با انواع ترفند مراقبت از ناخن بیشتر آشنا شوید

به این نوشته امتیاز دهید

سلامت ناخن ها در زیبایی  بسیار مهم است تا جایی که اگر حتی گران‌ترین لاک را روی ناخنی ناسالم بزنید، جلوه‌ی جذابی پیدا نخواهد کرد. پس اگر به سلامتی و زیبایی خود اهمیت می‌دهید باید ترفند مراقبت از ناخن را به خوبی بدانید. برای داشتن ناخن‌های سالم و زیبا بهتر است تا انتهای این مقاله داروپلاس با ما همراه باشید.

اهمیت سلامت ناخن ها

با استفاده از ترفند مراقبت از ناخن‌ها علاوه بر حفظ آراستگی و زیبایی دستانتان از بیماری‌هایی همچون انواع عفونت‌های قارچی و میکروبی، تومورها و زگیل‌های ناخن جلوگیری به عمل آورید. به طور کلی ظاهر ناخن‌ شما نشان‌دهنده ارزشی است که برای زیبایی، سلامتی و بهداشت خود قائل می‌شوید.

ناخن‌های تمیز، مرتب، آراسته و محکم شما حاکی از آن است که مراقب بدن خود بوده و از تغذیه مناسب و سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید. کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی، مبتلا بودن به برخی از بیماری‌ها و عدم رعایت بهداشت فردی در ظاهر ناخن‌های دست و پای شما پدیدار می‌شود.

ناخن ها درباره سلامت بدن چه میگویند؟

ظاهر ناخن‌های شما نشان‌دهنده این است که تا چه میزان به سلامتی خود اهمیت می‌هید. شرایط محیط زندگی، رژیم غذایی، عفونت‌های باکتریایی و قارچی ها و برخی از بیماری‌های می‌توانند بر روی زیبایی ناخن‌های شما تاثیر بگذارند.

رعایت سلامت ناخن ها
برای اینکه ناخن‌های سالم و جذابی داشته باشید، آنها را مرتب و درست کوتاه کنید و سوهان بکشید.

کارهایی که برای مراقبت از ناخن باید بکنید

برای اینکه ناخن‌هایی سالم وجذاب داشته باشید بهتر است موارد زیر را به خاطر بسپارید:

 • مواد غذایی سرشار از بیوتین مانند غلات سبوسدار، تخم‌مرغ، گوجه‌فرنگی، بادام، گل کلم، عدس، توت‌فرنگی، سویا، شیر و … برای مراقبت از ناخن بسیار موثر می‌باشند.
 • مواد غذایی سرشار از پروتئین بخورید، مانند ماهی، ماکیان، گوشت گوساله، دانه‌ها، مغزها، اسفناج و سایر سبزیجاتی که برگ‌های تیره دارند.
 • با وازلین مرتباً ناخن‌هایتان را ماساژ بدهید تا مرطوب بمانند.
 • ورزش کنید تا جریان خون بهتری در بدن‌تان داشته باشید، با این کار ناخن‌هایتان سالم‌تر می‌مانند و سریع‌تر رشد می‌کنند.
 • ناخن‌هایتان را مرتبا کوتاه نگه دارید تا آب و مواد شیمیایی کمتری از محیط جذب کنند.
 • از لاک‌‌ ناخن با کیفیت و معتبر استفاده کنید.
 • برای مراقبت از ناخن‌هایتان هر روز لحظاتی ناخن‌ها را در معرض نور خورشید قرار بدهید تا ویتامین D لازم را جذب کنند.
 • جای بریدن کوتیکول‌ها، آنها را عقب بزنید تا از عفونت پیشگیری کنید.
 • از کرم مخصوص کوتیکول استفاده کنید تا مرطوب بمانند.
 • ناخن‌هایتان را مرتبا سوهان بزنید تا لب‌پر نشوند.
 • هنگام کار با آب و مواد شیمیایی، از دستکش برای مراقبت از ناخن‌ها استفاده کنید.

رعایت بهداشت ناخن ها

برای اینکه از سلامتی و زیبایی دستان و پاهیتان مراقبت کنید باید با استفاده از انواع ترفند مراقبت از ناخن به بهداشت ناخن‌های خود اهمیت دهید. از جمله مهم‌ترین موارد بهداشتی که برای سالم و سرحال ماندن ناخن‌هایتان باید رعایت کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ناخن‌های خود را همواره تمیز و خشک نگه دارید.
 • ناخنهایتان را نجوید.
 • ناخن‌هایتان مرتب کوتاه کنید و از سوهان ناخن برای صاف کردنشان استفاده کنید.
 • اگر ناخنتان در گوشتتان فرو رفته از پزشک بخواهید آن را برایتان درآورد.
 • برای نرمتر شدن ناخن‌های پا، آنها را در آب گرم و نمک قرار دهید. ناخن‌های پایتان را مرتب بگیرید.
 • زیر ناخنهایتان را مرتب با سوهان تمیز کنید.

ناخن ها را مرتب کوتاه کنید

مرتب کوتاه کردن ناخن‌ها یکی از راه‌هایی است که از آنها مراقبت کنید. برای این کار تنها به یک ناخن گیر معمولی ولی تیز نیاز دارید. پس به سراغ وسایلی مانند قیچی، چاقو، تیغ و غیره نروید. اگر پس از چیدن ناخن‌هایتان قسمت‌هایی تیز باقی مانده بود و گرد نشده بود، با یک سوهان مناسب به آرامی آن را تراشیده به طوری که وقتی آن را لمس کنید، نوک ناخن زبر نباشد و هیچ‌گونه تیزی و زاویه‌ای حس نشود.

لزوم استفاده از مرطوب کننده

یکی دیگر از روش‌های مراقبت از ناخن، مرطوب نگه داشتن آن است. این کار تأثیر مهمی در سلامت کوتیکول دارد و جلوی شکستن ناخن‌ها را می‌گیرد. به این ترتیب اگر ناخن‌های شکننده‌ای دارید، به احتمال زیاد با مرطوب نگه داشتن آن، جلوی سخت شدن و شکستگی آن‌ها گرفته خواهد شد. بهتر است با روغن‌های طبیعی، وازلین یا مرطوب‌کننده‌های مخصوص ناخن، کوتیکول و سطح ناخن را همیشه مرطوب‌ نگه‌ دارید.

اهمیت استفاده از دستکش

اگر در شرایطی ناچار به استفاده از ضدعفونی‌کننده‌ها، مواد شیمیایی و شوینده‌ها بودید برای مراقبت از پوست دست و ناخن‌ خود حتما از دستکش پلاستیکی با استحکام استفاده کنید. زمانی که از مواد شوينده زیاد استفاده می‌کنید و دستان خود را در معرض مواد شیمیایی آن قرار می‌دهید، سلامت ناخن‌های خود را به خطر می‌اندازید. خشك شدن، ريش ريش شدن كناره ناخن از جمله شایع‌ترین آسیب‌هایی است که اینگونه به ناخن‌های خود وارد می‌کنید.

كراتين (چربي) پوست و چربي ناخن در اثر شستشو زياد با مواد شوينده باز بین می‌رود. حتی در مواردی استفاده نکردن از دستکش و در معرض مستقیم شوینده‌ها قرار گرفتن ناخن‌ها را مستعد بیماری‌های باکتریایی و قارچی می‌کند.

عکسی از مرتب کردن ناخن ها
برای اینکه ناخن‌های سالم و جذابی داشته باشید، آنها را مرتب و درست کوتاه کنید و سوهان بکشید.

کارهایی که برای مراقبت از ناخن نباید بکنید

اجتناب از یکسری عادت‌ها و کارهای آسیب‌رسان به شما کمک می‌کند تا همیشه ناخن‌های سالم و زیبایی داشته باشید. ابتدا اجازه بدهید تیتروار به چندتا از این عادات ناپسند که باید کنارشان بگذارید اشاره کنیم و در ادامه مقاله درباره آنهایی که مهم‌تر هستند بیشتر توضیح دهیم.

 • برای مراقبت از ناخن‌ باید از تماس زیاد دست‌ها با آب و مواد شیمیایی دوری کنید.
 • از ناخن‌ مصنوعی زیاد استفاده نکنید چراکه می‌توانند باعث عفونت‌های قارچی شوند.
 • از پاک‌کننده‌هایی که حاوی الکل هستند، استفاده نکنید چون باعث خشکی ناخن‌هایتان می‌شوند.
 • از خراشیدن ناخن‌هایتان خودداری کنید چون ضعیف‌تر می‌شوند.
 • حد الامکان زیاد از لاک پاک‌کن استفاده نکنید.
 • ناخن ها را نجوید.
 • از لاک های نامرغوب استفاده نکنید.
 • از ژل و اکریلیک و کاشت ناخن بپرهیزید.

ناخن ها را نجوید

جویدن ناخن ها یک عادت ناپسند است که نه تنها باعث می شود دست‌های شما منظره بدشکلی به خود بگیرند، بلکه اگر به شدت ناخن های خود را بجوید، ممکن است به طور دایمی به ناخن‌ها، دندان‌ها و حتی لثه‌های خود آسیب وارد کنید.

از ژل و اکریلیک و کاشت ناخن بپرهیزید

وقتی شما از اکریلیک ناخن استفاده می نمایید، ضخامت ناخن شما نسبت به سایر روش‌ها بیشتر شده و کاشت ناخنتان دوام بیشتری پیدا می‌کند. اما باید در نظر داشت که کاشت ناخن با این روش شانس ابتلا به عفونت‌های قارچی را زیاد می‌کند. از طرف دیگر اکریلیک در زمان استفاده می تواند بو و گاز ایجاد کند و همین موضوع باعث سردرد ناخن کار می‌شود.

از لاک های نامرغوب استفاده نکنید

برخی از ترکیبات لاک ناخن‌ها سرطانزا شناخته شده است و ممکن است باعث تغییرات در هورمون‌ها و مشکلات تیروئیدی شوند.

فرمالدئید یک ماده شیمیایی است که برای نگهداری اجساد از آن استفاده می‌‌شود و به عنوان ماده نگهدارنده در ترکیب لاک ناخن به کار برده می‌‌شود. این ماده نیز سرطانزا شناخته شده است و تماس پوست با‌‌ آن باعث واکنش‌‌های آلرژیک می‌‌شود. خشکی و آسیب به ناخن‌‌ها از عوارض استفاده از این ماده شیمیایی گزارش شده است.

تولوئن نیز یکی از حلال‌‌های موجود در لاک ناخن است که باعث یکنواختی لاک می‌‌شود. ‌‌این ترکیب که یک ماده آلی فرار به حساب می‌آید اگر استنشاق شود باعث سوزش چشم‌‌ها، ریه‌‌ها و گلو شده و روی سیستم اعصاب مرکزی عصبی تاثیر می‌‌گذارد. مشکلات باروری و سرگیجه نیز از دیگر عوارض تماس با آن گزارش شده است.

استفاده از لاک ناخن با کیفیت
از لاک های گیاهی و ارگانیک بدون سرب و با کیفیت استفاده کنید.

ناخن های آسیب دیده را چگونه درمان می کنید؟

خراب شدن ناخن نه تنها از لحاظ ظاهری مهم است بلکه بر روی کارکرد انگشت نیز اثر بد می‌گذارد و می‌تواند آزاردهنده شود. شایع‌ترین عامل آسیب‌دیدگی ناخن، وارد شدن ضربه به آن است. این ضربات معمولا در حین حوادث کاری، تصادفات وسایل نقلیه، سقوط از ارتفاع و یا فعالیت‌های ورزشی وارد می‌شوند.

همچنین ضربه به ناخن ممکن است توسط چکش به ناخن وارد شود و یا با گیر کردن ناخن لای در اتفاق بیافتد. در این شرایط بستر ناخن (لایه بافت نرم زیر ناخن) پاره شده و خونریزی می‌کند. این خونریزی معمولا راه فراری نداشته و بین بافت نرم زیر ناخن و خود ناخن‌گیر می‌کند.

پارگی بستر ناخن حتی اگر درمان ‌هم نشود جوش می‌خورد ولی اگر این جوش‌خوردگی خوب صورت نگیرد، رشد ناخن دچار مشکل شده و ناخن تغییر شکل می‌دهد. مواردی که در آن خونریزی کم باشد وجود لایه سخت ناخن موجب می‌شود تا بستر ناخن از خود ناخن استفاده کرده تا لبه‌های پارگی در کنار هم قرار بگیرند و خوب جوش بخورند.

معرفی چند محصول مراقبت از ناخن

در این قسمت می‌خواهیم چند محصول مراقبتی معروف برای ناخن را به شما معرفی کنیم.

1. محلول استحکام بخش ناخن ماوالا مدل ساینتیفیک

این محصول برای استحکام‌بخشیدن و محکم‌تر کردن ناخن و سالم نگه داشتن آن استفاده می‌شود، روش استفاده به این شکل است که حداقل ۲ بار در هفته این محلول را روی نوک ناخن‌ها زده و اجازه می‌دهیم تا به مدت ۱ دقیقه خشک شود.

حدودا ۲ تا ۳ ماه مداوم این محصول  باعث استحکام ناخن‌ها شده و به شرایط ایده عال خود می‌رسند. زمان استفاده از این محلول نباید زیر ناخن لاک، ماده‌ی روغنی و هیچ مانع دیگری وجود نداشته باشد، چرا که در صورت وجود این مواد استفاده از ساینتی‌فیک تاثیرگذار نخواهد بود.

2. روغن تقویت کننده ناخن هیدرودرم

روغن تقویت کننده ناخن هیدرودرم با توجه به نیاز افراد در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده می‌شود که کاملا طبیعی تولید شده و اثر نرم کنند‌گی و مرطوب کنند‌گی در سطح ناخن را حفظ می‌کند. این محصول حاوی کمپلکس تقویت کننده و مرطوب کننده روغن های بادام شیرین، گل گاوزبان، جوجوبا و دانه انگور و ویتامین‌های E و A را بوده که اثرات مفیدی را روی ناخن اعمال می‌کند. وجود ویتامین‌های موجود در این محصول از التهاب‌های پوستی جلوگیری کرده و پوست شما را در برابر اشعه‌ی ماورای بنفش حفظ می‌کند.

3. لاک تقویت کننده ناخن کوزارت

لاک مراقبت از ناخن «کوزارت» شماره‌ 5105 بی‌رنگ است و جنبه ‌آرایشی و زیبایی ندارد بلکه به تقویت ناخن‌ها کمک می‌کند. کوزارت ساختاری روغنی دارد و مانند لاک‌های ناخن معمولی بر روی سطح ناخن‌ها کشیده می‌شود. حجم روغن کوزارت ده میلی‌لیتر است و دارای یک قلم مویی با سایز متوسط و مناسب برای هر اندازه ناخن است.

روغن التیام‌بخش ناخن کوزارت مغذی و نرم‌کننده‌ی ناخن‌ها است که قادر است حتی پوست اطراف ناخن‌ها را هم التیام ببخشد. روغن کوزارت سرعت رشد ناخن‌ها را افزایش می‌دهد و به سخت شدن سطح ناخن‌ها کمک می‌کند. کوزارت حاوی ویتامین E و A است و از خشکی و آسیب دیدن ناخن‌ها جلوگیری می‌کند.

کوزارت حاوی خاصیت ضدپیری است که برای مراقبت از پوست اطراف ناخن هم بسیار مناسب است. اگر به مراقبت از ناخن‌هایتان اهمیت می‌دهید بهتر است هر چند وقت یک‌بار از محصولات ترمیم‌کننده و بازسازی‌کننده ناخن استفاده کنید تا همیشه ناخن‌هایی سالم، باطراوت و شاداب داشته باشید.

استفاده از لاک های تقویتی
از محلول تقویتی ناخن برای سلامت ناخن ها استفاده کنید.

مواد غذایی مفید برای مراقبت از ناخن ها

به طور کلی مواد غذایی مفید برای ناخن مربوط به مواد غذایی حاوی پروتئین و ویتامین‌های گروه B زینک و آهن هستند و برخی از این مواد غذایی شامل غذاهای خوب و مغذی مانند برنج قهوه‌ای، آجیل، غلات کامل، سویا، شیر بدون چربی، تن ماهی، میوه و سبزیجات تازه که برای مراقبت از ناخن بسیار خوب هستند.

بهترین ویتامین برای ناخن‌ها

بیوتین: بیوتین یا همان ویتامین B باعث رشد و استحکام ناخن‌ها می‌شود و علاوه بر آن سرعت بخشیدن به رشد سلول‌های سالم و کمک به متابولیسم آمینو اسیدهای پروتئینی که برای رشد و مراقبت از ناخن‌ها ضروری می‌باشد.

آهن: آهن ماده معدنی مورد نیاز برای استحکام ناخن‌ها است اگر کمبود آهن دارید، شکل و ظاهر ناخن‌هایتان ممکن است آسیب ببیند.

منیزیوم: غلات به ویژه گندم، سبزیجات برگ سبز تیره، بادام، بادام زمینی و لوبیا منبع خوبی از منیزیوم هستند.

پروتئین: این ماده مغذی در غذاهای حیوانی مانند گوشت، مرغ، ماهی، تخم مرغ و لبنیات، غذاهای گیاهی مانند سویا، حبوبات، لوبیا، عدس، آجیل، دانه و غلات کامل یافت می‌شود.

روی: پروتئین حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ، ماهی و تخم مرغ منبع غنی از روی هستند و  سویا، نخود، لوبیای، آجیل (مانند بادام و بادام زمینی) و دانه نیز از جمله پروتئین‌های گیاهی حاوی روی هستند.

سوالات رایج

در این بخش به سوالات رایج شما در خصوص مراقبت از ناخن پاسخ می‌دهیم.

وازلین چگونه به رشد ناخن‌های شما در طول شب کمک می کند؟

وازلین می تواند باعث تقویت ناخن‌های دست و پا شده و ناخن‌های شما را سفت و محکم کند. دست‌ها را با آب و صابون بشویید مقداری وازلین را بر روی ناخن‌ها و کل دست ماساژ دهید، بگذارید ۳ تا ۵ دقیقه بماند و سپس با آب و صابون بشویید.

آیا موز برای ناخن مفید است؟

این میوه شیرین و خوشمزه می‌تواند به مراقبت از ناخن‌ها و داشتن ناخن محکم و زیبا کمک کند. موز حاوی بیوتین است که بهترین ماده برای تقویت ناخن و حفظ سلامت آن است. اگر می‌خواهید ناخن محکم و زیبایی داشته باشید، هرروز موز بخورید.

ممکنه دوست داشته باشی
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه