تکنیک‌های کاربردی برای داشتن بهترین زیرسازی آرایش

به این نوشته امتیاز دهید

داشتن یه آرایش صورت صاف، یکدست و طبیعی با پوستی شفاف ایده آل هر خانمی است که باید بدانند زیرسازی آرایش راهی است که باید برای رسیدن به این هدف در پیش گیرند. آرایش صورت می‌تواند تأثیر خیلی زیادی روی زیبایی چهره داشته باشد به این شرط که زیرسازی آرایش را درست انجام داده باشید.

زیرسازی آرایش بهترین جلوه از آرایش صورت و پوستی شاداب و جذاب را نمایان کند. عدم زیرسازی درست پوست منجر به ماسیدن آرایش روی صورت شده و همچنین آرایش به‌خوبی نمی‌نشیند و حالت کیکی روی پوست پیدا خواهد کرد. در ادامه این مطلب داروپلاس در مورد تکنیک‌های کاربردی بهترین زیرسازی آرایش توضیح می‌دهیم.

لزوم شناخت نوع پوست

شناخت پوست از اصلی‌ترین معیارهای داشتن آرایش زیبا است. با شناخت پوست خود می‌توانید لوازم‌ آرایش متناسب با پوست خود را انتخاب کنید. هر انسانی متفاوت به دنیا آمده است با رنگ‌های مختلف پوست، چشم، حالت مو و جنس پوست که هر کدام به‌ نوعی زیبا است. به‌طورکلی ۵ نوع پوست معمولی، خشک، چرب، مختلط و حساس را وجود دارد.

انواع پوست
با شناخت پوست خود می‌توانید لوازم‌ آرایشی متناسب باپوست خود را انتخاب کنید.

پاک‌سازی و لایه‌برداری صورت

قبل از شروع آرایش صورت حتماً مرحله اول زیرسازی آرایش که پاکسازی و لایه‌برداری است را انجام دهید. پاکسازی پوست صوت با انواع شوینده مناسب پوست و لایه‌برداری به این معنی است که سلول‌های مرده را از سطح پوست برمی‌دارید. پوست صورت مدام در حال بازسازی خود است؛ بنابراین لایه رویی پوست صورت شامل سلول‌های مرده است که طراوت ندارد و به‌ راحتی توسط فرایند لایه‌برداری حذف می‌شوند.

انجام آرایش بدون لایه‌برداری نتیجه خوبی ندارد. بهتر است هفته‌ای یک‌بار از لایه‌بردار مناسب برای پوست خود استفاده کنید، با این کار طراوت و شادابی را به پوست خود بازمی‌گردانید. اگر سلول‌های مرده روی پوست بمانند باعث خشکی، پوسته‌پوسته شدن و مسدود شدن منافذ پوست می‌شوند.

لایه‌برداری برای داشتن آرایش یکدست خیلی تأثیرگذار است که به‌ صورت فیزیکی یا شیمیایی انجام می‌شود. همچنین شما می‌توانید لایه‌برداری پوست با کرم آلفا هیدروکسی اسید سلول‌های مرده پوست را حذف کنید. در روشی دیگر با ماسک‌ها و شیوه‌های خاص سطح پوست را ماساژ دهید و به روش سایشی سلول‌های مرده را از روی پوست حذف کنید. بنابراین نتیجه می‌گیریم که آرایش صورت را با لایه‌برداری شروع کنید که آرایش صورت شما زیبا و جذاب بوده و پوستی یکدست و زیبا برای خود بسازید.

لایه برداری پوست
ایه‌برداری به این معنی است که سلول‌های مرده از سطح پوست را برمی‌دارید. پوست صورت مدام در حال بازسازی خود است؛

شستشوی پوست صورت

شستشوی پوست صورت یک مسئله پر اهمیت در زمینه سلامت پوست است. به این دلیل مهم است که شستشوی درست، مانع آسیب رسیدن به پوست صورت می‌شود. به‌ طوری‌ که از بروز خشکی و افتادگی جلوگیری می‌کند. خانم‌ها به دلیل استفاده از لوازم‌آرایش بیشتر از آقایان باید به شستن صورت اهمیت دهند که در دراز مدت پوست صورت آن‌ها دچار آسیب نگردد. روش صحیح شستن پوست صورت به این شکل است که خانم‌ها آرایش صورت را کاملاً پاک کنند.

همان‌طور که می‌دانید برای پاک کردن آرایش نیاز به ماده پاک‌کننده دارید و با شستشوی معمولی پاک نمی‌شود. حال انتخاب یک پاک‌کننده مناسب به نوع پوست شما بستگی دارد که نیاز است قبل از انتخاب پاک‌کننده به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • انتخاب پاک‌کننده برای پوست معمولی: افرادی که پوست معمولی دارند باید شوینده‌ای با PH متعادل انتخاب کنند.
 • پاک‌کننده برای پوست‌های چرب: برای این نوع پوست از پاک‌کننده بدون چربی و کرم استفاده کنید که به‌ راحتی چربی پوست را حذف کند. اگر پوست شما جوش و آکنه دارد از ترکیب پاک‌کننده جوش استفاده کنید.
 • انتخاب پاک‌کننده برای صورت خشک: اگر پوست صورت خشک است از شوینده‌های کرمی و مرطوب‌کننده استفاده کنید. سعی کنید از صابون استفاده نکنید زیرا موجب افزایش خشکی پوست می‌شود.
شستشوی پوست صورت
شستشوی درست، مانع آسیب رسیدن به پوست صورت می‌شود.

ضرورت استفاده از مرطوب‌ کننده

استفاده از مرطوب‌کننده برای پوست سالم ضروری و لازم است. برخی از افراد استفاده از مرطوب‌کننده را به معنی تمایل به زیبایی می‌دانند. ولی استفاده از مرطوب‌کننده در راستای مراقبت از پوست نیاز است و در صورت بی‌توجهی به آن روتین مراقبت از پوست انجام‌نشده است.

آب‌رسانی و مرطوب نگه‌داشتن پوست یکی از ضروری‌ترین مراحل مراقبت از پوست است. اگر رطوبت پوست شما کافی نباشد باعث خارش و خشک شدن پوست می‌گردد. پوست ممکن است به‌واسطه شرایط زندگی و آب‌وهوای محل زندگی شما به‌ سرعت رطوبت را از دست بدهد و کم آب و خشک گردد. در زمانی که پوست کم آب است آسیب‌پذیری آن بیشتر است. کرم آب‌رسان و مرطوب‌کننده انعطاف و نرمی پوست را حفظ می‌کند. کرم آب‌رسان را به‌ صورت دورانی با سر انگشتان خود به سمت بالا ماساژ دهید.

استفاده از مرطوب‌کننده
آب‌رسانی و مرطوب نگه‌داشتن پوست یکی از ضروری‌ترین مراحل مراقبت از پوست است. اگر رطوبت پوست شما کافی نباشد باعث خارش و خشک شدن پوست می‌گردد.

پرایمر جزء اصلی زیرسازی آرایش

پرایمر محصولی فوق‌العاده برای افزایش ماندگاری آرایش است. اگر دقت کرده باشید زمانی که پرایمر برای زیرسازی آرایش به کار نبرده باشید، آرایش شما در اوایل صبح زیبا و خوب است اما بعد از مدتی کمتر می‌شود و تا جایی که اصلاً آرایشی روی صورت باقی نمی‌ماند.

دلیل این شرایط استفاده نکردن از پرایمر است. بعد از مراحل قبلی که پیش‌تر برای زیرسازی آرایش توضیح داده شد پرایمر با بستن و مسدود کردن منافذ باز پوست به شما کمک می‌کند که آرایش شما ماندگاری بیشتری داشته باشد. استفاده از پرایمر باعث درخشان کردن پوست می‌شود و فرقی ندارد که اهل آرایش غلیظ هستید یا فقط مرطوب‌کننده استفاده می‌کنید. در هر صورت اگر می‌خواهید که برای زیرسازی آرایش پوست یکدست و یکنواختی داشته باشید مصرف پرایمر لازم است.

انواع رنگ پرایمر پوست
اگر می‌خواهید که برای زیرسازی آرایش پوست یکدست و یکنواختی داشته باشید مصرف پرایمر لازم است.

انواع پرایمر موجود و فواید آن

همان‌طور که توضیح داده شد پرایمر برای ماندگاری آرایش است و یکی از مراحل مهم زیرسازی آرایش به شمار می‌رود. انواع پرایمر از حالت نیمه شفاف و بی‌رنگ تا رنگ‌های مختلف برای انواع پوست جهت رفع مشکلات پوستی موجود است. به‌ عنوان‌ مثال اگر پوست شما لک و جای جوش دارد بهتر است از پرایمری که ۲ درصد اسید سالیسیلیک دارد استفاده کنید. انواع رنگ پرایمر شامل موارد زیر است:

 • پرایمر سبز: از این نوع پرایمر برای محو کردن و پوشاندن جای جوش و لک استفاده می‌شود.
 • پرایمر نارنجی: برای رفع و یکدست کردن تیرگی دور چشم با پوست بقیه نواحی صورت به کار می‌رود.
 • پرایمر صورتی: برای رفع تیرگی و روشن‌کننده دور چشم به کار می‌رود. این نوع پرایمر را می‌توان به همراه کانسیلر استفاده کرد.
 • پرایمر بنفش: برای از بین بردن زردی پوست که در بعضی نواحی بیشتر است مثل نواحی دوربینی، پیشانی و چانه به کار می‌رود.

برای انتخاب پرایمر مناسب پوست خود بهتر است که در ابتدا نوع پوست خود را بشناسید و بر اساس آن انتخاب نمایید. انواع پرایمر با توجه به نوع پوست شامل:

 • پرایمر مخصوص پوست خشک: برای این نوع پوست باید از پرایمری استفاده کنید که خاصیت آب‌رسانی و مرطوب‌کنندگی بالایی داشته باشد.
 • پرایمر مخصوص پوست چرب: افرادی که پوست چرب دارند برای رفع براقی و چربی پوست بهتر است که از پرایمرهای مات‌کننده استفاده کنند.

انواع پرایمرهای نگه‌دارنده و مراقبت‌کننده از پوست نیز وجود دارد مانند:

 • پرایمر آرایشی ضد پیری: این نوع پرایمر خواص ضد آفتابی دارد و از پوست در برابر نور خورشید محافظت می‌کند. در این نوع پرایمر نیاسین و پپتید داریم که به استحکام بافت پوست کمک می‌کند. در مجموع هر دو عامل نگه‌دارنده و ترمیم‌کننده پوست هستند.
 • پرایمرهایی برای تنگ کردن منافذ پوست: بعضی از پوست‌ها به دلیل منافذ باز آرایش به‌ خوبی روی صورت آن‌ها نمی‌نشیند. برای این افراد پرایمرهای درمانی برای بسته شدن منافذ به کار می‌بریم که خاصیتقابض‌کنندگی یا بستن منافذ را دارند.

استفاده از ضد آفتاب مناسب پوست

نور خورشید در کنار فوایدی که به صورت کلی برای ما دارد حاوی اشعه‌های مضر برای پوست است. به همین دلیل ضروری است از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست در برابر نور خورشید استفاده کنید. انواع مختلف ضد آفتاب وجود دارد که هر کدام به میزان قابل‌توجهی جلوی اشعه را می‌گیرند. مقدار SPF در کرم ضد آفتاب نشان‌دهنده میزان مقاومت کرم در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید است. توصیه متخصصان و مشاوران پوستی این است که از ضد آفتابی استفاده کنید که میزان SPF آن‌ها دست‌کم ۱۵ تا ۵۰ است. استفاده از ضد آفتاب در زیرسازی آرایش برای محافظت پوست لازم است. برای انتخاب ضد آفتاب به نوع پوست خود حتماً توجه داشته باشید. دو روش برای استفاده ضد آفتاب در زیرسازی آرایش وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • استفاده از کرم مرطوب‌کننده که دارای SPF است که به جهت محافظت از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید تولیدشده‌اند.
 • استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب زیرسازی آرایش که بهترین ضد آفتاب کرمی است که سبک و فاقد چربی باشد که پوست شما را زیر آرایش سنگین نکند. همچنین بهتر است برای ماندگاری آرایش روی کرم ضد آفتاب خود پرایمر استفاده کنید.
استفاده از ضد آفتاب
انواع مختلف ضد آفتاب داریم که هرکدام به میزان قابل‌توجهی جلوی اشعه را می‌گیرند.

انتخاب کرم پودر مناسب

کرم پودر یکی از مهم‌ترین لوازم‌آرایش است که نقش مهمی در داشتن پوستی بی‌عیب و نقص در زمان آٰرایش دارد. حتماً دقت لازم را در انتخاب کرم پودر مناسب پوست را داشته باشید که اگر کرم پودر اشتباهی را انتخاب کنید نتیجه عکس به همراه دارد.

در مرحله اول که باید کرمی پودر مناسب نوع پوست خود انتخاب کنید. علاوه بر آن رنگ و فرمول کرم‌های هم انواع مختلفی دارد که یک چالش واقعی را ایجاد می‌کند؛ بنابراین بهتر است قبل از خرید کرم پودر مناسب نوع پوست خود را بشناسید که انتخاب درستی داشته باشید.

هدف از زیرسازی آرایش داشتن پوست صاف و یکدست است و انتخاب کرمی که به‌خوبی روی پوست بنشیند. نکاتی که در جهت انتخاب کرم پودر باید دقت کنید شامل این موارد است:

 • نوع پوست خود را بشناسید: مهم‌ترین قدم برای کمک به شما در انتخاب کرم شناخت نوع پوست است.
 • پوست چرب: اگر پوست شما چرب است باید از کرم پودر فاقد چربی و یا پنکک استفاده کنید.
 • پوست خشک: کرم پودر مناسب پوست خشک کرم پودری است که بافت کرمی داشته باشد و کمک به رطوبت رسانی کند.
 • پوست مختلط (ترکیبی): برای این نوع پوست از هر دو نوع کرم پودر مخصوص پوست خشک چرب استفاده کنید و از مصرف کرم پودرهای حاوی چربی و نرم‌کننده اجتناب کنید.
 • پوست حساس: کرم پودری استفاده کنید که داخل آن ترکیبات الکلی، عطر، اسانس که باعث تحریک پوست می‌گردد نداشته باشد و همچنین از محصولات حاوی پارافین و روغن‌های نفتی اجتناب کنید.
 • درجه رنگ کرم پودر بارنگ پوست مطابقت داشته باشد و به شما حالت بی‌روحی و رنگ‌پریده ندهد.
 • انتخاب نمای نهایی کرم پودر: نمای نهایی کرم پودر میزان براقی یا ماتی کرم پودر روی پوست شما است؛ که در کل به ۴ دسته آرایش خیس، آرایش مات، آرایش نیمه مات و آرایش درخشان تقسیم می‌شوند. هر کدام از این‌ها در نوع خود خوب و جذاب هستند ولی در هر صورت انتخاب کدام‌ یک از این مدل‌ها به سلیقه و نوع پوست شما بستگی دارد.
 • کرم پودر انتخابی را قبل از خرید تست نمایید: از آنجایی‌که رنگ پوست دست به رنگ پوست صورت نزدیک نیست بهتر است که روی پوست گردن یا فک تست انجام دهید.
 • بهتر است از یک مشاوره پوستی برای انتخاب کرم پودر خود کمک بگیرید. در فروشگاه‌های بزرگ لوازم‌آرایشی معمولاً متخصصانی حضور دارند.
انتخاب کرم پودر
کرم پودر یکی از مهم‌ترین لوازم‌آرایش است که نقش مهمی در داشتن پوستی بی‌عیب و نقص در زمان آٰرایش دارد.

زیرسازی آرایش چشم

از آنجایی‌ که بیشترین آرایش مربوط به چشم است بنابراین زیرسازی آرایش پوست اطراف چشم باید دقیق و درست انجام شود. برای انجام زیرسازی آرایش اطراف چشم باید در نوع پوست اطراف چشم، فرم چشم و ابروهای خود را بشناسید. برای زیرسازی آرایش اطراف چشم به ترتیب زیر عمل کنید:

 • ابروها را با توجه به فرم چشم‌ها اصلاح نمایید.
 • صورت خود را با آب سرد بشویید که پوست منقبض گردد و به‌آرامی با حوله خشک‌کنید.
 • از مرطوب‌کننده و آب‌رسان استفاده کنید.
 • به کمک یک کانسیلر تیرگی، لک و قرمزی اطراف چشم خود را بپوشانید. بهتر است از کانسیلر یک درجه روشن‌تر از پوست طبیعی استفاده کنید.
 • با استفاده از پدهای مناسب کرم پودر را بر روی پوست خود بزنید.
 • حال بعد از خشک شدن کرم‌های اطراف چشم با توجه به فرم چشم آرایش چشم محبوب خود را انجام دهید.

استفاده از لوازم‌آرایش ارگانیک

با توجه به تحقیقات انجام‌شده برخی از لوازم‌آرایش‌ها و محصولات مراقبتی پوست به دلیل مواد شیمیایی به‌ کار رفته در آن‌ها نه‌ تنها مفید نیستند بلکه باعث آسیب‌های جدی مثل سرطان پوست را به همراه دارد. در سال‌های اخیر در تولید مواد آرایشی ترکیبات طبیعی و مناسبی جایگزین ترکیبات شیمیایی شده است. دلایل استفاده از لوازم آرایش ارگانیک و گیاهی به شرح زیر است:

 • لوازم‌آرایش ارگانیک سازگار با محیط‌زیست هستند. در تولید لوازم‌آرایش مواد شیمیایی به‌کار رفته پایه نفتی و همچنین سرب و فلزات سنگین هستند که برای استخراج آن‌ها اکوسیستم محیط‌زیست را نابود می‌کنند.
 • لوازم‌آرایش ارگانیک عوارض کمتری نسبت به لوازم‌آرایش شیمیایی دارند. مواد شیمیایی برای محو کردن لکه‌های صورت خوب جواب می‌دهند اما در طولانی‌ مدت اثرات نامطلوبی روی پوست می‌گذارد. همچنین برخی از مواد شیمیایی باعث ایجاد حساسیت شدید می‌شوند.
 • در لوازم‌ آرایش ارگانیک مواد طبیعی جایگزین مواد شیمیایی شده است. پوست شما توانایی خیلی بالایی در جذب مواد شیمیایی لوازم‌ آرایش دارد. از طرفی هم لوازم‌ آرایش شیمیایی اثربخشی ظاهری خوبی دارد و گاهی افراد به‌ واسطه این موارد باعث نابودی پوست خود می‌شوند.
 • لوازم‌ آرایش ارگانیک با پیری زودرس مبارزه می‌کند. مواد ارگانیک به‌وسیله آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی، ویتامین‌های مختلف نظیر ویتامین C که دارد از پوست مراقبت می‌کند و مانع از پیری پوست می‌شوند.

تثبیت آرایش با فیکساتور

فیکساتور در مرحله پایانی آرایش به‌ عنوان تثبیت‌کننده استفاده می‌گردد. در ابتدا و زیرسازی آرایش پرایمر و در پایان آرایش فیکساتور استفاده می‌کنند؛ اما استفاده از فیکساتور به‌ اندازه پرایمر ضروری نیست فقط استفاده از آن دوام آرایش را بالا می‌برد.

به صورت کلی دو نوع فیکساتور مایعی و پودری وجود دارد. فیکساتورها آرایش را به دو روش برای مدت طولانی حفظ می‌کنند. یکی مانع از ایجاد چسبندگی بر روی صورت می‌گردند و دیگری اینکه فعالیت‌های پوستی مثل عرق کردن را متوقف می‌کنند؛ بنابراین برای اینکه آرایش شما در تمام طول روز تمیز و مرتب باشد بهتر است از فیکساتور استفاده کنید.

استفاده از اسپری فیکساتور
فیکساتور در مرحله پایانی آرایش به‌عنوان تثبیت‌کننده استفاده می‌گردد. در ابتدا و زیرسازی آرایش پرایمر و در پایان آرایش فیکساتور استفاده می‌کنند؛

سؤالات رایج

آیا می‌توانم پرایمر را در آرایش روزانه استفاده کنم؟

چه اهل آرایش غلیظ باشید یا آرایش معمولی اگر می‌خواهید که در زیرسازی آرایش پوستی صاف و یکدست داشته باشید از پرایمر استفاده کنید.

آیا می‌توانم بعد از ورزش و فعالیت ورزشی پرایمر استفاده کنم؟

بعد از ورزش استفاده از پرایمر نیاز نیست. پرایمر به‌ عنوان یکی از مراحل زیرسازی آرایش به کار می‌رود. از طرفی هم پوست صورت بعد از ورزش سرخ می‌شود و با شستن صورت و استفاده از مرطوب پوست سلامتی دارید ولی اگر از پرایمر استفاده کنید پوست شما مات می‌شود.

آیا بهتر است از پرایمر دارای سیلیکا کمتر استفاده کنم؟

ترکیبات سیلیکا اثر نرم‌کنندگی فوق‌العاده‌ای دارد؛ اما از آنجایی‌که برای بعضی پوست‌هایی که جوش و آکنه دارند باعث حساسیت می‌شود باید قبل از استفاده با متخصص یا مشاوره پوستی هماهنگ کنید و از بابت نداشتن حساسیت اطمینان حاصل فرمایید.

آیا پرایمر باعث می‌شود صورتم کمتر عرق کند؟

پرایمر خاصیت قابض کنندگی را دارد. منافذ پوست را کوچک و گاهی مسدود می‌کند. در این صورت از عرق کردن پوست جلوگیری می‌کند.

آیا زیرسازی آرایش عروس متفاوت است؟

میکاپ یا آرایش عروس نسبت به آرایش‌های دیگر تفاوت‌های زیادی دارد. باکیفیت بودن زیرسازی آرایش عروس نقش ویژه‌ای در آرایش آن دارد و می‌توان به جرات گفت در راضی بودن از نتیجه میکاپ تأثیرگذار است.

آیا استفاده از پرایمر باعث ماندگاری آرایشم می‌شود؟

پرایمر یکی از مراحل زیرسازی آرایش است که به کمک آن باعث افزایش ماندگاری آرایش می‌گردد. گاهی افراد از چگونگی مصرف و کاربرد پرایمر مطلع نیستند و استفاده نمی‌کنند. در صورت عدم استفاده از پرایمر آرایش شما خیلی زود کیفیت خود را از دست می‌دهد.

مبنع qcmakeupacademy
ممکنه دوست داشته باشی
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه