موثرترین راه افزایش میل جنسی زنان با گیاهان دارویی

به این نوشته امتیاز دهید

تمایل جنسی بانوان به‌ طور طبیعی در طول سال نوسان دارد. افزایش میل جنسی زنان یا کاهش آن، به عوامل مختلفی از جمله بارداری، یائسگی و همچنین بیماری‌های مزمن وابسته است. برخی از داروهایی که جهت بهبود اختلالات خلقی استفاده می‌شوند نیز می‌توانند باعث افزایش میل جنسی بانوان و کاهش آن شوند. در این مقاله داروخانه آنلاین داروپلاس نکاتی را برای افزایش میل جنسی زنان معرفی خواهیم کرد.

اگر بی‌علاقگی شما به برقراری رابطه جنسی به مدت ۶ ماه ادامه داشته‌ باشد، احتمالا به سندرومی به ‌نام اختلال در میل جنسی (HSDD) مبتلا شده‌اید. جای نگرانی نیست و می‌توانید به سادگی آن را درمان کنیدو تنها کافی است سبک زندگی خود را تغییر دهید و راه ‌حل‌هایی را که در ادامه معرفی می‌کنیم، به‌ درستی اجرا کنید.

علائم کاهش میل جنسی زنان چیست؟

از مهم‌ترین علائم خانمی که به کاهش میل جنسی یا به ‌اصطلاح سندروم HSDD مبتلا شده، این است که کاهش میل جنسی را به‌ مدت ۶ ماه یا حتی بیشتر تجربه می‌کند. این تغییرات باید به‌ حدی باشد که بر اعتماد به نفس و روابط اجتماعی او تاثیر جدی بگذارد.

بنابراین اگر نسبت به گذشته، تمایل کمتری به برقراری رابطه ‌جنسی با شریک زندگی خود دارید، الزاما به این معنا نیست که به این سندروم مبتلا هستید. این امر ممکن‌ است بخشی از نوسان طبیعی میل جنسی باشد. اگرچه هیچ روش تایید ‌شده جهت تشخیص قطعی کاهش میل جنسی در بانوان وجود ندارد، اما وجود علائم زیر برای پی ‌بردن به این مشکل کمک‌کننده است.

 • عدم علاقه به هیچ‌ نوع فعالیت جنسی
 • عدم وجود افکار و یا تخیلات جنسی در فرد
 • بی‌‌میلی نسبت به شروع رابطه جنسی با شریک خود
 • عدم حس رضایت هنگام تحریک دستگاه تناسلی
 • نگرانی در رابطه با کاهش میل جنسی

علت کاهش میل جنسی در زنان

عوامل بسیاری از افزایش میل جنسی بانوان جلوگیری می‌کند. دلایلی مانند صمیمت (جسمی و عاطفی)، تجربیات، باورها، سبک زندگی و روابط فعلی از‌جمله این موارد است. اگر در هر کدام از این موارد، خللی ایجاد شود، می‌تواند روی تمایل فرد به برقراری رابطه جنسی تاثیر بگذارد. عوامل کاهش ‌دهنده میل جنسی به چهار دسته کلی تقسیم‌ می‌شوند که بررسی خواهیم کرد.

عوامل جسمی

طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها، مشکلات جسمی و داروها ممکن است باعث اختلال در افزایش میل جنسی زنان شود از جمله:

 • مشکلات جنسی: وجود درد در حین برقراری رابطه و یا عدم ارگاسم در زنان
 • بیماری‌های جسمی: بسیاری از بیماری‌های جسمی از‌جمله آرتروز، سرطان، دیابت، فشارخون بالا، بیماری‌های عروق کرونر قلب و بیماری‌های عصبی
 • داروها: برخی از داروهای ضد افسردگی با مکانیسم مهارکننده جذب سروتونین
 • عادت‌های غلط روزمره: مثلا عادت به سیگار کشیدن که باعث می‌شود جریان خون کاهش یابد و به تبع آن تحریک فرد را به تاخیر می‌اندازد.
 • عمل جراحی: هر گونه عمل جراحی مرتبط با سینه‌ها یا دستگاه تناسلی بر عملکرد جنسی و میل به برقراری رابطه تاثیر می‌گذارد.
 • خستگی: خستگی ناشی از مراقبت از کودکان خردسال و والدین مسن یا خستگی از فعالیت روزمره

تغییرات هورمونی

تغییر در سطح هورمون‌ها نیز می‌تواند یک عامل پیشگیری‌ کننده در افزایش میل جنسی زنان باشد. تغییرات هورمونی معمولا در اثر دو عامل یائسگی و بارداری و شیردهی اتفاق می‌افتد. سطح استروژن در طی انتقال به مرحله یائسگی کاهش می‌یابد. این امر علاقه فرد به برقراری رابطه را کاهش می‌دهد. همچنین کاهش این هورمون باعث خشکی بافت‌های واژن و در نتیجه رابطه جنسی دردناک و آزار‌دهنده خواهد ‌شد.

همچنین تغییرات هورمونی در دوران بارداری و شیردهی، می‌تواند میل جنسی فرد را به یک‌باره خاموش کند. همچنین خستگی، تغییر در شکل بدن، فشارهای بارداری و مراقبت از نوزاد جدید نیز در این تغییر میل جنسی بی‌تاثیر نخواهد بود.

علل روانشناختی

حالت روحی فرد بر روی میل جنسی او تاثیر می‌گذارد. دلایل روانشناختی زیادی عامل اختلال در افزایش میل جنسی زنان هستند؛ از‌جمله:

 • مشکلات مربوط به بهداشت روان از‌جمله اضطراب و افسردگی
 • استرس (استرس مالی یا کاری)
 • اعتماد به نفس پایین
 • سابقه سوء استفاده جسمی و یا جنسی
 • تجارب جنسی منفی در گذشته

مشکلات مربوط به رابطه فرد با شریک زندگی خود

بسیاری از روانشناسان معتقدند بروز مشکلات در رابطه فرد با شریک زندگی خود، می‌تواند عامل اصلی در میل جنسی پایین باشد. کاهش علاقه به برقراری رابطه جنسی در این مورد، ناشی از مشکلات زیر است:

 • عدم ارتباط با شریک زندگی خود
 • درگیری‌ها یا دعواهای حل ‌نشده
 • ارتباط ضعیف در تشخیص نیاز‌ها و ترجیحات جنسی
 • عدم وجود اعتماد

گاهی زنان به دلیل ترس از بارداری ناخواسته دچار کاهش میل جنسی میشوند که برای جلوگیری و رفع این حال میتوانند از انواع کاندوم زنانه استفاده کنند تا نگران بارداری نباشند و رابطه جنسی با کیفیتی را تجربه کنند.

علت کاهش میل جنسی زنان
کمبود میل جنسی زنان از مشکلات شایعی است که باعث نارضایتی زوج‌ها از رابطه جنسی می‌شود.

روش افزایش میل جنسی در خانم ها

تا این‌جا علائم و علت‌های کاهش امیال در زنان را بررسی کردیم. اکنون راه‌های افزایش میل جنسی زنان را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه این مقاله، نکاتی را بیان می‌کنیم که با استفاده از صحیح از آن‌ها قادر خواهید‌ بود، مشکل خود را بدون مراجعه به پزشک حل کنید.

قطره زعفران افزایش میل جنسی زنان

زعفران به عنوان یکی از قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین گیاهان ایرانی شناخته می‌شود. از این‌ گیاه علاوه بر خوش ‌بو کردن غذا، در طب سنتی نیز به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد. زعفران با داشتن مزاجی گرم و همچنین ماده موثره خود، در درمان انواع افسردگی‌ها، بی‌خوابی‌ها، مشکلات گوارشی و ذهنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

افزایش میل جنسی بانوان و آقایان نیز، یکی دیگر از اثرات این گیاه جادویی است. اگرچه مکانیسم این گیاه در آقایان و بانوان متفاوت است، اما در هر دو آن‌ها باعث بیشتر شدن میل جنسی می‌شود. یکی از عواملی که باعث کاهش میل جنسی در زنان می‌شود، کاهش باز جذب سروتونین است.

مصرف آسان و ساده قطره زعفران زردبند بر افزایش میل جنسی زنان موثر است. این قطره به صورت انتخابی میزان باز جذب سروتونین را در بدن بانوان به حالت طبیعی برمی‌گرداند. بنابراین با مصرف آن، میزان افسردگی و عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی در فرد از بین می‌رود.

نکته مهم: از قطره زعفران به ‌هیچ‌ عنوان در دوران بارداری استفاده نکنید.

قطره گل سرخ جهت افزایش میل بانوان

گل سرخ نیز مانند زعفران دارای مزاج گرم است، بنابراین در درمان انواع مشکلات سرد‌ مزاجی، مانند افسردگی و کاهش میل جنسی، موثر است. با این ‌حال مکانیسم اثر آن با زعفران تفاوت‌ دارد. برخلاف زعفران که بر روی سیستم هورمونی فرد اثرگذار است، این ماده با تاثیر بر روی سیستم عصبی و تحریک نورون‌های پیش‌سیناپسی موثر در فعالیت‌های جنسی فرد، باعث حس نشاط و تقویت میل جنسی در زنان می‌شود.

بنابراین، با توجه به اثرات مثبت گل سرخ، مصرف قطره گل سرخ جهت دسترسی و مصرف آسان بسیار توصیه می‌شود. تاثیر این قطره بر سیستم عصبی مرکزی نسبت به زعفران بیشتر است اما ماندگاری کمتری دارد. همان‌طور که در مورد زعفران بیان شد، از مصرف این داروی گیاهی در دوران بارداری و حتی ماه‌ اول شیردهی به شدت پرهیز کنید.

انواع قرص درمان سرد مزاجی زنان

نکته مهم در ابتدای این بحث این است که تمام بانوانی که با کاهش میل جنسی روبه‌رو شده‌اند، به درمان دارویی نیاز ندارند. گاهی اوقات درمان تنها شامل تغییر سبک زندگی و یا گذراندن اوقات غیرجنسی بیشتر با شریک خود است.

با این‌حال چندین دارو جهت افزایش میل جنسی زنان در دسترس است. این داروها معمولا شامل درمان‌های هورمونی مانند استروژن هستند که به صورت قرص، پچ، ژل یا کرم در دسترس هستند. پزشک ممکن است در موارد شدید‌تر، پروژسترون نیز تجویز کند. همچنین دو دارو به طور خاص جهت افزایش میل جنسی بانوان یائسه به تایید رسیده‌ است.

 • فلیبانسرین (Addyi): این دارو به صورت خوراکی مصرف می‌شود. عوارض جانبی آن شامل افت فشارخون، سرگیجه و گاهی غش است.
 • برملانوتید (Vyleesi): این دارو به فرم خود تزریقی در دسترس است. عوارض جانبی آن می‌تواند حالت تهوع شدید، واکنش‌های محل تزریق و سردرد باشد.

البته این نکته را به‌ یاد داشته ‌باشید که این درمان‌های دارویی ممکن است برای همه افراد مناسب نباشد.

افزایش میل جنسی زنان
درمان مشکلات جنسی نیاز به جلسات متعدد و تیم درمان متشکل از متخصص زنان و زایمان ، روانشناس و زوج درمانگر دارد.

افزایش میل جنسی زنان به روش طبیعی

تا این‌جا داروهایی را که باعث افزایش میل جنسی شما می‌شوند را معرفی کردیم. بسیاری از پزشکان نیز پیشنهاد می‌کنند که ابتدا با روش‌های خانگی و بهبود سبک زندگی و با کمک داروهای گیاهی، نسبت به درمان خود اقدام کنید. درمان با کمک داروهای شیمیایی در آخرین قدم قرار خواهد داشت.

تاثیر استرس بر میل جنسی زنان

مهم نیست که چقدر از نظر جسمی سالم هستید، استرس می‌تواند بر میل جنسی شما تاثیر بگذارد. بر اساس تحیقات انجام شده، استرس میل جنسی زنان را بیشتر از مردان تحث تاثیر قرار می‌دهد. اکثر اوقات مردان برای رهایی از استرس روزانه خود به برقراری رابطه روی می‌آورند اما این نکته در مورد بانوان صادق نیست بلکه نتیجه معکوس می‌دهد.

مدیتیشن، یکی از بهترین روش‌ها برای رهایی از استرس و بالا بردن میل جنسی در زنان است. همچنین انجام فعالیت‌های زیر نیز می‌تواند در رهایی از استرس کمک‌کننده باشد.

 • شرکت در فعالیت‌های ورزشی
 • تمرین تای چی
 • شرکت در کلاس یوگا

بیشتر بخوانید : غذاهایی برای تقویت قوای جنسی

بیشتر بخوانید : تقویت قوای جنسی آقایان

خواب کافی

معمولا افرادی که مشغله‌های کاری بیشتری دارند، زمان کمتری را به‌ خواب و استراحت خود اختصاص می‌دهند. بنابراین خستگی ناشی از کار زیاد در طول روز، باعث می‌شود این افراد، زمان و میل کافی برای برقراری رابطه جنسی با شریک زندگی خود را نداشته ‌باشند.

همچنین افرادی که علاوه بر کار، به مراقبت از والدین و کودکان خردسال خود نیز می‌پردازند، اغلب زود خسته می‌شوند. این امر به ‌نوبه خود باعث کاهش میل جنسی در این افراد می‌شود. شما می‌توانید، انرژی و میل جنسی خود را با خواب کافی و مصرف پروتئین و کربوهیدرات‌های پیچیده، تقویت کنید.

ایجاد تنوع در رابطه

تنوع در رابطه، مخصوصا آن دسته از زوج‌هایی که چندین سال است که در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، احتمالا یک امر ضروری در افزایش میل جنسی بانوان است. برای تحقق بخشیدن به این موضوع، نیاز به انجام یک کار بزرگ نیست. این تنوع می‌تواند غافلگیر کردن همسر خود با یک دسته‌گل و یا حتی تغییر دکور اتاق خواب باشد. هرچیزی که باعث شود رابطه از حالت یکنواختی خارج شود، باعث افزایش میل جنسی بانوان خواهد شد.

استفاده از گیاهان دارویی

قطعا استفاده از گیاهان دارویی جهت افزایش میل جنسی، یکی از پرطرفدارترین روش‌ها در بین مردم جهان است. گیاهان مختلفی باعث افزایش میل جنسی هم در آقایان و هم در خانم‌ها می‌شود. چند مورد از این گیاهان شامل سیر، زنجبیل، دارچین، فلفل سبز یا قرمز است.

همچنین گیاه دیگری به ‌نام پنج انگشت که از آن دارویی به ‌نام قطره ویتاگنوس نیز ساخته می‌شود، به‌عنوان برطرف‌کننده سرد مزاجی و افزایش‌دهنده میل جنسی در خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دمنوش گیاهی افزایش میل زنان

دمنوش‌های گیاهی نیز یکی از محبوب‌ترین روش‌ها جهت افزایش میل جنسی بانوان است؛ چراکه علاوه بر استفاده آسان، به ‌راحتی در دسترس است و اثربخشی خوبی نیز دارند. دمنوش‌های مختلفی در سراسر دنیا جهت افزایش میل جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در ساخت این دمنوش‌ها از یک گیاه و یا ترکیبی از چند گیاه مختلف استفاده می‌شود. هر کدام از مواد موجود در این دمنوش‌ها، مکانیسم خاصی جهت افزایش میل جنسی در بانوان دارند. چند مورد از پرمصرف‌ترین دمنوش‌ها که در کشورهای مختلف از آن‌ها استفاده شده و حتی در ساخت دارو‌های تقویت کننده قوای جنسی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد، به شرح زیر است.

چند مورد از دمنوش‌هایی که باعث افزایش میل جنسی بانوان می‌شوند به شرح زیر هستند:

 • جینکو
 • جینسینگ
 • دمنوش ماکا
 • دمنوش زعفران

کمک ‌گرفتن از یک مشاور جهت افزایش میل جنسی

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، گاهی اوقات، کاهش میل جنسی بانوان به مشکلات عاطفی و روحی آن‌ها برمی‌گردد. در این موارد، استفاده از روش‌های فوق اگرچه ممکن است تا حدی کمک‌کننده‌ باشد، اما صددرصد درمان‌ کننده نیست.

در این موارد استفاده از کمک‌ها و راهنمایی‌های یک مشاور بسیار مفید خواهد بود. لیست علت‌های مختلف کاهش میل جنسی را در این مقاله مطالعه کنید و اگر علل روان‌شناختی را عامل اصلی آن می‌دانید، به یک مشاور مراجعه کنید و از او مشورت بخواهید.

استفاده از کمک‌های درمانگر

همان‌طور که قبلا اشاره کردیم، گاهی اوقات، کاهش میل جنسی بانوان به مشکلات عاطفی و روحی آن‌ها برمی‌گردد. در این موارد، استفاده از روش‌های فوق اگرچه ممکن است تا حدی کمک‌کننده‌ باشد، اما صددرصد درمان‌ کننده نیست.

در این موارد استفاده از کمک‌ها و راهنمایی‌های یک مشاور بسیار مفید خواهد بود. لیست علت‌های مختلف کاهش میل جنسی را در این مقاله مطالعه کنید و اگر علل روان‌شناختی را عامل اصلی آن می‌دانید، به یک مشاور مراجعه کنید و از او مشورت بخواهید.

درمان طبیعی برای افزایش میل جنسی زنان
افزایش میل جنسی با مصرف میوه ها و خوراکی هایی که میل جنسی را افزایش می دهند و استفاده از دمنوش های توصیه شده در طب سنتی سالم ترین و کم عارضه ترین روش این مهم است.

سوالات رایج

آیا با افزایش سن میل جنسی زن افزایش می‌یابد؟

جواب این سوال اندکی پیچیده‌تر از یک بله یا خیر است. میل جنسی در دختران تا سن ۲۰ سالگی به آهستگی افزایش می‌یابد. از سن ۲۷ سالگی تا تقریبا ۴۷ سالگی این میل با سرعت بسیار زیادی افزایش می‌یابد. با شروع دوره یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی، مخصوصا کاهش استروژن بدن، میل به برقراری رابطه جنسی مقداری کاهش می‌یابد. البته ممکن است در بعضی از افراد به ‌دلیل عدم ترس ناشی از بارداری، این میل به شکل روانشناختی افزایش یابد.

چه ویتامین‌هایی میل جنسی زنان را افزایش می‌دهد؟

افزودن ویتامین‌ها و برخی از موادمعدنی نیز می‌تواند به افزایش میل جنسی بانوان کمک کند. ویتامین‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند، به شرح زیر هستند:
ویتامین E: ویتامین E به عنوان ویتامین جنسی نیز شناخته می‌شود. مکانیسم اثربخشی آن از طریق افزایش جریان خون و همچنین تنظیم میزان هورمون‌ها است تا از این طریق باعث تقویت قوای جنسی خانم‌ها شود.
ویتامین A: وجود مقدار کافی از ویتامین A در رژیم غذایی زنان، جهت تولید هورمون‌های جنسی زنانه و چرخه‌های تولید مثلی منظم ضروری است. زردآلو، کلم، هویج، فلفل دلمه و … مثال‌هایی از مواد حاوی ویتامین A هستند.
ویتامین C: ویتامین C نیز مانند ویتامین A به سنتز هورمون‌های جنسی مانند آندروژن، استروژن و پروژسترون کمک می‌کند. این ویتامین در موادی مانند مرکبات، توت ‌فرنگی، کیوی، طالبی و … یافت می‌شود.
ویتامین B6: مصرف ویتامین B6 به خصوص آن دسته از خانم‌هایی که در مرحله قبل از قاعدگی هستند بسیار مهم است. این ماده با کنترل افزایش پرولاکتین و تنظیم تولید استروژن، تستوسترون، سروتونین و دوپامین، باعث افزایش میل جنسی بانوان می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم، تمام آنچه که باید در مورد کاهش میل جنسی در بانوان را بدانید، بیان کنیم. روش‌های مختلفی جهت افزایش میل جنسی بانوان وجود دارد. با این‌ حال، ذکر این نکته مهم است که این روش‌ها برای هر فرد ممکن است با نتیجه متفاوتی همراه باشد. برای اینکه به نتیجه دلخواه خود برسید، ممکن است نیاز باشد چندین روش را امتحان کنید.

همچنین جهت رفع این مشکل بهتر است ابتدا از روش‌های طبیعی و روانشناختی استفاده کنید، چراکه اگر مشکلات روحی و روانی باعث کاهش میل جنسی شما شده ‌باشد، مصرف دارو و قرص، مشکل را حل نخواهد ‌کرد.

مبنع healthline webmd
ممکنه دوست داشته باشی
برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه