راهنمای جامع انتخاب و معرفی بهترین خمیر دندان ها

به این نوشته امتیاز دهید

انتخاب خمیر دندان مناسب دندان‌ها برای رعایت بهداشت دهان و دندان برای حفظ سلامتی بدن بسیار مهم است. بهترین خمیر دندان به‌ سلامتی لثه و دندان شما کمک می‌کند؛ بنابراین انتخاب خمیر دندان مناسب مانع از تخریب و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. برای انتخاب خمیردندان باید فاکتورهایی را مدنظر داشته باشید. انتخاب خمیر دندان حاوی فلوراید مانع از پوسیدگی دندان می‌شود. فاکتورهای دیگر مثل جنس دندان و شرایط لثه‌ها و دهان هر فرد در انتخاب خمیر دندان مؤثر است.

یک ویژگی عمومی خمیر دندان‌ها این است که حاوی فلوراید هستند. به این معنی همه خمیر دندان‌های استاندارد سرشار از فلوراید هستند. بعد از این ویژگی عمومی باید جنس دندان و وضعیت لثه‌ها را در نظر گرفته شود. در ادامه این مطلب داروخانه آنلاین داروپلاس با بهترین خمیر دندان‌هایی که هم مورد تأیید پزشکان متخصص و هم مصرف‌کنندگان راضی هستند، آشنا می‌شوید.

مهمترین انواع خمیردندان

خمیر دندان و مسواک برای سلامتی و بهداشت دهان و دندان موردنیاز است. خمیر دندان‌ها به‌ صورت خمیر، ژل و پودر هستند. به طور کلی خمیر دندان باعث افزایش قدرت شستشو و تمیزکنندگی مسواک می‌گردد و باعث رفع پلاک‌های دندان و لثه‌ها می‌شود و از ایجاد جرم و یا زردی دندان‌ها جلوگیری می‌کند.

انواع خمیر دندان
اهمیت شناخت انواع مختلف خمیردندان و انتخاب بهترین خمیردندان مناسب

خمیر دندان ضد پوسیدگی

خمیر دندان ضدپوسیدگی سرشار از سدیم فلوراید، مونوفلوئور و فسفات است. خاصیت ضدپوسیدگی در زمانی معنی‌دار است که غلظت فلوراید بیشتر از ۱۰۰۰ppm باشد. در این حالت نیاز به مراجعه دائم به پزشک نیست و مانع از ایجاد پوسیدگی در دندان‌ها می‌شود. این نوع خمیر دندان محدودیت سنی ندارد و هم کودکان و هم بزرگسالان می‌توانند مصرف نمایند. در زمان خرید این نوع خمیر دندان به برچسب فلوراید روی محصول دقت داشته باشید.

خمیر دندان سفید کننده

امروزه به دلیل استقبال بسیار زیاد از خمیر دندان‌های سفیدکننده، باعث شده است که برندهای مختلفی نسبت به تولید این محصولات پرطرفدار اقدام کنند. در بازار از این نوع خمیر دندان با برندهای مختلف عرضه‌ شده است. فقط توجه داشته باشید که این نوع خمیر دندان برای همه دندان‌ها مفید نیست. خمیر دندان سفیدکننده شامل ترکیباتی با ویژگی پاک‌کنندگی قوی است که مصرف مداوم این نوع با گذر زمان باعث سایش دندان‌ها می‌شود. افرادی که دندان پوسیده دارند به دلیل بروز حساسیت به ترکیبات آن به‌ هیچ‌ عنوان مصرف نکنند. در زمان انتخاب این نوع خمیر دندان توجه داشته باشید که خمیر دندانی را انتخاب کنید که درصد سفیدکنندگی بالایی نداشته باشد تا به‌ مرور زمان، مصرف باعث خرابی دندان نگردد.

خمیر دندان سفید کننده
استفاده از خمیر دندان سفید کننده به رفع لک های دندان کمک میکند.

خمیر دندان ضد حساسیت

خمیر دندان ضد حساسیت نوعی خمیر دندان است که برای افرادی دارای دندان‌های حساس تولید و عرضه‌ شده است. برخی افراد در هنگام خوردن غذاهای گرم و سرد ممکن است که دچار دندان‌ درد شوند که مسواک زدن با این نوع خمیردندان در کاهش درد بسیار مؤثر است. این نوع خمیردندان به دو شکل باعث رفع حساسیت دندان‌ها می‌شود.

 • مانع از پاسخ سلول‌های عصبی به محرک‌های درد می‌گردد.
 • باعث مسدود شدن لوله‌های عاج دندان می‌شود.

خمیر دندان ضد جرم و ضد پلاک

خمیر دندان ضد جرم و ضد پلاک از دسته و زیر مجموعه خمیر دندان‌های سفیدکننده هستند. مانع از تجمع جرم روی دندان می‌گردد و منجر به کاهش اثرات مخرب باکتری‌ها روی بافت‌های سالم دندان می‌گردد. بعلاوه خطر بیماری لثه را کاهش می‌دهد. این خمیر دندان خاصیت پاک‌کنندگی قوی دارد و ممکن است باعث سایش دندان‌ها و یا تخریب لثه‌ها نیز شود به همین دلیل توصیه می‌شود که به‌ صورت مداوم و همیشگی از آن استفاده نکنید.

خمیر دندان زغالی

خمیر دندان زغالی نوعی خمیر دندان دارای رنگ تیره خاکستری و یا سیاه است و حاوی زغال فعال است. زغال فعال دارای خاصیت آنتی‌باکتریال، ضدقارچ و ضدویروس است. به‌علاوه در رفع لکه‌های روی دندان و سفید شدن دندان مؤثر است. همچنین خمیر دندان زغالی باعث خوشبو شدن تنفس و دهان نیز می‌شود.

زغال فعال خاصیت ساییدن خفیف را دارد و به از بین بردن جرم دندان در زمان مسواک زدن کمک می‌کند. با همه این‌ها هنوز تحقیقات زیادی نیاز است که نشان دهد در رفع لکه‌های زیر مینای دندان مؤثر است. همانطور که گفته شد خمیر دندان زغالی در سفید کردن دندان و رفع لک‌های روی دندان مؤثر است. استفاده از زغال فعال در مقادیر کم برای بدن خطری ندارد ولی باز هم برخی پزشکان در پیشنهاد استفاده از این نوع خمیر دندان مردد هستند.

خمیر دندان زغالی
استقاده از خمیر دندان زغالی به رفع جرم و زردی دندان کمک میکند.

معرفی بهترین برندهای انتخاب خمیردندان

در ادامه به معرفی بهترین برندهای خمیر دندان خواهیم پرداخت که افراد زیادی از این برندها استفاده کرده‌اند و رضایت دارند.

خمیر دندان سنسوداین

خمیر دندان برند سنسوداین یکی از خمیر دندان‌های باکیفیت بالا است. سنسوداین سرشار از مواد و ترکیبات ضدحساسیت و ضدپوسیدگی است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این خمیر دندان حفظ سلامت مینای دندان است. این نوع خمیر دندان حساسیت‌های دندانی را برطرف می‌کند. در ترکیبات خمیر دندان سنسوداین از سدیم فلوراید استفاده‌ شده است که منجر به تمیزی بیشتر دندان‌ها و ایجاد حس تازگی دهان می‌گردد. از مهم‌ترین ویژگی‌های خمیر دندان سنسوداین عبارتند از:

 • ضدباکتری
 • پاک‌کنندگی بالا
 • رفع حساسیت دندانی
 • رفع پوسیدگی‌های دندان
 • محافظت از مینای دندان
 • تولید کشور آمریکا
 • دارای مجوز از وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو است.
خمیر دندان سنسوداین

خمیر دندان‌های اورال بی oral-B

خمیر دندان اورال بی با فناوری‌های پیشرفته محصولات بهداشتی تولید شده است. این نوع خمیر دندان کارایی شبیه به خمیر دندان‌های تخصصی را دارد. همچنین باعث افزایش سلامت و استحکام دندان‌ها می‌شود. این نوع خمیردندان توانایی بیشتری در رفع جرم، پلاک، محافظت از مینای دندان دارد و مانع از فرسایش آن می‌شود. خمیر دندان اورال بی در رفع بیماری‌های لثه و حساسیت‌های دندانی مؤثر است. مصرف این خمیر دندان مانع از پوسیدگی دندان می‌گردد. همچنین پلاک‌های روی دندان را برطرف می‌کند و مانع از ایجاد آن‌ها می‌شود. علاوه بر همه خواص گفته شده دهان را نیز بسیار خوشبو و با طراوت می‌کند. ویژگی‌های خمیردندان اورال بی عبارتند از:

 • رفع حساسیت‌های دندانی
 • ضد باکتریایی
 • مانع از پوسیدگی دندان
 • خاصیت سفیدکنندگی
 • محافظ سلامت مینای دندان
 • حاوی عصاره نعنا است.
خمیر دندان‌های اورال بی
استفاده از خمیر دندان اورال بی به طراوت و تازگی دهان و سفیدی دندان ها کمک میکند.

خمیر دندان کلگیت colgate

برند کلگیت یکی از برندهای باسابقه در زمینه تولید خمیر دندان است. فعالیت خوب این برند باعث شده است که در گروه بهترین خمیر دندان‌های دنیا قرار گیرد. دلیل برتری خمیر دندان کلگیت این است که دارای فلوراید است، همان‌طور که می‌دانید فلوراید ترکیب ضدپوسیدگی دندان است. ترکیبات سفیدکنندگی آن باعث رفع پلاک، جرم، براق شدن و تمیزی دندان‌ها می‌گردد. براق شدن دندان به این معنی نیست که دندان‌های شما بعد مصرف این خمیر دندان مانند مروارید می‌شود. برای سفید شدن کامل دندان فاکتورهایی مثل رژیم غذایی مناسب، پرهیز از سیگار کشیدن و جنس دندان مؤثر هستند. اما این نوع خمیر دندان به رفع زردی ایجاد شده در دندان‌ها بسیار کمک خواهد کرد و علاوه بر آن دارای بو و طعم مطبوعی نیز می‌باشد.

خمیر دندان کلگیت
خمیر دندان کلگیت دارای خاصیت سفیدکنددگی دندان ها را دارد.

خمیر دندان کرست crest

خمیر دندان کرست شامل ویژگی‌های اصلی ضدپوسیدگی، ضدجرم، ضدپلاک و ضدحساسیت است. این خمیر دندان دارای رایحه مطلوبی است. باعث ایجاد حس تازگی نفس می‌شود و خوشبوکننده دهان است. حاوی فلوراید است که منجر به کاهش پوسیدگی دندان‌ها می‌گردد. خمیر دندان کرست باعث استحکام دندان‌ها شده و فرایند پوسیدگی را کند و متوقف می‌کند. این خمیر دندان به دلیل دارا بودن ترکیب ترکلوزان در پیشگیری از ایجاد پلاک روی دندان مؤثر است. ویژگی‌های مهم این محصول عبارتند از:

 • تولید کشور آلمان
 • خاصیت ضدپوسیدگی
 • خاصیت ضد باکتری
 • باعث رفع حساسیت‌های دندانی
 • حفظ سلامتی و استحکام مینای دندان
خمیر دندان کرست
خمیر دندان کرست به استحکام دندان کمک میکند.

خمیر دندان frellente

خمیر دندان frellente یک محصول ترکیبی بسیار مفید است که خصوصیات اصلی یک خمیر دندان باکیفیت را دارد. این خمیر دندان دارای خواص ضدپوسیدگی، رفع حساسیت دندانی، ضدپلاک و جرم و رفع لکه‌های روی دندان است. این خمیر دندان در تیوپ‌های آلومینیومی بسته‌بندی‌ می‌شود که دوام بالایی را به همره دارد. به‌علاوه دارای رایحه ملایم است که منجر به خوشبو شدن دهان نیز می‌شود.

خمیر دندان frellente
خمیر دندان frellente دارای خاصیت ضد پوسیدگی و ضد حساسیت است.

اهمیت انتخاب بهترین خمیر دندان

خمیر دندان از محصولات بهداشتی و سلامتی است که امروزه یک بخش مهم و ضروری از زندگی ما را به عده دارد. یک محصول مهم برای نظافت دهان و دندان بسیار مناسب است. هنوز هم افرادی هستند که از مسواک و خمیر دندان به‌ درستی استفاده نمی‌کنند ویا برخی افراد با خواندن اطلاعات روی خمیر دندان اقدام به خرید و انتخاب خمیردندان می‌کنند.

بهتر است که در خرید خمیر دندان به دنبال قیمت ارزان نباشید به این دلیل که اصلاً نتیجه دلخواه به همراه ندارد. توصیه اکید می‌شود قبل از خرید با ویژگی‌های اصلی یک خمیردندان خوب آشنا شوید. بهترین خمیر دندان‌ها دارای مجوزها و استاندارهایی جهانی و بهداشتی هستند. پس حتماً در هنگام خرید در شناخت موارد تقلبی محصول دقت داشته باشید.

خمیردندان‌های تقلبی دارای فرمولاسیون‌های غیراستاندارد و ناسالم هستند که با گذر زمان و مصرف آن مداوم آنها تأثیر نامطلوب در سلامتی بدن و دندان شما خواهند گذاشت. به‌ عنوان‌ مثال یک خمیر دندان غیراستاندارد ممکن است از مواد سفیدکننده بیش از مقدار توصیه‌ شده استفاده کرده باشد و باعث تخریب مینای دندان گردد. اگر دندان و لثه حساسی داشته باشید استفاده از محصولات غیراستاندارد خطرات جبران‌ناپذیری را برای شما به همراه خواهد داشت.

راهنمای خرید خمیر دندان

در هنگام خرید خمیر دندان باید به دنبال مهم‌ترین و عمومی‌ترین ویژگی خمیر دندان یعنی وجود فلوراید باشید. وجود این ماده مانع از پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. عوامل دیگری که در انتخاب خمیر دندان مؤثر است جنس دندان و شرایط لثه و دهان شما است؛ اما به‌طور کلی تمام خمیر دندان‌های استاندارد حاوی فلوراید هستند. پس از اطمینان از وجود فلوراید در خمیر دندان به دنبال خصوصیات دیگر بروید.

جنس دندان، شرایط پلاک و جرم دندان، شرایط حساسیت دندان عواملی است که باید به دقت بررسی شوند. اگر دندان‌های سالمی دارید فرقی ندارد که خمیر دندان را از داروخانه یا سوپر مارکت تهیه کنید. مهم‌ترین فاکتور در انتخاب یک خمیر دندان ایده‌آل داشتن نشان استاندارد است. اگر دندان شما پوسیده است یا زرد شده و پلاک زیادی دارد و دنبال یک خمیر دندان خاص هستید بهتر است قبل از انتخاب و خرید با متخصص دندان‌پزشک مشورت کنید. پوسیدگی و زردی دندان به نوع رژیم غذایی و عادات روزانه شما بستگی دارد که علاوه بر مصرف خمیر دندان مخصوص باید اصلاح نمایید.

سؤالات رایج

در این بخش به برخی سوالات رایج کاربران داروپلاس درباره انتخاب بهترین خمیر دندان پاسخ داده شده است. چنانچه شما نیز سوالی درباره بهداشت دهان و دندان و همچنین نحوه انتخاب و یا استفاده از خمیر دندان دارید، می‌توانید در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

آیا استفاده از نمک جایگزین مناسبی به‌جای خمیر دندان است؟

خمیر دندان شامل ترکیبات شیمیایی است که می‌تواند در کنار مفید بودن آن تأثیرات نامطلوب هم در بدن داشته باشد. گاهی جایگزین کردن مواد طبیعی مثل نمک به‌ جای خمیر دندان امکان‌پذیر است. در نظر داشته باشید که مصرف بیش از ۵ گرم نمک در روز نیز عوارضی مثل افزایش فشارخون و بروز پوکی استخوان را به همراه دارد. انواع مختلفی از نمک‌داریم. نمک‌هایی که می‌تواند به‌جای خمیر دندان استفاده شود عبارت‌اند از:
نمک غنی‌شده که با ماده معدنی ید غنی‌شده است.
نمک دریا حاوی مواد معدنی متفاوتی است.
سنگ نمک آسیاب شده
مهم‌ترین فواید مسواک زدن با نمک شامل:
پیشگیر از پوسیدگی دندان
استحکام لثه‌ها
رفع حساسیت‌های دندانی
ضدعفونی‌کننده و رفع کنند ه زخم‌های دهان
رفع گلودرد
رفع عفونت‌های دهان و لثه
رفع بوی بددهان
در دسترس بودن و ارزان بودن نمک
عوارض مصرف نمک به‌جای خمیردندان شامل:
احتمال خوردن نمک در حین مسواک زدن
احتمال آسیب به لثه
به دلیل زبر بودن نمک منجر به آسیب به مینای دندان می‌گردد.
اکثر دندان‌پزشکان برای افرادی که دو یا سه دفعه در روز مسواک می‌زنند توصیه دارند که برای استفاده هم از خواص نمک و هم خمیردندان حداقل یک نوبت از مسواک زدن را با نمک انجام دهید. در این صورت هم عوارض ناشی از مواد شیمیایی خمیردندان و هم عوارض مصرف نمک را در بدن کاهش می‌دهد.

آیا استفاده از خمیردندان سفیدکننده باعث حساس شدن دندان‌ها می‌شود؟

خمیر دندان‌های سفیدکننده دارای خاصیت سایندگی زیادی هستند. ترکیبات به‌کاررفته در خمیر دندان‌های سفیدکننده شامل سیلیس و بی‌کربنات سدیم یا همان جوش‌شیرین است؛ که استفاده مکرر از این ترکیبات به مینای دندان آسیب می‌رساند و باعث ایجاد منافذی در دندان می‌شود. از طرفی هم باعث ایجاد حساسیت در دندان می‌شود و با نوشیدن قهوه یا هر نوع ماده رنگی منجر به تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود. استفاده روزانه و مداوم این محصول دندان را آسیب‌پذیر می‌کند و در طولانی‌مدت باعث کدر شدن و تیره شدن دندان‌ها می‌شود.

آیا قند موجود در خمیردندان باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

خمیردندان‌های تأییدشده و دارای استاندارد فاقد مواد طعم‌دهنده مثل قند است؛ زیرا قند به‌صورت ذاتی باعث پوسیدگی دندان می‌شود.

مبنع mymethod webmd
ممکنه دوست داشته باشی
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه