راهکارهای کاربردی برای تیره (برنزه) کردن پوست در خانه

به این نوشته امتیاز دهید

رنگ پوست برنزه، یکی از رنگ پوست‌های بسیار پرطرفدار محسوب می‌شود که البته برای همه افراد به صورت یکسان جذابیت ندارد. از این روی پیش از آن که تصمیم به تیره کردن پوست در منزل یا استفاده از روش‌های دیگر چون سولاریوم، به کار بردن روغن برنزه و … بگیرید، بهتر است که مطمئن شوید این رنگ پوست برایتان مناسب است. تیره کردن پوست در منزل به روش‌های مختلفی میسر است و البته برای انجام موفق آن باید دقت و مهارت زیادی به خرج دهید. برای شناخت بیشتر در این باره، تا پایان این مطلب داروپلاس با ما همراه باشید.

چرا پوست برنزه را دوست داریم؟

اگر چه در چند دهه پیش، بیشتری آسیایی‌ها، رنگ پوست روشن را ترجیح می‌دادند، اما مطالعات اخیر حاکی از آن است که در سال‌های گذشته، تمایل به داشتن رنگ پوست برنزه در میان آسیایی‌ها، از جمله ما ایرانی‌ها نیز افزایش پیدا کرده است. برخی از مردم بر این باور هستند که داشتن رنگ پوست تیره، باعث می‌شود که شیک‌تر و حتی ثروتمندتر به نظر برسند.

جالب است بدانید که برخی بزرگان بر این باوز بودند که پوست برنزه نشانی از سلامتی است، در حالی که پوست روشن، رنگ پریدگی و علامتی از بیماری به چشم می‌آید! در نظر بسیاری از افراد، تیره شدن پوست بدن، به نوعی جذابیت برتر بوده و باعث می‌شود تا دوست داشتنی‌تر باشند.

تیره کردن پوست در منزل
پوست برنزه باعث یکدست به نظر رسیدن پوست شده و جلوه شیک و جذابی به آن می‌بخشد.

روش‌های برنزه کردن در منزل

حتما می‌دانید که روش‌های مختلفی برای تیره کردن پوست در منزل وجود دارد که هر یک از آن‌ها در نوع خود، سختی‌هایی نیز دارد. شما ممکن است از مواد طبیعی چون کاکائو برای برنزه کردن بدن استفاده کرده یا به سراغ کرم برنزه‌کننده بدن بدون نیاز به آفتاب بروید. به یاد داشته باشید؛ اهمیت زیادی دارد که بهترین مارک روغن برای برنزه شدن را انتخاب کرده و احتیاط کنید که در مسیر تیره کردن پوست، به پوست خود آسیب نرسانید و اصول مراقبت از پوست بدن را به خوبی بدانید.

از جمله روش‌های برنزه کردن پوست در منزل می‌توان به استفاده از روغن زیتون، استفاده از کاکائو، استفاده از اسپری برنزه‌کننده بدن بدون آفتاب، اسپری رنگ بدن برنزه، برنزه شدن با حنا و قهوه و … اشاره کرد. اگر در منزل حیاط یا پشت بام اختصاصی و حتی بالکنی داشته باشید که دریافت نور خورشید مناسبی داشته باشد، می‌توانید به راحتی در منزل نیز حمام آفتاب گرفته و با استفاده از کرم یا روغن مناسب، رنگ تیره و برنزه دلخواه خود را به دست بیاورید.

حمام آفتاب برای برنزه شدن پوست بدن

یکی از معمول‌ترین روش‌های تیره کردن پوست، برنزه شدن با آفتاب است. البته برخی از افراد دچار این اشتباه می‌شوند که پیش از آفتاب گرفتن، از روغن‌های مخصوص استفاده نکرده و به این شکل، به پوست خود آسیب زیادی می‌رسانند. آسیب‌هایی که ممکن است در لحظه خود را نشان نداده و مدتی بعد، عوارض آن را مشاهده کنید.

پوسته پوسته شدن پوست، اگزما، چروک‌های جدید، پیری زودرس، خشکی، التهاب و قرمزی، لکه‌های پوستی و در بدترین شکل سرطان پوست از جمله عوارض آفتاب گرفتن بدون استفاده از کرم یا روغن مناسب هستند. در حالی که باید حتما از لوسیون برنزه‌کننده یا کرم برنزه‌کننده بدن استفاده کرده و حتما به این شکل ضمن رسیدن به رنگ تیره یکدست، از آسیب رسیدن به پوست خود جلوگیری کنید.

حمام آفتاب
اگر تصمیم دارید با حمام آفتاب به برنزه شدن پوست خود کمک کنید، باید حتما پیش از آن مراقبت‌های پوستی لازم را انجام داده باشید.

انتخاب بهترین روغن برای برنزه شدن با آفتاب

لازم است که انتخاب بهترین روغن برای برنزه کردن بدن را با دقت انجام دهید. روغن برنزه‌کننده خوب باید دارای ترکیبات ضدآفتاب (محافظت در مقابل اشعه‌های مضر نور خورشید) بوده و همین‌طور خاصیت مرطوب‌کنندگی مناسبی داشته باشد. لوسیون برنزه‌کننده نیوآ، روغن آفتاب مدیسان و روغن برنزه‌کننده و ویتامینه سی گل از انتخاب‌های مناسب به شمار می‌آیند. همچنین روغن آفتاب دکتر ژیلا با داشتن SPF 10، یک محصول مناسب برای آن دسته از افرادی است که مایل به برنزه کردن پوست خود به همراه محافظت مناسب از آن هستند.

بهترین مارک روغن برای برنزه شدن

بهترین مارک روغن برای برنزه شدن را می‌توانید در میان برندهای سی گل، دکتر ژیلا، بایودرما، میس ادن، نیوآ و … بیابید. توجه داشته باشید که بهترین کرم برنزه‌کننده، لزوما گران قیمت‌ترین آن‌ها نیست و باید حتما بهترین روغن برای برنزه شدن را با توجه به مشخصات محصول و سازگاری آن با پوست خود، انتخاب کنید. البته لازم است که روش استفاده از این کرم و روغن‌ها را نیز به خوبی بدانید.

به طور مثال با دانشتن روش استفاده از روغن برنزه‌کننده سی گل، می‌توانید کارایی بیشتر و بهتری از آن تجربه کنید.

استفاده از کرم برنزه‌ کننده بدون نیاز به آفتاب

اگر چه برنزه شدن سریع با آفتاب رواج زیادی دارد، اما در میان مدل‌های مختلف کرم و روغن برنزه‌کننده، محصولاتی هستند که بدون نیاز به آفتاب، رنگ پوست شما را تیره خواهند کرد. اسپری رنگ بدن برنزه می‌تواند یک رنگ طبیعی و یکدست روی پوست سراسر بدن شما ایجاد کرده و به علاوه لطافت پوست را نیز افزایش دهد.

با استفاده از کرم برنزه‌کننده بدون نیاز به آفتاب، تنها کافی است که کرم را به شکل مساوی و درست روی تمام سطح پوست خود زده و اجازه دهید تا اثرگذاری خود را داشته باشید. غالبا این کرم‌های دارای خاصیت مرطوب‌کنندگی عالی بوده و پوست شما را لطیف و بانشاط خواهند ساخت.

اسپری برنزه‌ کننده بدن بدون نیاز به آفتاب

با استفاده از اسپری برنزه‌کننده بدن بدون آفتاب، دیگر نیازی به آفتاب گرفتن نخواهید داشت. در این صورت کافی است که ابتدا پوست خود را به خوبی شستشو داده و پاکسازی کنید. پس از خشک شدن کامل پوست، می‌توانید با اسپری کردن محصول تیره کردن پوست در منزل، پوست بدن خود را به شکل یکدست و یکنواخت برنزه کنید و جلوه زیبایی به آن بدهید.

لازم است که پس از استفاده از اسپری برنزه کردن بدن بدون نیاز به آفتاب، مطابق توضیحات روی محصول، چند دقیقه‌ای منتظر مانده و اجازه دهید تا رنگ بدن به خوبی جذب پوست شده و پس از آن لباس بپوشید.

استفاده از اسپری برنزه کننده بدن
با استفاده از اسپری برنزه‌کننده بدن می‌توانید در مدت زمانی کوتاه، پوست خود را تیره کرده و جلوه لازم را به آن ببخشید. اهمیت زیادی دارد که در انتخاب اسپری برنزه‌کننده بدن، دقت و وسواس کافی به خرج بدهید.

برنزه کردن بدن با قهوه

برای برنزه و تیره کردن پوست در منزل می‌توانید از روش‌های بدون آفتاب استفاده کرده و حتی از مواد طبیعی چون قهوه بهره ببرید. در صورتی که می‌خواهید از ترکیب قهوه ساده استفاده کنید، باید آن را با لوسیون یا کرم مخلوط کنید که به خوبی روی پوست پخش شود. برای این منظور باید به میزان لازم، قهوه دم کرده و اجازه دهید که کاملا غلیظ شود. سپس قهوه غلیظ شده را با لوسیون یا کرم مخلوط کرده و از آن روی پوست خود استفاده کنید. بدیهی است هر آن قدر که قهوه غلیظ‌تری آماده کرده باشید، رنگ پوست شما تیره‌تر خواهد بود.

نکته: دقت داشته باشید لازم است که کاملا صبر کنید تا قهوه جوشیده و دم کرده خنک شده، سپس آن را با کرم یا لوسیون مخلوط کنید.

همچنین شما می‌توانید از ترکیب قهوه و روغن زیتون استفاده کرده و ضمن آن که استفاده از این مخلوط را ساده‌تر می‌کنید، رنگ جذاب‌تری نیز روی پوست خود تجربه نمایید. اگر رنگ ملایم‌تری روی پوست خود می‌خواهید، استفاده از قهوه جوشانده خنک شده به تنهایی نیز می‌تواند جوابگوی نیاز شما باشد.

نکته: دقت داشته باشید که پس از استفاده قهوه به هر یک از صورت‌های گفته شده، باید صبر کنید تا مواد استفاده شده روی پوست شما به خوبی خشک شود، سپس لباس‌های خود را به تن کنید.

برنزه شدن پوست با کاکائو

برای برنزه کردن پوست با کاکائو، لازم است که مقداری پودر کاکائو کاملا آسیاب شده و ریز را به لوسیون بدن خود اضافه کرده و پس از آن که به خوبی مخلوط شد، از آن به پوست خود بزنید. اجازه دهید این لوسیون ترکیبی برای مدت 20 تا 30 دقیقه روی پوست شما باقی بماند، سپس با آب ولرم شستشو دهید. بدیهی است هر قدر که میزان کاکائو مخلوط در لوسیون بیشتر باشد، اثرگذاری آن برای تیره کردن پوست در منزل بیشتر خواهد بود.

جلوگیری از سوختن پوست در آفتاب

علی‌رغم فواید نور آفتاب از جمله دریافت ویتامین D، لازم است که نسبت به مضرات نور آفتاب نیز آگاه بوده و حتما اقدامات لازم جهت جلوگیری از سوختن پوست بدن در مقابل تابش اشعه‌های مضر UVA و UVB را انجام دهید. برای جلوگیری از سوختن پوست در برابر اشعه‌های مضر آفتاب، حتما باید از ضدآفتاب یا کرم‌ها و لوسیون‌های برنزه‌کننده دارای ضدآفتاب استفاده کنید.

همچنین برای جلوگیری از چین و چروک‌های پوستی، حتما از عینک آفتابی استفاده نمایید. چروک‌های ریز اطراف چشم‌ها، یکی از اصلی‌ترین نتایج زودهنگام قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور آفتاب بدون حفاظت هستند.

در واقع اگر چه حمام آفتاب بسیار لذت‌بخش بوده و برای برنزه شدن در آفتاب نیز کارایی دارد، اما باید حتما از کرم‌های حفاظتی و عینک آفتابی استفاده کنید. حتی توصیه می‌کنیم که برای پوشش‌دهی لب‌های خود نیز از بالم لب یا رژ لب حاوی ضدآفتاب استفاده نمایید. تابش مستقیم نور خورشید موجب چروک شدن زودهنگام لب‌ها خواهد شد.

سولاریوم چیست؟

سولاریوم در حقیقت دستگاهی برای برنزه و تیره کردن پوست است که عملکرد آن به وسیله لامپ‌های اشعه فرابنفش انجام می‌پذیرد. برای استفاده از این دستگاه باید در محفظه آن قرار بگیرید و تحت تاثیر نور فرابنفش که از لامپ‌های آن مننعکس شده و به پوست شما تابیده می‌شود، قرار بگیرید. لازم به ذکر است که برای تیره شدن و رسیدن به رنگ برنزه دلخواه، باید چند دوره سولاریوم را تجربه کنید.

سولاریوم
عوارض و خطرات سولاریوم بسیار قابل توجه بوده و استفاده از این دستگاه را به انتخابی پرریسک تبدیل می‌سازد.

عوارض سولاریوم چیست؟

اگر چه برنزه کردن بدن با سولاریوم ساده به نظر می‌رسد، اما با توجه به خطرات سولاریوم برای پوست، به جرات می‌توان گفت که این باید آخرین روش انتخابی شما باشد. همان طور که گفتیم عملکرد سولاریوم به وسیله اشعه ماورای بنفش بوده و این اشعه به سلول‌های پوست آسیب وارد کرده و باعث ترشح ملانین خواهد شد. در حقیقت همین ترشح ملانین است که در شکل یک عکس‌العمل دفاعی بدن، موجب تیرگی و تغییر رنگ پوست می‌شود.

عوارض خود را به ترتیب با افزایش چین و چروک‌ها و پیری زودرس پوست، افتادگی پوست، بروز کک و مک‌ها و مانند آن‌ها نشان می‌دهند. در بدترین حالت نیز ممکن است ریسک ابتلا به سرطان پوست بالا رفته و با مشکلاتی از این دست روبرو باشید. با این حساب به نظر می‌رسد که برنزه کردن پوست در منزل به مراتب انتخاب بهتری خواهد بود.

سوالات رایج

چه مدت طول می‌کشد تا پوست در برابر آفتاب برنزه شود؟

لازم به ذکر است که مدت زمان برنزه شدن در برابر نور آفتاب، به عوامل مختلفی از جمله رنگ و نوع پوست، شرایط جغرافیایی، زمان مشخص از روز و زاویه تابش نور خورشید دارد. به طور مثال افراد دارای پوست تیره، زودتر برنزه می‌شوند و این روال برای افراد با پوست روشن، سخت‌تر و دیرتر اتفاق می‌افتد. همچنین آفتاب صبح، به مراتب بهتر از آفتاب بعد از ظهر بوده و آسیب کمتری به پوست می‌رساند.

چطور می‌توان پوست برنزه شده در آفتاب را سفید کرد؟

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای دوباره سفید کردن پوست برنزه شده، لایه‌برداری است. با چندین بار لایه‌برداری در منزل، می‌توانید رفته رفته تیرگی پوست را از بین برده و رنگ اولیه آن را به دست آورید. همچنین ترکیباتی چون آبلیمو نیز برای رفع تیرگی پوست ناشی از حمام آفتاب قبلی، مناسب خواهد بود. به علاوه ماست و گوجه‌فرنگی، آب سیب‌زمینی، توت‌فرنگی و ماست نیز برای دوباره سفید کردن پوست برنزه شده، کارآمد خواهند بود.

عوارض تیره کردن پوست در آفتاب چیست؟

با توجه به اثرگذاری آفتاب بر سلول‌های پوستی و ترشح ملانین، عوارضی چون چین و چروک‌های زودرس، پیری پوست، شل‌شدگی و افتادگی، لک‌های پوستی و کک و مک و زمینه بیشتر ابتلا به سرطان و بیماری‌های پوستی را خواهیم داشت. از این روی استفاده از محصولاتی چون روغن برنزه کننده سی گل می‌تواند به مراتب بهتر بوده و مضرات کمتری به همراه داشته باشد.

مبنع wikihow
ممکنه دوست داشته باشی
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه