درمان موخوره ریش مردان به روش خانگی

3/5 - (1 امتیاز)

موخوره یکی از مسائل و مشکلات مربوطه به مو است. موخوره درخشندگی مو را از بین می‌برد و زیبایی مو را تحت تأثیر قرار می‌دهد که بسیاری نیز به دنبال راه حلی برای درمان موخوره ریش مردان هستند. موخوره فقط مخصوص موهای سر نیست، گاهی اوقات ممکن است موهای صورت مردان هم دچار موخوره شوند. در بین مردانی که ریش خود را بلند می‌کنند، ممکن است متوجه ایجاد موخوره در ریش خود شوند.

موخوره یک مشکل رایج و آزاردهنده در ریش مردان است، که می‌تواند به دلایل مختلف ایجاد شود. در ادامه مطلب داروپلاس در مورد دلایل ایجاد موخوره و پیشگیری و کنترل و درمان موخوره ریش بیشتر خواهیم گفت، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

علت اصلی ایجاد موخوره ریش مردان
برای به وجود آمدن موخوره علت های گوناگونی وجود دارد و با رعایت آنان می توان تا حد زیادی از به وجود آمدن این مشکل جلوگیری کرد.

علت موخوره در ریش مردان

همان‌طور که پیش‌تر صحبت کردیم موخوره ریش یک از شایع‌ترین مشکلات مردان است. در این صورت ‌وضعیت ریش خشک و شکننده و بدحالت می‌شود. موخوره ریش مردان به دلیل عدم رسیدگی و مراقبت ایجاد می‌گردد. اگر می‌خواهید که ریش‌ها در وضعیت خوب باشند، باید املاح موردنیاز را از طریق مواد غذایی به ریشه موها برسانید.

تغذیه مناسب در تراکم و سلامت و رشد موی سر و ریش تأثیر زیادی دارد. وقتی انتهای ساقه موی صورت دو یا چند شاخه می‌شود، ریش دچار موخوره شده است. این مسئله به‌مرور باعث تخریب ساقه موهای ریش می‌گردد و باعث خوردشدن ساقه می‌گردد. برخی از مهم‌ترین دلایل ایجاد موخوره در ریش مردان عبارت‌اند از:

موخوره در ریش با تغذیه نامناسب

در ساختار مو نوعی ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پروتئین به نام کراتین، وجود دارد. اگر موها پروتئین کافی را از طریق تغذیه دریافت نکنند، کل موهای بدن و ناخن‌ها شکننده و خشک تر از حالت معمولی خود می‌شوند. این خشکی موها باعث ایجاد موخوره در ریش مردان می‌شود. طبق آمار تعداد زیادی از مردان به دلیل عدم دریافت پروتئین کافی، درگیر موخوره در ریش هستند، که این مسئله خیلی آزاردهنده است.

برای تقویت موها و درمان موخوره ریش مردان بهتر است از مواد غذایی سرشار از پروتئین استفاده کنید. مواد غذایی مثل گوشت گاو، گوشت سفید، غذاهای دریایی، شیر، ماست و تخم‌مرغ سرشار از پروتئین هستند. همچنین می‌توانید از حبوبات مثل عدس، دانه‌های روغنی مثل دانه آفتابگردان، که برای رشد و سلامت موها بسیار ارزشمند است، استفاده کنید. استفاده از مکمل‌های تقویت مو هم یکی از راه‌های درمان است، که مانع از ایجاد و درمان موخوره ریش مردان می‌شود.

سشوار با حرارت زیاد باعث موخوره در ریش

استفاده از سشوار و اتو به‌طور کلی به ساقه موها به ‌ویژه ریش آسیب می‌زند. اگر برای حالت دادن مو یا ریش‌هایتان نیاز است که از سشوار استفاده کنید، اولاً سعی کنید که درجه حرارتی سشوار یا اتو را بیش‌ از اندازه بالا نبرید.

ثانیاً بهتر است از روغن‌ها و ماسک‌های ضد حرارتی استفاده کنید،تا مانع از خشک شدن و ایجاد موخوره شود. اگر هم می‌خواهید مو یا ریش خود را خشک‌ کنید بهتر است از باد سرد سشوار استفاده کنید.

موخوره ریش مردان با مصرف شامپو نامناسب

انواع مختلف شامپو برای موهای سر طراحی‌ شده است. برخی از این شامپوها چربی موها را از بین می‌برند و باعث خشکی مو می‌شوند. زمانی که شما از این شامپوها برای شستشو ریش‌ها استفاده می‌کنید، باعث از بین بردن چربی پوست صورت و خشکی ریش می‌گردد.

ایجاد خشکی به ‌مرور زمان باعث شکننده شدن ریش صورت می‌شود و در بلند مدت موخوره ایجاد می‌شود. اگر از شامپو سر برای شستن ریش استفاده می‌کنید و بعد از حمام با حوله و با فشار آن را خشک می‌کنید، منتظر بروز موخوره در ریشتان باشید. استفاده از شامپو بدن مناسب گزینه مناسبی برای جایگزین شدن است. جهت جلوگیری از ایجاد موخوره، توصیه‌ای که داریم:

 • از شامپوهای ملایم‌تر برای شستن ریش‌هایتان استفاده کنید.
 • ریش‌ها را بیش از ۲ تا ۳ بار در هفته نشویید. شستن بیش‌ازحد ریش، باعث از بین‌رفتن چربی مو و پوست صورت می‌گردد و منجر به ایجاد موخوره می‌شود.

زیاد رنگ کردن ریش و سبیل

با بالا رفتن سن و یا به دلیل ژنتیکی ممکن است، موی سر یا ریش‌هایتان سفید شود. برخی از افراد از رنگ مو استفاده می‌کنند. رنگ کردن مو یا ریش می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند. رنگ مو به‌مرور کوتیکول مو را ضعیف می‌کند و مو را نازک و شکننده می‌کند، که منجر به بروز موخوره در ریش مردان می‌شود. در رنگ‌ها مواد شیمیایی آمونیاک وجود دارد، که به‌شدت موها را خشک کرده و باعث موخوره می‌شود.

بهتر است برای رنگ کردن ریش‌ها از رنگ‌های استاندارد و مغذی استفاده کنید. همچنین برای شستشوی بهتر ریش رنگ شده بهتر است از شامپوی موی رنگ شده بعد از رنگ ریش‌های خود را با روغن‌های تقویتی مثل روغن آرگان چرب کنید. این کار هم برای رطوبت رسانی و هم برای تقویت ریش‌ها خیلی خوب است.

استفاده از شانه موی نامناسب

استفاده از شانه برای مو بخصوص ریش صورت، کمک به پخش چربی‌های مفید و ضروری روی سطح موها می‌شود و بسیار هم مفید است. در این صورت قسمت‌های انتهایی ساقه مو هم تحت تأثیر چربی‌ها قرار می‌گیرد و خشک و وز نمی‌شوند. اما اگر بیش‌ازاندازه ریش‌هایتان را شانه کنید به پوست صورتتان آسیب می‌زنید، به‌خصوص اگر از شانه‌های بی‌کیفیت استفاده کنید.

بنابراین بهتر است حداکثر ۳ تا ۴ بار در روز ریش‌هایتان را شانه کنید. شانه‌هایی که در بازار در دسترس عموم است از جنس پلاستیک هست. شانه پلاستیکی به مو و ساختار موها آسیب می‌زند، باعث ایجاد اصطحکاک شده و حتی می‌توان گفت که علت موخوره در ریش مردان است. در مقابل شانه‌ای چوبی، باعث ماساژ پوست و کمک به رشد بیشتر مو و ایجاد چربی مفید بر روی پوست می‌شود. استفاده از سایز شانه مناسب ریش خیلی مهم است، زیرااستفاده از شانه با فاصله دندانه ریز برای ریش‌های ضخیم، ممکن است ریش بین دندانه‌ها گیر کند و به آن‌ها آسیب برساند.

بلند کردن بیش ‌از حد ریش و سبیل

در ریشه موها یک سری غدد وجود دارد، که وظیفه تولید چربی‌های مفید و ضروری برای مو را دارند. اگر ریش شما بلند باشد، این غدد توانایی تولید چربی به‌اندازه کافی رادارند. در این صورت تأمین چربی برای قسمت‌هایی از ریش که نزدیک به‌صورت است امکان‌پذیر است.

به همین دلیل ساقه مو به ‌مرور خشک و شکننده می‌شود، این خشکی باعث بروز موخوره می‌شود. بنابراین برای درمان موخوره ریش، بهتر است که ریش خود را هفته‌ای یک‌بار با قیچی تیز کوتاه نمایید.

علل موخوره ریش
خشک شدن موهای ریش از مهمترین علل ایجاد موخوره ریش است.

درمان خانگی موخوره ریش

اگر موخوره را جدی نگیرید ممکن است عواقب برای زیبایی چهره شما در پی داشته باشد و نیاز باشد تا به سرعت در پی درمان موخوره باشید. شما میتوانید به درمان موخوره بدون کوتاهی نیز بپردازید. اینجا به چند راهکار ابتدایی برای درمان خانگی موخوره ریش می‌پردازیم.

 • برای درمان موخوره ریش اولین کاری که باید انجام دهید این است که ریش‌هایتان را با شانه مرتب کنید. سپس قسمت‌های آسیب‌دیده ریش را با قیچی کوتاه کنید.
 • بعد از اصلاح صورت جهت مراقبت از پوست صورت و رطوبت رسانی به ریشه موها از افترشیو استفاده کنید.
 • از شامپوهای ملایم و مناسب برای ریش استفاده کنید. همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، که به‌ هیچ‌ عنوان از شامپو مو سر برای شستشوی ریش استفاده نکنید.
 • ریش خود را بعد از شستشو با روغن‌های طبیعی چرب کنید. برای حفظ رطوبت ریش یکی از راه‌های کلیدی برای جلوگیری و درمان موخوره ریش است. هیدراته نگه‌داشتن حتی برای پوست صورت هم خوب است. از طریق استفاده از یک آب‌رسان یا نرم‌کننده مو و یا استفاده از روغن‌های طبیعی مانند آ رگان، روغن بادام و نارگیل نیز می‌تواند ریش‌ها را نرم و هیدراته کرد.
 • داشتن تغذیه مناسب سرشار از پروتئین و استفاده از ماسک‌های خانگی برای تقویت و نگهداری مو
درمان خانگی موخوره ریش
رنگ کردن ریش عامل موخوره است و رنگ ها داری مواد شیمیایی آمونیاک می باشند که تا حد زیادی در خشکی مو اثر دارند

درمان موخوره ریش با سیر

سیر ماده غذایی سرشار از فولیک اسید، ویتامین C، کلسیم، آهن، منیزیم، پتاسیم و مقدار کمی روی و ویتامین‌های B2، B1 و B3 است، که این ویتامین‌ها برای تقویت و رشد مو خیلی خوب هست.

سیر به دلیل دارا بودن گوگرد و سلنیوم کمک به تغذیه فولیکول پوست و رشد مویی سر می‌کند و ساختار ساقه مو را تقویت می‌کند. ایجاد موخوره در ریش باعث ریزش و کم شدن مویی آن ناحیه می‌گردد. سیر می‌تواند پایانی برای ریزش مو باشد، چون حاوی میزان زیادی آلیسین است. آلیسین کمک به رشد مو می‌کند.

ماسک عسل قاتل موخوره

استفاده از ماسک عسل می‌توانید به درمان موخوره ریش کمک کنید. در ادامه به چند دستور تهیه ماسک عسل برای تقویت مو و ریش می‌پردازیم:

 • دو قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق غذاخوری دوغ و یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کنید. به‌خوبی هم بزنید و یک مقدار حرارت داده و گرم‌کنید و روی مو یا ریش خود قرار دهید و بعد از 20 دقیقه بشورید.
 • حدوداً نصف یک فنجان عسل را با سه قاشق غذاخوری روغن‌ زیتون ترکیب کنید، روی مو یا ریش قرار دهید و بعد از 30 دقیقه با آب و شامپو ملایم و سبک شستشو دهید.
 • 4 قاشق غذاخوری روغن بادام را با 2 قاشق غذاخوری عسل و 2 قاشق غذاخوری گلیسیرین ترکیب کنید. بعد از شامپو کردن مو یا ریش‌های خود این ترکیب را به‌عنوان یک نرم‌کننده استفاده کنید.
 • عسل را با نسبت یک‌به‌دو، به شامپو یا نرم‌کننده روزانه خود اضافه نمایید و روی قسمت‌های موخوره ریش ماساژ دهید.

انواع روغن مناسب برای درمان موخوره شدید

ماساژ ریش‌های خود با روغن‌های طبیعی برای هیدراته نگه‌داشتن ریش مؤثر است. با توجه به حجم ریش خود از چند قطره روغن طبیعی برای ماساژ ریش استفاده کنید. روغن بادام، نارگیل، آ رگان، زیتون بهترین روغن‌ها برای هیدراته ریش هستند. تأمین روغن‌های ضروری مو، در پیشگیری و درمان موخوره ریش مؤثر است. در ادامه به تهیه ماسک با روغن‌های طبیعی اشاره‌شده است:

 • ماسک مو روغن‌زیتون برای درمان موخوره ریش: با توجه به حجم ریش، مقداری روغن‌زیتون را گرم‌کنید. قبل خواب روی ریش ماساژ دهید. صبح روز بعد با شامپو مناسب و ملایم شستشو دهید. این روش را حداقل یک‌بار در هفته تکرار کنید.
 • درمان موخوره ریش با ماسک موی روغن نارگیل: روغن نارگیل را گرم‌کنید. قبل خواب روی ریش ماساژ دهید. صبح روز بعد با شامپو مناسب و ملایم شستشو دهید. این روش را حداقل یک‌بار در هفته تکرار کنید.
 • ماسک مو روغن جوجوبا برای درمان موخوره ریش و موی سر: برای این کار روغن جوجوبا را به‌طور منظم هفته‌ای 2 تا 3 دفعه روی ریش یا موی خود ماساژ دهید.
 • با ماسک مو روغن کرچک از موخوره خلاص شوید: با توجه به حجم ریش، مقداری روغن کرچک را به ریش بمالید و ماساژ دهید و بعد موهای خود را با آب گرم بشویید و با حوله خشک‌کنید.
 • رفع و درمان موخوره ریش با ماسک مو روغن بادام: دو قاشق غذاخوری روغن بادام را گرم‌کنید و به آن چند قطره وانیل اضافه کنید. ترکیب به‌دست‌آمده را به‌آرامی روی موهای خود ماساژ دهید و بعد از 30 دقیقه با شامپو مناسب و آب سرد بشویید.

توجه داشته باشید که اگر موخوره همه ساقه را درگیر کرده است هیچ‌کدام از این روش‌ها، کارساز نیست. در این صورت ناچارید ریش‌ها را کوتاه کنید. برای رشد مجدد ریش و حفظ سلامت آن، مواد مغذی و املاح مفید مصرف کنید. هم‌زمان رویش مجدد ریش‌ها کارهای مراقبتی و نگهداری از ریش را شروع کنید.

ماسک آلوئه‌ورا برای رفع موخوره

ژل آلوئه‌ورا هم به دلیل داشتن مواد مغذی و ویتامین‌های موردنیاز پوست و مو برای تقویت و درمان موخوره کاربرد دارد. برای این منظور ا یا 2 عدد برگ آلوئه‌ورا را برش دهید و ژل آن را استخراج ‌کنید و این ژل را روی موهای خود قرار دهید و بعد از 30 دقیقه با آب و شامپو شستشو دهید.

همچنین برای هیدراته کردن ریش و مو می‌توانید ماسک زیر را استفاده کنید. ژل آلوئه‌ورا را با یک قاشق غذاخوری آب‌لیموی تازه و 2 قاشق غذاخوری روغن ‌زیتون، روغن کرچک یا روغن جوجوبا ترکیب کنید و بعد روی موهای خود ماساژ دهید. برای دریافت نتیجه بهتر، توصیه می‌کنیم که این ماسک‌ها را 2 الی 3 بار در هفته تکرار کنید.

ماسک موخوره ریش مردان
اگر ریش های بلندی دارید این را فراموش نکنید. که دیگر خود موها توانایی رطوبت رسانی و تقویت خود را ندارند.

روتین مراقبت از ریش

مراقبت‌های روزانه و روتین از پوست صورت برای فراهم کردن سلامت ریش عبارت‌اند از:

 • ریش خود را یک یا دوبار در هفته با قیچی تیز کوتاه کنید.
 • از شامپوهای طبیعی یا نرم‌کننده برای شستن ریش‌هایتان استفاده کنید.
 • برای خشک‌کردن ریش از باد سرد استفاده کنید.
 • قبل از خواب از روغن‌های مخصوص برای هیدراته‌کردن ریش استفاده کنید.
 • ریش خود را با برس‌های استاندارد و غیر پلاستیکی شانه کنید.

استفاده از ماسک‌های طبیعی

برای مراقبت از ریش استفاده از ماسک‌های طبیعی برای موی سر و ریش مردان جهت تقویت و سالم نگه داشتن آنها خیلی مؤثر است. پیش‌تر نمونه دستورهایی برای تهیه ماسک‌های خانگی آورده شد. در ادامه هم چند دستور ماسک طبیعی هم داریم:

 1. درمان موخوره با ماسک موی آووکادو: ۱ عدد آووکادو رسیده را خورد و له کنید .سپس با سفیده تخم‌مرغ ترکیب کنید ،زمانی که خمیر موردنظر را بدست آوردید ، روی موخوره‌ها بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه شستشو دهید. می‌توانید این ماسک را یکبار در هفته تکرار کنید.
 2. درمان موخوره با ماسک مو ماست: با توجه به حجم ریش ۲ الی ۴ قاشق غذا خوری ماست ساده را به طور مستقیم روی موهای خود مصرف کنید و به آرامی روی موخوره‌ها ماساژ دهید و بعد از ۲۰ الی ۳۰ دقیقه با استفاده از ۱ شامپوی ملایم شستشو دهید. همچنین می‌توانید با ماست ۱ ماسک آبرسان تهیه کنید، به این صورت که ۱ عدد تخم‌مرغ را با ماست ترکیب کنید و به آرامی روی مو خود ماساژ دهید. این ماسک‌ها را ۲ الی ۳ بار در هفته تکرار کنید.
روتین مراقبت از ریش
می توان با رعایت چندین نکنه ساده از وجود آن تا حد زیادی دوری کرد.

سؤالات رایج

آیا قارچ پوستی باعث بروز موخوره در ریش می‌شود؟

بیماری‌های قارچی پوست انواع مختلف دارد. همانطور که می‌دانید بیماری‌های قارچی پوست و مو سر یا ریش را آلوده می‌کند. اما قارچ پوست منجر به کچلی ریش می‌گردد و به موخوره ربطی ندارد. درواقع آلودگی قارچی پوست صورت را کچلی صورت هم می‌نامند.

آیا استفاده از آب داغ باعث بروز موخوره می‌شود؟

شستن موها با آب داغ باعث از بین‌رفتن چربی طبیعی مو می‌شود و موها آسیب پذیر می‌شوند. مو آسیب‌دیده و فاقد چربی خشک و شکننده می‌شود. خشکی مو باعث بروز موخوره می‌شود. بهترین دمای آب برای دوش‌گرفتن و شستن موها، دمای متعادل و نزدیک به دمای آب آشامیدنی است. آب داغ علاوه بر آسیب رساندن موها برای پوست نیز مناسب نیست.

آیا کوتاه کردن ریش به درمان موخوره ریش مردان کمک میکند؟

با کوتاه کردن ریش فقط می‌توانید قسمت‌های آسیب‌دیده ریش را درمان کنید. بعد از حذف قسمت‌های آسیب دیده ریش دستور عمل‌های احیاکردن ریش که پیش‌تر اشاره کردیم را انجام دهید.

ممکنه دوست داشته باشی
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه