درمان خانگی میخچه پا با روش های ساده و موثر

1/5 - (1 امتیاز)

میخچه پا، یک بیماری شایع است که ممکن است افرادی بسیاری را از ورزشکاران گرفته تا افراد مسن، درگیر کند. میخچه، در برخی موارد، در صورت عدم درمان، می‌تواند دردناک باشد و بر زندگی روزمره تأثیر بگذارد. میخچه در نهایت ممکن است به داخل پوست فرو رفته، بر اعصاب زیرین فشار وارد کرده و باعث درد شدید شود.

معمولاً میخچه در اثر فشار غیر طبیعی روی پوست ایجاد می‌شود که اغلب به دلیل تغییر شکل زمینه‌ای استخوان‌ها، بافت‌ها و مفاصل است. آن‌ها می‌توانند در هر نقطه از پا وجود داشته باشند، با این حال اغلب در مکان‌هایی ایجاد می‌شوند که فشار غیرمعمول زیادی ناشی از کفش یا قسمت‌های مجاور پا وجود دارد.

درمان خانگی میخچه و برطرف نمودن مشکل ایجاد کننده میخچه، وقتی که درگیر آن می شویم دغدعه ای بسیار مهم است. خوددرمانی و درمان خانگی میخچه امکان پذیراست، اما اگر میخچه مداوم دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

میخچه کف پا
میخچه کف پا

اگر شما و یا اطرافیانتان هم از مشکل میخچه رنج می‌برید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا موثرترین راهکارها را برای برطرف نمودن آن معرفی کنیم:

میخچه پا چیست؟

میخچه زمانی اتفاق می‌افتد که پوست، در پاسخ به ضربه یا تنش مکانیکی، ضخیم می‌شود. تنش مکانیکی شامل جراحت، اصطکاک، فشار، پیچش یا کشش است که بر روی بدن اعمال می‌شود. میخچه می‌تواند در قسمت‌های مختلفی از بدن ایجاد شود، اما بیشتر در پاها دیده می‌شود. میخچه‌ها به صورت لکه‌ای زبر، سفت و زرد رنگ، با هسته مرکزی، ظاهر می‌شوند که می‌تواند گرد یا برجسته باشد.

مشکلات پا مانند میخچه در افراد مسن، شایع‌تر است، اما میخچه روی پا می‌تواند افرادی را که زمان زیادی را در حالت ایستاده سپری می‌کنند، کسانی که پاهایشان به سمت داخل یا خارج متمایل است (پاهای صاف یا قوس‌دار) و کسانی که کفش‌های نامناسب می‌پوشند نیز تحت تاثیر قرار دهد. به طور کلی، زنان بیشتر از مردان، میخچه پا را تجربه می‌کنند.

میخچه های مکرر در کف پا و انگشتان
میخچه های مکرر در کف پا و انگشتان

درمان خانگی میخچه پا با بررسی ناحیه

میخچه‌ها معمولا در نقاط فشار، به طور معمول در کف پاها و کناره‌های انگشتان پا ایجاد می‌شوند. در ادامه، سه مورد از رایج‌ترین نقاطی که میخچه پا اتفاق می‌افتد را برای شما بررسی کرده‌ایم:

 • میخچه کف پا: این نوع میخچه که با نام میخچه‌های بذری یا دانه‌ای شناخته می‌شود، در ناحیه زیرین پا ایجاد می‌شود و معمولا اندازه کوچکی دارند. میخچه کف پا می‌تواند ناتوان‌کننده باشد. به همین دلیل اولین نکته ای که در ذهن هر فردی است درمان خانگی میخچه است.

این موارد اغلب نیاز به اصلاحات ویژه کفش و پیگیری‌های بی‌پایان متخصص پا برای برداشتن اصلاح مشکلات پا دارند. گاهی اوقات این موارد به اندازه‌ای شدید می‌شود که باعث ایجاد زخم، به ویژه در افراد مسن و کسانی که مشکلات سلامتی مزمن مانند دیابت دارند، می‌شود. علت این نوع میخچه، اغلب به دلیل بدشکلی‌های زمینه‌ای استخوان‌های پا است.

میخچه گسترده در کف پا
میخچه گسترده در کف پا
 • میخچه بین انگشتان: میخچه‌هایی که بین انگشتان پا ظاهر می‌شوند، به رنگ سفید/خاکستری هستند و بافت نرم‌تر و لاستیکی دارند. میخچه‌های بین انگشتان پا می‌توانند به صورت میخچه‌های نرم یا سخت ظاهر شوند و اغلب برای درمان، دسترسی به آن‌ها دشوار است. این میخچه معمولاً به دلیل ترکیبی از کفش‌های نامناسب و همچنین موقعیت و شکل استخوان‌ها و مفاصل در انگشتان پا ایجاد می‌شوند.
تصویری از میخچه بین انگشتان
تصویری از میخچه بین انگشتان
 • میخچه روی انگشتان: این میخچه، از نوع میخچه سخت است که معمولا کوچک، سفت و متراکم بوده و در اثر فشار مکانیکی حاصل از راه رفتن و اصطکاک بین کفش و پا ایجاد می‌شود. این‌ها می‌توانند در نتیجه ناهنجاری‌های انگشت چکشی، پنجه‌انگشتی یا در نتیجه آسیب رباط یا صفحه کف پا که باعث خم شدن انگشت پا شده است ایجاد شوند.
میخچه روی انگشت پا
میخچه روی انگشت پا

سریع ترین روش های درمان خانگی میخچه

قبل از درمان میخچه، ابتدا باید علت رویش میخچه را ارزیابی کنید. در بسیاری از موارد، زمانی که فشار یا اصطکاک ایجاد کننده آن‌ها متوقف شود، خود به خود از بین می‌روند. اگر محافظت از میخچه، در برابر تحریک بیشتر، مشکل شما را حل نمی‌کند، متخصصان پوست، اقدامات زیر را برای خلاص شدن از شر میخچه توصیه می‌کنند:

پای خود را در آب گرم خیس کنید

اطمینان حاصل کنید که میخچه، به مدت حدود 10 دقیقه یا تا زمانی که پوست نرم شود کاملاً در زیر آب قرار گیرد.

آب گرم برای درمان میخچه

بیشتر بخوانید : درمان سریع خارش پوست

سنگ پا و درمان خانگی میخچه

سنگ پا را در آب گرم فرو کنید و سپس از آن برای سوهان زدن میخچه استفاده کنید. حرکات دایره‌ای ملایم سنگ پا، به از بین بردن پوست مرده میخچه کمک می‌کند.

نکته: بیش از حد پوست را جدا نکنید. سایش بیش از حد ممکن است باعث خونریزی و عفونت شود.

کشیدن سنگ پا روی میخچه ها

از مرطوب‌کننده استفاده کنید

از لوسیون یا کرم مرطوب‌کننده حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنید. اسید سالیسیلیک، پروتئین کراتین را که میخچه و پوست مرده اطراف آن را می‌سازد، حل می‌کند. با این حال، اسید سالیسیلیک به طور کلی برای افراد مبتلا به دیابت، افراد دارای گردش خون ضعیف یا پوست ضعیف توصیه نمی‌شود.

تاثیر نرم کننده بر میخچه پا

از چسب‌های میخچه استفاده کنید

با استفاده از این پدهای چسبنده، از میخچه‌ها در برابر تماس با کفش خود محافظت کنید.

چسب میخچه

سعی نکنید میخچه خود را بتراشید زیرا این امر می‌تواند منجر به عفونت بالقوه خطرناک بافت‌های اطراف شود. بریدن یا تراشیدن میخچه فقط باید توسط پزشک انجام شود.

درمان گیاهی میخچه پا در خانه

میخچه پا نیز مانند بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات، می‌تواند با کمک درمان‌های گیاهی بهبود یابد. درمان‌های گیاهی، یک روش موثر و کم‌عارضه بوده که در اکثر مواقع به راحتی در دسترس می‌باشند. در ادامه، دو مورد از رایج‌ترین درمان‌های گیاهی و طبیعی میخچه پا را برای شما آورده‌ایم که می‌توانید به کمک آن‌ها از این مشکل رهایی یابید:

بیشتر بخوانید : درمان خانگی گل مژه

درمان میخچه با گوجه فرنگی

گوجه فرنگی، یکی از موثرترین مواد غذایی در مبارزه با میخچه به روشی طبیعی است. همانطور که بالاتر نیز اشاره شد، اسید سالیسیلیک نقش بسیار موثری در برطرف نمودن میخچه دارد؛ جالب اینکه این اسید در گوجه فرنگی وجود دارد و به همین دلیل، این ماده غذایی، یک گزینه عالی برای از بین بردن میخچه است.

گوجه فرنگی را نصف کرده، روی میخچه‌ها بگذارید و پاهایتان را بانداژ کنید. این ترفند را هر شب، تا زمانی که میخچه‌ها ناپدید شوند، انجام دهید.

درمان خانگی میخچه پا با سیر

سیر، سابقه طولانی در درمان بیماری‌های پوستی مانند میخچه دارد. آلیسین، یکی از اجزای کلیدی سیر، دارای اثرات ضد میکروبی و ضد ویروسی است که باعث از بین بردن عفونت‌های میخچه می‌شود.

طریقه درمان میخچه به کمک سیر به این ترتیب است که حبه سیر را از وسط نصف کنید. به مدت 1 دقیقه، نیمی از سیر را روی میخچه بمالید. نصف دیگر را روی میخچه قرار دهید و با استفاده از بانداژ روی آن را بپوشانید. صبح روز بعد، ناحیه را بشویید. این کار را هر شب برای چند روز انجام دهید.

درمان میخچه بدون جراحی با دارو

اگر میخچه، پس از امتحان درمان‌های خانگی از بین نرود، چند درمان پزشکی وجود دارد که می‌تواند به حذف آن کمک کند. میخچه را می‌توان با انواع مختلفی از محصولات دارویی درمان کرد و پوست ضخیم و مرده را از نظر شیمیایی از بین برد. برخی از محصولات موضعی که به تجزیه سلول‌های پوست کمک می‌کنند عبارتند از اسید سالیسیلیک، اوره، نیترات نقره و هیدروکلوئید. امروزه، این درمان‌های دارویی به اشکال مختلفی از جمله قطره، پد، محلول و… در دسترس است.

خشک کردن میخچه با محلول
خشک کردن میخچه با محلول

محلول درمان میخچه

یکی از درمان‌های دارویی میخچه، استفاده از محلول‌هایی است که به این منظور تهیه شده‌اند. ماده اصلی در ترکیبات این محلول‌ها، سالیسیلیک اسید است که با انحلال لایه زبر پوست، موجب نرم شدن و از بین رفتن زائده میخچه می‌شوند. سالیسیلیک اسید، علاوه بر قدرت لایه‌برداری، خاصیت ضد عفونی‌کنندگی نیز دارد که موجب از بین بردن چرک و عفونت‌های موجود در میخچه خواهد شد. محلول‌های وایپ کورن، پرشین، کوردیون و کیمیاگر توس از جمله رایج‌ترین محلول‌های درمان‌کننده میخچه در بازار هستند.

جراحی میخچه کف پا و مراقبت‌های آن

در حالی که می‌توان از گزینه‌های درمانی کم‌خطرتری برای میخچه استفاده کرد، ممکن است برای برداشتن میخچه لازم به جراحی باشد. در واقع، اگر روش‌های غیر تهاجمی دیگر را برای برداشتن میخچه خود امتحان کرده‌اید و ناموفق بوده است، جراحی ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد.

جراحی برداشتن میخچه، یک روش سرپایی سریع است که معمولاً کمتر از 30 دقیقه طول می‌کشد. قبل از جراحی، از یک بی‌حس‌کننده موضعی برای بی‌حس‌کردن ناحیه درمان، استفاده می‌شود. جراح، با استفاده از یک چاقوی جراحی استریل، با دقت لایه‌های مرده پوست را تا ریشه میخچه می‌تراشد. ممکن است در طول این فرآیند، خونریزی خفیفی داشته باشید و ممکن است برای بستن زخم، نیاز به بخیه باشد. پس از برداشتن میخچه، ناحیه درمان، با استفاده از بانداژ پوشیده می‌شود.

برداشتن میخچه، یک جراحی جزئی است، بنابراین بهبودی شما باید نسبتاً سریع باشد (3 تا 7 روز). تا زمانی که پای شما به طور کامل بهبود نیابد، باید فعالیت‌های عادی خود را محدود کنید. پوشیدن کفش‌های معمولی نیز در دوران نقاهت ممنوع خواهد بود.

جراحی برداشتن میخچه
جراحی برداشتن میخچه

سوالات متداول

برای درمان میخچه چه کنیم؟

 • از چسب‌های میخچه مخصوص که در داروخانه‌ها موجود است استفاده کنید.کفش‌هایی با اندازه و فرم مناسب، با عرض و ارتفاع بیشتر در ناحیه پنجه بپوشید.ناخن‌های پای خود را کوتاه نگه دارید. ناخن‌های بلند می‌توانند باعث شوند انگشتان پا، به بالای کفش فشار بیاورند و باعث اصطکاک و افزایش فشار شوند.اگر میخچه‌های شما دردناک هستند، هر بار بیش از 10 تا 20 دقیقه از یک کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم استفاده کنید.هرگز سعی نکنید میخچه را با یک جسم نوک تیز برش دهید، بتراشید یا از بین ببرید.اگر دیابتی هستید، گردش خون ضعیفی دارید، مستعد عفونت هستید یا پوست ظریفی دارید، سعی نکنید میخچه یا پینه را خوددرمانی کنید. بلکه درمان خود را زیر نظر پزشک انجام دهید.
 • آیا پس از درمان، میخچه مجددا رشد می‌کند؟

  پس از درمان موفقیت‌آمیز، اگر ناحیه آسیب‌دیده به دلیل اصطکاک یا فشار تحریک شود، ممکن است میخچه بازگردد. شما باید کفش‌های مناسب بپوشید تا از ایجاد مجدد میخچه جلوگیری کنید و به یاد داشته باشید که از پاهای خود مراقبت کنید.

  ممکنه دوست داشته باشی
  برامون نظرتو بنویس

  آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه