مهمترین مکمل ها برای افزایش ضریب هوشی

به این نوشته امتیاز دهید

با پیشرفت علم و فناوری، حوزه رقابتی انسان‌‌‌ها دست‌‌‌خوش تغییرات زیادی شده است و استفاده از مکمل برای افزایش ضریب هوشی رواج بیشتری پیدا کرده است. امروزه تمامی انسان‌‌‌ها جذب افراد باهوش می‌‌‌شوند. داشتن ضریب هوشی بالاتر فرد را در حوزه‌‌‌های مختلفی اعم از تحصیل، شغل، اقتصاد، تعاملات اجتماعی و حتی انجام کارهای روزانه به شخصی برتر نسبت به سایر رقبا که در عین حال دوست، همکار یا عضوی از خانواده نیز می‌‌‌تواند باشد تبدیل خواهد کرد.

در گذشته باور بر این بود که اشخاص با ضریب هوشی ثابت و از پیش تعیین شده بدنیا آمده و در طول زندگی این سطح هوش فردی تغییری نخواهد داشت. با انجام تحقیقات علمی فراوان این نظریه نقض شد. افزایش ضریب هوشی با مکمل پاسخی بود که از دل تمامی آزمایشات گروه‌‌‌های مختلف علمی بدست آمد.

همان‌‌‌طور که هر شخص با تمرینات ورزشی ویژه و رژیم غذایی در طول یک دوره زمانی مشخص به اندامی ایده‌آل، چابک و ورزیده دست می‌‌‌یابد؛ مغز انسان نیز توانایی افزایش ضریب هوشی با مکمل های غذایی و تمرینات خاص را دارد. با توضیحاتی که در ادامه این مطلب داروخانه آنلاین داروپلاس گفته شده است می‌‌‌توانید با جزئیات بیشتر این مکمل‌‌‌ها آشنا شوید.

افزایش ضریب هوشی
افزایش ضریب هوشی در بزرگسالان و کودکان

مهمترین اقدامات برای افزایش ضریب هوشی

افزایش ضریب هوشی یا IQ هر فرد از طریق مصرف مکمل‌‌‌های غذایی طبیعی و شیمیایی در کنار انجام حرکات خاص ورزشی بدست می‌‌‌آید. بهره بردن از مکمل‌‌‌های خوراکی علاوه بر بالا بردن میزان IQ، برای تقویت حافظه نیز مفید است. انجام حرکات ورزشی نیز در بحث تمرکز ذهنی، حفظ آرامش و دوری از استرس کمک شایانی می‌‌‌کند.

افزایش ضریب هوشی با مکمل‌ها از راه‌‌‌های متفاوت و متنوعی مانند: انجام بازی‌‌‌های رایانه‌‌‌ای، ورزش یوگا، حضور فعال در برنامه‌‌‌های گروهی، رژیم غذایی سالم و به ویژه استفاده از داروهای تقویت ذهن نیز حاصل می‌‌‌گردد.

معرفی برترین مکمل افزایش ضریب هوشی

در جهت باهوش‌‌‌تر شدن خود، فرزند یا اعضای خانواده باید به دنبال استفاده از رژیم‌‌‌های غذایی ویژه همراه با مکمل‌‌‌های تقویت دارویی، تمرینات ورزشی مخصوص ذهن و بازی‌‌‌‌‌‌های فکری باشید. تنها راه افزایش ضریب هوشی با مکمل صورت خواهد پذیرفت. ضریب هوشی را باید یک میوه از درخت ذهن در نظر گرفت. در صورتی که آب، خاک، نور خورشید به میزان ایده‌‌‌آل باشد و انجام هرس و سم‌‌‌پاشی مناسب درخت ثمره بهتری خواهد داشت.

حال در اینجا استفاده از رژیم‌‌‌غذایی مناسب، بهره بردن از مکمل‌‌‌های شیمیایی، دوری از تنش و استرس و انجام ورزش طبق برنامه مشخص سبب عملکرد بهتر مغز و بالا رفتن ضریب هوشی خواهد شد. در ادامه به بررسی دقیق‌‌‌تر و موردی افزایش ضریب هوشی با مکمل‌ها می‌‌‌پردازیم.

اقداماتی برای افزایش ضریب هوشی
معرفی برترین اقدامات اساسی برای افزایش ضریب هوشی

اسیدهای چرب امگا 3

زنده ماندن انسان‌‌‌ وابسته به وجود مجموعه‌‌‌ای از مواد غذایی مانند: اسیدهای چرب است. اسیدهای چرب در بدن تولید نمی‌‌‌شوند و برای رفع این نیاز اساسی باید در زنجیره غذایی اشخاص، خوراک‌‌‌های دریایی متنوع مانند: ماهی سالمون، قزل‌‌‌آلا و میگو به همراه روغن‌‌‌های گیاهی مثل: روغن زیتون، روغن کانولا وجود داشته باشد.

اسیدچرب امگا3 تشکیل شده از بخش EPA مرتبط با شخصیت رفتاری و خلق‌‌‌وخو فرد و بخش DHA در جهت سلامت، رشد و بالا بردن عملکرد سلول‌‌‌های مغزی که سبب تقویت حافظه و تسلط در حل مسائل است، می‌باشد.

کاهش فشارخون، جلوگیری از لخته‌‌‌شدن خون به همراه تاثیر مثبت بر جریان گردش خون و سلامت قلب، افزایش تمرکز، کمک به رشد سلول‌‌‌های مغز و ایمن‌‌‌سازی آن در برابر عارضه‌‌‌های مغزی مانند آلزایمر از جمله خواص منحربه‌‌‌فرد امگا3 به شمار می‌‌‌روند. همچنین امگا3 می‌‌‌تواند از افسردگی، پیری‌‌‌زودرس و اختلالات روانی مغز جلوگیری کند. افزایش ضریب هوشی با مکمل امگا3 یکی از راه‌‌‌های مناسب جهت بالا بردن سطح هوش به خصوص در نوزدان و کودکان است.

آمینو اسیدهای ضروری بدن

بدن انسان به انواع متفاوتی از اسیدهای آمینه نیاز دارد و به مانند امگا3، نیمی از اسیدهای آمینه مورد نیاز در بدن تولید نمی‌‌‌گردد. برای تهیه اسیدهای آمینه ضروری باید رژیم غذایی خوب و مقویی شامل: گوشت، مرغ، تخم‌‌‌مرغ، لبنیات داشته باشیم. این منابع غذایی توسط بدن در جهت سوخت‌‌‌وساز مورد بهره‌‌‌برداری قرار می‌گیرد.

مغز انسان نیز به‌‌‌عنوان بخشی از بدن با دریافت غذای خاص خود که اسیدهای آمینه ویژه‌‌‌ای هستند کارایی بهتری پیدا می‌‌‌کند. افزایش ایمنی بدن، کاهش درصد ابتلا به بیماری زوال عقل و آلزایمر و کاهش استرس از جمله فواید اسیدهای آمینه می‌‌‌باشند. به طور مثال آسید آمینه L-Tyrosine سبب تحریک نوراپی‌نفرین، اپی‌نفرین و دوپامین در مغز شده و با ترشح بیشتر آن‌‌‌ها سطح هوش و آگاهی شخص نیز افزایش می‌‌‌یابد.

مهمترین ویتامین افزایش هوش و تمرکز

با شنیدن کلمه ویتامین تمام حواس‌‌‌مان به سمت و سوی میوه‌‌‌ها می‌‌‌رود. اما امروزه با پیشرفت علم، ویتامین‌‌‌ها به صورت پودر، قرص و شربت نیز در دسترس افراد قرار دارند. هر کدام از ویتامین‌ها با رساندن مواد غذایی ضروری به بدن، خاصیت ویژه خود را دارند. ویتامین‌‌‌ها با بالا بردن سطح ایمنی، اضافه کردن نشاط و شادابی، حفاظت از عضوهای مختلف در برابر پیری و کمک به تولید سلول‌‌‌های جدید از ارکان اصلی در حفظ و نگهداری بدن انسان به شمار می‌‌‌روند.

اعضای بدن مانند: مغز و قلب به صورت تمام وقت در حال کار کردن هستند و نیاز به تامین نیرو لازم برای انجام دقیق مسئولیت خود را دارند. بدن انسان با دریافت ویتامین‌‌‌ کافی مورد نیاز خود فعالیت کامل‌‌‌تری را ارائه کرده و همین امر سبب بهبود کارایی سیستم عصبی و افزایش ضریب هوشی با مکمل‌های ویتامین‌‌‌محور است. از مهم‌‌‌ترین ویتامین‌‌‌ها برای افزایش ضریب هوشی ویتامین D، ویتامین B12 و ویتامین A می‌‌‌باشند.

مصرف مولتی ویتامین
لزوم مصرف مولتی ویتامین برای افزایش حافظه و هوش

بهبود سلول مغز با ویتامین A

ویتامین A بدن توسط مواد خوراکی مانند: گوشت قرمز، مرغ، ماهی و لبنیات در کنار هویج، کدو و بسیاری از موارد دیگر مثل نور خورشید جذب بدن می‌‌‌شود. ویتامین A با تاثیر مثبت و مستقیم بر قلب و ریه موجب بهبود عملکرد این دو عضو می‌‌‌گردد. با بیشتر شدن سرعت گردش خون و افزایش سطح اکسیژن در سلول‌‌‌های بدن، میزان غذا و اکسیژن بیشتری به سلول‌‌‌های مغزی می‌‌‌رسد. مغز نیز با بهره بردن از این شرایط سوخت‌‌‌وساز خود را افزایش می‌‌‌دهد. بدین‌‌‌ صورت ویتامین A در افزایش میزان هوشیاری، یادگیری و ضریب هوشی سهیم می‌‌‌باشد.

تاثیر ویتامین D بر ضریب هوشی

ویتامین D، ویتامینی است که مردم آن را با نور خورشید به یاد می‌‌‌آورند. اما جالب است بدانید حدود 30 درصد از مردم دنیا به‌دلیل عدم حضور کافی در برابر نور خورشید از کمبود ویتامین D رنج می‌‌‌برند. هرچند حضور بدون محافظ در برابر نور خورشید هم می‌‌‌تواند مضرات خود را داشته باشد؛ از این‌‌‌ رو توصیه می‌‌‌شود در برابر نور خورشید از کرم‌‌‌های ضدآفتاب کمک بگیرید.
برای جبران کمبود ویتامین D باید از مواد غذایی مثل: ماهی سالمون، میگو، زرده تخم‌‌‌مرغ، قارچ‌‌‌ها و حتی مولتی‌‌‌ویتامین‌‌‌های که در آن ویتامین D موجود است نیز بهره برد. ویتامین D به طور مستقیم با سیستم عصبی مغز در ارتباط است. همچنین با کمک به رشد سلول‌‌‌های مغزی، علائم خستگی، افسردگی و حتی بیماری‌‌‌های مربوط به اختلالات حافظه و آلزایمر را نیز در فرد کاهش می‌‌‌دهد.

سلول عصبی سالم با ویتامین B12

لبنیات، گوشت، ماهی و تخم‌‌‌مرغ از مهم‌‌‌ترین تامین‌‌‌کنندگان این ویتامین ضروری برای حفظ حافظه می‌‌‌با‌‌‌شند. میلین نام پوششی است که اطراف سیستم عصبی را فراگرفته و برای حفظ و تغذیه این پوشش نیاز به ویتامین B12 خواهد بود. در صورت کمبود این ویتامین، اکسیژن و مواد مغذی لازم به مغز نخواهد رسید؛ این امر منجر به کاهش اندازه و فعالیت مغز می‌‌‌گردد.
با کوچک‌‌‌ شدن مغز ضریب هوشی، ایمنی بدن، قدرت یادگیری و حافظه و تمامی عملکرد سیستم بدن رو به تعدیل می‌‌‌رود. از این جهت برای افزایش ضریب هوشی با مکمل‌ها نیاز به میزان قابل قبولی ویتامین B12 در بدن دارید.

انواع مکمل ال کارنیتین

ال‌‌‌کارنیتین، اسید آمینویی با کارایی بالا در بهبود کارایی مغز می‌‌‌باشد. عموماً ورزشکاران از این مکمل افزایش قدرت مغز در جهت بهبود روند یادگیری، تنظیم خواب و عضله‌‌‌سازی از آن بهره می‌‌‌برند. علاوه بر موارد گفته شده ال‌‌‌کارنیتین با ازدیاد انرژی موجب افزایش کارایی سیستم عصبی مغز می‌‌‌گردد. تقویت حافظه، کاهش میزان افسردگی و دور نگه داشتن فرد از آلزایمر از موارد شگفت‌‌‌انگیز ال‌‌‌کارنیتین است. ال‌‌‌کارنیتین به صورت قرص قابل استفاده است. از دز بالای ال‌‌‌کارنیتین برای درمان افراد افسرده و بیماری آلزایمر مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرد.

تاثیرات جینسینگ بر ضریب هوشی

جینسینگ گیاهی محصول کشور چین می‌‌‌باشد و در تقویت سیستم عصبی بعنوان یک آرام‌‌‌کننده ذهن نقش به‌سزایی دارد. جینسینگ در کنار افزایش قدرت ایمنی و جسمانی بدن، توانایی تنظیم چرخه خواب، بالا بردن قدرت حافظه، کاهنده استرس و ایجادکننده تعادل در سوخت‌‌‌وساز بدن را نیز دارد.

دیگر روش های افزایش ضریب هوشی

افزایش ضریب هوشی با مکمل‌ها راه‌‌‌های دیگری نیز دارد. استفاده از بازی‌‌‌های فکری، رژیم غذایی، روزه گرفتن، انجام تمرینات ورزشی، مطالعه، حضور در کارهای تیمی‌‌‌ و بسیاری از موارد دیگر که هر کدام از آن‌‌‌ها به دلیل متفاوتی در عملکرد سیستم عصبی بدن و بهبود کارایی مغز تاثیر مثبت فراوانی دارند.

بازی های افزایش ضریب هوشی

در کنار بازی‌‌‌های سنتی و رایج قدیمی که به‌صورت انفرادی و گروهی مورد انجام قرار می‌‌‌گرفت و باعث ایجاد حس رقابت، شادی و نشاط در افراد می‌‌‌شود؛ با فراگیری گوشی‌‌‌های هوشمند و بهره بردن از انواع بازی‌‌‌های رایانه‌‌‌ای فکری، گروهی، رقابتی و انفرادی نیز می‌‌‌تواند در زمینه‌‌‌های مشابه ولی با بستر متفاوت به ما کمک کند.

بازی‌‌‌های مانند: شطرنج که در آن باید با یک استراتژی خاص تا آخر بازی از هوش، حدس تصمیمات حریف و انجام واکنش مناسب بهره ببریم. بازی‌‌‌های ساده پازل یا کنار هم قرار دادن اشکال یا رنگ‌‌‌های یکسان و مرتبط با یکدیگر در کنار هم نیز موجب افزایش قدرت ذهن و ضریب هوشی در افراد می‌‌‌گردد. از رقابت در بازی‌‌‌ها نیز نباید به سادگی گذشت! حس رقابت باعث ایجاد انگیزه و استفاده بیشتر از هوش و ذکاوت در پیدا کردن راهی برای پیروز شدن است.

انجام بازی های فکری
انجام بازی های فکری برای افزایش هوش بزرگسالان بسیار مفید است و از بروز آلزایمر پیشگیری میکند.

غذاهایی برای افزایش ضریب هوشی

بهبود کارایی مغز در گِرو تهیه مواد مغذی لازم جهت سوخت‌‌‌وساز مناسب است. بدن نیمی از مواد لازم برای متابولیسم را تولید نمی‌‌‌کند. مواد غذایی مانند: امگا3 و اسیدهای آمینو باید از طریق رژیم غذایی به‌‌‌دست آید.

مصرف آجیل، شکلات، مرغ، تخم‌‌‌مرغ، لبنیات، گوشت، انواع ماهی و گیاهانی مانند: اسفناج و کلم در کنار انواع میوه‌‌‌ها می‌‌‌تواند این رژیم غذایی مناسب را برای هر شخصی تامین کند تا مغز انسان بدون مشکل مشغول به فعالیت باشد.

از طرفی استفاده بیش‌‌‌ازحد از غذاهای مضر مانند فست‌‌‌فود در طول یک بازه زمانی مشخص نیز می‌‌‌تواند در عملکرد منفی سیستم بدن تاثیر منفی بگذارد.

روزه گرفتن متناوب

روزه گرفتن متناوب به نوعی یک رژیم غذایی خاص محسوب می‌‌‌شود. از ویژگی‌‌‌های این رژیم غذایی، استفاده از چربی‌‌‌های موجود در بدن به‌عنوان منبع غذایی است. این تغییر منبع باعث تحریک سیستم مغزی و رشد سلول‌‌‌ها در مغز می‌‌‌گردد. تغییرات مثبت به‌‌‌ وجود آمده در مغز نتایج جالب‌‌‌ توجه‌‌‌ای مانند: افزایش قدرت حافظه، یادگیری و هوش در اشخاص می‌‌‌گردد.

کاهش و کنترل استرس

استرس می‌‌‌تواند دلایل اقتصادی، اجتماعی، خانوادگی و بسیاری از موارد مهم دیگر باشد اما هرچه میزان استرس و اضطراب در اشخاص بالاتر باشد؛ میزان کارایی ‌‌‌تمرکز و قدرت حافظه کاهش می‌‌‌یابد. با کنترل استرس و ایجاد حس آرامش می‌‌‌توانیم کارایی مغز را بیشتر کنیم. خواندن کتاب، دیدن فیلم، صحبت با اشخاص مورد علاقه و انجام نکاتی مانند آن که سبب ایجاد حس خوب و آرامش در فرد شود در جهت کنترل استرس راهکار مناسبی است.

مهار استرس
با مهار استرس و اصطراب به بالا رفتن هوش و تمرکز خود کمک کنید.

ورزش و فعالیت بدنی

انواع ورزش‌‌‌ها به دلیل ایجاد تحرک مناسب در فرد موجب افزایش گردش خون و بیشتر شدن مقدار اکسیژن در سلول‌‌‌های مغزی می‌‌‌شود. ایجاد حس شادابی و رضایت‌‌‌مندی شخصی نیز افسردگی را از شخص دور می‌‌‌کند. برای دریافت نتایج بهتر می‌‌‌توانید از ورزش‌‌‌های ذهنی مانند: یوگا بهره ببرید.

سوالات رایج

قطعاً با خواندن مطالب گفته شده سوالاتی برای شما ایجاد شده که در ادامه به سوالات شما پاسخ داده شده است.چنانچه شما نیز سوالی درباره استفاده مکمل افزایش ضریب هوشی دارید در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران مجله داروپلاس در میان بگذارید.

آیا مصرف مکمل ها در بارداری به افزایش ضریب هوشی جنین کمک میکند؟

افزایش ضریب هوشی با مکمل‌ها برای زنان باردار در دوران حاملگی فرزند، بخصوص در سه ماهه دوم و سوم که مغز جنین در حال شکل‌‌‌گیری‌‌‌ است، می‌‌‌تواند کمک زیادی کند. به طور مثال اگر میزان امگا3 مادر باردار در طول مدت بارداری کم‌‌‌تر از میزان استاندارد باشد، میزان ضریب هوشی فرزند وی در شناخت، انجام و یادگیری به نسبت سایر نوزادان وضعیت ضعیف‌‌‌تری دارد. از این رو زنان باردار در جهت تقویت هوش جنین باید به صورت مستمر به پزشک مراجعه و از مکمل‌‌‌های دارویی تجویز شده بهره ببرند.

آیا استفاده از مکمل ها باید با تجویز پزشک باشد؟

برای استفاده از مکمل‌‌‌ها بهتر است از دکتر متخصص مشاوره بگیرید. استفاده بیش‌‌‌ازحد برخی از ویتامین‌‌‌ها، آسیدهای آمینه و دیگر مکمل‌‌‌ها با نام‌‌‌های داروی تقویت حافظه کوتاه مدت، داروهای افزایش‌دهنده تمرکز و حافظه و عناوینی از این‌دست به صورت سر خود می‌‌‌تواند آسیب‌‌‌های طولانی مدت برای بدن هر فردی ایجاد نماید. مصرف بیش‌‌‌ازحد برخی از ویتامین‌‌‌ها موجب عدم دریافت دیگر مواد‌‌‌ مغذی و یا حتی تعدیل کارایی سیستم ایمنی در بدن خواهد شد از این‌‌‌رو برای افزایش ضریب هوشی با مکمل‌ها طبق نظر دکتر عمل کنید.

آیا مصرف مکمل برای افزایش ضریب هوشی برای همه سنین مفید است؟

افزایش ضریب هوشی با مکمل ناشی از عملکرد درست کل سیستم بدن و سیستم عصبی مغز انسان است. در صورت رعایت تمامی نکات تغذیه‌‌‌ای در کنار ورزش، دوری از استرس و سبک زندگی نامناسب، هر انسانی می‌توان از سطح هوشی مناسبی به نسبت هم‌‌‌سن‌‌‌های خود بهره ببرد و حتی با نسل‌‌‌ها دیگر نیز رقابت کند. شروع استفاده از مکمل‌‌‌ها می‌‌‌تواند از دوران حاملگی جنین شروع و تا دوران پیری زندگی انسان با وی همراه باشد. بسیاری از مواد مورد نیاز متابولیستم در بدن تولید نمی‌‌‌شود و برای رفع این نیاز متعهد به داشتن سبک غذایی مناسب همراه با مکمل‌‌‌ها خواهید بود. حتی افرادی که دچار بیماری آلزایمر می‌‌‌شوند نیز می‌‌‌تواند با بهره بردن از مکمل‌‌‌های مناسب زیر نظر پزشک به نتایج مناسبی برسند.

مبنع healthline blogs.scientificamerican
ممکنه دوست داشته باشی
2 نظر
  1. افشین نوشت

    مخام حوش و هواس درست حسابی داشته باشم

  2. افشین نوشت

    مخام هوش حواسم بالا بره چه دارویی مناسب هست

برامون نظرتو بنویس

آدرس ایمیلت پیش ما جاش محفوظه