مهمترین نکات درباره تاثیر ورزش بر سیستم ایمنی بدن

به این نوشته امتیاز دهید

برای مقابله با انواع بیماری‌های ویروسی و میکروبی، به چه چیزی نیاز داریم؟ سیستم ایمنی بدن قوی و آماده! راهکارهای متفاوتی برای تقویت سیستم ایمنی بدن وجود دارد و با شناخت تاثیر ورزش بر سیستم ایمنی بدن خود، حتما این راهکار را نیز در کنار مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌های مختلف، انتخاب خواهید کرد. تمام انواع ورزش هوازی و مقاومتی در کنار پیاده‌روی و فعالیت جسمانی، می‌توانند علاوه بر بهبود شرایط فیزیکی شما، به افزایش نشاط و سلامت روان نیز کمک کنند.

به ویژه در دوران شیوع ویروس کرونا که با مشکلات روحی ناشی از قرنطینه روبرو هستیم، تاثیر ورزش بر کرونا می‌تواند علاوه بر تقویت سیستم ایمن بدن، بهبود شرایط روحی و روانی را نیز رقم بزند. در نظر داشته باشید که برای ورزش کردن و فعالیت جسمانی، لزوما نیازی به خروج از منزل نخواهید داشت و بسیاری از تمرینات ورزشی را می‌توان در منزل و حتی آپارتمان‌های امروزی، انجام داد.

در این مقاله داروپلاس درباره تاثیرات ورزش بر سلامت و تقویت سیستم ایمنی بدن بیشتر برای شما خواهیم گفت، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

اولین علائم ضعف سیستم ایمنی بدن

لازم است که نسبت به علائم ضعف سیستم ایمنی بدن آگاهی داشته باشید تا به موقع عکس العمل لازم را برای تقویت خود انجام دهید. از جمله نخستین علائم ضعف سیستم ایمنی بدن، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. غالبا مشکلات گوارشی زیادی را تجربه می‌کنید.
  2. بیش از حد معمول سرماخوردگی را تجربه می‌کنید.
  3. معمولا احساس خستگی مفرط دارید.
  4. به راحتی دچار عفونت‌های داخلی می‌شوید.
  5. زخم‌های سطحی تا عمقی شما به سختی التیام می‌یابند.
تاثیر ورزش بر سیستم ایمنی
نشانه های ضعف سیستم ایمنی چیست و چطور می توان از ورزش و مکمل های تقویتی برای برطرف ساخت آن، استفاده کرد؟

مهم‌ترین حرکات ورزشی در تقویت سیستم ایمنی بدن

احتمالا فرصت و امکانات کافی برای دنبال کردن ورزش به صورت حرفه‌ای نخواهید داشت. با شناخت مهم‌ترین حرکات ورزشی در تقویت سیستم ایمنی بدن، می‌توانید در مدت زمانی کوتاه، بهره‌برداری جدی از این موضوع داشته باشید. به یاد داشته باشید که بهترین رفتار ورزشی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، انجام حرکات ورزشی متوسط (نه بسیار سبک و نه بسیار سنگین) در مدت زمان کوتاه است، زیرا ورزش کردن طولانی، خود باعث خستگی مفرط و کاهش سطح ایمنی بدن خواهد شد.

انجام ورزش‌های هوازی و کششی بهترین روش برای بالا بردن سطح ایمنی بدن است. از جمله این ورزش‌ها می‌توان به انجام دراز و نشست، نرمش، حرکات پروانه، دویدن و حتی پیاده‌روی اشاره کرد.

ارتباط ورزش هوازی و مقاومتی با ایمنی بدن

ورزش‌های هوازی باعث افزایش ضربان قلب شده و با بالا رفتن ضربان قلب، میکروفاژها در بدن بیشتر تولید شده و سد دفاعی در مقابل ویروس‌ها را به وجود آورده و به از بین بردن آن‌ها کمک می‌کنند. از این جهت ورزش‌های هوازی و مقاومتی به بالا رفتن قوای ایمنی بدن افراد کمک خواهند کرد.

تاثیر پیاده‌روی بر سیستم ایمنی بدن

تاثیر پیاده‌روی بر سیستم ایمنی بدن، بسیار قابل توجه است. پیاده‌روی ملایم یا پیاده‌روی تند و حرفه‌ای، هر دو می‌توانند وضعیت ایمنی بدن را بهبود بخشیده و در پیشگیری بسیاری از بیماری‌ها، جلوگیری موثری به عمل آورند. یکی از اصلی‌ترین مزایای پیاده‌روی، کمک به کاهش وزن خواهد بود که خود کمک می‌کند تا زمینه کاهش مقاومت بدن در مقابل بیماری‌های ویروسی و میکروبی کاهش یابد.

اهمیت ورزش برای تقویت سیستم ایمنی بدن
پیاده‌روی نیز در سیستم ایمنی بدن بسیار موثر بوده و نقش مثبتی ایفا می‌کند.

اثرات ورزش بر سلامت روان

اثرات ورزش بر سلامت روان کاملا اثبات شده هستند و حتی یکی از تکنیک‌هایی که برای درمان افسردگی‌ها به کار گرفته می‌شود، ورزش خواهد بود. به کمک ورزش‌های منظم و پیوسته می‌توان به افزایش شادابی و نشاط، رفع مشکلات روحی، رفع خستگی و … کمک کرد.

در دوران شیوع کرونا که خستگی و کسالت ناشی از قرنطینه و دور ماندن از جمع دوستان و آشنایان برای طولانی مدت، به ذهن و روح افراد فشار آورده است، اثرات ورزش بر سلام روان، بسیار قابل توجه است. به کمک ورزش می‌توان، نشاط روحی و سرزندگی را بازگردانده و به افزایش انگیزه کمک کرد.

لزوم فعالیت بدنی برای سیستم ایمنی سالمندان

برخی این تصور اشتباه را دارند که ورزش کردن تنها متعلق و مختص به جوانان است و حتی ممکن است باعث آسیب رساندن به سالمندان شود. این یک اشتباه محض است! لزوم فعالیت بدنی برای تقویت سیستم ایمنی سالمندان قطعی است و با در نظر گرفتن محدودیت‌های فیزیکی و مراقبت‌های خاص، باید حتما برنامه ورزش و فعالیت جسمانی منظم، برای این گروه سنی (اعم از زن و مرد) وجود داشته باشد. به این ترتیب علاوه بر تامین نشاط روحی، می‌توان انتظار تقویت سیستم ایمنی بدن و قوای جسمانی را داشت.

تاثیر ورزش بر سیستم ایمنی سالمندان
تاثیر ورزش سالمندذان نیز کاملا قابل توجه بوده و باید برای آن ها برنامه ورزشی روتین تنظیم شود.

تاثیر ورزش روتین برای سلامت بانوان

تاثیر ورزش روتین برای سلامت بانوان را در مدل‌های کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام، نشاط روحی و فیزیکی، به تعویق افتادن یائسگی، حفظ جوانی و شادابی پوست و … خلاصه کرد. بانوان به ورزش‌های منظم نیاز دارند تا سیستم داخلی بدن آن‌ها، به شکلی عالی عمل کرده و نشانه‌های پیری داخلی و ظاهری را تا اندازه قابل توجهی به تاخیر بیندازند. اگر به دنبال اکسیر جوانی هستید، باور داشته باشید که این در نزدیکی شما و در ورزش‌های روتین و دوره‌ای، نهفته شده است.

آیا فعالیت ورزشی مانع ابتلا به کرونا می‌شود؟

فعالیت ورزشی نمی‌تواند مانع ابتلا به کرونا شود، اما با توجه به تاثیر ورزش بر سیستم ایمنی بدن، ریسک ابتلا به کرونای سنگین و شدید، کاهش می‌یابد. به طور کلی به هر شکلی که موفق به تقویت سیستم ایمنی بدن خود گردید، می‌توانید از شدت بیماری کرونا (در صورت ابتلا)، کاسته و بهبودی سریع‌تری حاصل کنید.

نکته 1: طبق گفته ی سازمان بهداشت جهانی (WHO)، به خاطر داشته باشید که ورزش کردن در جمع و زیرسقف با شرایط شیوع ویروس کووید 19 به هیچ وجه توصیه نمی‌شود . لازم است که حتما برای ورزش کردن کلیه پروتکل‌های بهداشتی را در نظر داشته و آن‌ها را به طور دقیق اجرا کنید.

نکته 2: در روزهای آلودگی هوا، ورزش کردن در هوای باز، توصیه نمی‌شود و این رفتار ورزشی بدتر به شما آسیب خواهد رساند.

توصیه به انجام ورزش سنگین یا سبک؟

بدیهی است که ورزش‌های سنگین، اثرگذاری بیشتری در سیستم بدنی افراد دارند، اما در صورتی که یک ورزشکار حرفه‌ای نیستید و بدن شما آمادگی لازم را ندارد، باید از ورزش‌های سبک‌تر آغاز نمایید. پس از آن که برای مدتی با ورزش‌های سبک همراه شده و بدن شما آمادگی لازم را به دست آورد، می‌توانید ورزش‌های سنگین‌تر، طبق اصول و قواعد آن‌ها را دنبال کنید.

تاثیر ورزش سنگین و سبک بر سیستم ایمنی
ورزش خانوادگی به بالا بردن سطح نشاط و روحیه اعضای خانواده کمک خواهد کرد.

سوالات رایج

آیا تنها ورزش و فعالیت بدنی کافی است؟

دقت داشته باشید که اگر چه ورزش برای تقویت سیستم ایمن بدن افراد، بسیار موثر است؛ اما این هرگز کافی نیست. برای به حداکثر رساندن وضعیت ایمنی بدن، لازم است که حتما از مکمل‌های تقویتی و ویتامین‌ها استفاده کرده و به این شکل بدن را در برابر بیماری‌های ویروسی و میکروبی، کاملا تجهیز نماییم.

نشانه‌های سیستم ایمنی خوب چیست؟

از نشانه‌های سیستم ایمنی خوب می‌توان به مقاومت بدن در مقابل ریسک فاکتورهای سرماخوردگی و سایر بیماری‌های ویروسی اشاره کرد. همین طور شادابی و نشاط، سلامت سیکل خواب، خوب شدن سریع زخم‌ها و جراحات و … از نشانه‌های سیستم ایمنی مطلوب بدن هستند.

کلام آخر

در این مقاله مروری بر تاثیر ورزش بر سیستم ایمنی بدن افراد داشتیم و دیدیم که چطور حتی حرکات ساده ورزشی، می‌توانند وضعیت مقاومت بدن در برابر بیماری‌های ویروسی و میکروبی را بهبود ببخشند. البته در این میان نباید هرگز اثرگذاری مکمل‌های تقویتی را از یاد برده و از این موضوع غفلت کرد. مکمل‌های تقویتی گیاهی مناسب کودکان و بزرگسالان، هر یک به بهبود شرایط فیزیکی بدن، بسیار کمک می‌کنند. شما چه نظری در این باره دارید و معمولا از چه تمرینات ورزشی برای ارتقا وضعیت سلامتی بدن خود استفاده می‌کنید؟ نظرات و تجربیات خود را با کاربران وبلاگ داروپلاس در میان بگذارید.

ممکنه دوست داشته باشی
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه