راهنمای انتخاب بهترین ژل لوبریکانت

به این نوشته امتیاز دهید

انتخاب بهترین ژل لوبریکانت یکی از مهمترین ابزار جنسی زوجین است و نیاز به دانستن آگاهی لازم جهت یافتن بهترین ژل جهت استفاده است. خشکی واژن با مشکلات زیادی همراه خواهد بود که یکی از ساده‌ترین آن‌ها، خارش و سوزش بوده و می‌تواند در دراز مدت، عوارض بیشتری داشته باشد. یکی از عمده دلایل این خشکی‌ها، کاهش سطح استروژن بوده که به دلایل مختلف از جمله تغییرات سن و تغییرات هورمونی اتفاق می‌افتد و رابطه جنسی را آزاردهنده و برای زن توأم با درد و ناراحتی خواهد ساخت.

خوشبختانه درمان‌های مختلفی که ساده‌ترین و کم ضررترین آن‌ها، استفاده از بهترین ژل لوبریکانت است، برای برطرف ساختن این موضوع وجود دارد. با دنبال کردن طرز استفاده از ژل لوبریکانت، می‌توانید عوارض خشکی واژن را به حداقل رسانده و از شر خارش و سوزش‌های ناشی از آن خلاص شوید.

ژل‌های لوبریکانت با کاهش اصطکاک و داشتن خاصیت روان‌کنندگی، ضمن آن که در طول روزمره احساس خشکی در واژن را کاهش می‌دهند، به کیفیت رابطه جنسی کمک کرده و هرگونه آزردگی و احساس ناخوشایند را از بین خواهند برد. حال در این مطلب داروپلاس هر آنچه لازم است درباره انتخاب ژل لوبریکانت بدانید را خواهید خواند. تا انتهای این مطلب داروپلاس با ما همراه باشید تا ببینید انواع این روان‌کننده‌های ترکیبی کدامند و چطور باید از آن‌ها استفاده کرد.

استفاده از ژل لوبریکانت
اهیمت شناخت انواع ژل لوبریکانت و نحوه استفاده صحیح از این ژل

علل و علائم خشکی واژن

خشکی وازن در ژنان ممکن از علل و عوامل مختلفی داشته باشد اما برای شناخت علت اصلی خشکی واژن نیاز است برخی علل عمده را به خوبی بشناسید. علل عمده علائم خشکی واژن، به شرح زیر هستند:

 • خارش
 • سوزش
 • جراحات شبیه به زخم
 • کاهش لذت حین رابطه جنسی
 • دردناک بودن رابطه جنسی
 • خونریزی در حین و پس از رابطه جنسی

همچنین در خصوص علل خشکی واژن، این موارد نیز گزارش شده است که بهتر است بدانید:

 • کاهش میزان استروژن
 • مصرف داروهای گروه آنتی هیستامین
 • مصرف دخانیات
 • دوش واژینال
 • برخی از بیماری های خودایمنی
 • یائسگی
خشکی واژن
خشکی واژن یکی از مهمترین عوامل ایجاد کننده رابطه جنسی دردناک است و نیاز است برای رفع خشکی واژن به سرعت اقدام جدی انجام شود.

عوارض آزار دهنده خشکی واژن

به طور کلی عوارض خشکی واژن از سوی متخصصان زنان در سه سطح خلاصه می‌شوند که با پیشرفته‌تر شدن این مشکل، به سطوح شدیدتر آن نزدیک خواهید شد:

سطح 1: سوزش و خارش

سطح 2: دردناک شدن مقاربت، زخم و عدم لذت جنسی

سطح 3: خونریزی پس از مقاربت

انواع مختلف ژل لوبریکانت

ژل‌های لوبریکانت در انواع مختلف تولید و عرضه شده‌اند که نیاز است پیش از خرید، انواع مختلف آن را بشناسید و بهترین ژل لوبریکانت را که مناسب شرایط شما است خریداری کنید، ژل لوبریکانت بر پایه آب، ژل لوبریکانت بر پایه روغن و ژل لوبریکانت بر پایه سیلیکون عرضه شده‌اند.

انواع ژل لوبریکانت
پیش از خرید ژل روان کننده از اینکه ژل بر پایه آب است یا بر پایه روغن است را بشناسید. ژل لوبریکانت مناسب شرایط خود را خریداری کنید.

بهترین ژل لوبریکانت بر پایه آب

در گروه کالایی ژل‌های لوبریکانت بر پایه آب، با دو نوع محصول دارای گلیسیرین و فاقد گلیسیرین روبرو خواهید بود. البته برای آن دسته از افرادی که دارای سطح حساسیت و تحریک‌پذیری بالاتری هستند، ژل لوبریکانت بر پایه آب ساده و بدون گلیسیرین توصیه می‌شود.

بهترین ژل لوبریکانت بر پایه روغن

در گروه کالایی ژل‌های لوبریکانت بر پایه روغن نیز به شکلی دیگر با دو مدل روان‌کننده روبرو خواهید بود:

 • ژل‌های لوبریکانت با روغن طبیعی
 • ژل‌های لوبریکانت با روغن مصنوعی

همانطور که از پیش گفته شد روان‌کننده‌های با روغن طبیعی به مراتب مفیدتر بوده و بدون ایجاد حساسیت، می‌توان از آن‌ها در هر دو سطح بیرونی و داخلی واژن، استفاده کرد. معمولا از روغن‌هایی چون روغن نارگیل، روغن زیتون، آووکادو و … در ژل‌های بر پایه روغن طبیعی استفاده می‌شود. اما در خصوص ژل‌های روان‌کننده با روغن مصنوعی، اوضاع کمی متفاوت بوده و توصیه می‌شود که از این روان‌کننده‌ها برای سطح داخلی واژن استفاده نکنید. به دو علت مهم که یکی حساسیت‌زا بودن ترکیبات مصنوعی این روغن‌ها بوده و دیگری احتمال پاره شدن کاندوم (در صورت استفاده از آن) و افزایش ریسک‌های وابسته است!

بهترین ژل لوبریکانت بر پایه سیلیکون

ژل‌های لوبریکانت بر پایه سیلیکون، عملکردی بسیار قوی و اثرگذاری طولانی مدت داشته و ضمن آن که رابطه جنسی را لذت بخش‌تر می‌سازند؛ هیچ‌گونه حساسیتی به همراه نخواهند داشت.

نکته: لازم به ذکر است که برای استفاده همزمان از روان‌کننده‌های سیلیکونی، حتما باید از کاندوم سیلیکونی نیز استفاده شود و سازگاری میان ژل لوبریکانت سیلیکونی و کاندوم لاتکس وجود نخواهد داشت.

ژل لوبریکانت ترکیبی

ژل لوبریکانت ترکیبی به جز ماده پایه‌ای خود، دارای روغن، گلیسیرین یا اسانس‌های اضافی بوده و معمولا تا حدودی خود می‌تواند ایجاد حساسیت کند. از این روی در افرادی که دارای سابقه عفونت یا حساسیت‌های خارشی و سوزشی هستند، توصیه می‌شود که از روان‌کننده‌های بر پایه آب و کاملا ساده استفاده کرده یا در صورت امکان روان‌کننده‌های لاتکسی را خریداری کنند.

همان طور که اشاره شد روان‌کننده‌های بر پایه لاتکس، دارای قدرت ماندگاری بالاتری بوده و حتی زیر دوش آب، قدرت روان‌کنندگی و رطوبت خود را از دست نمی‌دهند.

انواع ژل لوبریکانت طبیعی

فارغ از انواع ژل‌های لوبریکانت که در بالا به آن‌ها اشاره شد، در این سبد کالایی با ژل‌های لوبریکانت طبیعی نیز روبرو خواهید بود. از جمله این روان‌کننده‌ها می‌توان به روغن زیتون، روغن آووکادو و موارد مشابه اشاره کرد. البته توجه داشته باشید که نباید بدون تحقیق و بررسی و مشورت با پزشک زنان از هر گونه روغن روان‌کننده طبیعی استفاده کنید. برخی از این روغن‌ها حساسیت‌زا بوده و محیط واژن را پذیرای انواع عفونت‌ها خواهند ساخت.

نکات مهم هنگام انتخاب ژل روان‌ کننده لوبریکانت

برای انتخاب و خرید بهترین روان‌کننده، باید به نکاتی توجه داشته باشید که البته برخی از آن‌ها در خصوص افراد مختلف، تا حدودی متفاوت خواهند بود:

 1. در صورتی که سابقه عفونت واژن دارید، بهتر است ژل‌های لوبریکانت گلیسیرنه را کنار بگذارید. ترکیب گلیسیرین در این ژل‌ها، زمینه بروز عفونت در واژن را افزایش خواهد داد.
 2. در صورتی که در رابطه جنسی خود از کاندوم استفاده می‌کنید، ژل‌های لوبریکانت روغنی را حذف کنید. روغن موجود در این ژل‌ها، لاتکس کاندوم را تخریب کرده و ریسک بارداری یا انتقال بیماری‌های مقاربتی را به همراه خواهد داشت.
 3. اگر در تلاش برای بارداری هستید، باید به سراغ روان‌کننده‌هایی بروید که دوستدار بارداری بوده و اثرگذاری منفی بر اسپرم‌ها نداشته باشند. به این منظور کافی است که توضیح روی محصول را مطالعه کرده و از این بابت اطمینان خاطر به دست بیاورید.
 4. بهتر است به سراغ لوبریکانت‌های دارای اسانس یا عطر نروید؛ زیرا همین اسانس‌ها موجب حساسیت‌زایی واژن شده و خود خارش و تحریک به وجود می‌آورند.
انتخاب ژل روان‌ کننده
قبل از خرید ژل روان کننده به نوع نیازمندی خود توجه داشته باشید چون ممکن است در صورتی که محصول با نیاز شما متناسب نباشد، تاثیر در بهبود کیفیت رابطه شما نداشته باشد.

مزایا و کاربرد استفاده از ژل لوبریکانت

با توجه به عوارض خشکی واژن و ایجاد رابطه جنسی دردناک و جلوگیری از تاثیرات منفی این عوامل بر رابطه صمیمانه بین زوجین نیاز است به مزایا و فواید استفاده از ژل لوبریکانت آگاه باشید. مزایا و کاربردهای استفاده از ژل‌های لوبریکانت یا همان روان‌کننده‌ها به شرح زیر هستند:

 • بهبود کیفیت رابطه جنسی
 • افزایش آرامش در تجربه رابطه جنسی
 • کاهش سوزش پس از رابطه جنسی
 • رفع خشکی و خارش واژن
 • کاهش حساسیت ها و تحریکات آزاردهنده واژن

نحوه صحیح استفاده از ژل روان‌کننده

برای استفاده صحیح از بهترین ژل لوبریکانت یا ژل روان‌کننده، مراحل زیر را در نظر داشته باشید:

 1. ابتدا دست‌های خود را به خوبی شسته و خشک کنید.
 2. سپس مقدار مناسبی از ژل را به آلت مردانه یا به بخش داخلی واژن زده و به خوبی آغشته سازید. (میزان ژل باید به اندازه‌ای باشد که به خوبی سطح داخل واژن را مرطوب و لغزنده ساخته و تمام خشکی آن را پوشش دهد.)
 3. در صورت نیاز این عمل را تکرار کنید. (به طور معمول روان‌کننده‌های سیلیکونی دارای ماندگاری بالایی بوده و انواع دیگر ژل‌های لوبریکانت، نیاز به تجدید خواهند داشت.)

سوالات رایج

در این بخش به برخی سوالات کاربران درباره انواع ژل لوبریکانت و نحوه استفاده از آنها پاسخ داده شده است.

روان‌کننده خوب برای آقایان چیست؟

بهترین روان‌کننده برای آقایان، روان کننده‌های بر پایه لاتکس هستند و در غیر این صورت، می‌توان از روان‌کننده‌های بر پایه آب استفاده کرد.

بهترین روان‌کننده برای زن چیست؟

بهترین ژل لوبریکانت برای زن، ژل‌های لوبریکانت بر پایه آب است که کمترین میزان حساسیت‌زایی را داشته و بهترین تاثیر را در بهبود کیفیت رابطه زناشویی و عدم خشکی واژن خواهند داشت.

آیا ژل روان‌کننده مقعدی متفاوت است؟

با توجه به توصیه پزشکان که رابطه جنسی مقعدی را به طور جدی منع کرده‌اند. اما در صورت لزوم می‌توانید از ژل‌های روان‌کننده واژن، به عنوان ژل روان‌کننده مقعدی استفاده کرد؛ اما توصیه می‌شود که از ژل‌های مخصوص که دارای خاصیت بی‌حس‌کنندگی هستند، در این خصوص استفاده گردد.

ممکنه دوست داشته باشی
2 نظر
 1. حسن نوشت

  مطلب مفیدی بود. شما در داروخانه انواع این ژل ها را مود دارید؟

  1. پشتیبانی داروخانه نوشت

   با سلام و درود به زودی انواع ژل روان کننده در سایت موجود می شود.

برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه