موثرترین روش درمان منافذ باز پوست (پوست پرتقالی) در خانه

5/5 - (1 امتیاز)

منافذ پوست وظیفه تأمین چربی‌ پوست را دارد که باعث حفظ رطوبت پوست می‌گردد. منافذ باز پوست باعث تنفس پوست شده و وجود آن‌ها برای حفظ سلامت پوست ضروری است. با همه این موارد مفید اگر منافذ پوست مسدود گردد و یا باز شوند باعث ایجاد تغییرات ظاهری در پوست شده و زیبایی پوست را تحت تاثیر قرار می‌دهند و باید اقدامات اساسی برای بستن منافذ باز پوست انجام دهید.

یکی از مهم‌­ترین عوامل زیبای ظاهری هر شخص، داشتن پوستی صاف، شفاف و با درخشندگی منحصربه‌فرد است. اما از طرف دیگر همواره مشکلات پوستی توانسته زیبای اشخاص را دچار مشکل نماید. از شایع‌­ترین امراض پوستی می‌توان به منافذ باز پوستی اشاره کرد که اکثر افراد به دنبال راه حل کاربردی رفع این منافذ باز هستند. تا انتهای این مطلب داروخانه آنلاین داروپلاس با ما همراه باشید تا به معرفی انواع روش‌های درمان منافذ باز پوستی بپردازیم. برای داشتن پوستی جوان و شفاف تا انتهای این مطلب با ما همراه ما باشید.

منافذ باز پوست
منافذ باز پوست در صورتی که تعداد زیادی باشند باعث ایجاد ظاهر نازیبایی در پوست میشود و نیاز به درمان و جلوگیری از بیشتر شدن آن دارد.

در این مطلب می خوانیم

منافذ باز پوستی چیست؟

به ازای هر تار مو در بدن انسان یک منفذ و روزنه در سطح پوست وجود دارد. در صورت ترشح بیش از حد غدد سباسه که وظیفه تولید ماده‌­ای چربی­‌ جهت محافظت پوست در برابر خشکی و پیری پوست می‌­باشد که گاهی موجب گشادی و ایجاد عارضه منافذ باز پوستی در سطح پوست بدن ­می‌­شود.

علت باز بودن بیش از حد منافذ پوست صورت چیست؟

باز بودن منافذ پوست صورت در حالت عادی برای تنفس پوست مفید بوده اما باز شدن بیش از اندازه این منافذ سبب پدیدار شدن ریشه مو و تیره شدن سطح پوست خواهد بود. همچنین منافذ باز پوستی علت به وجود آمدن آکنه، جوش‌های سرسیاه و ناهنجاری‌­های دیگری در پوست نیز هستند.

علت این گشادی در منافذ وجود غدد سباسه در مجاورت فولیکول­ مو است؛ سبوم ماده‌­ای چربی‌مانند است که توسط غده سباسه تولید شده و گاهاً به همراه سلول­‌های مرده از طریق یک مجرا به سطح پوست منتقل می‌­شود. در صورتی که این مجرا بسته شود در پی ازدیاد میزان چربی، منافذ پوست از حالت نرمال بزرگ‌­تر شده و در این حالت امکان ایجاد آکنه و جوش نیز بیشتر می­‌شود.

عوامل مؤثر در باز شدن منافذ پوست

همانطور که گفته شد منافذ باز پوست (پوست پرتقالی) ممکن است ریشه وراثتی داشته باشد و یا به دلیل ایجاد چربی زیاد در پوست و برای خروج چربی پوست ایجاد می‌شود. مهم‌ترین و مؤثرترین عوامل باز شدن منافذ پوست شامل:

 • عوامل ارثی یا ژنتیکی: برخی افراد به‌ صورت ارثی یا ژنتیکی در پوست خود منافذ باز دارند. مخصوصاً در هنگام بلوغ به علت تغییرات هورمونی و افزایش چربی پوست منافذ بیشتر بروز می‌کنند. این دسته افراد معمولاً پوست چرب دارند و درصد کمی هم پوست خشک دارند.
 • مصرف کرم‌های آرایشی: مصرف بیش‌ از حد کرم پودرهای آٰرایشی باعث مسدود شدن منافذ می‌گردند؛ بنابراین امکان خروج چربی وجود ندارد، حال منافذ پوست برای تخلیه چربی اضافه نیاز است که بازتر شوند. گاهی هم به شکل جوش‌های سرسفید یا سرسیاه بروز می‌کند. هر چقدر لوازم‌ آرایش بیشتر روی پوست باقی بماند امکان بروز منافذ باز بیشتر است. بهتر است که بعد از چند ساعت مواد آرایشی روی پوست را پاک نمایید.
 • عرق کردن بیش از حد: زمانی که شخص بیش‌از حد ممکن عرق کند، منافذ پوست برای خارج کردن عرق باید بازتر شود و در صورتی که عمل تعرق طولانی‌­تر شود منافذ بازتر از حالت نرمال خود خواهد ماند.
 • بالا رفتن سن: با زیاد شدن سن شخص، پوست خاصیت ارتجاعی خود را به دلیل کاهش کلاژن از دست می­‌دهد. کمبود کلاژن مهم­‌ترین عامل در شل شدن پوست و باز شدن بیش از حد منافذ است.
 • اشعه نور خورشید و عدم استفاده از کرم ضدآفتاب: زمانی که شخص مدت زمان زیادی را بدون کرم ضدآفتاب مناسب در مقابل نور خورشید باشد؛ سلول­‌های پوستی وی دچار آسیب و سطح کلاژن پوست کاهش که در نتیجه منجربه بازتر شدن منافذ پوست می­‌گردد.
 • تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی برای اشخاص در سنین بلوغ یک امر طبیعی است که از نتایج آن می‌­توان به باز شدن منافذ پوستی اشاره داشت. همچنین برای زنان باردار در طول مدت حاملگی نیز بدلیل تغیرات هورمونی، چنین رخدادی را شاهد خواهند بود.
 • سبک زندگی نامناسب: استعمال مواد مخدر مانند کشیدن سیگار، نداشتن تحرک و ورزش به میزان کافی، استفاده بیش از حد از غذاهای ناسالم در کنار عامل استرس یک مجموعه‌­ای از رفتارهای نامناسب  است که کم‌ترین نتیجه­ آن بیماری منافذ باز پوستی خواهد بود.
 • استفاده از مواد آرایشی نامناسب: بکارگیری اقلام آرایشی غیراستاندارد و تقلبی که سازگاری با پوست شما ندارد نیز می‌­تواند یکی از عوامل باشد.
 • خشکی، چربی یا سفتی پوست: در حالت عادی سطح پوست دارای حالت طبیعی و نرمال است. عدم وجود  رطوبت کافی، چرب بودن بیش‌ از‌ حد در کنار سفت بودن بافت پوست نیز سبب عارضه منافذ باز پوستی خواهد شد.
 • عدم شست‌و‌شو صحیح پوست: استحمام به موقع و شستن دوره­ای پوست در طول روز به خصوص برای افرادی که از اقلام آرایشی استفاده می‌کنند باعث تمیزی سطح پوست شده و از انسداد منافذ پوستی جلوگیری می‌­کند.
 • استفاده از شیوه اصلاح و آرایش نادرست: بکارگیری ابراز و شیوه­‌های اصلاح نامناسب، مسبب ایجاد خراشیدگی پوستی شده و عدم استفاده از افترشیوهای سازگار با پوست نیز موجب آسیب و باز شدن بیش از حد منافذ پوستی می­‌گردد.
استفاده زیاد از کرم پودر
استفاده مداوم از کرم پودر سنکین باعث مسدود شدن منافذ پوست شده و به باز شدن منافذ پوست برای ترشح چربی پوست میشود.

انواع منافذ باز پوست صورت

منافذ پوست در زمانی که مسدود می‌گردد و یا بیش‌ از حد باز می‌شود به‌ عنوان مشکل پوستی از آن نام برد. انواع منافذ پوستی شامل موارد زیر است:

 • منافذ پوستی بسیار بزرگ: برای رفع این منافذ از قالب یخ استفاده کنید. روزانه دو دفعه قالب یخ روی منافذ بکشید.
 • منافذ پوستی فرورفته: این نوع منافذ ضعیف هستند ولی فرورفته که به کمک ماسک آلوئه‌ورا و سفیده تخم‌مرغ قابل‌رفع است.
 • منافذ پوستی سرسیاه: این نوع منافذ پوستی رایج است و هرگونه عفونت باعث افزایش آن می‌گردد. این منافذ مدت زیادی روی پوست باقی می‌مانند و ممکن است به زخم تبدیل گردد. بهتر است این نوع را خیلی دست‌کاری نکنید تا رفع شود. این کار باعث پراکندگی عفونت و زخم روی نواحی دیگر پوست می‌گردد. به کمک ماسک سفید تخم‌مرغ، خاک رس قابل‌ درمان و کنترل است. سعی در تخلیه و کندن این منافذ با دست نکنید، این کار باعث پخش عفونت و زخم روی پوست می‌شود.
 • منافذ پوست آکنه‌ای: در این نوع منافذ تا امکانش هست به آن‌ها دست نزنید. از دست زدن به‌ صورت و مالیدن چشم دوری‌ کنید زیرا این کار باعث انتقال باکتری‌ها روی پوست می‌گردد. حمام بخار هم در درمان و کنترل آن کمک‌کننده است. گاهی اوقات این نوع آکنه نشانی از یک بیماری و یا مشکلاتی است که بهتر است دست‌کاری نکنید. اگر این نوع آکنه عمقی شد و بسیار زیاد شد قبل از هر اقدامی به پزشک مراجعه کنید.

چطور می‌توان منافذ باز پوستی را درمان کرد؟

در قسمت قبل ، موارد مهم ایجادکننده منافذ باز پوستی را شرح دادیم. در صورتی که هرکدام از موارد یاد شده را دارید باید در وهله اول به دنبال تصحیح روند آن در سبک زندگی خود باشید. در قدم دوم باید به شدت عارضه منافذ باز پوستی پی ببریم تا روش درمان مناسب را انتخاب کنید. بهترین گزینه درمان منافذ باز پوستی مراجعه به دکتر متخصص است. استفاده از آزمایشات خاص می­‌تواند جزئی‌­ترین نکات مانند میزان هورمون­‌ها را نیز برای دکتر شرح دهد و او بنا به شدت بیماری شما بهترین شیوه درمان را انتخاب کند.

برای درمان منافذ باز پوستی می‌­توان از درمان­‌های خوراکی مثل داروی ضدآندروژن اشاره کرد. این داروها با دارا بودن گیرنده آندروژن موجب کاهش کارای غدد سباسه و در نتیجه کاهش میزان چربی می­‌شوند.

 در کنار درمان خوراکی، بهره بردن از متدهای جدید درمانی مانند: لیزر درمانی، محلول تونر،  لایه‌­بردار شیمیایی و دیگر موارد که در ادامه با آن‌ها خواهیم پرداخت می­‌توان اشاره داشت. از درمان خانگی و سنتی به وسیله ماسک­‌های گیاهی و طبیعی هم نباید قافل شد.

راهکار درمان خانگی بستن منافذ باز پوست (پوست پرتقالی)

تنوع زیادی از گیاهان، میوه‌ها و مواد مغذی داریم که می‌تواند در کاهش حفره‌های بینی به ما کمک کنند. همان‌طور که می‌دانید تعدادی از محصولات آرایشی و بهداشتی داریم که با نام رفع منافذ پوست در حال‌ توسعه است. شما به‌تنهایی قادر به رفع منافذ پوست نیستید و من توصیه‌ای که دارم برخی از روش‌های درمانی خانگی باعث کاهش منافذ می‌گردد.

شستشوی صحیح صورت و از بین رفتن پوست پرتقالی

شستشوی صحیح صورت در سلامت پوست ما نقش اساسی را به همراه دارد. بهتر است که عادت‌های نادرست که به پوست آسیب می‌رساند انجام ندهید، زیرا باعث خشکی و آسیب رساندن به پوست می‌شود.

 • پوست صورت به دلیل اینکه نقش مهمی در زیبایی دارد پس‌ نیاز است مراقبت‌های بیشتری در حفظ سلامت پوست انجم دهید.
 • شستشو صورت فقط با آب برای پاک کردن صورت از آلودگی‌ها به‌ تنهایی کافی نیست.
 • برای شستن صورت بهتر است که روزانه دو بار با آب و صابون بشویید. نوع صابون هم بر اساس نوع پوست خود انتخاب نمایید و زمان شستن هم کوتاه باشد و بیشتر از ۲ دقیقه نباشد.
 • شستن صورت با صابون یکی از اصول بهداشت صورت است اما اگر همین کار غیراصولی انجام شود باعث بروز جوش و آکنه می‌گردد.
 • روزانه صورت خود را بیشتر از دو دفعه نشویید؛ زیرا مصرف بی‌رویه هم از صابون باعث خشکی پوست و باعث ناراحتی پوست می‌گردد.
 • گاهی می‌توانید از محصولات مراقبتی پاک‌کننده آرایش استفاده کنید. اگر در روز آرایش ندارید و ضدآفتاب هم استفاده نمی‌کنید نیازی به پاک‌کننده نیست و فقط به کمک آب ولرم بشویید.
 • شستشو با آب گرم منافذ پوست را باز می‌کند و آب سرد، باعث کوچک شدن آن‌ها می‌شود. اکثر افراد شستشو با آب گرم را دوست دارند ولی باعث از بین‌رفتن چربی طبیعی پوست و خشک شدن آن می‌گردد. استفاده از آب ولرم بهترین انتخاب برای شستشو پوست است.
ستشوی صحیح صورت
استفاده از شوینده مناسب به بسته شدن منافذ پوست صورت کمک میکند و با مواد شوینده مناسب به باز شدن منافذ پوست صورت کمک میکند.

روتین مراقبت از پوست صورت

برای داشتن پوستی سالم اولین قدم مراقبت و نگهداری از پوست است که بهتر است دو دفعه در روز به پوست رسیدگی نمایید. برای روتین مراقبت از پوست و بستن منافذ پوست به ترتیب کارهای ذیل را رعایت نمایید:

 1. پوست صورت خود را از آلودگی‌ها پاک نمایید؛ اولین مرحله از مراقبت‌های روزانه پوست پاک کردن صورت از آرایش و آلودگی‌ها است. با توجه به نوع پوست خود می‌توانید از محصولات پاک‌کننده مناسب استفاده کنید.
 2. تونر استفاده کنید؛ تونر یا تونیک پوستی بعد از مرحله استفاده از آرایش‌پاکن‌ها استفاده می‌گردد. استفاده از تونر یا تونیک متناسب با پوست شما کمک به آب‌رسانی و رطوبت رسانی می‌کند.
 3. استفاده از مرطوب‌کننده؛ بعد از شستن صورت نوبت استفاده از کرم مرطوب‌کننده است. کرم مرطوب‌کننده بهتر است که حاوی کلاژن باشد.
 4. کرم دور چشم مصرف کنید.
 5. کرم ضدآفتاب بزنید؛ مرحله بعدی از روتین مراقبت‌های پوستی استفاده از ضدآفتاب است. در مصرف ضدآفتاب سخت نگیرید و به مقدار زیاد از ضدآفتاب استفاده کنید که تمام سطح پوست صورت را بپوشاند.

خرید مرطوب‌ کننده ایده آل

برای خرید مرطوب‌کننده خوب باید با ویژگی‌های آن آشنا باشید. عبارت‌اند از:

 • شفاف و روشن باشد.
 • بافت کرم یکدست باشد.
 • قابلیت جذب سریع داشته باشد.
 • رنگ و بوی مناسب داشته باشد به شکلی که بوی عطر آن زیاد نباشد.
 • قابلیت پاک کردن سریع و آسان
 • دقت داشته باشید که کرم مرطوب‌کننده باعث ایجاد حساسیت و آلودگی‌ها نگردد.

ضرورت استفاده از ضد آفتاب

برای مراقبت از سلامتی پوست استفاده از ضد‌آفتاب ضروری است. تقریباً اکثر پزشکان و متخصصان پوستی توصیه اکید به مصرف ضد‌آفتاب دارند. کرم ضدآفتاب از مبتلا شدن به بیماری‌های خطرناکی مانند سرطان پوست که از تابش نور فرابنفش در پوست ایجاد می‌گردد.

استفاده از لوازم‌ آرایش مناسب

یکی از فاکتورهای اصلی و تأثیرگذار در مراقبت از سلامت پوست انتخاب درست لوازم‌ آرایش است. لوازم‌ آرایش نامرغوب موجب بروز مشکلات پوستی مثل حساسیت، خشکی، قرمزی و ایجاد لک و افزایش چین‌وچروک می‌شود. در بازار تنوع محصولات آرایشی خیلی زیاد است، اما شما باید در هنگام خرید دقت کنید که برند مناسب را انتخاب کنید.

انتخاب پاک‌ کننده آرایش صورت

پاک‌کننده آرایش صورت ترکیباتی را با خود همراه دارد که موجب پاک شدن مواد آرایشی از روی پوست می‌گردد و لطافت و شادابی پوست را حفظ می‌کند. اولین ویژگی مهم برای انتخاب شوینده مناسب صورت این است که ملایم باشد و باعث تحریک پوست برای ترشح بیشتر چربی نشود و یا باعث خشکی بیش از حد پوست نشود و پس از شستشو احساس چربی و چسبناکی نداشته باشید. ترکیبات پاک‌کننده‌ها علاوه بر عملکرد پاک‌کنندگی موجب افزایش طراوت و شادابی پوست می‌شود. به همین دلیل بعد از مدتی مصرف احساس درخشندگی و قوام و لطافت پوست را احساس خواهید کرد.

اهمیت استفاده از تونر پوستی

استفاده از تونر بعد از پاک‌سازی اولیه با پاک‌کننده مناسب مورد استفاده قرار می‌گیرد. تونرها به تمیز کردن سطح پوست از باقیمانده آرایش و سلول‌های مرده کمک می‌کنند. تونر باعث شادابی و طراوت پوست شده و به همین دلیل به‌عنوان شاداب‌کننده پوست نیز شناخته شده است. پوست‌ها به دلیل چربی‌های باقی‌مانده روی آن‌ها منجر به بروز آکنه و جوش می‌شوند و در نتیجه زیبایی پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد.پیش‌تر از این نیز گفته شد که تعرق زیاد، استفاده از محصولات آرایشی، حضور در مناطقی که آلودگی هوایی دارند و دیگر عوامل که باعث چرب بیش از حد پوست شود باعث ایجاد منافذ باز پوستی خواهد شد. محلول­‌های قابض با دارا بودن خاصیت از بین برندن چربی­‌های مضر سطح پوست باعث باز شدن منافذ پوست می­‌شوند. همچنین تونرها با دارا بودن خواص شفاف‌سازی و روشن­‌کنندگی باعث زیبایی و شادابی بیشتر پوست می­‌شوند.

معجزه گلاب برای درمان منافذ باز پوست (پوست پرتقالی)

گلاب خواص بسیار زیادی برای پوست دارد. از جمله خواص گلاب برای پوست صورت کمک به بستن منافذ باز صورت است. این عصاره طبیعی یک ماده بی‌ضرر برای طراوت و درخشندگی پوست صورت است. توجه داشته باشید که ممکن است برخی انواع پوست نسبت به گلاب حساسیت نشان دهند. از جمله مهم‌ترین فواید گلاب برای پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اثرات ضدالتهابی
 • خواص ضدمیکروبی
 • خواص آنتی‌اکسیدانی
 • برطرف کردن سرخی پوست

ابتدا پوست خود را شسته و سپس گلاب را بر روی پوست خود به وسیله پارچه یا پنبه بمالید. نیازی به شستن مجدد گلاب از روی پوست نبوده و می‌­تواند تا مدتی روی پوست‌­ خود بماند.

بستن منافذ باز پوست با یخ

یکی از توصیه‌های مراقبت پوستی استفاده از ماسک یخ است. یخ باعث بستن منافذ باز صورت، رفع افتادگی پوست و پف صورت می‌شود. ماساژ پوست صورت با یخ به انقباض پوست کمک می‌کند و منافذ باز پوست را بسته و کوچک می‌کند. استفاده از یخ مثل بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی اثر موقت دارد. ولی اگر می‌خواهید نتیجه مطلوب بگیرید و تأثیر مثبت یخ روی بستن منافذ پوست را ببینید باید استفاده از یخ را به‌ صورت روتین در برنامه روزانه خود داشته باشید. توجه کنید که مصرف زیاد یخ ممکن است باعث سوختگی و آسیب به پوست شود و نباید در مصرف آن افراط کنید.

استفاده از ماسک یخ برای صورت
استفاده از ماسک یخ در روتین مراقبت از پوست به بسته شدن منافذ باز پوست کمک میکند.

ماسک عسل و آب لیمو و آب گوجه فرنگی برای منافذ باز پوست

استفاده از گوجه­‌فرنگی به خودی خود یک درمان کامل جوان‌­سازی پوست است. دارا بودن ویتامین C برای عمل کلاژن­‌سازی، تنظیم PH پوست، ضدباکتری و ضدقارچ بودن از جمله مهم­‌ترین خواص گوجه­‌فرنگی است. آب گوجه‌فرنگی و لیمو سبب روشن شدن پوست شده و لکه­‌های سیاه و به جا مانده از جوش­‌های قدیمی را از بین می­‌برند. به این ترکیب جادویی، قدرت ضدباکتری و ضدقارچ عسل را نیز اضافه کنید. به طور حتم استفاده مداوم از این ماسک طبیعی موجب داشتن یک پوست زیبا، شفاف و روشن برای هر فردی خواهد شد. خمیر به دست آمده از ترکیب مواد مذکور را به مدت 20 الی 30 دقیقه روی پوست نگه داشته و سپس با آب ولرم سطح پوست را بشویید.

بهترین کرم بستن منافذ باز پوست

همان‌طور که از ابتدا گفته شد، با وجود اینکه منافذ در سراسر پوست بدن وجود دارد، اما نسبت به باز شدن بیش از حد منافذ پوست و زیاد شدن تعداد آنها باید هوشیار باشید و در صورت مشاهده به دنبال راه حلی برای بستن منافذ پوست باشید. وجود منافذ باز پوست ممکن است برای افرادی آزاردهنده باشد. شستشوی روتین صورت یا کاهش مصرف لوازم‌ آرایش تا حدی منافذ پوست را ترمیم کرده و به بسته شدن آنها کمک میکند؛ اما راهکار دیگری برای بستن منافذ باز نیز وجود دارد، استفاده از کرم‌های کاهش‌دهنده منافذ پوست صورت یکی از این راه حل ها است که در بازار انواع مختلفی از این کرم ها موجود است.

کرم حاوی اسید آلفا-هیدرو کسی

لایه بردار پوست تأثیر خیلی خوبی روی بستن منافذ باز پوست صورت دارد. عملکرد کرم به این صورت است که با سست کردن اتصالات بین سلولی، باعث پاک‌سازی و جدا شدن سلول‌های مرده و کهنه از روی پوست می‌گردد. استفاده روتین از این کرم باعث افزایش روند پاک‌سازی و نوسازی پوست می‌گردد و همچنین کمک به ساخت الاستین و کلاژن می‌کند. ترکیبات و درصد AHA کرم اسیدهای آلفا هیدرو کسی پاک‌سازی و لایه‌برداری را به‌ صورت ملایم و بدون ایجاد تحریک‌های پوستی و التهابات پوستی انجام می‌دهد. این امر کمک به نوسازی و روشن کردن رنگ پوست و کاهش و بستن منافذ باز پوست می‌کند. ویژگی‌های کلیدی این کرم شامل موارد زیر است:

 • کمک به محو کردن تدریجی جای جوش و لک می‌کند.
 • باعث کوچک کردن و بستن منافذ باز صورت می‌گردد.
 • لایه‌برداری ملایم و بدون التهاب دارد و کمک به حذف چروک‌های سطحی پوست می‌کند.
 • افزایش رطوبت و ایجاد نرمی و لطافت پوست

انواع ماسک و اسکراب بستن منافذ پوست

وجود منافذ پوست کاملاً طبیعی و ژنتیکی است ولی زمانی که منافذ باز می‌شود زیبایی پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد و برای رفع آن و داشتن ظاهر پوست صاف و زیبا در ادامه چند روش درمان خانگی و انواع ماسک برای بستن منافذ باز پوست را معرفی خواهیم کرد.

ماسک جوش‌شیرین

جوش‌شیرین تأثیر مثبتی برای بستن منافذ باز پوست دارد. برای این کار یک قاشق جوش‌شیرین را به همراه آب مخلوط‌کنید. ابتدا صورت خود را با یک پاک‌کننده مناسب بشویید. ماسک را روی صورت خود قرار دهید و بعد از خشک شدن آن را بشویید. این ماسک ۳ بار در هفته می‌توانید تکرار کنید. ماسک جوش‌شیرین منافذ را تمیز می‌کند و با بستن منافذ باز پوست کمک به متعادل کردن میزان چربی پوست می‌کنند و مانع از بروز آکنه می‌کنند.

ماسک خاک رس

ماسک خاک رس نتایج بی‌نظیری دارد. باعث صاف شدن سطح پوست و حذف چربی‌های اضافی بدون خشک‌کردن پوست و در نهایت کمک به آب‌رسانی پوست می‌کند. پوست ما مستعد آکنه و جوش است. یکی از روش‌های رفع آکنه و بستن منافذ باز پوست استفاده از ماسک خاک رس است. بعد از استفاده از ماسک خاک رس، پوست شما پاک‌سازی شده و احساس سبکی می‌کنید. عملکرد این ماسک به این صورت است که باعث رفع سموم و باکتری‌ها از عمق پوست می‌شود. چربی اضافی و سلول‌های مرده را از بین برده و منجر به بستن منافذ پوست صورت می‌گردد.

ماسک صورت تخم‌مرغ

برای تهیه این ماسک از سفیده تخم‌مرغ استفاده کنید. سفیده تخم‌مرغ گزینه خیلی مناسب برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه و سرسفید است. عملکرد آن به این صورت است که ماسک تخم‌مرغ چربی روی منافذ را حذف می‌کند و باعث بستن منافذ باز پوست خواهد شد. برای تهیه ماسک تخم‌مرغ به صورت زیر عمل کنید:

 • دو عدد سفیده تخم‌مرغ
 • دستمال‌کاغذی رولی

سفیده تخم‌مرغ را از زرده جدا کنید و هم بزنید به‌قدری که سفت شود. سفیده هم زده را به‌ پوست صورت خود بمالید. دستمال‌کاغذی را روی آن قرار دهید. لایه دیگری از تخم‌مرغ روی دستمال بزنید. منتظر بمانید که ماسک روی پوست خشک شود. در انتها هم دستمال را به‌ آرامی از روی صورت‌ جدا کنید.

ماسک سفیده تخم مرغ
استفاده از ماسک سفیده تخم مرغ به جمع شدن منافذ باز پوست کمک میکند.

ماسک جو دوسر و عسل

ماسک جو دوسر و عسل در رفع خشکی پوست مؤثر است و به بستن منافذ باز پوست کمک می‌کند. این ماسک خاصیت آب‌رسان و مرطوب‌کنندگی دارد. در حقیقت این ماسک به‌عنوان یک پاک‌کننده طبیعی و جوان‌ساز می‌توان استفاده کرد. عسل و جو دوسر دو ماده خیلی خوب برای محافظت از پوست است. تهیه این ماسک به شرح ذیل است:

 • ۲ قاشق غذاخوری عسل و ۲ قاشق غذاخوری جو دوسر پرک

عسل و جو دوسر را در یک ظرف مخلوط‌ کنید و منتظر بمانید که باهم مخلوط شوند و در نهایت بکوبید. مخلوط تهیه‌ شده را به پوست صورت و گردن خود بزنید. بعد از نیم ساعت بشویید.

استفاده از ماسک جوانه گندم برای بستن منافذ پوست

ابتدا پوست خود را بشویید، سپس 1 پیمانه پودر جوانه گندم و 2 پیمانه شیر را با هم ترکیب کنید. مخلوط به دست آمده را به مدت 15 دقیقه بروی پوست قرار داده و سپس با آب ولرم بشوید. با یک پارچه یا حوله تمیز عمل گذاشتن و برداشتن بر روی پوست جهت خشک کردن آن انجام دهید. به مدت دو ماه هر هفته این عمل را تکرار کنید تا صورتی زیبا، شفاف با منافذ بسته داشته باشید.

تاثیر جوش شیرین در بستن منافذ پوست صورت

توانایی ملایم لایه­‌برداری جوش­‌شیرین در کنار توانایی تنظیم PH پوست موجب ازبین رفتن سلول­‌های مرده، چربی­ و آلودگی سطح پوست می­‌شود. همچنین با تحریک پوست موجب کلاژن­‌سازی و شفافیت پوست در جهت درمان منافذ باز پوستی می­‌شود. خمیری که از ترکیب جوش­‌شیرین و آب بدست می‌­آید را روی پوست گذاشته و پس از چند دقیقه صورت را بشویید.

ماسک جوش شیرین
ماسک جوش شیرین به جوانسازی و بسته شدن منافذ باز پوستی شما کمک میکند.

ماسک زردچوبه و آبلیمو و رفع منافذ پوست صورت

زردچوبه توانایی از بین بردن جای لکه، آکنه و جوش را در کنار شفاف­‌سازی پوست را دارد. با از بین بردن آلودگی­‌های از سطح پوست عمل بسته شدن منافذ نیز تکمیل می­‌شود. از طرفی لیمو موجب درخشندگی و محو کردن جای جوش­‌های قدیمی را می­‌تواند انجام دهد. خمیر به دست آمده از ترکیب این دو را به مدت کوتاهی روی پوست خود نگه دارید تا پوست شما رنگ زردچوبه را به خود نگیرد؛ در آخر نیز پوست را با آب ولرم بشویید.

ماسک زردچوبه
ماسک زردچوبه به روشن شدن و جمع شدن منافذ باز پوست کمک میکند.

بخور درمانی برای بستن منافذ باز پوست

بخور درمانی یکی از راه‌های پاک‌سازی پوست است. استفاده از محصولات مراقبت از پوست و محصولات بهداشتی مناسب در کنار بخور تا حد زیادی برای حفظ سلامت و زیبایی پوست کمک می‌کند. این درمان و مراقبت پوست شما را تغذیه می‌کند و به آن لطافت می‌بخشد. از فواید بخور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پاک‌کنندگی عالی
 • افزایش گردش خون بدن
 • از بین بردن سلول‌ها و باکتری‌های مسبب آکنه
 • خارج کردن چربی‌های انباشته‌شده در پوست
 • آب‌رسانی
 • کمک به جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست
 • افزایش کلاژن و الاستین پوست
 • آرامش‌بخش
 • رفع احتقان سینوس
 • مقرون به صرفه و در دسترس بودن
بخور درمانی
استفاده از بخور برای صورت به رطوبت رسانی پوست صورت کمک کرده و به باز شدن منافذ پوست صورت کمک میکند.

نتایج درمان و بستن منافذ باز پوست

در گام نخست  بعد از درمان منافذ باز پوستی دیگر خبری از آکنه، جوش، التهاب و هرگونه عارضه پوستی نخواهد بود و شخص با درخشندگی و زیبایی خاصی در جمع حضور خواهد داشت. اما شخصی که زمینه باز شدن منافذ پوستی را داشته، باید بیشتر از سایر افراد تلاش کند تا از درمان شدن پوست خود محافظت نماید. درمان عارضه­‌های پوستی مستلزم صرف هزینه، وقت و صبر زیادی است. با دوری کردن از عوامل ایجادکننده این عارضه، چهره زیبا، بشاش و روشن­‌تری در جمع‌­های دوستانه و خانوادگی داشته باشید. چنانچه شما نیز تجربه دیگری در رفع منافذ باز پوستی دارید می‌توانید در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران مجله داروپلاس به اشتراک بگذارید.

سؤالات رایج

بستن منافذ پوست با لیزر باعث بستن دائم منافذ پوستم می‌شود؟

خیر. لیزر درمانی باعث آزادسازی کلاژن، حذف سلول‌های مرده و جوان‌سازی سلول‌های آسیب‌دیده می‌کند.

آیا برای منافذ باز پوستم نباید از مرطوب‌کننده استفاده کنم؟

استفاده از مرطوب‌کننده یکی از روش‌های مراقبت از سلامتی پوست است. با توجه به این ویژگی تأثیر روی بستن منافذ باز صورت در کنار ماسک‌های دیگر است.

آیا ژل آلوئه‌ورا به بسته شدن منافذ پوستم کمک می‌کند؟

راه‌های زیادی برای بستن منافذ باز پوست‌ وجود دارد که یکی از راه‌های آن استفاده از ماسک آلوئه‌ورا است.

آیا منافذ باز پوست صورتم به جوش سرسیاه تبدیل می‌شود؟

گاهی به دلیل خارج نشدن چربی‌های زیرپوست، منافذ به جوش سرسیاه تبدیل می‌گردند.

مبنع healthline.com medicalnewstoday.com
ممکنه دوست داشته باشی
2 نظر
 1. مریم نوشت

  سلام یه سوال داشتم.کرم حاوی ویتامین سی هم مثل تونر ویتامین سی منافذ پوست را جمع میکنه؟

  1. پشتیبانی داروخانه نوشت

   با سلام و درود هر محصولی که برای پوستتون استفاده میکنید حاوی ویتامین سی باشد باعث روشن تر شدن و به بسته شدن منافذ پوست کمک میکند.

برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه