درمان موخوره بدون کوتاهی به روش‌های خانگی

5/5 - (1 امتیاز)

درمان موخوره بدون کوتاهی یکی از مهمترین مواردی است که بسیاری از زنان و دختران به دنبال راه حلی مناسب برای درمان موخوره موی سر بدون کوتاهی هستند. موخوره ناشی از آسیب فیزیکی مثل حرارت و یا آسیب شیمیایی به مو که در خانم‌ها بیشتر شایع است، ایجاد می‌شود.

زمانی که به لایه محافظ مو آسیب می‌رسد، فیبرهای انتهای مو از بین می‌رود و در نتیجه قسمت انتهایی مو خشک و شکننده می‌شود. خشکی انتهای مو باعث دوشاخه شدن مو و ایجاد موخوره می‌شود. با ما همراه باشید تا در این مقاله داروخانه آنلاین داروپلاس بیشتر در این باره برای شما بگوییم.

موخوره مو چیست؟

همانطور که گفته شد موخوره ناشی از آسیب فیزیکی به ساقه مو است و موخوره حالت مو را از بین می‌برد و شادابی مو را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همان‌طور که میدانید موخوره باعث دوشاخه شدن انتهای مو می‌گردد. موخوره بین خانم‌های جوان به دلیل اینکه موهایشان بیشتر در معرض مواد شیمیایی مانند انواع مواد شوینده، رنگ مو، مواد دکلره و کراتین و … قرار می‌گیرد شایع است. در ادامه به ذکر جزییات دلایل ایجاد موخوره و روش‌های رفع موخوره خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

موخوره چیست
موخوره دشمن خاموش و اصلی موها است که ذره ذره باعث کشتن موهای شما خواهد شد.

انواع موخوره مو

موخوره انواع مختلف دارد که هر کدام ناشی از علت خاصی است که در زیر به تفصیل در این باره بیشتر برای شما خواهیم گفت. انواع موخوره موی سر شامل موارد زیر است:

 • موخوره جوان: این نوع موخوره در زمان شروع هر نوع موخوره ایجاد می‌شود. می‌توان گفت که اوایل ایجاد دوشاخه شدن انتهای مو را موخوره جوان می‌گویند.
 • موخوره جوانه: این موخوره به دلیل خشک شدن و سوزاندن موها در یک ناحیه که دچار آسیب شده ایجاد می‌گردد.
 • موخوره معمولی: این نوع موخوره به خاطر استفاده زیاد مواد شیمیایی باعث ایجاد اصطحکاک و خشکی مو می‌شود. این مدل موخوره یکی از شایع‌ترین مدل‌هاست.
 • موخوره پیر یا دوشاخه دوبل: این مدل موخوره به شما هشدار می‌دهد که برای درمان سریع‌تر اقدام نمایید؛ زیرا در حال افزایش و صدمه زدن به قسمت‌های بیشتر ساقه مو است و باعث تخریب ساختمان مو می‌گردد. موخوره مانند شبیه به موخوره پیر است. این مدل در افرادی که رنگ مو و مواد شیمیایی استفاده می‌کنند، دیده می‌شود. همچنین افرادی که بهداشت مو را رعایت نمی‌کنند.
 • موخوره دراز یا طویل: که در این نوع صدمه اصلی به کوتیکول مو وارد می‌شود و به‌شدت ضعیف می‌گردد.
 • موخوره عمیق: که باید از مصرف مواد شیمیایی روی موها خودداری گردد. برای شستشو هم از شامپوهای طبیعی استفاده کنند.
 • موخوره سه رشته‌ای یا سه‌شاخه: در این نوع لایه خارجی مو که همان کوتیکول نام دارد، ضعیف شده و از هسته مو جداشده است.
 • موخوره درختی: این مدل در افرادی بروز می‌کند که مستقیم در معرض تابش نور خورشید قرار دارند.
 • موخوره ضخیم: در اثر استفاده از داروهای هورمونی و کورتون‌ها این مدل موخوره ایجاد می‌شود. در این نوع بخش‌های ضخیم‌تر مو سالم هستند و قسمت‌های نازک آسیب می‌بینند. در این مدل تغییر رنگ مو به سمت خاکستری وجود دارد.
 • موخوره مخروطی: این مدل در اثر استفاده از رنگ مو و مواد شیمیایی نامرغوب ایجاد می‌گردد. در این نوع بافت بیرونی همان کوتیکول کاملاً از بین می‌رود.
 • موخوره چروک یا پیچ‌خورده: این مدل موخوره از استفاده بیش‌ازحد سشوار و اتو ایجاد می‌گردد.
 • موخوره ناقص: در این نوع مو کاملاً آسیب‌دیده است ولی هنوز ساختمان مو کاملاً از هم جدا نشده است. این نوع موخوره را با کوتاهی مو می‌توانیم درمان کنیم
 • موخوره زاویه‌دار: در این مدل ساقه مو در شاخه نمی‌گردد و فقط از یک ناحیه ساقه تا می‌خورد. این مدل به دلیل استفاده زیاد از گیره‌های فلزی بروز می‌کند.
 • موخوره گره‌ای: به دلیل استفاده بیش‌ازحد سشوار و اتو حرارت بالا ایجاد می‌گردد.
 • موخوره گره سفید: این نوع موخوره بدترین حالت است که از طریق سوختن مو با مواد شیمیایی ایجاد می‌گردد.

علت ایجاد موخوره موی سر

همان‌طور که گفته شد موخوره ممکن است ناشی از علل و عوامل مختلفی باشد که در این بخش به آن می‌پردازیم. خوب است بدانید که با رعایت روتین مراقبت از مو می‌توانید از بروز هر گونه موخوره موی سر پیشگیری کنید. علل ایجاد موخوره موی سر عبارتند از:

 • قرار گرفتن بیش‌ازحد در برابر نور خورشید
 • استفاده از مواد شیمیایی مثل دکلره و رنگ کردن مو
 • خشکی مو و حتی تغییرات و آلودگی‌های آب و هوایی
 • تغییر هورمون‌های بدن
 • شستن موها با آب داغ
 • استفاده نامناسب از محصولات مو و استفاده بیش‌ازحد از تافت و ژل‌های مو و …
 • استفاده از شامپوهای قوی و خشن با مواد شیمیایی بسیار یا شامپوهای اسیدی یا قلیایی
 • استفاده بیش‌ازحد از آبی که حاوی کارولین زیاد است که باعث می‌شود رنگ موها کم‌رنگ شود و درنهایت منجر به موخوره می‌شود.
 • استفاده بیش‌ازحد از اتوی مو و سشوار که باعث آسیب‌های جدی به فولیکول‌های مو می‌شود.
 • استفاده از شانه و برس اشتباه که می‌تواند به ریشه و ساقه مو آسیب برساند.

یک موردی که تا امروز کسی توجه زیادی به آن ندارد، بیماری‌های داخلی هستند که تأثیر روی پوست و مو می‌گذارد. اگر شخصی دچار حرارت زیاد کبد و یبوست است و پوست خشکی هم دارد، زمینه ابتلا به موخوره بسیار بالاست و رشد موها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما خوب است با درمان موخوره و استفاده از مکمل‌های رشد مو می‌توانید به رشد سریع‌تر موها کمک کنید.

شناخت انوع موخوره
مو خوره و اسیب های مرتبط معمولاً به چند شکل گوناگون امکان دارد رخ دهد، چنانچه هریک از این موارد را مشاهده کردید نسبت به درمان کردن مو اقدام کنید

ماسک مو برای درمان موخوره بدون کوتاهی

در زمانی که مو دچار موخوره می‌گردد و خیلی کلافه کننده است و دوست دارید که راه‌حلی برای رفع آن داشته باشید. بهترین درمان کوتاه کردن مو است. کوتاه کردن مو روش قطعی رفع موخوره است. ولی این روش برای خانم‌هایی که موی بلندی دارند و کوتاهی برایشان خوشایند نیست.

در این شرایط با استفاده از درمان‌های خانگی و درمان گیاهی بدون کوتاهی برای مدتی به درمان موخوره می‌پردازیم. اگر مشکل حل نشد، درنهایت کوتاهی مو می‌تواند به رفع صددرصدی موخوره مو کمک کند. برای درمان موخوره شامپو مخصوص نداریم ولی معمولاً بهتر از شامپوهای ملایم مثل شامپو بچه برای شستشو روزانه استفاده کنید.

موهای خشک و شکننده بیشتر دچار موخوره می‌شوند، پس برای جلوگیری از ایجاد موخوره باید هر عاملی که باعث خشک شدن مو می‌گردد را از بین ببرید. می‌توانید از ماسک‌هایی که قدرت آب‌رسانی و تغذیه‌ای زیادی دارند، برای موهای آسیب‌دیده و رفع خشکی و وز مو استفاده کنید. در ادامه به معرفی ماسک‌های خانگی رطوبت رسان و مغذی می‌پردازیم.

ماسک موی تخم‌مرغ و ماست

ماست را به ‌تنهایی می‌توانید استفاده کنید، به این صورت که ۲ الی ۴ قاشق ماست ساده را به ‌آرامی به روی موخوره‌ها ماساژ دهید و بعد از ۲۰ دقیقه با یک شامپو ملایم بشویید. برای تهیه ماسک موی آب‌رسان تخم‌مرغ و ماست به روش زیر اقدام کنید:

 • یک عدد تخم‌مرغ را بشکنید و زردی آن را جدا کنید.
 • یک قاشق غذاخوری عسل و سه قاشق غذاخوری روغن‌زیتون به آن اضافه کنید.
 • تمام مواد را به‌خوبی باهم ترکیب کنید و بر روی موی مرطوب ماساژ دهید.
 • بعد از 30 دقیقه، با آب بشویید و در آخر موهای خود را با شامپو ملایم شستشو دهید.

این ماسک را تا دو بار در هفته می‌توانید استفاده نمایید. تخم‌مرغ با پروتئین‌هایی که دارد موها را تغذیه کرده و به رفع موخوره کمک می‌کند.

سرکه سیب برای رفع موخوره بدون کوتاهی

همان‌طور که میدانید شستن موها با سرکه شرایط مو را کمی اسیدی می‌کند. مهم‌ترین مسئله حفظ تعادل بین شرایط اسیدی و قلیایی مو است. شامپو مو را قلیایی می‌کند که در این روش به کمک سرکه تعادل بین این دو ایجاد می‌گردد و اثر قلیایی را از بین می‌برد. شستن مو با سرکه سیب باعث نرمی و لطافت مو می‌گردد، از ایجاد موخوره جلوگیری می‌کند. سرکه سیب به خاطر دلایل ذیر کمک به رفع و درمان موخوره هم می‌کند:

 • سرکه سیب به رفع وزی و خشکی موی سر کمک میکند و سلامت مو را با سرکه سیب تضمین کنید. سرکه سیب یک ماده طبیعی است که کمک به جوان‌سازی موها می‌کند. استفاده از شامپوهای قوی، روغن طبیعی مو را از بین ببرند و باعث خشکی و وز مو می‌شوند. حالت اسیدی سرکه این روند را خنثی می‌کند و سطح PH مو را به حالت طبیعی و متعادل می‌رساند
 • از دیگر فواید سرکه سیب جلوگیری از ایجاد موخوره است. خاصیت انعطاف‌پذیری سرکه سیب به کوتیکول‌های مو کمک می‌کند که تعداد موهای خردشده و شکسته به حداقل برسد.

برای استفاده از سرکه سیب برای درمان موخوره، دو قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک فنجان آب اضافه کنید. بعد از شستشو با شامپو، موها را به این با ترکیب به‌دست‌آمده بشورید و به مدت دو دقیقه روی موها بماند و آبکشی کنید. برای رفع بوی سرکه می‌توانید روغن نارگیل یا روغن‌زیتون به ترکیب اضافه کنید.

درمان موخوره با وازلین

ابتدا مطمئن شوید نسبت به وازلین حساسیت پوستی یا مویی ندارید. به این صورت که ابتدا مقداری وازلین روی سطح پوست بمالید و حدود ۲۴ ساعت آن را تحت نظر داشته باشید.

مرحله ۱ : برای درمان موخوره با وازلین بدون ابتدا مقداری وازلین کف دستتان بمالید. سپس به آرامی نوک موهای خود را به وازلین آغشته نمایید. دقت فرمایید که این مالش باید بگونه ای باشد که یک لایه روی آن رابپوشاند.

مرحله ۲ : اجازه دهید وازلین روی موهایتان تا ۲۴ ساعت بماند و سپس برای شب بعد نیز این کار را انجام دهید . هر۲ روز یکبار این کار را تکرار نمایید و سپس موهای خود را بشویید.

شستن وازلین از موها :

برای شستن و از بین بردن چربی حاصل از وازلین بهتر است از شامپوی مخصوص موهای چرب استفاده کنید. احتمالا به دلیل چربی زیاد در وازلین نیاز باشد چند بار آب کشی انجام شود. اگر شامپویی که در منزل دارید فرایند چربی زدایی را به درستی انجام نمی دهد می توانید از جوش شیرین بهره ببرید.

فواید عسل برای درمان موخوره

برای تهیه ماسک عسل برای رفع موخوره به روش زیر اقدام کنید.

 • دو قاشق غذاخوری عسل را با یک قاشق غذاخوری دوغ و یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کنید و همه آن‌ها را به‌ خوبی هم بزنید و کمی گرم‌کنید. بعد ماسک را روی موهای خود استفاده کنید و بعد از 20 دقیقه با آب شستشو دهید.
 • نصف یک فنجان عسل را با سه قاشق غذاخوری روغن ‌زیتون ترکیب کنید. ماسک به‌دست‌آمده را روی موهای خود ماساژ دهید. بعد از 30 دقیقه با آب و شامپو ملایم شستشو دهید.
 • همچنین می‌توانید 4 قاشق غذاخوری روغن بادام را با 2 قاشق غذاخوری عسل و 2 قاشق غذاخوری گلیسیرین ترکیب کنید. از این ترکیب به‌عنوان نرم‌کننده بعد از شامپو کردن روی قسمت موخوره موها ماساژ دهید و آبکشی کنید.
 • عسل را به میزان یک‌به‌دو، به شامپو یا نرم‌کننده روزانه خود اضافه کنید و ساقه مو را ماساژ دهید.

پس از چندین بار استفاده از این ماسک‌ها نتیجه و تغییر را خواهید دید. بهتر است بدانید که عسل باعث روشن‌تر شدن موهای شما می‌شود. همچنین از این ماسک میتوانید برای درمان موخوره ریش مردان نیز استفاده کنید و نتیجه معجزه‌گر آن را شاهد باشید.

ماساژ انواع روغن موی مناسب

برخی از روغن‌های گیاهی باعث آب‌رسانی و تغذیه مو و رفع موخوره می‌شوند؛ که در ادامه به آن‌ها اشاره‌ای داریم:

 • درمان و رفع موخوره با ماسک مو روغن‌زیتون: مقداری روغن‌زیتون را گرم‌کنید و بر روی موهای آسیب‌دیده به‌آرامی ماساژ دهید. بهتر است که چندساعتی روی سر بماند و بعد با شامپو ملایم شستشو دهید. این روش را حداقل یک‌بار در هفته تکرار کنید. یک‌چهارم فنجان روغن ‌زیتون را با یک‌دوم فنجان عسل ترکیب کنید و روی حرارت قرار دهید. سپس آن را روی قسمت موخوره موها ماساژ دهید و بعد از 30 دقیقه با آب ولرم و شامپو ملایم شستشو دهید. این روش را حداقل یک‌بار در هفته تکرار کنید.
 • درمان موخوره با ماسک موی روغن نارگیل: مقداری روغن نارگیل را گرم‌کنید و بر روی ساقه موهای آسیب‌دیده بمالید. بهتر است که چندساعتی روی سر بماند و بعد با شامپو ملایم شستشو دهید. این روش را حداقل یک‌بار در هفته تکرار کنید.
 • روغن جوجوبا و رهایی از موخوره: بهتر است ۲ الی ۳ بار در هفته به‌طور منظم موها با روغن جوجوبا ماساژ دهید.
 • ماساژ مو با روغن کرچک: یک‌چهارم فنجان آب را با یک‌چهارم فنجان روغن کرچک مخلوط‌کنید. ترکیب به‌دست‌آمده را به‌آرامی روی موخوره مو ماساژ دهید. بعد از چند ساعت موها را با آب گرم بشویید و با حوله خشک‌کنید.
 • رفع و درمان موخوره با ماسک مو روغن بادام: 2 قاشق غذاخوری روغن بادام را روی حرارت گرم‌کنید، می‌توانید چند قطره وانیل هم اضافه کنید. این ترکیب را به‌آرامی روی موهای خود ماساژ دهید و بعد از 30 دقیقه با شامپو و آب سرد شستشو دهید. همچنین می‌توانید یک‌چهارم فنجان روغن بادام را با یک عدد تخم‌مرغ ترکیب کنید. به مدت 40 دقیقه روی موها بماند و با آب و شامپو ملایم شستشو دهید.

آلوئه‌ ورا برای رفع موخوره بدون کوتاهی

ژل آلوئه‌ورا یک آب‌رسان و مرطوب‌کننده عالی است و کمک به رشد مو و مانع از ایجاد موخوره می‌گردد. ژل آلوئه‌ورا را می‌توانید قبل از حمام به مدت ۳۰ دقیقه به موهای خود ماساژ دهید و بعد با شامپو مناسب هر نوع مو بشویید. برای تأثیر بیشتر می‌توانید آن را با یک قاشق غذاخوری آب‌لیمو و دو قاشق چای‌خوری روغن کرچک، روغن‌زیتون یا روغن جوجوبا ترکیب کنید و موهای خود را ماساژ دهید. این درمان را دو یا سه بار در هفته به مدت چند ماه ادامه دهید.

ماسک موز برای درمان موخوره

موهای خشک بیشتر در معرض ایجاد موخوره هستند بنابراین با درمان موی خشک تا حد زیادی می‌توانیم موخوره را کنترل کنیم. ویتامین E باعث تقویت ساقه موهای خشک و آسیب‌دیده می‌گردد. موز هم سرشار از ویتامین E است و استفاده از ماسک مو موز خیلی مؤثر است. به این شکل که از پوره موز رسیده به همراه چند قطره روغن بادام، یک ماسک مغذی و مناسب را تهیه می‌کنیم.

بهتر است به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ماسک بر روی موها بماند و بعد با آب ولرم شسته شود. ویتامین‌های موجود در موز به همراه ویتامین ای روغن بادام سبب براق شدن و نرمی موها می‌شود. همچنین پوره موز را با دو قاشق ماست و مقداری آب و آب‌لیمو مخلوط‌کنید و ترکیب به‌دست‌آمده را به ساقه موها ماساژ دهید و بعد از یک ساعت با آب ولرم شستشو بدهید. استفاده از این ماسک را یک یا دو بار در هفته تکرار کنید تا تأثیرش بر روی موها نمایان شود.

درمان قطعی موخوره با قهوه

قهوه سرشار از کافئین است و همان‌طور که می‌دانید کافئین برای رشد و تقویت مو مؤثر است. قهوه خواص بی‌شماری دارد که ازجمله آن می‌توان به تأثیر قهوه برای درخشندگی و رشد موها، خوش‌رنگ کردن موها اشاره کرد.

برای تقویت مو هم می‌توانیم از طریق نوشیدن و هم استفاده از ماسک قهوه مؤثر باشد. شما می‌توانید ماسک قهوه را با سایر مواد مغذی درست کنید و موهای خود را ماساژ دهید و بعد از ۳۰ دقیقه آبکشی نمایید.

استفاده از آب برنج برای رفع موخوره

آب برنج سرشار از پروتئین است و به همین دلیل به کاهش موخوره کمک می‌کند. موی سر به پروتئین نیاز دارد تا در مقابل خشکی و موخوره مقاوم گردد. آمینواسیدهای موجود در آب برنج، موهای آسیب‌دیده را ترمیم می‌کنند. استفاده از آب برنج بعد از مدتی، شاهد بهبود و رفع موخوره مو خواهید بود. نحوه استفاده از آب برنج برای درمان موخوره به‌صورت زیر است:

 • ساقه موها را با آب برنج مرطوب کنید.
 • پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه می‌توانید بشویید.

خواص آب برنج برای مو شامل:

 • تارهای گره‌خورده را باز می‌کند.
 • مو را صاف و براق می‌کند.
 • کمک به آب‌رسانی و تقویت مو می‌کند.
 • خشکی و شکنندگی مو را کاهش می‌دهد.

مواد مغذی آب برنج شامل:

 • کربوهیدرات‌ها: یکی از کربوهیدرات‌های مهم آب برنج اینوسیتول است که تأثیر روی سلامت مو و رفع موخوره دارد.
 • آمینواسیدها: اسیدآمینه‌های موجود در آب برنج می‌تواند با کراتین مو ترکیب‌شده و یک ساختار قوی تشکیل دهد و باعث تقویت ریشه می‌گردد.
 • ویتامین B: ویتامین B موجود در آب برنج می‌تواند باعث تقویت و رشد مو می‌شود. از نوشیدن آب برنج و یا شست و شوی سر با آن غافل نشوید.
 • ویتامین E: ویتامین E ویتامین محلول در چربی است. مصرف منظم آن خشکی موها را از بین ببرد. ویتامین E موجود در آب برنج می‌تواند یکی از عوامل اصلی ایجاد موخوره، یعنی خشکی مو را از بین ببرد.

تأثیر سس مایونز بر موخوره

سس مایونز یک درمان عالی برای موهای آسیب‌دیده است. این ماده موها را تغذیه کرده و از ایجاد شکاف جلوگیری می‌کند. بعد از استفاده از سس مایونز احساس نرمی و لطافت خواهید کرد. برای استفاده از سس مایونز به روش زیر عمل کنید:

 • موها را مرطوب کنید.
 • سس مایونز را روی ساقه موها ماساژ دهید.
 • حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید.
 • سپس آن را بشویید و موها را شامپو کنید.

استفاده از سس مایونز را یک یا دو بار در هفته می‌توانید تکرار کنید. توجه داشته باشید که ممکن است تا روز بعد از استفاده از سس مایونز موها بوی بد بدهند.

درمان موخوره با ماسک خانگی
یک عدد آووکادو رسیده را خورد و له کنید .سپس با سفیده تخم مرغ ترکیب کنید ،زمانی که خمیر مورد نظر را بدست آوردید ، روی مو خوره بمالید و بعد از 20 دقیقه شستشو دهید.این روند را یکبار در هفته تکرار کنید.

درمان موخوره بدون کوتاهی با دستگاه

برای رفع موخوره دو راه بیشتر ندارید. راه اول موها را یکدست و چند سانتیمتر بالاتر از موخوره کوتاه کنید، یا شخص دیگری موخوره‌ها را از روی موها جدا کند که در این روش وقت زیادی نیاز است و امکان خطا وجود دارد و ممکن است موخوره به طور کامل رفع نشود؛ اما دستگاه موخوره گیر می‌تواند بدون کوتاهی مو و در مدت‌زمان کوتاهی موخوره را از روی موها حذف نماید. علاوه بر این شکستگی موها را از بین می‌برد و باعث شادابی و یکدست شدن مو می‌شود.

انتخاب شامپو مناسب برای درمان موخوره

موخوره زیبایی و شادابی مو را از بین می‌برد. پس بهتر است زودتر درمان کنید و جلوی پیشرفت آن را در تمام تار موها بگیرید. خوشبختانه شامپوهایی تولیدشده که به خاطر خواص و ترکیباتی که دارد می‌تواند به شما در درمان موخوره کمک کند. برای مثال برای شستشوی موهای رنگ شده که در معرض مواد شیمایی رنگ مو بوده‌اند نیاز است حتما انتخاب شامپو مناسب موی رنگ شده را به درستی انجام دهید. خواص و ترکیبات این شامپوها معمولاً شامل:

 • درمان و رفع موخوره
 • جلوگیری از ایجاد موخوره
 • دارای ترکیباتی جهت استحکام بخشیدن به تار موها
 • نرم‌کننده و درخشان کننده مو
 • ترمیم‌کننده و محافظ در برابر آسیب
 • برخی شامپوها دارای اسیدلاکتیک هستند، جهت بازسازی کامل فیبر مو
 • کمک به حفظ حالت ارتجاعی یا همان کشانی مو

سوالات متداول :

آیا موخوره بدون کوتاه کردن مو قابل درمان است؟

بله با استفاده از ماسک مو (تخم مرغ و ماست)، وازلین عسل، آلوئه ورا و نکاتی که در این نوشته ذکر شده است به راحتی می توان موخوره را کاهش و یا درمان کرد.

آیا وازلین موخوره را خوب می کند؟

بله استفاده از وازلین یکی از موثرترین روش های بهبود عوارض ناشی از موخوره و درمان آن بدون کوتاهی است.

ممکنه دوست داشته باشی
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه