درمان منافذ باز پوستی

یکی از مهم‌­ترین عوامل زیبای ظاهری هر شخص، داشتن پوستی صاف، شفاف و با درخشندگی منحصربه‌فرد است. اما از طرف دیگر همواره مشکلات پوستی توانسته زیبای اشخاص را دچار مشکل نماید. از شایع‌­ترین امراض پوستی می‌توان به منافذ باز پوستی اشاره کرد که اکثر افراد به دنبال راه حل کاربردی رفع این منافذ باز هستند. تا انتهای این مطلب داروخانه آنلاین داروپلاس با ما همراه باشید تا به معرفی انواع روش‌های درمان و رفع منافذ باز پوستی بپردازیم. برای داشتن پوستی جوان و شفاف تا انتهای این مطلب با ما همراه ما باشید.

منافذ باز پوستی چیست؟

به ازای هر تار مو در بدن انسان یک منفذ و روزنه در سطح پوست وجود دارد. در صورت ترشح بیش از حد غدد سباسه که وظیفه تولید ماده‌­ای چربی­‌ جهت محافظت پوست در برابر خشکی و پیری پوست می‌­باشد که گاهی موجب گشادی و ایجاد عارضه منافذ باز پوستی در سطح پوست بدن ­می‌­شود.

منافذ باز پوستی چیست
باید در ایتدا علت ایجاد منافذ باز پوستی را به خوبی بشناسید.

علت باز بودن بیش از حد منافذ پوست صورت چیست؟

باز بودن منافذ پوست صورت در حالت عادی برای تنفس پوست مفید بوده اما باز شدن بیش از اندازه این منافذ سبب پدیدار شدن ریشه مو و تیره شدن سطح پوست خواهد بود. همچنین منافذ باز پوستی علت به وجود آمدن آکنه، جوش‌های سرسیاه و ناهنجاری‌­های دیگری در پوست نیز هستند.

علت این گشادی در منافذ وجود غدد سباسه در مجاورت فولیکول­ مو است؛ سبوم ماده‌­ای چربی‌مانند است که توسط غده سباسه تولید شده و گاهاً به همراه سلول­‌های مرده از طریق یک مجرا به سطح پوست منتقل می‌­شود. در صورتی که این مجرا بسته شود در پی ازدیاد میزان چربی، منافذ پوست از حالت نرمال بزرگ‌­تر شده و در این حالت امکان ایجاد آکنه و جوش نیز بیشتر می­‌شود.

علت منافذ باز
شناخت علت منافذ باز پوست به درمان آن کمک میکند.

دلایل ایجاد منافذ به ظاهر باز پوستی

به غیر عامل ترشح بیش از حد غده سباسه عوامل دیگری نیز در ایجاد منافذ باز پوستی موثر هستند.

  1. عامل ژنتیک: در صورتی که عارضه منافذ باز پوست در والدین شما شایع باشد به احتمال فراوان این عامل وراثت منفی از آنها به شما ارث خواهد رسید.
  2. عرق کردن بیش از حد: زمانی که شخص بیش‌از حد ممکن عرق کند، منافذ پوست برای خارج کردن عرق باید بازتر شود و در صورتی که عمل تعرق طولانی‌­تر شود منافذ بازتر از حالت نرمال خود خواهد ماند.
  3. بالا رفتن سن: با زیاد شدن سن شخص، پوست خاصیت ارتجاعی خود را به دلیل کاهش کلاژن از دست می­‌دهد. کمبود کلاژن مهم­‌ترین عامل در شل شدن پوست و باز شدن بیش از حد منافذ است.
  4. اشعه نور خورشید و عدم استفاده از کرم ضدآفتاب: زمانی که شخص مدت زمان زیادی را بدون کرم ضدآفتاب مناسب در مقابل نور خورشید باشد؛ سلول­‌های پوستی وی دچار آسیب و سطح کلاژن پوست کاهش که در نتیجه منجربه بازتر شدن منافذ پوست می­‌گردد.
  5. تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی برای اشخاص در سنین بلوغ یک امر طبیعی است که از نتایج آن می‌­توان به باز شدن منافذ پوستی اشاره داشت. همچنین برای زنان باردار در طول مدت حاملگی نیز بدلیل تغیرات هورمونی، چنین رخدادی را شاهد خواهند بود.
  6. سبک زندگی نامناسب: استعمال مواد مخدر مانند کشیدن سیگار، نداشتن تحرک و ورزش به میزان کافی، استفاده بیش از حد از غذاهای ناسالم در کنار عامل استرس یک مجموعه‌­ای از رفتارهای نامناسب  است که کم‌ترین نتیجه­ آن بیماری منافذ باز پوستی خواهد بود.
  7. استفاده از مواد آرایشی نامناسب: بکارگیری اقلام آرایشی غیراستاندارد و تقلبی که سازگاری با پوست شما ندارد نیز می‌­تواند یکی از عوامل باشد.
  8. خشکی، چربی یا سفتی پوست: در حالت عادی سطح پوست دارای حالت طبیعی و نرمال است. عدم وجود  رطوبت کافی، چرب بودن بیش‌ از‌ حد در کنار سفت بودن بافت پوست نیز سبب عارضه منافذ باز پوستی خواهد شد.
  9. عدم شست‌و‌شو صحیح پوست: استحمام به موقع و شستن دوره­ای پوست در طول روز به خصوص برای افرادی که از اقلام آرایشی استفاده می‌کنند باعث تمیزی سطح پوست شده و از انسداد منافذ پوستی جلوگیری می‌­کند.
  10. استفاده از شیوه اصلاح و آرایش نادرست: بکارگیری ابراز و شیوه­‌های اصلاح نامناسب، مسبب ایجاد خراشیدگی پوستی شده و عدم استفاده از افترشیوهای سازگار با پوست نیز موجب آسیب و باز شدن بیش از حد منافذ پوستی می­‌گردد.

چطور می‌توان منافذ باز پوستی را درمان کرد؟

در قسمت قبل ، موارد مهم ایجادکننده منافذ باز پوستی را شرح دادیم. در صورتی که هرکدام از موارد یاد شده را دارید باید در وهله اول به دنبال تصحیح روند آن در سبک زندگی خود باشید. در قدم دوم باید به شدت عارضه منافذ باز پوستی پی ببریم تا روش درمان مناسب را انتخاب کنید. بهترین گزینه درمان منافذ باز پوستی مراجعه به دکتر متخصص است. استفاده از آزمایشات خاص می­‌تواند جزئی‌­ترین نکات مانند میزان هورمون­‌ها را نیز برای دکتر شرح دهد و او بنا به شدت بیماری شما بهترین شیوه درمان را انتخاب کند.

برای درمان منافذ باز پوستی می‌­توان از درمان­‌های خوراکی مثل داروی ضدآندروژن اشاره کرد. این داروها با دارا بودن گیرنده آندروژن موجب کاهش کارای غدد سباسه و در نتیجه کاهش میزان چربی می­‌شوند.

 در کنار درمان خوراکی، بهره بردن از متدهای جدید درمانی مانند: لیزر درمانی، محلول تونر،  لایه‌­بردار شیمیایی و دیگر موارد که در ادامه با آن‌ها خواهیم پرداخت می­‌توان اشاره داشت. از درمان خانگی و سنتی به وسیله ماسک­‌های گیاهی و طبیعی هم نباید قافل شد.

درمان منافذ باز پوست
در ادامه این مقاله با روش های درمان منافذ باز پوست آشنا شوید.

استفاده از تونر پوستی مناسب (محلول های قابض)

پیش‌تر از این نیز گفته شد که تعرق زیاد، استفاده از محصولات آرایشی، حضور در مناطقی که آلودگی هوایی دارند و دیگر عوامل که باعث چرب بیش از حد پوست شود باعث ایجاد منافذ باز پوستی خواهد شد. محلول­‌های قابض با دارا بودن خاصیت از بین برندن چربی­‌های مضر سطح پوست باعث باز شدن منافذ پوست می­‌شوند. همچنین تونرها با دارا بودن خواص شفاف‌سازی و روشن­‌کنندگی باعث زیبایی و شادابی بیشتر پوست می­‌شوند.

تاثیر لایه بردارهای شیمیایی

یکی دیگر ار روش‌­های رفع آلودگی و کاهش سطح چربی در سطح پوست استفاده از ماسک­‌های لایه‌بردار شیمیایی است. در ترکیب این ماسک­‌ها از اسیدهای خاصی در جهت یک سوختگی شیمیایی بسیار ضعیف برای ازبین بردن سلول­‌های مرده پوست استفاده شده است. لایه‌­بردارها با تمیز کردن سطح پوست موجب شفافیت و درمان منافذ باز پوستی می‌­شود. مدت زمان ماندن لایه‌­بردارها بر روی پوست برحسب نوع مواد شیمیایی و پوست شخص متفاوت است.

استفاده از میکرودرم در درمان منافذ باز پوست صورت

میکرودرم نوعی روش درمانی غیرتهاجمی، بدون درد و خون‌ریزی برای درمان منافذ باز پوستی است. از میکرودرم برای ایجاد پوستی شفاف، صاف و عاری از هرگونه جوش و آکنه می­‌توان بهره برد. از این روش درمانی در کنار روش لیزر درمانی می­‌توانید استفاده کنید تا تاثیر بهتری داشته باشد. با مکیده شدن آلودگی‌­های سطح پوست، منافذ بسته شده و همچنین با افزایش میزان جریان خون در نواحی بکار رفته کلاژن­‌سازی بیشتر خواهد شد. نهایتاً به نتیجه دلخواه خود برای داشتن پوستی مناسب خواهید رسید.

استفاده از میکرودرم در درمان منافذ باز پوست صورت
استفاده از میکرودرم در درمان منافذ باز پوست صورت یک روش درمانی مطمعن است.

استفاده از لیزر برای درمان منافذ باز پوست صورت

با نظر دکتر متخصص تعداد جلسات و نحوه استفاده از لیزر درمانی برای بیمار مشخص می­‌گردد. این تکنیک نوین بدون درد، بی­هوشی و خون‌ریزی تنها با پرتو لیزر بر ناحیه مشخص شده شروع بکار می­‌کند. پرتو لیزر به لایه زیرین پوست تابیده و باعث تحریک این بخش از پوست و موجب کلاژن­‌سازی مجدد در پوست می­‌شود. این کلاژن­‌سازی باعث جمع شدن سطح پوست و همچنین شفاف و درخشش دوباره پوست به مانند روز اول خود خواهد شد.

 شخص بیمار برای افزایش مدت زمان ثبات در سلول­‌های پوست بعد از هر جلسه لیزردرمانی از کرم ضدآفتاب استفاده و دیگر نکاتی که پزشک معالج گفته را به درستی رعایت نماید.

آی پی ال و بستن منافذ پوست

IPL یا پالس نور با شدت زیاد برای بستن منافذ پوست کارایی بالایی دارد به طوری که بعد از یک جلسه استفاده از این روش، کارآمدی خود را نشان می­‌دهد. ضمن بسته شدن منافذ، عمل کلاژن­‌سازی را تحریک و موجب شفافیت و جوان­‌سازی پوست می­‌شود. از آی پی ال برای از بین بردن لکه‌­های قرمز و قهوه‌­ای رنگ نیز می­‌توان استفاده کرد.

درمان‌های خانگی برای رفع منافذ باز پوست

در کنار درمان­‌های نوین و شیمیایی استفاده از روش­‌های خانگی برای درمان منافذ باز پوستی نیز می­‌توان چاره‌­ساز باشد. استفاده از گیاهان، میوه‌­ها و مواد طبیعی نیز برای پاکیزگی سطح پوست و بسته شدن منافذ پوستی کارایی خوبی دارد. استفاده روتین و مداوم از این درمان خانگی می­‌توان اشخاص را از انجام دیگر روش‌­ها باز دارد.

خواص سرکه سیب برای بستن منافذ پوست

از زمان­‌های قدیم از مزیت ضدالتهابی سرکه سیب برای ضدعفونی کردن سطح پوست در برابر میکروب، باکتری و کمتر شدن عفونت در بدن بیمار استفاده میشده است. سرکه سیب توانایی تنظیم مجدد PH پوست را دارا بوده و برای گرفتن نتیجه مناسب برای درمان منافذ باز پوستی کافی است: به صورت مساوی از ترکیب سرکه سیب و آب را به وسیله پارچه یا پنبه بر روی پوست خود استفاده کنید. بعد از چند دقیقه پوست خود را با آب تمیز بشویید.

سفیده تخم مرغ با خاصیت سفت کنندگی پوست

استفاده از سفیده تخم­‌مرغ موجب از بین رفتن تیرگی و لکه­‌های پوستی در بیمار می­‌گردد. از طرفی با کاهش میزان سطح چربی و آلودگی علاوه بر شفافیت، سبب سفت شدن پوست و بسته شدن منافذ نیز می‌­شود. نحوه استفاده از سفیده تخم­‌مرغ نیز این‌گونه است که سفیده را از زرده جدا نموده و آن را خوب هم زده و 30 دقیقه روی پوست خود می­‌گذارید و در آخر کار پوست را با آب ولرم بشویید.

ماسک سفیده تخم مرغ
استفاده از ماسک سفیده تخم مرغ به جمع شدن منافذ باز پوست کمک میکند.

ماسک عسل و آب لیمو و آب گوجه فرنگی برای منافذ باز پوست

استفاده از گوجه­‌فرنگی به خودی خود یک درمان کامل جوان‌­سازی پوست است. دارا بودن ویتامین C برای عمل کلاژن­‌سازی، تنظیم PH پوست، ضدباکتری و ضدقارچ بودن از جمله مهم­‌ترین خواص گوجه­‌فرنگی است. آب گوجه‌فرنگی و لیمو سبب روشن شدن پوست شده و لکه­‌های سیاه و به جا مانده از جوش­‌های قدیمی را از بین می­‌برند. به این ترکیب جادویی، قدرت ضدباکتری و ضدقارچ عسل را نیز اضافه کنید. به طور حتم استفاده مداوم از این ماسک طبیعی موجب داشتن یک پوست زیبا، شفاف و روشن برای هر فردی خواهد شد. خمیر به دست آمده از ترکیب مواد مذکور را به مدت 20 الی 30 دقیقه روی پوست نگه داشته و سپس با آب ولرم سطح پوست را بشویید.

بخور برای بسته شدن منافذ پوست

یکی از کم‌­هزینه‌­ترین روش­‌های درمان منافذ باز پوستی همین روش بخور دادن است. روشی که برای همه در دسترس بوده و موجب تمیزی سطح پوست، بهبود گردش خون و عمل کلاژن­‌سازی و افزایش رطوبت در کنار دیگر موارد می­‌توان حس آرامش را برای شخص به وجود آورد. یک ظرف آب گرم و یک حوله برای بخور دادن صورت کفایت می­‌کند. برای ایجاد فضای بهتر می‌توانید از گیاه بابونه نیز بهره ببرید.

معجزه گلاب برای بسته شدن منافذ پوست

گلاب دارای خواص آنتی‌­اکسیدان، ضدالتهاب و ضدمیکروب است. استفاده از گلاب برای آرام شدن شخص نیز کمک خواهد کرد. نکته مهم در استفاده از گلاب، حساسیت برخی از افراد به اسانس استفاده شده در گلاب است؛ برای تشخیص این موضوع ابتدا گلاب را بر روی نواحی مانند آرنج دست بزنید و تا حدود 20 دقیقه اگر حس سوزش، خارش، التهاب و عوارضی مانند آن را نداشتید می­‌توانید با خیال راحت از این روش درمانی بهره ببرید.

ابتدا پوست خود را شسته و سپس گلاب را بر روی پوست خود به وسیله پارچه یا پنبه بمالید. نیازی به شستن مجدد گلاب از روی پوست نبوده و می‌­تواند تا مدتی روی پوست‌­ خود بماند.

استفاده از ماسک جوانه گندم برای بستن منافذ پوست

ابتدا پوست خود را بشویید، سپس 1 پیمانه پودر جوانه گندم و 2 پیمانه شیر را با هم ترکیب کنید. مخلوط به دست آمده را به مدت 15 دقیقه بروی پوست قرار داده و سپس با آب ولرم بشوید. با یک پارچه یا حوله تمیز عمل گذاشتن و برداشتن بر روی پوست جهت خشک کردن آن انجام دهید. به مدت دو ماه هر هفته این عمل را تکرار کنید تا صورتی زیبا، شفاف با منافذ بسته داشته باشید.

تاثیر جوش شیرین در بستن منافذ پوست صورت

توانایی ملایم لایه­‌برداری جوش­‌شیرین در کنار توانایی تنظیم PH پوست موجب ازبین رفتن سلول­‌های مرده، چربی­ و آلودگی سطح پوست می­‌شود. همچنین با تحریک پوست موجب کلاژن­‌سازی و شفافیت پوست در جهت درمان منافذ باز پوستی می­‌شود. خمیری که از ترکیب جوش­‌شیرین و آب بدست می‌­آید را روی پوست گذاشته و پس از چند دقیقه صورت را بشویید.

ماسک جوش شیرین
ماسک جوش شیرین به جوانسازی و بسته شدن منافذ باز پوستی شما کمک میکند.

برای بستن منافذ پوست صورت از یخ استفاده کنید

در صورتی که یخ مصرفی از شیر تهیه شده باشد می‌­توان تاثیرات بهتری نیز برای شما داشته باشد. با ماساژ دادن یخ بروی پوست و کم شدن دما نقطه‌­ای در پوست، موجب کاهش کارایی غدد چربی و بسته شدن منافذ در سطح پوست می­‌شود. مزیت دیگر این روش، کاهش التهاب و از بین رفتن آکنه‌­های پوستی است.

ماسک زردچوبه و آبلیمو و رفع منافذ پوست صورت

زردچوبه توانایی از بین بردن جای لکه، آکنه و جوش را در کنار شفاف­‌سازی پوست را دارد. با از بین بردن آلودگی­‌های از سطح پوست عمل بسته شدن منافذ نیز تکمیل می­‌شود. از طرفی لیمو موجب درخشندگی و محو کردن جای جوش­‌های قدیمی را می­‌تواند انجام دهد. خمیر به دست آمده از ترکیب این دو را به مدت کوتاهی روی پوست خود نگه دارید تا پوست شما رنگ زردچوبه را به خود نگیرد؛ در آخر نیز پوست را با آب ولرم بشویید.

ماسک زردچوبه
ماسک زردچوبه به روشن شدن و جمع شدن منافذ باز پوست کمک میکند.

چگونه سلامت پوست خود را بهبود دهیم؟

داشتن سبک زندگی مناسب همراه با آرامش، ورزش، تغذیه مناسب، دوری از دخانیات و عادات مضر که به سلامت ضربه وارد می‌کند در کنار استفاده از کرم ضدآفتاب برای زمان­‌های که در معرض تابش مستقیم نورخورشید هستیم می­تواند به ما در نگهداری از سلامت پوست کمک شایانی کند.

از طرفی استفاده از بخور و ماسک­‌های خانگی، کرم­‌های آبرسان و مرطوب­‌کننده مناسب با پوست در کنار شستن پوست با آب ولرم در صبح جهت پاکسازی آلودگی‌­های پوستی و آب سرد در شب برای بسته شدن منافذ پوستی موجب خواهد شد تا پوست شفاف، زیبا، جوان به دور از هرگونه چین و چروکی داشته باشید.

آیا تغییر در ابعاد مناقذ سلول ها در زیبایی اثری دارد ؟

به طور قطع بزرگ شدن منافذ پوستی باعث تیرگی پوست، التهاب و عفونی شدن پوست خواهد شد. آثار به جا مانده از این عوارض گاهاً غیرقابل برگشت بوده و برای ترمیم و درمان منافذ باز پوستی باید هزینه­ زیادی برای زیبای انجام شود. بنابراین بهتر است با رعایت نکات ریز اما مهم بهداشتی در نگهداری از شادابی و طراوت پوست خود نهایت تلاش خود را نمایید تا برای سال‌­های بیشتری جوان، شاداب و مثال­‌زدنی باشید.

بسیاری از اشخاص از وضعیت پوست چهره خود رضایت نداشته و برای اشتراک‌­گذاری تصاویر خود در فضای مجازی علاوه بر آرایش از افکت­‌های روتوش پوست زیادی هم استفاده می­‌کنند. با رعایت نکات خاص مطرح شده در این مطلب و اندکی سعی‌ و‌ تلاش، هر شخصی بی‌نیاز از هرگونه وسیله ترمیم چهره خواهد بود.

نتایج درمان و بستن منافذ باز پوست

در گام نخست  بعد از درمان منافذ باز پوستی دیگر خبری از آکنه، جوش، التهاب و هرگونه عارضه پوستی نخواهد بود و شخص با درخشندگی و زیبایی خاصی در جمع حضور خواهد داشت. اما شخصی که زمینه باز شدن منافذ پوستی را داشته، باید بیشتر از سایر افراد تلاش کند تا از درمان شدن پوست خود محافظت نماید. درمان عارضه­‌های پوستی مستلزم صرف هزینه، وقت و صبر زیادی است. با دوری کردن از عوامل ایجادکننده این عارضه، چهره زیبا، بشاش و روشن­‌تری در جمع‌­های دوستانه و خانوادگی داشته باشید. چنانچه شما نیز تجربه دیگری در رفع منافذ باز پوستی دارید می‌توانید در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران مجله داروپلاس به اشتراک بگذارید.

مبنع healthline medicalnewstoday
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه