با برترین داروی رشد ریش آشنا شوید

4.3/5 - (7 امتیاز)

استفاده از دارو رشد ریش یکی از روش‌های درمان کم‌پشتی ریش است که بسیاری از مردان به دنبال روش‌های صحیح استفاده از آن هستند. ریش یکی از موضوعات مربوط به زیبایی آقایان است و تاثیر زیادی را در ظاهر آن‌ها می‌تواند بگذارد. در واقع ریش همان مویی است که روی صورت رشد می‌کند و کامل و پرپشت بودن آن مثل موی سر در زیبایی مردان می‌تواند اثرگذار باشد. رشد کامل ریش معمولا بین 2 تا 4 ماه به طول می‌انجامد. به عبارت دیگر رشد موهای صورت در هر ماه بین یک سوم تا یک دوم اینچ است.

خالی و کم پشت بودن ریش درست مثل کم‌پشت بودن موهای سر در آقایان نکته منفی به شمار می‌رود. با اینکه می‌توانند ریش را از ته بزنند و یا کوتاه کنند، اما باز هم به دلیل اینکه رشد می‌کند، ممکن است به چشم بیاید و مردان حس خوبی به خود نداشته باشند. در این مطلب داروپلاس سعی شده است تا روش‌های مختلفی را برای پرپشت کردن ریش و رشد آن معرفی تا با استفاده از آن دیگر با کم‌پشتی ریش خود خداحافظی کنید.

رشد ریش مردان
اهمیت شناخت انواع روش های درمانی برای کمک به رشد ریش مردان

علت کم پشتی ریش مردان

ژنتیک را می‌توان اصلی‌ترین علت کم‌پشت بودن ریش مردان دانست. برای درمان از طریق ژنتیک خیلی نمی‌توان کاری انجام داد و تنها می‌توان روی عوامل آن اثر گذاشت. مکان و سرعت رشد موهای صورت با آرایش ژنتیکی مشخص می‌شود؛ و به همین دلیل ژنتیک یکی از عوامل مهم در کم‌پشتی ریش است. بعضی از افراد موهای صورتشان به شکل تکه تکه رشد می‌کند و به اصطلاح ریش کامل ندارند، برخی دیگر هم موهای بسیار کمی در صورت خود دارند و به نوعی اصلا ریش در نمی‌آورند.

شما به هیچ وجه نمی‌توانید ژنتیک خود را تغییر دهید، اما موارد درمانی تخصصی وجود دارند که توسط متخصصان ژنتیک ایجاد می‌شوند و برای اصلاح و تغییر آن‌ها می‌توانید تلاش کنید.

علت کم پشتی ریش مردان
یکی از مهمترین علل کم پشتی ریش مردان این است که ریشه های وراثتی آن را بشناسید و با پزشک خود مطرح کنید.

بهترین دارو برای رشد ریش

بعد از اینکه با کم‌پشتی یا ریزش موی صورت خود مواجه شدید، بهترین کار این است که به دکتر مراجعه کنید تا بعد از تشخیص علت این اتفاق، داروی مناسب را برای شما تجویز کند. اما غیر از آن نیز داروهای عمومی وجود دارند که برای رشد موها به خصوص موی سر و ریش استفاده می‌شوند. در ادامه این داروهای پرکاربرد معرفی شده است.

پرپشتی ریش با ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل یکی از محصولاتی است که برای تحریک رشد مو از آن استفاده می‌شود. ماینوکسیدیل در دو نوع تولید می‌شود، ماینوکسیدیل 2 درصد و 5 درصد که با توجه به شدت ریزش و میزان کم‌پشتی موهای خود می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای گرفتن نتیجه بهتر نیاز است که شما در دو نوبت این محلول را روی سر یا صورت خود بریزید و ماساژ دهید. حتما دقت کنید که این محلول را در نقاط کم‌پشتی که وجود دارند بریزید. البته قبل از استفاده باید به دو نکته توجه کنید. اول اینکه پیاز مو در صورت شما وجود داشته باشد، اگر پیاز مو از بین رفته باشد، مصرف این دارو کاملا بی تاثیر خواهد بود و دوم اینکه راهنما و توضیحات روی بسته را بخوانید تا با نحوه مصرف کامل آشنا شوید و چنانچه اگر داروی دیگری مصرف می‌کنید از عدم تداخل با داروهای خود اطمینان پیدا کنید.

ماینوکسیدیل ممکن است با عوارضی هم همراه باشد که البته طولانی مدت نیستند. ایجاد خارش و تحریک و سوزش قرمزی از جمله این عوارض هستند که با قطع کردن مصرف این دارو برای زمان کوتاهی از بین خواهند رفت.

پرپشتی ریش مردان با قرص ال دی

یکی دیگر از داروهایی که برای رشد و پرپشت کردن ریش از آن استفاده می‌کنند، قرص ال دی است. این قرص در واقع یک داروی جلوگیری از بارداری محسوب می‌شود، اما از آن برای تقویت رشد موها نیز استفاده می‌کنند. این قرص به دلیل داشتن دو هورمون استروژن و تستوسترون به رشد موها در نواحی مختلف کمک می‌کند.

برای استفاده از این قرص باید در ابتدا فنجانی را به اندازه یک سوم از آب ولرم پر کنید. سپس دو الی سه عدد قرص ال دی را داخل فنجان انداخته و با استفاده از قاشق به خوبی هم بزنید تا محلولی همگن به دست آید. حال این محلول را روی نواحی از ریش و سبیل که کم‌پشت است بمالید و بعد از گذشت نیم ساعت آن را بشویید.

قرص جنسینگ برای رشد ریش

قرص جنسینگ نیز دارویی است که از گیاه جنسینگ تهیه می‌شود. معمولا از این گیاه برای افزایش میل جنسی استفاده می‌کنند. اما به دلیل تحریکات و تاثیری که روی هورمون‌های مردانه می‌گذارد، می‌تواند در رشد مو و پرپشت شدن ریش نیز موثر باشد.

مصرف قرص جینسینگ
استفاده از قرص جینسینگ یکی از بهترین داروها برای تحریک رشد ریش مردان است.

پرپشتی ریش با درمان مشکلات هورمونی

تعادل هورمونی یکی از عواملی است که ژنتیک در آن نقش دارد و می‌توان آن را دچار تغییراتی کرد. همانطور که می‌دانید هورمون تستوسترون، هورمون مردانه است. در دوران بلوغ تولید این هورمون به بیشترین میزان خود رسیده و باعث می‌شود که پسران اولین موهای صورت را رویت کنند. اما عده‌ای وجود دارند که در این دوران موهای صورتشان در نمی‌آید. دلیل این اتفاق می‌تواند عدم پذیرش تستوسترون یا کافی نبودن مقدار آن برای رویش موها باشد.

بر هم خوردن تعادل هورمونی نیز امکان کم‌پشتی یا رشد نکردن ریش را در افراد فراهم می‌کند. تشخیص اینکه از طریق برهم خوردن تعادل هورمونی دچار کم‌پشتی ریش شدید، کار شما نیست و برای انجام آن باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا با انجام آزمایشات بتواند متوجه این موضوع شود. سپس دکتر با توجه به تشخیص خود درمان مورد نظر برای رفع مشکلات هورمونی را تجویز خواهد کرد.

درمان خانگی برای رشد ریش

به غیر از درمان‌های دارویی، درمان‌های خانگی نیز وجود دارند که بر اساس تجربیات دیگر افراد و نتیجه‌ای که گرفتند به دست آمده است. درمان‌های خانگی را با قطعیت نمی‌توان موثر دانست، اما حداقل می‌توان اطمینان داشت که تاثیر مثبتی روی روند رشد موهای صورت شما و جلوگیری از ریزش موها خواهند داشت.

روغن گیاهی رشد ریش
فواید روغن های گیاهی روی رشد ریش مردان

تحریک رشد ریش با روغن گیاهی

یکی از درمان‌های خانگی، استفاده از روغن‌های گیاهی هستند که به تقویت ریشه مو و بالا رفتن سرعت رشد آن کمک می‌کنند. البته هر روغن گیاهی مناسب این کار نیست. برخی از روغن‌هایی که به این فرآیند کمک می‌کنند را در ادامه معرفی شده‌اند.

پرپشتی ریش با روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس در پرپشتی ریش بسیار عالی عمل می‌کند و علاوه بر رشد به تقویت ریشه مو و درخشندگی بیشتر مو هم کمک خواهد کرد. فقط هنگام مصرف دقت کنید که نباید از آن به صورت غلیظ استفاده کنید و باید با آب رقیق شود.

پرپشتی ریش با روغن رزماری

روغن دیگری که برای پرپشتی ریش کاربرد دارد، روغن رزماری است. روغن رزماری به شکل‌های مختلفی مثل سرم، شامپو، مایع تقویت کننده و.. در دسترس است و این امکان برای شما وجود دارد که با توجه به سلیقه خود یکی را انتخاب کنید.

روغن رزماری برای افزایش ضخامت موهای صورت و تحریک ریشه‌های آن هم بسیار مفید است. برای استفاده از این روغن هم کافیست تا به آرامی یک پنبه تمیز را در روغن ببرید و آن را روی پوست بمالید. رزماری را به مدت 15 تا 20 دقیقه روی صورت خود نگه دارید و بعد با آب سرد بشویید. نیازی نیست که صورت خود را با صابون بشویید مگر این که روغن رزماری پوست شما را آزار دهد.

پرپشتی ریش با روغن آرگان

روغن آرگان از جمله روغن‌های گیاهی کمیاب و گران‌ قیمت در بازار است که نمونه‌های تقلبی بسیاری از آن هم وجود دارد. استفاده از روغن‌های تقلبی تاثیر چندانی در پرپشتی ریش شما نخواهد داشت و قیمت محصول اصل آن هم مقرون به صرفه نخواهد بود. اما به منظور اثربخشی بیشتر روغن آرگان در پرپشت شدن ریش و سبیل و همچنین مناسب‌تر شدن قیمت آن، این روغن را با روغن‌های گیاهی مفید دیگر ترکیب می‌کنند.

رژیم غذایی مناسب

داشتن یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند کمک کند که موهای صورت به شکل طبیعی رشد کنند و پرپشت شوند. همانطور که می‌دانید بدن نیاز به پروتئین، ویتامین و سایر مواد معدنی دارد. این مواد به رشد قسمت‌های مختلف بدن کمک می‌کنند. به علاوه، مو از پروتئین تشکیل شده است و وجود مقدار کافی از آن می‌تواند مانع از کم‌پشت شدن ریش شود.

کمبود پروتئین موجب شکنندگی موهای ریش و سبیل خواهد شد و کمبود ویتامین‌های B، C، D، و روی و آهن باعث کند شدن سرعت رشد موها می‌شوند. در ادامه مواد غذایی را به شما معرفی خواهیم کرد که منبع غنی از ویتامین‌ها و پروتئین‌ها باشند و از این جنبه به پرپشت شدن ریش‌ کمک کنند.

 • تخم مرغ: تخم مرغ منبع غنی از پروتئین و منبع طبیعی بیوتین است. تخم مرغ مکمل شناخته شده‌ای است که باعث تقویت مو می‌شود و رشد آن را بهبود می‌بخشد. تخم مرغ همچنین دارای بسیاری از مواد معدنی مانند آهن، کلسیم و روی می باشد.
 • صدف: صدف یکی از منابع مهم روی به شمار می‌رود. روی یک ماده معدنی مهم است که به سلول‌های مسئول ساخت مو کمک می‌کند. همچنین صدف شامل پروتئین است. البته صدف معمولا در شهرهایی که در کنار دریا حضور دارند، دیده می‌شود. اما اگر آن یا مکمل‌های غذایی شامل آن را به دست آوردید، در موی سر و صورت خود معجزه را خواهید دید.
 • سیب زمینی: این ماده غذایی سرشار از بتاکاروتن است که به رشد موهای ریش کمک می‌کند. بتاکاروتن به ویتامین A تبدیل شده، و منجر به رشد موهای ریش و سبیل می‌شود.
 • دارچین: دارچین باعث افزایش اکسیژن رسانی به فولیکول‌های مو می‌شود و از همین طریق به رشد مو کمک می‌کند.
 • جگر: این اندام حیوانی مملو از پروتئین، آهن و بیوتین است و تمامی این مواد برای رشد سریعتر ریش عالی هستند.
 • غذاهای غنی از بیوتین: آجیل مانند بادام، بادام زمینی، گردو، سویا و سایر حبوبات، غلات سبوس دار، موز، گل‌کلم و قارچ.
 • اسفناج: اسفناج غنی از کلسیم، آهن، منیزیم، پروتئین و پتاسیم است که همه از عوامل اصلی رشد ریش و سبیل هستند.
رژیم غذایی رشد ریش
رعایت رژیم غذایی مناسب تاثیر بسیار خوبی در پر پشتی ریش مردان دارد.

تاثیر خواب کافی بر ریش مردان

علاوه بر رعایت رژیم غذایی مناسب و سالم، نیاز است که به مقدار کامل بخوابید. خواب مفید و کامل به تقویت سرعت و کیفیت ریش کمک خواهد کرد. دمای بدن در هنگام خواب کاهش یافته و منجر به افزایش گردش خون می‌شود. از جمله تاثیراتی که ایجاد میکند، گردش خون در فولیکول های مو و ریشه های آنها است.

خواب کافی و رشد ریش
خواب کافی بر کاهش استرس و رشد سریع ریش و موها تاثیر زیادی دارد.

رعایت بهداشت

تمیز و مرطوب نگه داشتن پوست و ریش می‌تواند تأثیر مثبتی در ظاهر ریش داشته باشد. با لایه برداری از صورت، منافذ پوست خود را باز نگه دارید. لایه‌برداری به حذف سلول‌های مر‌ده و باقی مانده از اطراف هر فولیکول مو کمک می‌کند.

مرطوب‌کننده‌هایی که به طور خاص برای ریش تجویز شده‌اند می‌توانند به تغذیه مو کمک کرده و موها را نرم و مرطوب نگه دارند. با این کار شوره ریش از بین می‌رود و ریش پرتر به نظر می‌آید. برای مرطوب نگه داشتن ریش خود می‌توانید از انواع روغن‌ها و کرم‌هایی که گفته شد بهره‌مند شوید.

استفاده از ماسک دارچین و لیمو

ماسک دارچین و لیمو به دلیل خواصی که هر دوی آن‌ها برای تقویت مو دارند از قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفتند. برای درست کردن این ماسک باید حدودا 2 قاشق غذاخوری یا حدود 13 گرم دارچین را آسیاب کرده و در یک کاسه بریزید. سپس به اندازه دو قاشق غذاخوری آب لیموی ترش و تازه را به آن اضافه می‌کنید تا شکل خمیری به خود بگیرد. حالا ماسک آماده است و می‌توانید روی صورت خود بمالید. بعد از گذشت 20 دقیقه آن را بشویید. برای مصرف این ماسک به دو نکته مهم توجه کنید:

 • در صورت تحریک شدن پوست و ایجاد التهاب و قرمزی در پوست، خمیر را به سرعت از صورت خود پاک کنید.
 • تا دو بار در هفته می‌توانید از این ماسک استفاده کنید.

پر پشتی ریش با کاهش استرس

استرس زیاد بر هرچیزی تاثیر می‌گذارد، رشد موی صورت هم از این قاعده مستثنی نیست. اینکه برای مدتی استرس زیادی را تحمل کنید، باعث ریزش موهای سر و صورت شما می‌شود. همچنین ممکن است ریزش سکه‌ای را در سر و صورت خود تجربه کنید. حذف عوامل استرس‌زا نه تنها به رشد ریش و موها بلکه سلامت کلی بدنتان هم کمک خواهد کرد. راه دیگری که وجود دارد انجام تمارینی مثل مدیتیشن و یوگا یا رفتن به ورزش هم در کاهش استرس تاثیرگذار خواهد بود.

استرس مردان و ریزش مو
استرس یکی از مهمترین علل ریزش مو است. استرس در مردان میتواند منجب ره ریزش موهای ریش نیز شود.

سوالات رایج

در این بخش به چند سوال رایج کاربران درباره داروی رشد ریش اشاره شده است. در صورتی که شما نیز پرسشی درباره رشد ریش و یا جلوگیری از ریزش موهای ریش دارید در بخش نظرات این صفحه با ما و دیگر کاربران مجله داروپلاس درمیان بگذارید.

تا چه سنی ریش کامل می‌شود؟

سن دقیقی را نمی‌توان برای کامل شدن ریش گفت اما معمولا باید بین 22 تا 25 سالگی الگوی ریش مردان کامل شود.

آیا کم پشتی ریش ارثی است؟

بله می‌تواند ارثی هم باشد چرا که ژنتیک یکی از اصلی‌ترین عواملی است که برای کم‌پشت بودن ریش مردان وجود دارد.

ممکنه دوست داشته باشی
2 نظر
 1. بهزاد حاجیونددستگردی نوشت

  سلام دارو سریع رشد سبیل بدون عوارض

 2. شهاب حافظ نوشت

  آیا این رشتش خوبه یانه میخواهم سفارش بدم آیا قیمتش چنده

برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه