چند روش درمان سلولیت که سریع از شر سلولیت خلاص شوید

5/5 - (1 امتیاز)

سلولیت اصطلاحی که توسط فرانسوی‌ها ابداع شده است و یکی از شایع‌ترین و ناراحت‌کننده‌ترین مشکلات زیبایی است که زنان و گاهی اوقات مردان درباره آن شکایت می‌کنند و به دنبال روشی ساده برای درمان سلولیت هستند. سلولیت بیشتر در ناحیه ران، باسن، شکم و لگن مشاهده می‌شود. در سلولیت توده‌های کیسه‌ای شکل چربی در زیر پوست تشکیل شده و باعث ایجاد فرورفتگی و ناهمواری‌ در پوست می‌شوند.

در واقع سلولیت همان پوست پرتقالی شکلی است که به علت وجود سلول‌های چربی در زیر پوست یا همان لایه اپیدرم تشکیل می‌شود. بسیاری از افراد از وجود سلولیت بر روی بدن‌ خود ناراضی هستند. چرا که این موضوع باعث کاهش اعتماد به نفس آن‌ها می‌شود. در ادامه این مطلب داروخانهزآنلاین داروپلاس درباره چگونگی ایجاد سلولیت و راه‌های پیشگیری و درمان آن مفصل صحبت خواهیم کرد. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سلولیت چیست؟

سلولیت به تجمع بد شکل چربی‌هایی گفته می‌شود که در سوخت‌و‌ساز آنها اختلال به وجود آمده است و در زیر لایه پوست تجمع یافته‌اند. سلولیت تنها در خانم‌هایی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند وجود ندارد، بلکه زنان لاغر و یا افرادب که از وزن ایده‌آلی برخوردار هستند نیز ممکن است به وجود آید.

سلولیت هم در مردان و هم در زنان دیده می‌شود، اما این عارضه بیشتر در زنان مورد توجه قرار گرفته است. دلیل این امر توزیع متفاوت چربی، ماهیچه و بافت همبند در بدن آنان است. به طور متوسط بین ۸۰ تا ۹۰ درصد زنان، در مقطعی از زندگی خود سلولیت را تجربه می‌کنند.

سلولیت چیست؟
سلولیت به تجمع چربی زیر لایه های پوست باعث بروز گفته می شود

علل و عوامل موثر بر بروز سلولیت

همانطور که گقته شد سلولیت همان سلول عادی چربی زیر پوست شماست. چیزی که باعث ناصافی پوست می‌شود، فشار این سلول‌ها به بافت هم‌بند است که ایجاد چین و چروک روی لایه بیرونی پوست شود. به همین دلیل چاقی و لاغری تاثیری بر بروز سلولیت نداشته و چه لاغر و یا چاق باشید، ممکن است به صورت طبیعی دچار سلولیت شوید.

عوامل دیگری که ممکن است زمینه‌ساز بروز سلولیت باشند عبارتند از:

 • رژیم غذایی نامناسب
 • رژیم غذایی سفت و سخت و غیرعلمی
 • متابولیسم کند
 • کمبود فعالیت بدنی
 • تغییرات هورمونی
 • کمبود آب بدن
 • مجموع چربی بدن
 • ضخامت و رنگ پوست

سلولیت ناشی از چاقی

بر خلاف تصور خیلی از افراد که فکر می‌کنند فقط از چاقی موضعی یا سلولیت رنج می‌برند واقعیت آن است که خیلی از آنان به افزایش وزن کلی بدن یا چاقی هم مبتلا می‌باشند. لذا چه در افرادی که از چاقی کلی رنج می‌برند یا فقط سلولیت مشکل عمده آنان است کاهش وزن از طریق رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی منظم یکی از بهترین روش‌های درمانی محسوب می‌شود.

کاهش وزن و انجام تمرینات کششی در ماهیچه‌های پا و ران و کفل می‌تواند سبب اصلاح شکل ظاهری پوست شود. البته لازم به ذکر است که انجام ورزش‌های کششی سنگین در کوتاه مدت تغییر آن‌ چنانی را به دنبال نخواهد داشت چه بسا که معمولاً با دردهای اسکلتی به ویژه در ناحیه کمر همراه خواهد شد. فعالیت بدنی به صورت پیوسته میتواند تاثیر مثبتی بر رفع سلولیت در اندام‌های بدن داشته باشد.

از طرف دیگر فواید کاهش وزن از طریق رژیم غذایی به تنهایی، بدون انجام فعالیت بدنی منظم نیز محدود است. هر چند که بعد از کاهش وزن، برجستگی سلولیت کمتر می‌شود ولی به‌طور کامل محو نخواهد شد.

عوامل ژنتیکی موثر بر سلولیت

وجود برخی از ژن‌های خاص برای ایجاد سلولیت ضروری است. ممکن است برخی ژن‌ها زمینه‌ساز شرایطی باشند که با سلولیت در ارتباط هستند، مانند ژن‌های مربوط به جنسیت، نژاد، متابولیسم آهسته، توزیع چربی پوست و نارسایی گردش خون در برخی از نواحی بدن.

 بر طبق تحقیقات صورت گرفته احتمال بروز سلولیت در خانم‌هایی که مادر و یا مادر بزرگشان در این زمینه سابقه داشته‌اند بیشتر خواهد بود. عامل وراثت وابسته به بافت‌های همبند، میزان سلول‌های چربی و نحوه تجمع آنها و همچنین مقدار و تعداد عروق خونی زیر پوست می‌باشد.

جنسیت و هورمون

زنان به مراتب بیشتر از مردان مستعد ابتلاء به سلولیت هستند و شاید علت اصلی این موضوع این باشد که مقدار بیشتر از چربی در ناحیه پایین تنه زنان، که ناحیه اصلی بروز سلولیت است، تجمع پیدا می‌کند. قدرت ذخیرهٔ چربی در سلول‌های چربی مناطق مذکور چند برابر دیگر سلول‌های چربی است.

احتمالاً هورمون‌ها نیز نقش مهمی ‌در ایجاد سلولیت بازی می‌کنند. بسیاری بر این باورند که هورمون‌های استروژن، انسولین، نورآدرنالین، تیروئید و پرولاکتین بخشی از فرآیند تولید سلولیت را بر عهده دارند.

انواع سلولیت

سلولیت‌ها به دو گونه سفت و شل دسته بندی می‌شوند.

سلولیت‌های سفت دارای تراکم بالاتر و سلولیت شل دارای بافت نرم‌تری هستند. البته به این نکته توجه داشته باشید که به لحاظ فیزیولوژیکی این دو با هم تفاوتی ندارند.

بیشتر بخوانید‌: از بین بردن سریع چربی شکم و پهلو

قاتل سلولیت در منزل

خوشبختانه سلولیت مشکلی است که با کمی توجه به راحتی در منزل قابل درمان است. تنها کافی است رژیم غذایی سالم و مخصوصی را دنبال کنید و برخی از ورزش‌های ویژه از بین‌ برنده سلولیت را انجام داده و از درمان‌های خانگی استفاده کنید، تا رفته رفته آثار سلولیت از روی پوست محو شود.

در ادامه شما را با رژیم غذایی، ورزش و درمان‌های خانگی سلولیت آشنا خواهیم کرد.

درمان خانگی سلولیت
ورزش، تغذیه سالم و اسکراب‌های خانگی قاتلین سلولیت‌‌هایتان هستند.

رژیم غذایی برای درمان سلولیت ران

چنانچه گفته شد رژیم غذایی و ورزش مناسب، به تنهایی شما را از شر این عارضه نجات نمی‌دهند اما می‌توانند منجر به بهبود بافت پوششی و توان ماهیچه‌ای شما شوند. ترکیبی از تمرینات قدرتی و ورزش‌های ایروبیک همچون دو و پیاده روی منجر به ساخت ماهیچه و سوختن چربی خواهد شد.

همچنین آب‌رسانی به بدن و اجتناب از رژیم‌های غذایی پرکربوهیدرات و غنی از مواد قندی نیز کمک‌کننده خواهد بود. یک رژیم غذایی ضدسلولیت با بهبود عملکردهای مرتبط؛ مثل جریان لنف و جریان خون در بدن در کاهش سلولیت موثر عمل می‌کنند. قانون اصلی در مورد رژیم غذایی مقابله‌کننده با سلولیت عبارت است از : محدود کردن مصرف چربی و فست فودها و برخورداری از فعالیت بدنی مکفی.

در روند اصلاح رژیم غذایی می‌بایست اولا مصرف رژیم غذایی پرچرب نظیر محصولات لبنی چرب، غذاهای حاضری، غذاهای حاوی نگهدارنده‌ها، غذاهای روغنی و غذاهای شیرین حاوی شکر و غذاهای تصفیه شده را کاهش دهید.

مصرف چای سبز، میوه‌ها و سبزیجات که غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها و پاک‌کننده‌های طبیعی بدن هستند و به کاهش سموم تجمع یافته و تصفیه بدن تان کمک می‌کنند را افزایش دهید. میوه‌ها و سبزیجات تازه حاوی مقادیر فراوانی از ترکیبات فیبر، فیتو کمیکال‌ها و مواد معدنی ضروری هستند که به بدن در رفع سموم کمک کرده و تمام سیستم‌های بدن را بهبود می‌دهد و نهایتا منجر به کاهش چربی‌هایی که در مناطق مختلف بدن تجمع می‌یابند می‌گردند.

بیشتر بخوانید : فواید درمانی چای سبز

از طرف دیگر می‌بایست از مصرف هر نوع الکل و دخانیات و هر ماده غذایی که بتواند متابولیسم بدن را کاهش دهد یا سطوح آنزیم‌ها و هورمون‌های بدن را تغییر دهد و در نهایت منجر به تشدید سلولیت گردد، اجتناب نمایید.

سبک زندگی سالم علاوه بر این که باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود در نهایت سلامت عمومی بدن را افزایش داده و با درمان سلولیت زیبایی ظاهری را نیز برای افراد به ارمغان می‌آورد.

میوه های ضد سلولیت

جالب است بدانید که برخی از غذاهای خاص برای کاهش سلولیت در بدن مفید هستند. از جمله این مواد غذایی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • توت‌ها
 • پرتقال
 • رازیانه
 • گوجه فرنگی
 • اسفناج
 • بروکلی
 • گشنیز
 • هویج
 • توت سیاه یا آبی
 • فلفل سیاه

همه موارد مذکور بسیار کم کالری ولی حاوی مواد مغذی هستند که به حفظ وزن و همچنین بازسازی سطوح آنزیم‌ها و هورمون‌ها در بدن کمک می‌کنند.

لاغری موثر بر درمان سلولیت

همانطور که پیش‌تر گفته شد، سلولیت فقط مختص افراد چاق نیست و ممکن است برخی افراد لاغر نیز به آن مبتلا شوند، اما اگر به آمار و ارقام گزارش شده در این خصوص توجه کنید متوجه خواهید شد که درصد زیادی از افراد دارای سلولیت، افراد داری اضافه وزن و چاق خواهند بود.

لذا چه در آنان که از چاقی کلی رنج می‌برند و یا فقط سلولیت مشکل آنان است کاهش وزن می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. کاهش وزن و انجام تمرینات کششی در ماهیچه‌های پا و ران و کفل می‌تواند سبب اصلاح شکل ظاهری پوست شود. از طرف دیگر فواید کاهش وزن از طریق رژیم غذایی به تنهایی، بدون انجام فعالیت بدنی منظم نیز بسیار محدود است، هر چند که بعد از کاهش وزن، برجستگی سلولیت کمتر می‌شود ولی به طور کامل محو نخواهد شد.

تاثیر پودر قهوه بر سلولیت

تفاله قهوه از پوست لایه‌برداری می‌کند و همچنین کافئین به اتساع عروق خونی و منقبض شدن پوست کمک می‌‌کند. تحقیقات حاکی از آن است که اسکراب ساخته شده با تفاله قهوه نمی‌‌تواند تمام سلولیت ایجاد شده را برطرف کند و تنها می‌تواند حجم توده سلولیت را کاهش دهد. همچنین با توجه به این که کافئین با خاصیت انبساط رگ‌های خونی، جریان خون و سفتی پوست را بهبود می‌بخشد.

ماسک قهوه
پودر قهوه با افزایش گردش خون در پوست به رفع سلولیت بدن کمک میکند.

ماساژ برای سلولیت

ماساژ با برس خشک و درمان سلولیت از نظر علمی‌ برای درمان سلولیت اثبات شده است و فواید دیگری از جمله باز کردن منافذ پوستی، افزایش جریان خون در ناحیه ماساژ داده شده و ایجاد حس آرامش فرد را به دنبال دارد.

برای انجام اینکار باید شانه مخصوصی را به صورت خشک و روزی حداقل یک یا دو بار روی پوست خود بکشید. نکته مهم در رابطه با نحوه انجام کار این است که برس را باید به سمت قلب بکشید و حرکت آن نیز در یک جهت و طولانی باشد. از انجام حرکات رفت و برگشتی یا دایره‌ای خودداری کنید.‌‌‌‌ می‌توانید اینکار را از پاها آغاز کنید. از پایین به سمت بالا برس بکشید. سپس همین کار را برای دست‌ها تکرار کرده و از بازوها به سمت قفسه سینه ادامه دهید. روی ناحیه شکم، حرکت برس باید خلاف جهت عقربه‌‌های ساعت باشد. در نهایت توجه داشته باشید که برس را باید با کمی‌ فشار روی پوست بکشید اما این فشار نباید سبب قرمزی و تحریک شدید پوستی شود.

برسی که برای این منظور تهیه‌‌‌‌ می‌کنید باید طبیعی بوده و از الیاف مصنوعی تولید نشده باشد. برای انجام این کار انواع برس گیاهی بسیار مناسب است. موهای برس نباید خیلی سفت و نه خیلی نرم باشد و انواعی که دسته قابل اتصال دارند مناسب‌ترند.

برس کشیدن پوست نه تنها سبب از بین رفتن پوست سفت ناحیه زانو و آرنج و مچ پا‌‌‌‌ می‌شود بلکه با تحریک و افزایش جریان خون سبب تجدید سلولی و قوام پوست در سایر نقاط بدن شده و به جوانسازی پوست کمک می‌کند.

کشیدن برس خشک روی پوست به سیستم لنفاوی نیز در دفع سموم کمک‌‌‌‌ می‌کند و سبب براقی و صافی پوست خواهد شد. اگر اهل دوش گرفتن روزانه هستید حتما در حمام از برس استفاده کنید تا هر روز قبل از دوش گرفتن یک بار با آن بدن را ماساژ دهید.

تاثیرات سرکه سیب بر سلولیت

شما می‌توانید به یکی از روش‌های زیر از سرکه سیب به جهت بهبود سلولیت خود استفاده کنید:

 • دو قاشق سرکه را به همراه عسل در آب سرد حل کرده و هر صبح به مدت یک ماه نوش‌جان کنید.
 • سه قاشق سرکه سیب را به همراه روغن زیتون به صورت برابر مخلوط کرده و آن را به صورت اسکراب بر روی پوست ماساژ دهید تا لایه‌برداری صورت بگیرد.
 • سرکه سیب را با عسل ترکیب کنید و حاصل آن را با یک ر روی قسمت‌های سلولیت‌دار بدن ماساژ دهید.

لازم به ذکر است که اضافه کردن عسل به سرکه سیب، جذب عسل را بهتر می‌کند و در نتیجه تأثیر آن را بیشتر خواهد کرد.

درمان سلولیت ران با ورزش

ورزش‌های هوازی در کاهش ظاهر سلولیت موثرند. چه باور کنید چه نکنید، یکی از بهترین ورزش‌های ضد سلولیت، پریدن با طناب یا همان طناب بازی است. طناب زدن خون و سیستم گردش خون لنفاوی شما را بهبود بخشیده و کمک می‌کند تا سموم بدن شما از بین برود.

علاوه بر این سایر حرکت‌های ورزشی هوازی که باعث چربی‌سوزی می‌شوند به درمان این مشکل کمک می‌کنند. لانگز، دوچرخه خوابیده و ابداکتور مثال‌های خوبی برای حرکات ورزشی ضدسلولیت هستند.

درمان دارویی سلولیت

برای از بین بردن سلولیت‌ها داروهای شیمیایی مانند انواع پماد‌ها با مارک‌های متفاوت، روغن‌های طبیعی و گیاهی و یا داروهای گیاهی زیادی وجود دارند که به کاهش آن کمک می‌کند.

 • پماد رتینول
 • گیاه مریم گلی
 • پوست درخت غان
 • گزنه
 • پیاز
 • انواع توت‌ها
 • توت فرنگی
 • گیلاس
 • مگنولیا

پماد رتینول برای سلولیت:

از کابردی ترین روش های درمان این عارضه ، استفادع از پماد رتینول است . محققین دریافته اند مصرف این پماد به حفظ زیبایی پوست بسیار کمک می کند. مصرف این پماد برای کاهش میزان عوارض سلولیت موثر است.
یادمان نرود که چربی های انباشته شده صرفا با پماد از بین نخواهند رفت ولی کمتر دیده می شوند. پس رژیم غذایی مناسب + ورزش بهترین گزینه است.

شما می توانید به مدت ۲ تا ۳ ماه ازین پماد برای کاهش عارضه ها استفاده کنید و در کنار آن برنامه غذایی و ورزشی خود را نیز آغاز نمایید.

انواع روش های تهاجمی درمان سلولیت

مراقبت از پوست و صورت و بدن یکی از مهمترین اقداماتی است که هر فرد باید توجه زیادی به این موضوع داشته باشد.علاوه بر روش‌های گفته شده، روش‌های درمانی زیادی وجود دارند که به صورت کوتاه مدت و یا بلند مدت شما را از شر سلولیت خلاص می‌کنند و سبب درمان سلولیت، جوانسازی پوست و زیبایی پوست شما می‌شوند. از جمله این روش‌‌ها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • کرم‌های آنتی سلولیت
 • لیپوساکشن
 • مزوتراپی
 • ماساژ درمانی
 • لیزر
 • ساب سیژن

کربوکسیتراپی سلولیت

کربوکسی‌تراپی یکی از جدیدترین متدهای درمانی پزشکی است که نخستین بار در دهه 90 در فرانسه معرفی شد. اثربخشی این متد درمانی به اندازه‌ای است، که در حال حاضر در سراسر جهان توسط بهترین پزشکان پوست، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این‌ روش، برای جوان‌سازی پوست، کربن‌دی‌اکسید به صورت مستقیم به زیر پوست تزریق می‌شود.

این عمل در هر نقطه از بدن، از جمله صورت، گردن، بازوها، باسن و پاها قابل انجام است. گاز کربن‌دی‌اکسید حتی می‌تواند در مناطق ظریف یا پوست نازک مانند اطراف چشم نیز تزریق شده و تاثیرات چشم‌گیری در افزایش زیبایی ظاهری افراد ایجاد کند. از این درمان به منظور کاهش چربی و سلولیت، افتادگی پوست، جای آکنه، خطوط و چین و چروک و حتی گودی زیر چشم مورد استفاده می‌شود.

کویتیشن

سیستم‌های کویتیشن یا کاویتاسیون مولد امواج اولتراسوند با فرکانس پایین (40KHz) و شدت بالا هستند که با شکستن چربی‌ها و کاهش آن‌ها باعث از بین رفتن سلولیت و در نتیجه درمان چاقی می‌شوند. از مزایای این روش کاهش حجم چربی‌ موضعی در مدت کوتاه است که با لاغری عمومی‌ همراه نیست.

 • درمان (درمان چاقی) بدون نیاز به بیهوشی و غیرتهاجمی
 • بدون دوره استراحت و برگشت به کار و فعالیت‌های طبیعی بلافاصله بعد از جلسه درمانی.
 • آسان و راحت، بدون درد، بدون اسکار
 • اثربخشی در عین امنیت و سلامت کامل
 • زمان درمان کوتاه (15 الی 20 دقیقه) و نیز زمان بقای اثر درمانی بالا
 • قابلیت درمان چربی‌های موضعی بازوها، شکم، باسن، بالای ران، داخل ران‌ها و پشت ران‌ها
کویتیشن برای درمان سلولیت
کویتیشن یکی از روش های جدید برای درمان سلولیت است که با امواج اولتراسوند چربی‌ها را می‌شکند.

رادیو فرکوئنسی

یکی از موثرترین راه‌های درمان سلولیت استفاده از رادیوفرکوئنسی استدکه با انرژی گرما، امواج رادیویی را به لایه ویژه‌ای از پوست رسانده و موجب از بین رفتن سلول‌های اضافی چربی می‌شود. این روش‌ کاملا غیر تهاجمی ‌بوده و به لایه‌ی سطحی پوست و یا قسمت‌های دیگر آسیبی وارد نمی‌کند.

نتیجه استفاده از این روش موقت است، اما برای اثربخشی طولانی مدت می‌توانید این درمان را چند بار تکرار کنید، تا در دراز مدت از دست سلولیت در امان باشید.

سوالات رایج

در این قسمت تلاش ما بر این است که به رایج‌ترین سوالات شما در باره سلولیت و راه‌کار‌های درمان آن بپردازیم، پس با ما همراه شوید.

آیا واقعا روشی برای درمان سلولیت موثر است؟

با توجه به نتایج تحقیق پزشکان می‌توان به این نکته اشاره کرد که برخی درمان‌ها می‌توانند سلولیت را تا حد زیادی کاهش دهند و حتی برای مدت کوتاهی از شر تجمع چربی‌ها رهایی یابید.

چه ورزش‌هایی به سرعت از شر سلولیت خلاص می ‌شوند؟

ورزش، جریان خون و تنفس را بهبود می‌دهد و موجب آرامش اعصاب می‌شود. برخی از ورزش‌ها همانند یوگا، حرکات کششی و ورزش‌های هوازی تاثیر زیادی در کاهش سلولیت دارند.

آیا می‌توانم به طور طبیعی از سلولیت خلاص شوم؟

یک رژیم غذایی سالم با مقدار زیادی آب می‌تواند به شما کمک کند. شما باید میوه‌ها و سبزیجاتی که حاوی مقدار زیادی آب هستند را در رژیم غذایی روزانه خود جای دهید. کدو سبز، خیارسبز، هندوانه و… از جمله مواد غذایی هستند که حاوی حجم زیادی آب هستند.

ممکنه دوست داشته باشی
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه