت اختلال نعوظ بهبود یابد.  

طبق مطالعات و یافته ها،  تا ۹۲ درصد از موارد ناباروری در مردان میتوان  با قرص  ال-آرژینین  به همراه سایر داروی های مکملی دیگر درمان کرد. البته آگاهی کامل از طریقه مصرف قرص ال آرژنین بسیار حائز اهمیت است.

کمک به افزایش قد با ال آرژنین

افزایش قد از دیگر فواید مصرف قرص ال آرژنین است. اما چرا مصرف این قرص باعث افزایش قد میشود؟

همانطور که در ابتدا گفته شد؛ با مصرف این نوع از اسید آمینه نیمه ضروری، هورمون های رشد در بدن تحریک و  آزاد شده و زمینه برای رشد اندام ها در مصرف کننده فراهم میشود که همراه با انجام فعالیت های ورزشی، مواد مغذی این قرص بیشتر جذب بدن شده و در نهایت منجر به افزایش قد میشود.

اما از آنجایی که از یک سنی به بعد احتمال افزایش قد بسیار ضعیف شده؛ پس با این حساب برای افزایش قد، باید چنین مکمل هایی در سنین کمتر مصرف شود. آقایان تا پایان ۲۲ سالگی و بانوان نهایتا تا پایان ۱۸ سالگی می‌توانند شاهد  افزایش قد خود به صورت تدریجی باشند. هورمون‌های جنسی زنانه و مردانه به در این بازه سنی تکمیل شده و مواد غذایی بسیار در روند رشد تاثیر زیادی میگذارد.

به طور مثال برای استخوان بندی بهتر کودکان و افزایش قد آن ها این قرص از سوی پزشکان تجویز میشود. البته این قرص به تنهایی در افزایش قد کارساز نبوده و قطعا مصرف کننده در کنار آن باید از یک رژیم غذایی مناسب و اصولی پیروی کند.

افزایش قد با ال آرژنین
افزایش قد با ال آرژنین

تاثیر ال آرژنین بر درمان بیماری های قلبی و عروقی

جالب است بدانید که قرص ال آرژنین  و مواد خوراکی طبیعی که دارای این نوع اسید آمینه نیمه ضروری برای بدن هستند؛  از سوی پزشکان برای بیمارانی که با مشکل دچار بیماران گرفتگی قلب و عروق مواجه هستند؛ تجویز میشود.  ال-آرژنین به عنوان یک یک آمینو اسید نیمه ضروری سبب تولید نیتریک اکسید در بدن شده که ایجاد چنین ماده ای در بدن، باعث باز شدن رگ های خونی و عروقی میشود که در نهایت منجر به کاهش خطر سکته های قلبی بیماران میشود.

مصرف این قرص برای افرادی که دارای فشار خون بالا هستند و با مشکلات بیماری های قلبی و عروقی دست و پنجه نرم میکنند؛ پیشنهاد میشود. البته میزان و نحوه مصرف قرص ال آرژنین باید کاملا زیر نظر پزشک مرتبط قرار بگیرد.

بهترین زمان و طریقه مصرف ال آرژنین

نوبتی هم باشه، نوبت بررسی زمان و طریقه مصرف ال آرژنین است. این قرص جز آن دسته از قرص هایی محسوب میشود که مصرفش دارای اصول و قواعد خاصی بوده و به هیچ عنوان نباید در نوع مصرف، میزان و ساعت آن سهل انگاری کرد. علاوه بر این، میزان دوز و زمان مصرف ال آرژنین بسته به سن و هدف متفاوت بوده و برای تاثیر پذیری بیشتر باید طبق دستورات خاص آن عمل کرد.

به طور مثال بهترین زمان مصرف ال ارژنین برای ورزشکاران نیم الی یک ساعت قبل از ورزش و تمرین است. اگر شما هدفتان افزایش حجم عضله و استقامت ماهیچه است؛ پس  خوردن این قرص را قبل از ورزش فراموش نکنید.

مصرف این مکمل قبل از تمرین باعث افزایش خون رسانی به بدن شده و زمینه برای جذب بیشتر و سریعتر مواد مغذی به بافت ماهیچه ها فراهم میشود.

اما بهترین زمان مصرف ال ارژنین برای کودکان و بیماران، یک ساعت قبل از خواب است. چرا که در این بازه زمانی میزان ترشح هورمون رشد در خود بدن هم افزایش یافته و با مصرف ال-آرژنین اثرات بهتری ایجاد شود.

نحوه مصرف ال ارژنین و ویتامین C

همانطور که بارها گفته شد طریقه مصرف ال آرژنین بر روی اثرپذیری این مکمل بر روی بدن بسیار اهمیت دارد. اما جدا از ساعت و زمان مصرف آن، میزان دوز مصرفی هم به شدت حائز اهمیت است.

 لازم است بدانید که به طور کلی میزان دوز مناسب مصرف ال ارژنین برای هر فرد بین ۳۰۰ میلی گرم الی 1   گرم ( ۱۰۰۰ میلی گرم) است. اما قطعا بسته به سن و شرایط جسمانی، میزان دوز مصرفی برای افراد تفاوت دارد.  برای اثر پذیری بهتر میتوان در کنار مکمل های ویتامین سی مصرف کرد. اما باید به میزان دوز مصرفی ویتامین ها دقت کرد. به طور مثال در طور یک روز میتوان حداکثر ۱۰۰۰ میلی گرم ویتامین سی یا معده خالی مصرف کرد.

بررسی خواص ویتامین C و نقش اصلی آن در بدن

میزان دوز مصرف ال ارژنین برای کودکان

به طور مثال میزان دوز مناسب برای کودکان، ۳۰۰ میلی گرم است. البته این مکمل هم به صورت قرص و هم در حالت شربت در توسط داروسازان تولید و در بازار عرضه میشود که در حالت شربتی، میزان دوز مصرفی برای کودکان بین ۴ الی ۷ سال ۳ میلی لیتر در روز بوده و برای کودکانی که سنشان بالای ۷ سال است، در روز ۶ میلی لیتر از شربت ال ارژنین توصیه میشود. البته اگر کودک مبتلا به یک نوع بیماری باشد؛ در این صورت طبق صلاحیت  و تشخیص پزشک ممکن است میزان دوز مصرفی کاهش یابد.

دوز مناسب جهت مصرف قرص ال آرژنین برای ورزشکاران

همانطور که گفته شد، میزان دوز قرص ال آرژنین به طور کلی بین ۳۰۰ الی ۱۰۰۰  میلی گرم در روز توصیه شده است. اما برای دریافت بیشتر مواد مغذی و اثر پذیری این مکمل غذایی بر روی بدن ورزشکاران و بدنسازان، میزان دوز مصرفی از ۱ گرم تا ۶ گرم پیشنهاد میشود. به طور مثال اگر ورزشکاری کمتر از ۶۰۰ گرم از ال آرژنین را مصرف کند قطعا با ورزش هایی که میکند؛ هیچ تاثیری در خود احساس نمیکند. همچنین اگر این میزان دوز از ۶ گرم بیشتر شود قطعا با مشکلات گوارشی و عوارض جانبی متعددی روبرو خواهد شد.

عوارض جانبی ال آرژنین چیست؟

مصرف خیلی زیاد قرص ال آرژنین، ممکن است عوارض جانبی متعددی برای مصرف کننده ایجاد شود. به طور مثل رایج ترین عوارض جانبی ال ارژنین میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اسهال
 • حالت تهوع
 • ضعف و سستی
 • سرگیجه
 • نفخ و درد شکم

 البته مصرف آن در طولانی مدت میتوان باعث ایجاد مشکلات کلیوی و قلبی شود.

آیا مصرف روزانه ال-آرژنین بی خطر است؟

مصرف روزانه قرص ال ارژنین کاملا بی خطر بوده اما قطعا میزان دوز و نحوه مصرف آن در بی خطر بودن آن نقش مهمی دارد. به طور مثال مصرف دوز بالای این قرص برای افرادی که ورزش نمیکنند؛ میتواند مشکلات زیادی را ایجاد کند.

تداخل دارویی با ال آرژنین

از جمله داروهایی که با قرص آرژنین تداخل دارند، شامل موارد زیر میباشد.

داروهای کنترل فشار خون همچون انالاپریل، لوزارتان،  فوروزماید  و …

داروهای دیابت همچون انسولین، گلیپیزید، متفورمین و …

قرص های بنازپریل، فوزینوپریل، لیزینوپریل و …  

قرص‌های آب همچون آمیلوراید و اسپیرونولاکتون

داروهای کاهش لخته خون 

سوالات رایج

سن مناسب برای مصرف ال آرژنین چقدر است؟

مصرف قرص ال آرژنین برای هر سنی بلامانع است. البته مصرف آن باید طبق نظر پزشک انجام شود.

آیا مصرف ال آرژنین برای افزایش قد مناسب است؟

بله اما برای دختر خانم ها تا قبل از ۱۸ سالگی و برای آقا پسرها تا قبل از ۲۳ سالگی همراه با رژیم غذایی مناسب موثر است.

چطور قرص ال آرژنین اصل بخریم؟

برای خرید قرص ال آرژنین اصل میتوانید به سراغ داروخانه های آنلاین مجاز رجوع کنید. از طریق داروخانه آنلاین داروهلپ میتوانید، سفارش خرید این قرص را همین حالا ثبت کنید. این سایت دارای مجوز های رسمی از وزارت بهداشت بوده و دارای اعتبار است.

آیا مصرف ال آرژنین برای کودکان خطرناک است؟

خیر. البته مصرف میزان دوز مصرفی برای کودکان بسیار اهمیت دارد و حتما باید از سوی یک پزشک تجویز شده باشد.

آیا مصرف قرص ال آرژنین در دوران بلوغ بلامانع است؟

خیر، این قرص در دوران بلوغ که هورمون ها در حال تکمیل هستند؛ میتواند اثرگذار باشد و به رشد قد و استقامت ماهیچه کمک کند.

ممکنه دوست داشته باشی
4 نظر
 1. حبیب نوشت

  سلام وقتتون بخیر . اگه قرص ارژنین رو یک ساعت قبل خواب تعداد 5 تا 7 تا رو باهم بخورم مشکلی پیش میاد برام؟

  1. پشتیبانی داروخانه نوشت

   با سلام و درود عضلات بعد از تمرینات ورزشی نیاز به ریکاوری دارند و یکی از مهمترین مواردی که برای ریکاوری نیاز می ‌باشد، خوابیدن در شب است. بنابراین مصرف آرژنین قبل از خواب به عنوان یک مکمل می تواند مواد مغذی را به بدن شما برساند و در زمان خواب، بدن از این منابع استفاده کند در نتیجه ریکاوری بدن شما بسیار بهتر انجام می شود.

 2. ابوالفضل نوشت

  سلام از ویال 2000 ال آرژنین استفاده میکنم بدنسازم در روز سه بار مصرف میکنم صبح و قبل تمیرین و قبل خواب برام مشکلی پیش نمیاد؟

 3. محمد نوشت

  سلام،وقت بخیر ،من ورزش بوکس ،وهوازی انجام میدم به صورت یک روز در میون،ساعت ورزش من بنا بر شغلم از ساعت ۸ونیم تا ۱۱شب هست،نیم ساعت قبل از تمرین دوعدد قرص ارژنین ۱۰۰۰میخورم ،به نظر شما درست طریقه مصرف یا زیاده،یا یه دونه قبل تمرین بخورم یدونه موقع خواب بخورم بهتره ممنون میشم جواب بدین

برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه