مهمترین نکات برای انتخاب تونر صورت

به این نوشته امتیاز دهید

انتخاب تونر صورت و استفاده از تونرهای مراقبت پوست برای آن دسته از افرادی که به سلامت و زیبایی پوست صورت خود اهمیت زیادی می‌دهند، ضروری به نظر می‌رسد. تونر پوست خشک، تونر پوست چرب و تونر پوست‌های معمولی، برای انواع پوست‌ها توصیه شده و می‌توان به وسیله آن‌ها ضمن پاکسازی پوست صورت، منافذ پوست را جمع کرده و پوستی یکدست و شفاف به دست آورد.

با توجه به زندگی شهری و حضور روزانه در آلودگی هوا و گرد و غبار، به نظر می‌رسد که استفاده از تونر صورت کاملا کارآمد بوده و در حفظ سلامت و زیبایی پوست موثر باشد. با این حساب برای انتخاب تونر پوست باید به کیفیت آن توجه داشته و همین طور سازگاری تونر با پوست خود را بررسی کنید. در ادامه این مطلب داروپلاس بیشتر برای شما خواهیم گفت.

شناخت نوع پوست صورت

همان طور که گفتیم تونر پوستی بر اساس جنس و نوع پوست طبقه‌بندی شده و به منظور به دست آوردن بهترین کارایی از آن، بهتر است که پیش از انتخاب و خرید تونر، نوع پوست صورت خود را بشناسید.

انواع پوست صورت به چهار گروه پوست خشک، پوست چرب، پوست مختلط و پوست معمولی تقسیم بندی می‌شوند:

  • پوست خشک: پوست‌های خشک پس از شستشو، خشک و کمی کشیده شده و حتما نیاز فوری به استفاده از کرم‌های آبرسان یا مرطوب‌کننده خواهند داشت.
  • پوست چرب: پوست‌های چرب دارای چربی طبیعی بوده و معمولا دقایقی پس از شستشو چربی طبیعی خود را نشان خواهند داد. از این روی پس از شستشو، نیاز فوری به استفاده از محصولات نرم‌کننده و مرطوب‌کننده نخواهد بود.
  • پوست معمولی: پوست‌های معمولی نه آن قدرها خشک و نه آن قدرها چرب بوده و در وضعیت متعادل این دو قرار دارند.
  • پوست مختلط: اما پوست‌های مختلط که پیچیده‌ترین نوع پوست بوده و نگهداری و رسیدگی به آن‌ها نیز سختی بیشتری دارد، دارای مناطق مختلف چرب و خشک هستند.
شناخت انواع پوست
با شناخت انواع پوست خشک، چرب، مختلط یا نرمال، می‌توانید انتخاب تونر صورت را به درستی انجام دهید.

معرفی انواع تونر پوست صورت

در این بخش می‌خواهیم به معرفی انواع تونر مناسب برای انواع نوع پوست‌های مختلف معرفی کنیم. تونرهای مخصوص پوست چرب، خشک، مختلط و تونرهای مناسب بستن منافذ باز صورت . در ادامه با ما همراه باشید.

تونر مناسب پوست چرب

تونرهای مناسب پوست چرب، معمولا بر پایه الکل هستند. وجود الکل در ترکیب تونر، موجب خشکی پوست خواهد شد. با این همه ضروری نیست که حتما تونر بر پایه الکل را برای پوست چرب خود انتخاب کنید، به عنوان مثال تونرهایی که دارای عصاره چای سبز هستند نیز برای پوست‌های چرب کارایی خواهند داشت. به هر ترتیب برای انتخاب تونر پوست باید به سازگاری آن برای پوست چرب دقت داشته باشید.

تونر مناسب پوست خشک

برای انتخاب تونر پوست مناسب صورت‌های خشک، به سراغ آن دسته از تونرهایی بروید که به هیچ وجه بر پایه الکل نباشند. همان طور که گفتیم الکل موجب خشکی پوست خواهد شد. تونرهای دارای عصاره آلوئه ورا یا گلاب برای پوست‌های خشک عالی هستند.

تونر مناسب پوست مختلط

تونر مناسب پوست مختلط نیز نباید دارای پایه الکل بوده و برای انتخاب تونر پوست مناسب صورت‌های مختلط، به سراغ تونرهای بر پایه آب بروید. تونر دارای پایه عصاره چای سبز، بهترین انتخاب برای پوست‌های مختلط است. چای سبز برای هر دو گروه پوست‌های چرب و خشک کارایی دارد.

انواع تونر جهت بستن منافذ پوست

یکی از اصلی‌ترین خواص تونرهای پوستی مرغوب، بستن منافذ پوست به حساب می‌آید. اما اگر می‌خواهید به شکلی بسیار موثر منافذ پوستی شما بسته شده و پوستی یکدست و کشیده داشته باشید، تونرهایی چون تونر سینره، سی گل، الارو، لافارر و به ویژه تونر ویتامین سی می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای شما باشند و ضمن بستن منافذ به شادابی پوست نیز کمک کنند.

تونر ویتامین سی روشن کننده پوست صورت

ویتامین سی یکی از عوامل تاثیرگذار در روشن و شفاف‌سازی پوست محسوب می‌شود. تونر ویتامین سی می‌تواند ضمن پاکسازی پوست صورت و ارتقا سلامت آن، به روشن کردن صورت شما نیز کمک زیادی کند. اگر می‌خواهید گرفتگی پوست شما درمان شده یا به هر شکلی جلوه روشن‌تر و شفاف‌تری داشته باشد، تونر ویتامین سی گزینه‌ای عالی محسوب می‌شود.

تونر برای بستن منافذ باز پوست

قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا، ذرات معلق، لوازم آرایشی و … موجب نفوذ این ذرات به منافذ پوست شده و ضمن آلوده ساختن آن‌ها، باعث باز شدن و درشت به نظر رسیدن منافذ می‌شود. تونرهای پوستی به پاکسازی منافذ کمک کرده و در ضمن موجب بسته و کوچک‌تر شدن این منافذ می‌گردد. بسته شدن منافذ باز پوست، به یکدستی و زیبایی بیشتر آن منجر خواهد شد.

تونر صورت بر پایه الکل

دقت داشته باشید که تونرها در دو دسته بر پایه الکل و غیرالکلی قرار دارند و هنگام خرید و انتخاب تونر پوست بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که تونر انتخابی شما دارای پایه الکلی نباشد. تونرهای صورت بر پایه الکل، موجب خشکی پوست شده و نیاز به شستشو نیز خواهند داشت. در صورتی که اگر تونر انتخابی شما بر پایه الکل نباشد، نیازی به شستشوی صورت پس از استفاده از آن نخواهید داشت.

انوع تونر پوستی
انواع تونرهای پوستی برای بستن منافذ صورت، شفاف کردن پوست، پاکسازی، جوانسازی و رفع آلودگی‌ها کارایی دارند.

ترکیبات موجود در تونر پوست صورت

ترکیبات موجود در تونر پوست صورت معمولا بر پایه آب بوده و در ترکیب با عصاره گیاهانی چون بابونه، آلوئه ورا، روغن چای سبز و مانند آن‌ها قرار می‌گیرد. همین طور روغن گل‌ها، چون روغن گل رز، روغن گل یاس و … را در ترکیبات انواع تونرها می‌بینیم.

فواید استفاده از تونر صورت

فواید اصلی استفاده از تونر صورت را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • پاکسازی پوست: در طول روز با انواع و اقسام آلاینده‌ها، ذرات معلق در هوا، گرد و غبار و … روبرو هستیم و پوست تمام این‌ها را به خود جذب می‌کند. به نظر می‌رسد که شستشوی معمولی نمی‌تواند آن قدرها در پاکسازی عمقی پوست موثر باشد؛ اما با استفاده از تونر مناسب پوست، می‌تواند به خوبی تمام این آلاینده‌ها را پاکسازی کرده و طراوت و شادابی پوست را برگرداند.
  • رفع اثر مخرب لوازم آرایشی: به هر ترتیب لوازم آرایشی نیز به ویژه در صورت مداومت استفاده در طول روز، دارای اثرات مخربی بر پوست هستند. با استفاده از تونر مناسب پوست، می‌توان پاکسازی بسیار خوبی انجام داده و ذرات بسیار ریز ناشی از لوازم آرایشی را از روی پوست پاکسازی کرد و برای پاکسازی آرایش از آن استفاده کنید. به این شکل پس از استفاده از تونر، پوست شما به راحتی نفس کشیده و خود را احیا می‌کند. البته این بستگی به آن خواهد داشت که در انتخاب تونر پوست بررسی لازم را جهت سازگاری تونر با پوست صورت خود در نظر گرفته باشید. می‌توانید پس از استفاده از انواع پاک‌کننده‌های آرایش، برای پاکسازی منافذ پوست از تونر استفاده کنید.
  • تنظیم میزان PH پوست: با استفاده از تونرهای پوستی مناسب و از برندهای معتبر، می‌توان به تنظیم میزان PH پوست کمک قابل توجهی کرد. به ویژه اگر شما عادت به استفاده از صابون یا سایر شوینده‌های قلیایی دارید، حتما این ویژگی تونرها بسیار موثر خواهند بود.
  • رطوبت‌رسانی به پوست: با استفاده از تونرهای پوستی می‌توان به افزایش آبرسانی به پوست کمک زیادی کرده و به حفظ رطوبت طبیعی آن نیز ارتقا بخشید.
مزایای استفاده از تونر پوست
با استفاده از انواع تونر پوست، نه تنها به جوانسازی صورت کمک خواهید کرد، بلکه این محلول باعث رفع آلودگی‌های بسیار ریز شده و PH پوست را نیز تنظیم خواهد کرد.

آیا متخصصان پوست مصرف تونر را توصیه می‌کنند؟

جالب است بدانید که اغلب متخصصان پوست مصرف تونر را توصیه کرده و آن را یکی از فاکتورهای بسیار مهم و تاثیرگذار در پاکسازی پوست و نگهداری از آن می‌دانند. ماندن آلودگی‌های ریز روی پوست که احتمالا با شستشوی معمولی، پاک نخواهند شد؛ به از بین رفتن زیبایی پوست منجر می‌شود، از این روی لازم است که حتما از تونر برای پاکسازی پوست استفاده شود.

نحوه استفاده از تونر صورت

پس از انتخاب تونر پوست مناسب صورت خود، روش صحیح استفاده از تونر صورت به این ترتیب است که ابتدا صورت خود را با شوینده مناسب پوست شستشو داده، سپس در حالی که هنوز صورت شما مرطوب است، مقداری تونر را روی یک پد تمیز ریخته و به خوبی روی پوست صورت و گردن خود ماساژ دهید.

در صورتی که پوست شما تمیز است و نیازی به شستشو ندارد، به کمک آب سرد یا ولرم، ابتدا آن را مرطوب ساخته، سپس از تونر استفاده کنید.

طرز تهیه تونر خانگی با مواد طبیعی

برای ساخت تونر خانگی به وسیله مواد طبیعی، پیش از انجام هر کاری، ابتدا نوع پوست خود را مشخص کنید تا تونر ساخت شما، دارای سازگاری لازم با نوع پوسستان باشد. به طور نمونه اگر پوستی خشک دارید، تونر آلوئه ورا می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد و برای افراد با پوست چرب، تونر چای سبز مناسب خواهد بود.

تهیه تونر گلاب برای صورت

تهیه تونر گلاب برای صورت نه تنها بسیار ساده است، بلکه این یکی از بهترین تونرهای پوستی محسوب می‌شود و ضمن پاکسازی پوست شما، باعث شفافیت و درخشندگی آن خواهد شد. گلاب یکی از بهترین مواد برای پوست است و جوانسازی آن را تضمین می‌کند. برای تهیه تونر گلاب، به اندازه یک فنجان گلاب را با دو قاشق چایخوری گلیسرین مخلوط ساخته و خوب هم بزنید.

شما می‌توانید چند قطره عصاره آلوئه ورا نیز به این مخلوط اضافه کنید. تونر را در جای خشک و خنک و در ظرف دربسته نگهداری نمایید. اگر قصد انتخاب تونر پوست دارید، همیشه گلاب را در گزینه‌های خود قرار دهید.

تونر گلاب صورت
مزایای استفاده از تونر گلاب صورت

تهیه تونر چای سبز برای پوست صورت

برای تهیه تونر چای سبز، مراحل ساده‌ای را در پیش رو دارید. کافی است که ابتدا یک لیوان یا فنجان چای سبز، دم کنید. پس از آن که چای دم کشید، به اندازه یک دوم قاشق چای خوری، عسل به آن اضافه نمایید. حال اجازه دهید ترکیب چای دم کشیده و عسل به خوبی خنک شود.

در نهایت چند قطره اسانس روغنی یکی از گل‌های معطر چون گل سرخ یا گل یاس، به محلول اضافه کنید تا هم خوشبو شده و هم عملکرد بهتری روی پوست شما داشته باشد. این تونر را در محل خشک و خنک (ترجیحا یخچال) نگهداری نمایید.

تونر چای سبز
از مزایای تونر چای سبز غافل نشوید

تهیه تونر آلوئه‌ورا برای رطوبت پوست

برای تهیه تونر آلوئه‌ورا به اندازه 3 قاشق غذاخوری ژل آلوئه‌ورا را در یک فنجان آب مخلوط ساخته و در نهایت به آن عصاره گل یاس یا روغن گل سرخ اضافه کنید. این مواد را به شکل یک محلول یکنواخت درآورده و در یک ظرف دربسته در یخچال نگهداری کنید. تونر آلوئه‌ورا برای افراد دارای پوست خشک، بهترین انتخاب بوده و ضمن پاکسازی به آبرسانی پوست نیز کمک زیادی خواهد کرد.

تهیه تونر آلوئه ورا
شما می‌توانید به راحتی با مواد طبیعی در دسترس، نسبت به تهیه تونر پوست خانگی اقدام کنید.

سوالات رایج

آیا استفاده از تونر برای پوست صورت مضر است؟

در صورتی که تونر مناسب نوع پوست خود را انتخاب کرده باشید، نه تنها مضر نخواهد بود؛ بلکه باعث پاکسازی و زیبایی و جوانسازی بیشتر پوست شما خواهد شد. بنابراین در انتخاب تونر پوست دقت کافی به خرج دهید.

آیا تونر باعث بروز جوش در صورت می‌شود؟

خیر، لازم است که پس از شناخت نوع پوست خود (خشک، چرب، نرمال یا مختلط)، نسبت به انتخاب تونر سازگار با آن اقدام کنید.

آیا بعد از تونر باید صورت را شست؟

در صورتی که تونر انتخابی شما مرغوب بوده و دارای PH مناسبی باشد، نیازی به شستشو نخواهد بود، اما اگر به هر دلیلی PH تونر مناسب نباشد، لازم است که پس از استفاده از آن، صورت خود را به کمک آب ولرم شستشو دهید.

ممکنه دوست داشته باشی
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه