درمان خانگی سینوزیت مزمن با 15 روش کاربردی

5/5 - (1 امتیاز)

اکثر ما در مورد سینوزیت و درمان خانگی سینوزیت صحبت‌هایی شنیده‌ایم. گاهی افراد با پوشیدن کلاه در خانه به گرم نگه‌داشتن سر و صورت کمک می‌کنند و زمانی که از آن‌ها دلیل را جویا می‌شویم صحبت از سینوزیت می‌کند و به دنبال روش درمان خانگی سینوزیت هستند. در استخوان جمجمه و فک بالایی حفره‌هایی داریم که پر از هوا است و به آن‌ها سینوس گفته می‌شود. در سینوس ترشحات مخاطی هم به میزان مشخصی وجود دارد.

گاهی به دلایلی سینوس‌ها بسته می‌شوند و مانع از خروج مخاط می‌گردد. در این صورت ترشحات مخاطی تولیدشده انباشته می‌شود، در این صورت سردردهای سینوزیت ایجاد می‌شود. در شرایطی که سینوس مسدود شده است ویروس و باکتری‌ها باعث عفونت و التهاب سینوس می‌شود که به آن سینوزیت گفته می‌شود. در صورت کلی دو نوع سینوزیت وجود دارد:

 • سینوزیت حاد: در این نوع سینوزیت علائم به مدت ۳ الی ۴ هفته دیده می‌شود.
 • سینوزیت مزمن: اگر علائم التهاب و عفونت سینوس بیش از ۳ ماه ادامه داشته باشد، به سینوزیت مزمن دچار شنیده‌اید.

ما در این مطلب داروپلاس درباره بیماری سینوزیت و روش های درمان خانگی آن بیشتر برای شما خواهیم گفت، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

درمان سردرد سینوسی
با شناخت علل و عوامل موثر بر ایجاد دردهای سینوسی به درمان درد سینوس ها کمک کنید.

علت و علائم رایج سینوزیت

دیواره‌های سینوس سالم با یک ‌لایه نازک صورتی ‌رنگ به نام مخاط پوشیده شده است. مخاط در حالت طبیعی مایع مخاطی ترشح می‌کند. مخاط مرطوب است و می‌تواند با جذب میکروب‌ها، ذرات معلق هوا و گرد و غبار به ‌سلامتی ما کمک کند. روی سطح مخاطی مژک‌هایی وجود دارد که وظیفه تخلیه سینوس به صورتی که مایع مخاطی را به سمت حفره بینی حرکت می‌کند. اگر لایه مخاطی ملتهب شود فشار و درد سینوس آغاز می‌شود. درد سینوس اغلب با گوش ‌درد و سر درد همراه است که نشان‌دهنده این است که مایع مخاطی سینوس نمی‌تواند به‌ درستی تخلیه شود. علائم شایع سینوزیت عبارت‌اند از:

 • گرفتگی بینی
 • خروج ترشحات از پشت حلق
 • سرفه
 • کاهش حس بویایی و چشایی
 • درد در ناحیه سروصورت
 • احساس فشار در فک بالایی و دندان‌ها

بهتر است بدانید که بیماری سینوزیت در بیشتر موارد به درمان دارویی نیاز ندارد. با روش‌های ساده می‌توانید این بیماری را کنترل و درمان کنید.

شستشوی صحیح بینی

باکتری‌ها و ویروس‌ها برای رشد به محیط گرم و مرطوب نیاز دارند و بینی و سینوس یکی از بهترین محل‌ها است. برای جلوگیری از عفونت بهتر است که بینی را مرتب بشویید تا جایی برای ماندن و رشد باکتری و ویروس نباشد. شستن بینی قبل از خوابیدن به شما کمک می‌کند که بهتر و عمیق‌تر نفس بکشید و سردردهای سینوسی به کلی رفع شوند. فواید دیگر شستشوی بینی شامل:

 • کاهش عوامل آلرژی از طریق حذف عناصر آلرژی‌زا
 • از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها و رفع عفونت و التهاب بینی و سینوس
 • رفع مخاط بینی و سینوس‌ها
 • کاهش التهاب بینی و افزایش جریان هوا
 • رفع خشکی و تحریک‌پذیری

بنابراین شستن بینی با محلول نمکی باعث کاهش التهاب، بهبود جریان هوا و باز کردن حفره‌های سینوس می‌شود. همچنین به خروج مخاط بینی کمک می‌کند. برای شستن بینی از دستگاه شستشو بینی و محلول آب‌نمک یا سرم شستشودهنده بینی استفاده کنید.

شستشوی سینوس ها
برای درمان سینوزیت با استفاده از محلول آب نمک یا سرم شستشودهنده بینی هر روز بینی خود را شستشو دهید.

درمان خانگی سینوزیت

برای درمان سینوزیت روش‌های خانگی متعددی وجود دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • از عوامل محرک دوری‌کنید: عوامل محرک باعث بروز آلرژی شده و آلرژی می‌تواند به ایجاد فشار و درد سینوس منجر شود. بهتر است از عوامل محرک مثل گردوغبار و گرده‌ گیاهان دوری کنند.
 • دوری از دود سیگار: استنشاق موادی مثل اسپری، عطر و حتی مواد شوینده و از همه بدتر دود سیگار و قلیان باعث تخریب مخاط سینوس می‌شود.
 • غذاهای ادویه‌دار مصرف کنید: اگر غذاهای پر ادویه را دوست دارید، توصیه می‌کنم که ادویه‌هایی مثل خردل، فلفل‌های تند، ادویه کاری و ترب‌کوهی که کمک به پاک‌سازی و تسکین درد سینوزیت می‌کند، مصرف کنید.
 • مایعات بنوشید: از فواید نوشیدن مایعات غافل نشوید زیرا باعث مرطوب نگه‌داشتن سینوس‌ها می‌شود.
 • از کمپرس گرم استفاده کنید.
 • بلافاصله سراغ آنتی‌بیوتیک نروید. استفاده خودسرانه از آنتی‌بیوتیک باکتری‌ها را مقاوم می‌کند و باعث رشد و تکثیر آن‌ها می‌شود. از طرفی هم آنتی‌بیوتیک در درمان سینوزیت تأثیری ندارد و تنها ۲ درصد از سینوزیت باکتریایی است و بقیه موارد ویروسی است.
 • یوگا به باز شدن سینوس کمک می‌کند. بسیاری از حرکات یوگا به رفع دردهای سینوسی بسیار کمک‌کننده خواهند بود.
 • سوپ مرغ و سبزیجات
 • سیر و پیاز مصرف کنید. هر دو این سبزیجات، باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی می‌شود.
 • غذاهای غنی‌شده از ویتامین C باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی می‌شود و سرعت درمان سینوزیت را افزایش می‌دهد.
 • روغن پونه کوهی: سرشار از دو ترکیب قوی کارواکرول و تیمول است که دارای مقاومت ضدباکتری و ضدقارچی است.
 • روغن‌های ضروری گیاهی: برای پاک‌سازی طبیعی سینوس‌ها می‌توانید از روغن اکالیپتوس و روغن نعناع استفاده کنید. باعث تخلیه درست مایع مخاطی می‌شود.

بیشتر بخوانید :‌ تخلیه صحیح سینوس در منزل

درمان سینوزیت با بخور

استنشاق بخور باعث مرطوب نگه‌داشتن بینی و حفره‌های سینوسی کمک می‌کند. بخور گرم دو تا چهار بار در روز می‌تواند به درمان سینوزیت کمک کند. بخور گرم گاهی برای برخی افراد دچار حالت تهوع یا به علت آلرژی دچار تنگی نفس می‌شوند، در این صورت از بخور سرد می‌توان استفاده کرد.

درمان سینوسها با بخور
استفاده از بخورها به خارج شدن مخاط اضافه سینوسها می شود و دردرمان سینوزیت به دلیل کاهش فشار پیشانی موثر است .

درمان فوری سینوزیت با دوش آب گرم

بخاری که در حین دوش گرفتن ایجاد می‌شود باعث مرطوب کردن حفره بینی و سینوس می‌شود. مرطوب بودن حفره بینی به روان شدن و تخلیه مخاط کمک می‌کند که در نتیجه باعث رفع گرفتگی و التهاب بینی می‌شود. بهتر است زیر دوش آب گرم بمانید و به ‌آرامی نفس بکشید. تلاش برای تنفس از طریق بینی زیر دوش آب گرم انسداد بینی و سینوس را برطرف می‌کند. همچنین می‌توانید داخل وان چند قطره اکالیپتوس بریزید و بخار گرم و مرطوب آن را تنفس کنید.

آب بیشتری بنوشید

ساده‌ترین راه درمان خانگی سینوزیت، نوشیدن آب و مایعات کافی است. نوشیدن آب و تأمین نیاز روزانه بدن به آب برای هر فرد یک مقدار ثابتی ندارد. به‌طورکلی همیشه توصیه به نوشیدن ۸ لیوان آب در روز شده است. تأمین آب کافی بدن از جهات مختلف برای بدن سودمند است. یکی از فواید آن برای درمان سینوزیت به این صورت است که سینوس و راه‌های تنفسی را مرطوب نگه می‌دارد و باعث رقیق شدن مخاط بینی می‌شود. بهتر است که در روز آب بیشتری بنوشید و مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار را به حداقل برسانید. کافئین باعث کاهش آب بدن می‌شود.

درمان سینوزیت در طب سنتی

گاهی به دلیل قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی در اثر آلودگی و عوامل متفاوت لایه مخاطی بینی و سینوس ملتهب می‌شود و فشار و درد سینوس آغاز می‌شود. همانطور که گفته شد درد سینوس با گوش‌درد و سردرد همراه است. در این صورت، مایع مخاطی سینوس نمی‌تواند به‌درستی تخلیه شود. در طب سنتی درمان‌هایی برای سینوزیت داریم که در ادامه توضیح داده می‌شود.

درمان سینوزیت با عسل

عسل ماده طبیعی است که در درمان سینوزیت بسیار مفیدتر از آنتی‌بیوتیک است. مصرف روزانه عسل در رفع عفونت‌های سینوسی به شما کمک می‌کند. عسل خواص بسیاری دارد و مطالعاتی زیادی در مورد فواید عسل در درمان سینوزیت صورت گرفته‌ است. عسل در رفع انواع مختلف عفونت‌های بینی و التهاب گلو، ازجمله سینوزیت، مؤثر عمل کرده است.

همچنین می‌توانید از مخلوط زنجبیل و عسل برای درمان التهاب سینوزیت استفاده کرد، زیرا هم زنجبیل و هم عسل حاوی مواد ضدعفونی‌کننده و با خاصیت درمانی بالا برای رفع بیماری‌ها هستند. نحوه مصرف به این صورت است که زنجبیل را خرد کرده و با مقداری عسل و آب گرم مخلوط ‌کنید و روزی دوبار مصرف کنید.

فواید عسل بر سینوزیت
از فواید عسل بر درمان سینوزیت غافل نشوید.

درمان سینوزیت با روغن سیاه‌دانه

گیاه سیاه‌دانه التهاب و باکتری‌ها را به ‌سرعت برطرف می‌کند. این دانه خوش عطر و خوش‌طعم حاوی مواد شیمیایی به نام بتااسترول، کاروتن، اسید‌اولئیک، اسیدلینولئک، پالمتیک، استئاریک و نیز یک روغن بسیار مفید که حاوی آنتی‌اکسیدان است. روغن سیاه‌دانه خواص ضددرد، ضدباکتری، ضدقارچ، ضدتشنج، آنتی‌هیستامین، ضدالتهابی، ضداسپاسمی را دارد.

همچنین باعث بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود. برای درمان هم می‌توانید از روغن سیاه‌دانه استفاده کنید و هم از دانه‌های خود گیاه استفاده کنید. برطرف کردن التهاب سینوزیت می‌توانید مقداری از دانه‌های آن را در یکپارچه توری قرار دهید و نزدیک‌بینی خود قرار دهید و بوی آن را استشمام کنید تا التهاب برطرف شود، عطری که از این دانه‌ها پخش می‌شود می‌تواند مجاری تنفسی را باز و میکروب‌ها و باکتری‌ها را نابود کند. همچنین می‌توانید روغن سیاه‌دانه را در یک ظرف حاوی آب گرم یا دستگاه بخور بریزید. بخور آن می‌تواند باعث ورود عطر این دانه‌ها به درون مجاری تنفسی و رفع التهاب و میکروب‌های آن شود.

روغن سیاه دانه
روغن سیاه دانه به درمان التهاب سینوس کمک میکند.

درمان سینوزیت با روغن بنفشه

هنگامی‌که شما دچار سینوزیت می‌شوید، هم‌زمان علائم آزاردهنده‌ای دارید، بدتر از همه، درد و ناراحتی شماست که باعث کم‌خوابی شما می‌شود. روغن بنفشه آرام‌بخش است، نه‌تنها سینوس‌های ملتهب را باز می‌کند بلکه ذهن و قلب شمارا آرام می‌کند. برای تخلیه سینوس‌ها و درمان سینوزیت کافی است ۴ تا ۶ قطره روغن گل بنفشه را داخل یک ظرف آب گرم اضافه کنید. سر خود را بالای ظرف قرار دهید و بخار آن را برای مدت‌زمان ۱۵ دقیقه استنشاق کنید.

فواید روغن بنفشه
از بخور روغن بنفشه برای کاهش دردهای سینوسی استفاده کنید.

درمان فوری سینوزیت با سرکه سیب

سرکه سیب سرشار از اسید‌مالیک، آنتی‌اکسیدان‌ها، مواد معدنی و ویتامین‌هاست. سرکه سیب در بدن به باکتری‌ها و ویروس‌ها وصل می‌شود و می‌تواند به‌راحتی آن‌ها را از بین ببرد. مصرف خوراکی سرکه سیب حفره‌های سینوس و بینی را پاک‌سازی می‌کند. سرکه سیب باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌گردد و مواد مغذی زیاد به بدن می‌رساند. روش‌های مصرف سرکه سیب برای درمان سینوزیت به شرح زیر است:

 • نوشیدن سرکه سیب: 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب، 1 قاشق چای‌خوری عسل، آب یک عدد لیموترش را به یک لیوان آب گرم اضافه کرده و بنوشید. این نوشیدنی را 2 بار در روز مصرف کنید. اثر تسکین‌دهنده آن بلافاصله احساس می‌شود ولی برای درمان کامل سینوزیت باید چند روز به‌طور منظم از آن استفاده کنید.
 • بخار سرکه سیب: بخور سرکه سیب درمانی مناسب برای سینوزیت است. خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی سرکه سیب باعث از بین‌رفتن عفونت سینوس‌ها می‌شود. نصف لیوان آب را با نصف لیوان سرکه سیب مخلوط کرده روی حرارت را بگذارید تا شروع به بخار کردن کند. بخار آن را استنشاق نمایید. این روش را چند روز تکرار کنید تا علائم عفونت سینوسی رفع شود.
 • شستشوی سینوس‌ها با سرکه سیب: این روش به تمیز شدن حفره‌های سینوسی کمک می‌کند. با توجه به خواص ضد قارچ و باکتری و ضدالتهابی سرکه سیب این روش می‌تواند بهترین درمان برای عفوت سینوس باشد. 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را با 1 لیوان آب گرم مخلوط کنید. حفره‌های بینی را شستشو دهید. بهتر است در روز 4-5 بار بینی را با این محلول شستشو دهید.
 • اسپری سرکه سیب به بینی: 5 قطره سرکه سیب را با 1 قاشق غذاخوری آب مقطر مخلوط کنید و داخل بینی اسپری کنید. برای رفع عفونت سینوس از این روش به مدت 21 روز استفاده کنید. درد و ناراحتی ناشی از سینوزیت با این روش در روز اول از بین می‌رود.
سرکه سیب فواید مختلفی بر درمان سینوزیت دارد که میتوانید به هر روشی از آنها بهره ببرید.

رفع سینوزیت با پیاز

پیاز به دلیل گوگردی که دارد، خاصیت ضدباکتریایی دارد که برای درمان سینوزیت مفید است. در مورد عفونت‌های خفیف سینوسی، استنشاق بوی پیاز تازه خردشده ممکن است راه‌های بینی شمارا پاک‌سازی کند. ولی همان‌طور که می‌دانید گوگرد پیاز خردشده می‌تواند باعث سوزش چشم شود. برای جلوگیری از سوزش چشم، پیاز را خرد کنید و آن را درون یک قابلمه آب جوش قرار دهید به مدت پنج دقیقه بجوشانید. ترکیب به‌دست‌آمده را در لیوان بریزید و بوی آن را استنشاق کنید تا به تسکین آبریزش بینی و گرفتگی آن کمک کند.

تأثیر بروملین بر درمان سردرد سینوزیت

بروملین ترکیبی از آنزیم‌هاست که به شکل مکمل غذایی در دسترس است. مبنی بر مطالعات انجام‌شده بروملین در مهار التهاب سینوزیت کاربرد دارد. همچنین علائم سینوزیت را بهبود می‌بخشد. اگرچه بروملین ترکیبی طبیعی است اما به این معنی نیست که عوارض جانبی ندارد. در برخی افراد ممکن است واکنش‌های آلرژیک، مشکلات دستگاه گوارش و افزایش ضربان قلب بروز پیدا کند؛ بنابراین دقت کنید که در مصرف آن نباید زیاده‌روی کرد.

تأثیر ادویه‌ها بر درمان سینوزیت

برای درمان سینوزیت از ادویه‌ها به روش زیر می‌توانید استفاده کنید:

 • فلفل قرمز: فلفل قرمز یک درمان مؤثر برای سینوزیت و باز کردن مجرای بینی است. فلفل قرمز باعث تقویت سیستم ایمنی و بهبود جریان خون و کاهش التهاب می‌گردد. یک قاشق فلفل قرمز را در فنجان آب گرم اضافه می‌کنیم و دو سه بار در روز بنوشید. برای اینکه طعم آن بهتر شود می‌توانید عسل هم به آن اضافه کنید. برای کسب نتیجه بهتر است که چند روزی مصرف را ادامه دهید.
 • زنجبیل: زنجبیل به دلیل خاصیت ضدباکتری، ضدویروس و ضدالتهاب به درمان و رفع عفونت سینوس‌ها کمک می‌کند. ماده اصلی زنجبیل شامل پلی‌فنول باعث کاهش ترشح مخاط می‌شود. روش استفاده به این صورت است که یک‌بند انگشت زنجبیل تازه را خردکرده و در یک فنجان آب جوش بریزند و به مدت ۱۰ دقیقه به‌طور ملایم حرارت دهید. محلول به‌دست ‌آمده را صاف‌کرده، با مقداری آب ‌لیمو و کمی عسل چند بار در روز بنوشید. این کار را تا زمان بهبودی انجام دهند.
 • زردچوبه: زردچوبه خاصیت ضدباکتری و ضدویروس و ضدالتهاب دارد. ماده اصلی کورکومین کمک به کاهش التهاب سینوس‌ها می‌گردد و راه تنفسی را باز می‌کند. برای مصرف زردچوبه یک‌دانه عدس پودر زردچوبه را به یک لیوان آب گرم مخلوط کرده و دو بار در روز قرقره کنید. همچنین می‌توانید زردچوبه را به همراه عسل با یک لیوان شیر گرم مخلوط ‌کنید، روزانه به مدت یک هفته بنوشید تا عفونت رفع شود.

فواید اکیناسه بر رفع سینوزیت

اکیناسه، گیاهی است که می‌تواند شما را در برابر ویروس‌ها و باکتری‌ها محافظت کند. اکیناسه خاصیت ضدالتهابی دارد و کمک به بهبود عملکرد سیستم ایمنی می‌کند. از اکیناسه به‌عنوان درمان خانگی مؤثر برای گلودرد بکار می‌رود. اکیناسه برای درمان بیماری‌های تنفسی متعدد نظیر سینوزیت، آنفلوانزا، سرماخوردگی، خروسک، سیاه‌سرفه و دیفتری مؤثر است. اکیناسه را دو تا سه بار در روز جمعاً به میزان ۱۰۰۰ میلی‌گرم مصرف کنید. همچنین خرید عصاره اکیناسه زردبند می‌تواند مصرف و دسترسی به این گیاه مفید را راحت‌تر کرده است.

عصاره اکیناسه
عصاره خوراکی اکیناسه زردبند برای استفاده راحت تر تولید و عرضه شده است.

درمان سینوزیت کودکان در طب سنتی

سینوزیت در کودکان یکی از شایع‌ترین بیماری عفونی است که درمان و کنترل آن اهمیت ویژه‌ای دارد. سینوس حفره‌های در اطراف بینی و پیشانی است که بافت داخلی این حفره‌ها مخاطی است و که اگر دچار عفونت شود، بیماری سینوزیت ایجاد می‌شود. بیماری سینوزیت دو نوع ویروسی و باکتریایی دارد. ویروس‌هایی که عامل سرماخوردگی هستند باعث ایجاد التهاب در مخاط بینی و سینوس و درنهایت سینوزیت ایجاد می‌شود.

وجود برخی فاکتورهای دیگر نیز احتمال ابتلا به سینوزیت را زیاد می‌کند، مثل عفونت‌های تنفسی که کودکان در سن دبستان و پیش‌دبستانی به آن دچار می‌شوند، رینیت آلرژی، وجود نقص ایمنی، ابتلا به رفلکس گوارشی، وجود پولیپ بینی و در معرض سیگار بودن هست. علائم شایع سینوزیت در کودکان گرفتگی بینی، ترشحات چرکی بینی، بوی بددهان، کاهش حس بویایی و تورم اطراف چشم هست.

راهکار درمان خانگی سینوزیت در بارداری

 • یکی از بهترین راه‌ها برای درمان سینوزیت نوشیدن مایعات است؛ که افزایش مصرف مایعاتی مثل آب، آب مرکبات، آبگوشت و سوپ کمک به درمان سینوزیت در دوران بارداری می‌گردد.
 • خانم‌های باردار 2 قطره روغن اکالیپتوس را به بافت‌های داخلی بینی خود مالیده و ترشحات داخل بینی خود را به‌راحتی پاک‌ کنند. همچنین می‌توانید چند قطره اکالیپتوس را داخل آب جوش یا دستگاه بخور بریزید و استنشاق نمایید. این کار ترشحات داخل بینی شما تخلیه می‌نماید و مانع از کمبود اکسیژن در بدن مادر باردار و کودک درون رحم او می‌شود.
 • از دیگر راه‌های درمان خانگی سینوزیت بارداری استفاده از قطره بینی است. هم می‌توانید از داروخانه قطره بینی تهیه کنید و هم خودتان در خانه درست کنید. (یک لیوان آب گرم، یک ‌هشتم قاشق چای‌خوری نمک و نوک قاشق جوش‌شیرین)
 • در خانه دستگاه بخور روشن کنید تا رطوبت هوا حفظ شود و راحت نفس بکشید.
 • در آرامش کامل استراحت کنید تا سیستم ایمنی تقویت‌شده و توانایی مقابله با عفونت را داشته باشد.
 • اگر درد در ناحیه سر و صورت دارید از کمپرس گرم یا سرد روی پیشانی استفاده کنید.
 • ماساژ آرام پیشانی به کاهش درد کمک می‌کند.
سینوزیت در بارداری
درمان سریع سینوزیت در دوران بارداری بسیار مهم است و باید سریعتر جهت درمان آن اقدام کنید.

سؤالات رایج

برای درمان سینوزیت به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

اگر هیچ‌یک از درمان‌های خانگی سینوزیت و سردرد شما را خوب نکرد، به پزشک گوش و حلق و بینی جهت بررسی حفره‌های سینوس مراجعه نمایید. با مشورت پزشک متخصص با دارو سینوزیت را درمان کنید.

آیا استفاده از زالو برای درمان سینوزیت مفید است؟

درمان سینوزیت با زالو یک درمان طبیعی است که پیش از اختراع آنتی‌بیوتیک‌ها این روش مورد استفاده قراره میگرفت. برای استفاده از روش زالودرمانی نیاز است با اصول مزاج شناسی آشنا باشید. زالو کرمی خون‌خوار است و با گزیدن بدن باعث خارج کردن خون کثیف از بدن می‌شود. در هنگام گزیدن از طریق بزاق خود آنزیمی وارد بدن انسان می‌شود که موجب افزایش گردش خون و باز شدن رگ‌ها و تصفیه خون می‌شود.

چه غذاهایی به پاک‌سازی سینوس‌ها کمک می‌کنند؟

غذاهای پر ادویه کمک به رفع سینوزیت می‌کند.
سوپ مرغ و نوشیدنی‌هایگرم برای درمان سینوزیت مؤثر است.
نوشیدنی‌های گرم
ویتامین‌ها و موادمعدنی: ویتامین A از بافت مخاطی سینوس‌ها محافظت می‌کند. ویتامین C باعث بهبود عملکرد سیستم ایمنی می‌گردد و ویتامین E سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کند و رشد ویروس‌های عفونی را متوقف می‌کند.

مبنع advancedsinusandallergy.com
ممکنه دوست داشته باشی
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه