درمان گیاهی و رفع سه سوته خارش پوست بدن

2/5 - (4 امتیاز)

درمان گیاهی خارش پوست یکی از روش‌های ایمن و بدون عوارض جهت درمان و رفع خارش پوست و جلوگیری از قرمزی و پوسته پوسته شدن سطح پوست بدن است. به دلایل مختلفی خارش پوست بدن اتفاق می‌افتد و فارغ از این که زمینه‌ساز آن چه باشد، عوامل دیگری به آن دامن خواهند زد. متاسفانه در صورتی که خارش بدن به درستی درمان و کنترل نشود، به مشکل مزمن پوستی تبدیل شده و بسیار آزاردهنده خواهد بود. از این روی اهمیت زیادی دارد که به موقع با روش‌های درست و کارآمد، نسبت به درمان و کنترل خارش پوست اقدام کرده و عوارض آن را در کم‌ترین مدت به حداقل برسانید.

درمان گیاهی خارش پوست یکی از بهترین روش‌های درمان و کنترل این معضل بوده و می‌توانید از طریق مواد طبیعی، به خوبی خارش‌های پوستی را از بین ببرید. در ادامه با این مطلب داروخانه آنلاین داروپلاس همراه باشید تا با انواع روش درمان گیاهی خارش پوست بدن آشنا شوید.

علت ایجاد خارش پوست بدن

دلایل مختلفی به ایجاد خارش پوست منتهی می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به خشکی پوست، آب و هوای سرد، بیماری‌های پوستی چون پسوریازیس، عفونت‌های قارچی، دیابت، بیماری‌های کلیوی و کبدی، اگزما، گزیدگی حشرات، برخی از داروها، بارداری، آلرژی، یائسگی و … اشاره کرد که هر کدام از آنها نیازمند روش درمان متفاوتی است.

علت خارش پوست بدن
خارش بدن ممکن است ناشی از خشکی پوست یا عوامل دیگری از جمله برخی بیماریهای پوستی باشد.

عوامل ایجاد کننده خارش بدن

علاوه بر تمامی علل ذکر شده درباره علل ایجادکننده خارش بدن، ممکن است عوامل مختلف دیگری نیز باعث بروز خارش بدن شود. از اصلی‌ترین عوامل ایجادکننده خارش بدن، باید موارد زیر را در نظر داشت:

حضور در هوای سرد و خشک

هوای سرد یکی از عوامل اصلی در بروز خارش بدن محسوب می‌شود. هوای سر با نفوذ به پوست و ایجاد خشکی در سطح پوست باعث خارش بدن می‌شود. حضور در هوای سرد و خشک، موجب تحریک پوست شده و خارش پوستی را رقم می‌زند. این مورد به ویژه برای افرادی که خود دارای پوست خشک باشند، به مراتب بیشتر خواهد بود.

لباس‌های با الیاف مصنوعی

لباس‌های با الیاف مصنوعی، موجب تحریک پوست شده و خارش پوستی را ایجاد می‌کنند. این موضوع برای افرادی که پوستی حساس و آلرژیک دارند، با شدت بیشتری اتفاق می‌افتد.

نیش حشرات

نیش حشرات دارای انواع زهر است که باعث تحریک پوست شده و با خارش، قرمزی، تورم و التهاب بروز می‌کند. نیش بیشتر حشرات موجب خارش پوست شده و در محل نیش زدگی نیز قرمزی و تورم حاصل از آن دیده می‌شود.

درمان گیاهی خارش پوست ناشی از نیش حشرات
زهر موجود در نیش حشرات باعث قرمزی، التهاب و خارش پوست شود.

آفتاب سوختگی

قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب باعث از بین رفتن رطوب پوست شده و خشکی پوست با خارش و قرمزی نمایان می‌شود. آفتاب سوختگی، یکی از عوامل پررنگ خارش پوستی بدن است که علایم بالینی همراه با قرمزی و تغییر شکل ظاهری پوست نیز به همراه خواهد داشت.

درمان گیاهی خارش پوست

همان طور که اشاره کردیم درمان گیاهی خارش پوست میسر است و می‌توان از طریق مواد گیاهی و روش‌های طبیعی، نسبت به تسکین و درمان خارش‌های پوستی، اقدامات موثری انجام داد.

درمان خارش بدن با سرکه سیب

برای شستشوی محل خارش پوست می‌توان از محلول‌های مختلفی استفاده کرد تا به کاهش و رفع خارش بدن کمک کند. شستشو دادن محل خارش با سرکه سیب، موجب تسکین سریع و قطعی پوست شده و از خارش بیشتر جلوگیری به عمل می‌آورد. البته توجه داشته باشید که باید حتما پس از آن شستشو دادن محل خارش با سرکه سیب، به کمک آب ولرم محل آن را شستشو دهید؛ زیرا سرکه می‌تواند به تنهایی نیز حساسیت پوستی ایجاد کند.

تسکین خارش پوست بدن با آلوئه‌ورا

آلوئه‌ورا با خاصیت نرم‌کنندگی، ضدالتهاب و آب‌رسانی پوست به کاهش و رفع خشکی و خارش پوست کمک می‌کند. آلوئه‌ورا خاصیت تسکین‌دهندگی عالی پوست دارد و ضمن مرطوب‌سازی پوست، به کاهش خارش و تحریکات آن نیز کمک زیادی می‌کند. شما می‌توانید از ژل طبیعی آلوئه‌ورا که مستقیم از برگ گیاه آن استخراج می‌شود استفاده کرده یا از کرم‌ها و لوسیون‌های آلوئه‌ورا برای پوست خود، استفاده کنید.

استفاده از ژل آلوئه ورا
ژل آلوئه‌ورا در درمان خارش‌های پوستی بسیار موثر بوده و همین طور می‌توانید از محصولات حاوی این ژل برای تسکین خارش و التهابات پوستی کمک بگیرید.

فواید سدر برای تسکین خارش بدن

سدر یکی از گیاهان مفید برای بدن است که باعث ایجاد احساس خنکی در بدم می‌شود. سدر خاصیت پاکسازی پوست داشته و همین طور به خنک ساختن پوست‌هایی که دچار التهاب شده‌اند، کمک زیادی می‌کند. با استفاده از ماسک سدر و مخلوط ساختن آن با آب، می‌توانید ماسکی خمیری شکل آماده کرده و با قرار دادن آن روی پوست خود، تسکین خارش را رقم بزنید. جالب است بدانید که شما می‌توانید از پوشش سدر، برای درمان محل سوختگی‌های ملایم نیز کمک بگیرید. استفاده از سدر یکی از بهترین درمان‌های گیاهی برای رفع خارش بدن است که از گذشته تا به امروز از آن استفاده می‌شود.

درمان گیاهی خارش پوست سر

خارش پوست سر ممکن است ناشی از علل و عوامل مختلفی باشد که باید با شناخت علت آن بهترین روش درمانی را به کار گرفت. خشکی پوست سر، شوره زدن، قارچ‌ها و عفونت‌های مختلف ویروسی و همین طور عدم رعایت صحیح بهداشت همگی از عوامل مختلف موثر در خارش پوست سر هستند که می‌توانند دلیلی برای خارش پوست سر باشند. درمان گیاهی خارش پوست سر با استفاده از محصولات خانگی مختلف میسر خواهد بود.

شما می‌توانید با استفاده از سرکه سیب، کف سر خود را شستشو داده و به این شکل ضمن پاکسازی کامل پوست کف سر از قارچ و باکتری‌های مولد عفونت، خارش آن را به حداقل رسانده و رفته رفته کاملا از بین ببرید. دقت داشته باشید که برای استفاده از سرکه سیب جهت شستشوی پوست سر، باید آن را به نسبت مساوی با آب مخلوط ساخته و محلولی یکنواخت و ملایم ایجاد کنید و مورد استفاده قرار دهید.

به جز سرکه سیب، روغن درخت چای نیز برای از بین بردن خارش کف سر و همین طور حذف قارچ و باکتری‌های پوست سر، مناسب است. پس از آن که روغن درخت چای را به پوست سر خود زدید، اجازه دهید برای مدتی حدود 1 تا 2 ساعت باقی مانده و تاثیرگذاری بهتری داشته باشد. پس از آن پوست کف سر را به خوبی شستشو داده و از شامپوی ملایم استفاده کنید.

شوره سر خود یکی از عوامل خارش پوست سر خواهد بود و باید به کمک محصولات مختلف، شوره سر را از بین ببرید. شما می‌توانید از انواع شامپوهای ضدشوره استفاده کنید؛ اما روش خانگی ساده‌تری نیز وجود دارد. جوش شیرین به عنوان یک درمانگر قوی برای شوره سر شناخته شده و خاصیت قلیایی آن، به تنظیم PH پوست سر کمک خواهد کرد.

برخی از خارش‌ها به دلیل استفاده از شامپوهای نامناسب یا رنگ‌های شیمیایی ایجاد می‌شوند. در این صورت می‌توانید از گیاهان دارویی دارای اثر خنک‌کنندگی استفاده کرده و خارش‌های به وجود آمده ناشی از رنگ موهای شیمیایی را به حداقل برسانید. لازم است که این کار را چندین بار در هفته تکرار کنید تا اثرگذاری آن، کامل گردد.

در صورتی که علت خارش پوست کف سر، خشکی آن باشد؛ می‌توان از روغن نارگیل برای مرطوب نگه داشتن و رفع خشکی پوست سر کمک گرفته و به این شکل زمینه خارش را از بین برد. بهتر است برای استفاده از روغن نارگیل، ابتدا آن را در محلی گرم قرار داده و اجازه دهید تا کاملا نرم و روان شود. پس از آن روغن نارگیل را به پوست سر خود زده و بگذارید برای چند ساعت بماند. در نهایت شستشو با شامپوی ملایم توصیه می‌شود.

استفاده از ژل آلوئه‌ورا به عنوان درمان بعدی خارش پوست سر شناخته می‌شود. استفاده از محلول‌های شستشوی حاوی آلوئه‌ورا نیز به اندازه کافی تسکین‌دهنده خواهد بود؛ اما به کار بردن مستقیم ژل تازه آلوئه‌ورا، می‌تواند به مراتب تاثیرگذارتر باشد.

درمان خارش کف سر
برای درمان خارش پوست سر، باید از شوینده‌های ملایم استفاده کرده و از روغن‌های گیاهی چون روغن نارگیل برای کاهش عوارض خارش، کمک بگیرید.

درمان گیاهی خارش و قرمزی پوست صورت

یکی از نخستین اصولی که باید برای درمان گیاهی خارش پوست صورت به کار بگیرید، نوشیدن آب کافی است. در واقع شما باید به عنوان پایه‌ای‌ترین اقدام برای پیشگیری از خارش و قرمزی پوست صورت خود، میزان آب کافی روزانه دریافت کنید. پس از آن عدم استفاده از محصولات آلرژیک یا کرم‌های بهداشتی و آرایشی که تاثیر منفی روی پوست شما دارند را در نظر بگیرید. به موازات این اقدامات، استفاده از محصولات گیاهی مختلف، می‌تواند به درمان خارش پوست صورت کمک کند.

عسل یکی از مراقبت‌کننده‌های عالی پوست است که با به کار بردن آن به شکل ماسک، می‌توانید پوست خود را در مقابل قرمزی و خارش محافظت کرده و همچنین نقش تسکین‌دهنده دارد. به علاوه استفاده از ماسک جو دوسر نیز می‌تواند برای کاهش التهابات پوستی و خارش استفاده کنید. ماسک جو دوسر در درمان درماتیت پوستی و پسوریازیس موثر است و به عنوان یک روش خانگی ضدخارش شناخته می‌شود.

همانطور که گفته شد گیاه آلوئه‌ورا یکی از درمان‌های اساسی برای تسکین خارش شناخته می‌شود. استفاده از ژل آلوئه‌ورا برای درمان کهیر و درمان خارش و قرمزی پوست صورت، فوق‌العاده خواهد بود. ژل آلوئه‌ورا خاصیت مرطوب‌کننده داشته و می‌تواند از تحریکات پوستی در بخش‌های مختلف صورت و بدن جلوگیری کند. در واقع آلوئه‌ورا را به عنوان یک داروی گیاهی برای خارش بدن می‌شناسیم. از این روی اگر به دنبال یک داروی گیاهی برای خارش پوست یا داروی گیاهی برای اگزمای دست هستید، ژل آلوئه‌ورا می‌تواند انتخاب اول شما باشد.

چای سبز نیز با داشتن خواص ضدباکتری و ضدالتهابی برای درمان خانگی و گیاهی خارش پوست، بسیار ایده آل عمل می‌کند. کافی است که برگ‌های خشک چای سبز را با مقداری آب جوشیده خنک شده، مخلوط کرده و به شکل یک ماسک در محل خارش مورد استفاده قرار دهید.

درمان گیاهی خارش پوست کودکان

خارش پوست کودکان در بسیاری از مواقع دارای ریشه نیش حشرات است. در این شرایط بهترین درمان برای خارش پوست کودکان، استفاده از کیسه یخ خواهد بود. به ویژه برای درمان خارش بدن در شب که معمولا در کودکان با گزش نیش حشرات اتفاق می‌افتد، با استفاده از یک کیسه یخ خشک، می‌توانید به راحتی اقدام کنید.

در موارد دیگر بهترین درمان دارویی خارش پوست کودکان، استفاده از ژل آلوئه‌ورا، کرم‌های مرطوب‌کننده ضدخارش و همچنین روغن درخت چای به عنوان یک محلول کاملا موثر در درمان خارش زیاد است.

خارش بدن کودکان
خارش پوست کودکان عوامل آلرژیک و نیش حشرات و … داشته و با استفاده از روغن‌های گیاهی، قابل کنترل و درمان خواهد بود.

درمان گیاهی خارش بدن در بارداری

در دوران بارداری پوست بدن کشیده شده و این کشیده شدن در دوره زمانی کوتاه و زیاد از حد، موجب خارش‌های زیاد و ترک‌های پوستی خواهد شد. البته تمام افراد ترک‌های پوستی دوران بارداری را تجربه نمی‌کنند، اما خارش پدیده‌ای رایج میان بانوان باردار است که در جای خود، بسیار آزاردهنده نیز خواهد بود.

برای درمان گیاهی خارش بدن در بارداری باید با استفاده از عصاره گیاهان و روغن‌های گیاهی، محل خارش را مرطوب ساخته و عوارض آن را کاهش داد. از جمله گیاهانی که به کاهش خارش پوست در بارداری کمک می‌کنند، می‌توان به عصاره بابونه، عصاره گل همیشه بهار، آلوئه‌ورا و اسکاکپ چینی اشاره کرد. لازم است که هر روز از این عصاره و روغن‌ها روی پوست خود استفاده کرده و به آرامی ماساژ دهید تا به خوبی جذب پوست شوند. لازم به ذکر است که استفاده از این عصاره‌ها باعث خواهد شد تا زمینه ترک خوردن پوست در دوران بارداری نیز کاهش یابد.

درمان خانگی خارش بدن

درمان خانگی خارش بدن با استفاده از مراحل زیر میسر خواهد بود:

  • استفاده مناسب از لباس‌های نخی
  • استفاده از شوینده‌های ملایم
  • استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده
  • به کار بدن داروهای گیاهی چون سدر، روغن درخت چای، آلوئه‌ورا، چای سبز، سرکه سیب و …

ضرورت استفاده از مرطوب‌کننده

استفاده از مرطوب‌کننده‌های حرفه‌ای و مناسب، می‌تواند به عنوان یک راه حل برای جلوگیری و درمان خارش‌های پوستی مطرح باشد. البته باید در انتخاب مرطوب‌کننده مناسب دقت داشته باشید. در صورتی که مرطوب‌کننده حاوی مقادیر زیادی اسانس یا رایحه باشد، خود احتمالا موجب خارش پوست خواهد شد. توصیه می‌شود که ابتدا مقداری از مرطوب‌کننده را روی پوست داخل بازوی خود امتحان کرده، سپس از آن در دیگر بخش‌های بدن استفاده نمایید.

مصرف صابون گیاهی

با استفاده از صابون های گیاهی، چون صابون آلوئه‌ورا یا صابون درخت چای، می‌توانید زمینه خارش پوستی خود را به حداقل برسانید. در واقع انتخاب صابون مناسب برای پوست که ضمن جلوگیری از خشکی پوست، هیچ گونه آلرژی‌زایی نیز نداشته باشد، یکی از کلیدهای طلایی پیشگیری از خارش و حساسیت پوست خواهد بود.

مصرف صابون گیاهی
استفاده از صابون گیاهی به کاهش خارش بدن کمک میکند.

چه زمانی باید برای خارش بدن به پزشک مراجعه شود؟

در صورتی که با استفاده از روش‌های خانگی و گیاهی، خارش بدن متوقف نشده یا بیش از دو تا سه روز به طول انجامید، لازم است که حتما به پزشک متخصص مراجعه داشته باشید. همچنین در شرایطی که عوارض شدید از خارش بدن دیده شده و عکس‌العمل‌های پوستی خاص را مشاهده می‌کنید، بدون فوت وقت به پزشک مراجعه نمایید. ممکن است این خارش‌ها دلایل دیگری جز مشکلات پوستی که در بالا به آن‌ها اشاره شد، داشته و نیاز به مداخله سریع پزشکی و دارویی باشد.

سوالات رایج

برای درمان خارش بدنم در شب چکار کنم؟

نوشیدن آب کافی در طول روز کمک زیادی خواهد کرد. به جز آن استفاده از کرم‌های کورتیکواستروئیدی چون کرم هیدروکورتیزون و داروهای ضدآلرژی چون دیفن هیدرامین، فکسوفنادین و ستریزین در صورت تجویز پزشک، مناسب خواهند بود.

برای درمان گیاهی خارش ساق پا چه چیزی بهتر است؟

کمپرس سرد و استفاده از ماسک سرکه سیب برای درمان گیاهی خارش ساق پا، موثرتر خواهد بود و می‌توان به این شکل، خارش و حساسیت پوستی را در کمترین زمان، کاهش داد.

آیا خارش دست با آبغوره درمان می‌شود؟

آبغوره به تنظیم PH پوست کمک می‌کند، اما برای استفاده از آن جهت کاهش خارش‌های پوست دست، باید حتما آبغوره را با آب رقیق کرده باشید. در غیر این صورت خود آبغوره، موجب خارش پوست دست خواهد شد.

از چه داروی خانگی می‌توانم برای جلوگیری از خارش استفاده کنم؟

منتول، جو دو سر، ژل آلوئه‌ورا، سدر و … برای درمان خانگی خارش پوست بدن، بسیار مفید هستند.

چه ویتامین‌ای برای خارش مفید است؟

ویتامین E برای درمان خارش پوست بدن و پیشگیری از حساسیت و آلرژی‌های پوستی، بسیار کارآمد و تاثیرگذار خواهد بود.

بهترین کرم ضد خارش چیست؟

کرم‌های استروئید موضعی بهترین گزینه برای رفع خارش‌های پوستی هستند.

مصرف کدام گیاه خارش را متوقف می‌کند؟

گیاه گزنه به عنوان یک گیاه ضدخارش، در متوقف ساختن سریع خارش پوستی، موثر خواهد بود.

مبنع medicalnewstoday healthline
ممکنه دوست داشته باشی
۱ کامنت
  1. اصولیان نوشت

    عالی حنا را فراموش نکنید بسیار مفید است وسموم بدن را دفع میکند گل بابونه انتی باکتریال قوی میباشد جهت خارش پوست و لثه مفید است درود

برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه