بررسی تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده + کاربردهای آنها

به این نوشته امتیاز دهید

کرم آبرسان پوست و مرطوب‌کننده‌ پوست هر دو برای تامین رطوبت و چربی پوست مفید هستند. ترکیبات هر دو محصول برای داشتن یک پوست مناسب به شما کمک می‌کند. گاهی افراد این دو محصول یکسان تصور می‌کنند در صورتی که بهتر است تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده را بشناسید. در وهله اول تصور همه این است که کرم آبرسان فقط مخصوص افرادی است که پوست خشک دارند.

اندام‌های بدن برای اینکه در کار‌کردشان اختلالی ایجاد نگردد به آب کافی نیاز دارند. پوست بدن از هر نوعی (خشک، چرب، حساس، مختلط یا معمولی) که باشد، در هر صورت پوست شما هم به آبرسان و هم مرطوب‌کننده‌نیاز دارد. در ادامه این مطلب داروپلاس ویژگی‌ها و تفاوت‌های کرم آبرسان و مرطوب‌کننده‌ بیشتر می‌پردازیم.

کرم آبرسان پوست چیست؟

وظیفه کرم آبرسان، تامین آب و رطوبت مورد نیاز برای پوست می‌باشد. آبرسانی پوست به کمک یک جاذب رطوبت، انجام می‌پذیرد. موادی مانند هیالورنیک‌اسید یا گلیسیرین که جاذب رطوب هستند که به جذب رطوبت و رساندن آن به پوست کمک می‌کنند.

کرم آبرسان پوست چیست
اگر تصور کنید استفاده از آبرسان فقط مخصوص افرادی است که پوستی خشک دارند اینطور نیست.

زمان مناسب و نحوه استفاده از کرم آبرسان

مصرف کرم آبرسان پوست روزی دوبار ضروری می‌باشد، حتی اگر قصد آرایش‌کردن هم ندارید. اطلاع از زمان مناسب و نحوه استفاده از کرم آبرسان و کرم مرطوب‌کننده‌ برای صورت و بدن مهم است. طبق توصیه‌های آکادمی پوست آمریکا، بهترین زمان استفاده از آبرسان‌ها در زمان مرطوب بودن پوست است.

چون در آن زمان باعث محفوظ ماندن هیدراتاسیون آن می شود. بنابراین قبل از خشک شدن و بعد از تمیز شدن پوست از ‌آبرسان‌ها استفاده کنید. بهترین زمان مناسب برای استفاده از آبرسان پوست و مرطوب‌کننده‌ها زمان‌های ذکر شده در زیر است:

 • صبح، زمانی مناسب برای استفاده از مرطوب‌کننده‌: صبح‌ها قبل از خروج از خانه، پوستتان را مرطوب کنید. مرطوب‌کننده‌ باید آخرین مرحله برای مراقبت از پوست قبل از آرایش کردن باشد. بنابراین فراموش نکنید که قبل از استفاده از کرم آرایشی از کرم یا لوسیون آبرسان استفاده کنید. به دنبال مرطوب‌کننده‌‌ای باشید که حاوی ضد آفتاب باشد. اگر برای محافظت در برابر آفتاب فقط از مرطوب‌کننده‌ استفاده می‌کنید آن را همیشه همراهتان داشته باشید. چون استفاده مجدد از آن ضروری است. بعد از شنا یا تعریق هر دو ساعت آن را تجدید نمایید.
 • استفاده از کرم آبرسان و مرطوب‌کننده‌ها در شب‌ها: با استفاده از مرطوب‌کننده‌ و آبرسان قوی قبل از خوابیدن زیبایی پوست‌تان را تضمین کنید. ماسک‌های شبانه به دلیل داشتن خاصیت آبرسانی و ضد پیری بلافاصله پس از استفاده پوستتان را درخشان‌تر می‌کنند. بهتر است بعد از تمیز کردن صورت در هنگام شب ماسک را روی پوست‌تان بمالید. ماسک را روی صورت، گردن و فک تا زمانی که جذب شود، همانطور که یک مرطوب کننده معمولی را استفاده می‌کنید، قرار دهید. در طول شب آن را روی صورت خود نگه دارید، سپس هنگام بیدار شدن مراقبت‌های پوستی صبح را شروع کنید.
استفاده از مرطوب کننده و آبرسان
کرم مرطوب‌کننده خاصیت کاملا متفاوتی از آبرسان پوست دارد.

اثرگذاری کرم مرطوب کننده

کرم مرطوب‌کننده‌‌ نقش مهمی در حفظ سلامت پوست شما دارد. حفظ رطوبت پوست و رطوبت‌رسانی به آن از وظایف اصلی مرطوب‌کننده‌ها است. استفاده روزانه از مرطوب‌کننده برای پوست سالم بسیار حیاتی است. اما برخی همچنان استفاده از آن را در راستای زیباگرایی می‌دانند. در حالی‌که هر روش مراقبت از پوست در صورت بی‌توجهی به مراحل رطوبت‌رسانی، کامل نخواهد بود. دلایل استفاده از مرطوب‌کننده‌ها:

 • یک مرطوب‌کننده‌ مناسب می‌تواند به جلوگیری و درمان خشکی پوست کمک کند.
 • می‌تواند از پوست حساس محافظت کند، باعث بهبود رنگ و بافت آن شود و نقایص آن را بپوشاند.
 • از آنجایی که مرطوب‌کننده‌ها، آب را در خارجی‌ترین لایه پوست نگه می‌دارند، به عنوان سدی موقتی برای حفظ رطوبت پوست شما نیز عمل می‌کنند.
 • مرطوب‌کننده‌ها همچنین از لایه بیرونی پوست در برابر اثرات مضر خورشید، باد و عوامل محیطی دیگر محافظت می‌کنند.
اثرگذاری مرطوب کننده
اگر علائمی خاص در پوست دیدیم، مثلا پوست پوست شدن، لکه های خشکی روی پوست یا ایجاد جوش و باز تر شدن منافذ پوست دیدید از آبرسان و مرطوب کننده استفاده کنید.

مهمترین تفاوت کرم آبرسان و مرطوب کننده چیست؟

در عصر امروز شرکت‌های تولیدکننده محصولات آرایشی وبهداشتی از واژه‌های آبرسان و مرطوب‌کننده‌ را به صورت سلیقه‌ای استفاده می کنند. به خاطر همین استاندارد مشخصی برای تفاوت کرم آبرسان و مرطوب‌کننده‌ وجود ندارد. بیشتر شرکت‌های تولیدی با توجه به انتخاب واژه به شما اطلاع می‌دهند که محصول آنها از چه روشی برای حفظ رطوبت پوست شما کمک می کند. از نظر علمی مرطوب‌کننده‌ها دارای چهار مدل هستند:

 • امولینت‌ها (چربی‌ها و روغن‌ها)  Emollients
 • اسکوآلن (روغن)  Squalene
 • نگهدارنده رطوبت  Humectants
 • مسدودکننده‌ها  Occlusive 

اگر به توضیحاتی که روی محصولات آبرسان و مرطوب‌کننده‌ نوشته شده توجه کنید، به تفاوت کرم آبرسان و مرطوب‌کننده‌ پی می‌برید. در توضیحات محصول قطعا یکی از موارد زیر را مشاهده می‌کنید:

 1. مسدودکننده یا Occlusive که بیشتر روی محصولات مرطوب کننده (Moisturizers) دیده می شود: مرطوب‌کننده‌‌ها (Moisturizers) محصولاتی بر پایه روغن هستند و عملکرد آنها مسدود‌کننده است. در این محصولات از روغن‌های پالایش شده مثل وازلین، روغن‌های معدنی مثل روغن بچه و امولینت‌هایی مثل روغن های گیاهی استفاده می شود. این روغن‌ها روی سطح پوست شما یک لایه مسدود‌کننده تشکیل می‌دهند و از خروج رطوبت و آب از پوست جلوگیری می‌کنند. به این ترتیب پوست لطیف‌تر شده و دیرتر خشک می‌شود.

2. نگهدارنده رطوبت یا Humectant : که در آبرسان ها یا   Hydrator وجود دارند.

معرفی بهترین کرم مرطوب کننده ایرانی

هدف کرم‌های مرطوب‌کننده‌ ایجاد یک لایه مراقبتی بر روی پوست می‌باشد. این لایه ایجاد شده مانع از تبخیر آب و رطوبت پوست می‌گردد و باعث حفظ رطوبت و آب پوست می‌گردد. پوست بدن طبیعتا خاصیت تولید چربی و روغن را دارد، که این مورد مانع از خشکی پوست می‌گردد. استفاده از کرم مرطوب‌کننده و نرم‌کننده‌‌ ایرانی در تامین چربی وحفظ رطوبت پوست به شما کمک می‌کند. در ادامه به بررسی چند نمونه از محصولات کرم مرطوب‌کننده پوست صورت می‌پردازیم.

انواع کرم مرطوب کننده سینره

کرم مرطوب‌کننده‌ سینره با ساختاری سبک کمک به حفظ رطوبت در پوست می‌کند. کرم سینره از چین و چروک و پیری پوست جلوگیری می‌کند. همچنین این کرم حاوی روغن طبیعی جوجوبا، شی باتر و اسیدهای چرب بوده که ضمن تغذیه و محافظت از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد، باعث نرمی و لطافت پوست نیز می‌شود. علاوه بر تمامی این مزایا این کرم به بازسازی و احیا پوست نیز کمک می‌کند.

کرم مرطوب کننده سینره
عکس کرم مرطوب کننده سینره

کرم مرطوب کننده سی گل

کرم مرطوب‌کننده‌ سی ‌گل یک راه حل مناسب برای پوست‌های آسیب دیده و حساس می‌باشد. ترکیبات این کرم با تامین رطوبت و رفع خشکی پوست به نرمی و لطافت آن کمک می‌کند. این مرطوب‌کننده‌ به دلیل وجود آنتی‌اکسیدان‌ها با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند. روغن‌های گیاهی و معدنی موجود در این کرم نیز باعث التیام و ترمیم پوست می‌گردد و در درمان حساسیت‌های پوستی مناسب می‌باشد.

مرطوب کننده سی گل
عکس مرطوب کننده سی گل

کرم مرطوب کننده سوپکس

این برند ایرانی با استفاده از فناوری روز اروپا محصولات را تولید و در بازارهای داخلی و خارجی عرضه شده‌است. مهمترین ویژگی محصولات سوپکس خاصیت الاستیسیته برای پوست می‌باشد. سوپکس با فرمولاسیون و ترکیبات مهم و مواد مغذی مثل ویتامین و آنتی‌اکسیدان باعث تغذیه رسانی و جذب آب کافی به پوست می‌شوند.

برند سوپکس انواع کرم‌های آبرسان و مرطوب‌کننده‌ متنوع دارد که برای انواع پوست‌ها مناسب می‌باشد. اگر پوست با گذر زمان خاصیت کشسانی خود را از دست بدهد، بعد از مدتی استفاده از کرم آبرسان سوپکس، حالت اولیه پوست برمی گردد و از کشیده شدن و خشکی حفظ می‌شود.

کرم مرطوب کننده سوپکس
عکس کرم مرطوب کننده سوپکس تیوپی

معرفی کرم مرطوب کننده کامان

محصولات مراقبتی پوست که به تازگی در ایران و تحت لیسانس سوئیس به فروش می‌رسد، کرم مرطوب‌کننده‌ کامان می‌باشد. این کرم با عصاره‌های مختلف و مناسب برای انواع پوست‌ها موجود است. کرم مرطوب‌کننده‌ کامان حاوی هیالورونیک اسید است که عامل اصلی تحریک کلاژن‌سازی و جوانی پوست است و برای درمان خشکی پوست فوق‌العاده عمل می‌کند.

کرم مرطوب کننده کامان
عکس انواع کرم مرطوب کننده کامان

کرم مرطوب کننده مخصوص افراد بالای ۴۰ سال

کرم مرطوب‌کننده‌ برای افراد بالای 40 سال از برند سینره با فرمول غنی شده حاوی مقادیر متنابهی اسیدهای چرب ضروری امگا ۳،۶،۹ ، سرآمیدها و ویتامین E می باشد. این فرمولاسیون علاوه بر نوسازی وبازسازی پوست از اثر عوامل اکسیدکننده و رادیکال‌های آزاد بر روی پوست جلوگیری می نمایند و سد دفاعی پوست را تقویت کند. از سوی دیگر با ایجاد یک لایه نازک محافظ بر روی پوست و به دام انداختن رطوبت هوا در این لایه باعث جلوگیری از تبخیر آب، محافظت از پوست و افزایش رطوبت پوست می شود. این محصولات با دارا بودن مواد مرطوب‌کننده‌ در دو فاز آبی و چربی تولید می گردند. این محصولات با مکانیزم‌های گوناگون به حفظ آب در لایه‌های پوست کمک می‌کند و به بازسازی لایه هیدرولیپیدیک می‌پردازد.

کرم مرطوب کننده مخصوص افراد بالای ۴۰ سال
کرم مرطوب کننده مخصوص افراد بالای ۴۰ سال از برند سینره

معرفی انواع کرم آبرسان پوست

انواع مختلفی از محصولات بهداشتی در بازار هستند، از بالم‌ها گرفته تا روغن‌ها و کرم‌ها و ژل‌ها تا اسانس‌ها و آبرسان‌های مختلف که بیشترشان کاری یکسان انجام می‌دهند. اکثر محصولات مرطوب‌کننده‌ و آبرسانی که در بازار هستند هم مواد مسدودکننده یا امولینت دارند و هم مواد آبرسان (نم نگهدار). این که محصول دقیقا به شکل ژل، بالم لب، روغن، کرم یا حالت‌های دیگر است نشان دهنده ی کاری که می‌کند و تاثیرگذاری آن نیست. بلکه مواد موجود در محصول روی کارایی آن تاثیر دارد. این که محصول به چه شکلی است فقط در حس و حال استفاده از آن تفاوت دارند.

آبرسان پوست خشک

قبل از توضیح در مورد آبرسان برای پوست خشک این نکته مهم را باید بدانید، که پوست خشک و پوست کم آب با هم فرق دارند. بیشتر ما پوست کم آب و پوست خشک را یکسان می‌دانیم، در صورتی که این دو کاملاً با هم متفاوت هستند. کم آبی پوست ناشی از کمبود آب است و خشکی پوست ناشی از کمبود چربی طبیعی پوست است.

همچنین باید بدانید که پوست خشک یک نوع پوست است ولی کم آبی پوست یک مشکل پوستی است. اگر پوست شما در تمام طول سال خشک است و پوسته پوسته می‌شود، احتمالاً پوست شما در حفظ رطوبت دچار مشکل شده است.  بهترین انتخاب برای شما استفاده از یک مرطوب کننده مغذی و قوی و غلیظ است.

مرطوب‌کننده‌ غلیظ با ایجاد یک لایه محافظتی ضخیم روی پوست، از تبخیر شدن آب پوست جلوگیری می‌کند. اگر محصول فرمول خوبی داشته باشد، مواد مغذی و مفید دیگری هم به پوست تان می رساند. برای پوست های واقعاً خشک، بیشتر از آبرسانی باید به فکر حفظ رطوبت باشید. قدرتمند‌ترین مسدودکننده رطوبت هم وازلین است. اگر از وازلین خوشتان نمی‌آید، روغن شی‌باتر، روغن کانولا و روغن سویا و روغن‌های گیاهی (مثل جوجوبا)، و روغن مغزها (مثل روغن نارگیل) هم انتخاب‌های خوبی هستند.

آبرسانی عمیق پوست

در اینجا به مشکل کم‌آبی پوست می پردازیم. اگر پوست شما دچار کم‌آبی شده، باید آب از دست رفته آن را جبران کنید. اول از همه باید آب بیشتری بنوشید. نوشیدن آب از کم‌آبی پوست جلوگیری می کند ولی نمی‌تواند کم‌آبی کنونی و آسیب‌هایی که به پوست‌تان خورده را جبران کند. بهترین آبرسان‌های پوست در این حالت محصولاتی هستند، که حاوی هیالورونیک‌اسید هستند.

این پروتئین به شکل طبیعی در لایه‌های مختلف پوست وجود دارد و یکی از وظایفش حفظ آب پوست است. این یکی دیگر از موارد تفاوت کرم آبرسان و مرطوب‌کننده‌ است. هیالورونیک‌اسید، آلوئه‌ورا و عسل برای افراد با پوست کم آب بهترین انتخاب هستند.

آبرسان پوست مختلط

برای پوست مختلط بهتر است از کرم مرطوب‌کننده‌‌ای استفاده کنند که نه پوست را بیش از حد چرب کند و نه اینکه خشکی را از بین ببرد. پوست نیاز به آبرسانی کافی دارد. بنابراین از کرم مرطوب‌کننده‌‌ای که بتواند قسمت‌های خشک پوستتان را به خوبی مرطوب نگه داشته و آب کافی را به آن برساند استفاده نمایید. ویژگی‌های یک کرم مرطوب‌کننده‌‌ی خوب برای پوست‌های مختلط:

 • قابلیت جذب سریع
 • قابلیت پاک شدن سریع و آسان
 • رنگ شفافی دارد.
 • رنگ و بوی مناسبی داشته باشد و میزان عطر داخل کرم مرطوب‌کننده‌ زیاد نباشد.
 • ظاهر یکنواخت داشته باشد
 • حساسیت و آلودگی میکروبی و قارچی روی پوست پس از مصرف ایجاد نکند.

کرم آبرسان برای پوست چرب و جوشدار

اگر پوست تان چرب است باز هم دلیل نمی شود که کم آب نشود. افرادی که پوست چرب دارند باید از آبرسان بر پایه آب استفاده کنند.  آبرسان ضد آکنه بهترین انتخاب برای پوست کسانی است که مستعد جوش و آکنه است. عملکرد سد دفاعی پوست در افرادی که پوست چربی دارند عموما به خطر می‌افتد. پس به دنبال محصولاتی باشید که بر پایه آب ساخته شده باشند و بهترین کرم مرطوب‌کننده برای پوست چرب را استفاده کنید.

سوالات رایج

استفاده از مرطوب کننده برای پوست کافی است؟

استفاده روزانه از مرطوب‌کننده برای پوست سالم بسیار حیاتی است. مرطوب نگه داشتن پوست یکی از مهم‌ترین نکات در مراقبت‌های پوستی است. در واقع، مرطوب کردن پوست‌تان از آن در مقابل خشک شدن و خارش محافظت می‌کند. پوست شما ممکن است از طریق تبخیر، بسته به پوست‌تان و عوامل محیطی مانند دما و مقدار رطوبت هوا، به سرعت رطوبت خود را از دست بدهد و کم‌آب شود. استفاده درست از کرم مرطوب‌کننده‌‌ می‌تواند پوست را سالم و انعطاف‌پذیر نگه دارد.

ممکنه دوست داشته باشی
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه